Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3396 replies to this topic

#3151
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postbarbat, on 11 februarie 2019 - 11:46, said:

Daca te uti mai urat la ei, le raspunzi ceva mai apasat sau le spui ferm sa te lase in pace celor care insista cu tot felul de propuneri comerciale ce se poate intampla? Ati trait aceasta experienta?
??? Thailandezii nu fac asa ceva. Daca cineva te intreaba / iti propune ceva si nu te intereseaza, un nu politicos si zambitor ajunge.

#3152
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Sunt de acord pentru cazurile mai soft. Exista situatii de scam, combinatori pe la tot felul de obiective care se baga cu tine in seama aiurea, fara sa le fi cerut ajutorul in vreun fel, ca e inchis, ca nu e ok, ca stie el altceva, etc.

Edited by barbat, 12 February 2019 - 10:06.


#3153
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postbarbat, on 11 februarie 2019 - 11:46, said:

Daca te uti mai urat la ei, le raspunzi ceva mai apasat sau le spui ferm sa te lase in pace celor care insista cu tot felul de propuneri comerciale ce se poate intampla? Ati trait aceasta experienta?
Presupunand ca nu umbli chiar singur prin zone dubioase fara turisti, nu se intampla nimic daca le zici no, thank you! si treci mai departe.

Oricum nu sunt genul "agresiv" ca prin alte tari.
Noi avem niste din astia la iesirea din hotel in Kata Beach. In fiecare zi ne luau cu buna ziua bla bla bla in rusa desi le-am explicat ca nu suntem rusi. :lol:

#3154
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009
Salutare,

Ma voi deplasa in Thailanda din 25.04.2019 pana in 10.05.2019. Aplic pentru viza de 15 zile la aeroport. Presupun ca va trebui sa arat unde voi fi cazat si biletul de avion dus-intors. 15 zile, din data de 25 sunt pana in 09, la ora 00. Singura problema este ca, avionul decoleaza la 00:10 (asta inseamna ziua a 16-a). Am trimis mail la ambasada Thailandei la Bucuresti in care am intrebat daca ar fi o problema cu faptul ca avionul decoleaza in a 16-a zi iar raspunsul lor suna cam asa: "Cf cerintelor, biletul trebuie folosit in maximum 15 zile. Nu stiu ce sa va spun. Decizia pe Visa on arrival apartine exclusiv ofiterului de granita in fata caruia va veti afla."


Eu, teoretic as pleca din fata biroului de imigrari in data de 09, daca avionul decoleaza la 10 minute peste miezul noptii.

Ce spuneti? Se vor lega de faptul ca depasesc viza cu 10 minute?


Merci,

#3155
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Incearca sa aplici online pentru viza si sa vezi ce se intampla: https://www.ivisa.co...?nationality=RO

#3156
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postbarbat, on 12 februarie 2019 - 09:53, said:

Sunt de acord pentru cazurile mai soft. Exista situatii de scam, combinatori pe la tot felul de obiective care se baga cu tine in seama aiurea, fara sa le fi cerut ajutorul in vreun fel, ca e inchis, ca nu e ok, ca stie el altceva, etc.
Si la astia, un nu politicos si zambitor ajunge, cata vreme te prinzi inainte sa intri in combinatie. Daca si cum scapi si fara sa dai bani, si nebatut, cand te duci in gogo-bar si consumi cu fetele de cateva sute de dolari, habar n-am, ca n-am incercat.

#3157
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View PostJJOne, on 12 februarie 2019 - 22:44, said:

Si la astia, un nu politicos si zambitor ajunge, cata vreme te prinzi inainte sa intri in combinatie. Daca si cum scapi si fara sa dai bani, si nebatut, cand te duci in gogo-bar si consumi cu fetele de cateva sute de dolari, habar n-am, ca n-am incercat.
Eu zic ca daca s-a putut in Italia, Spania sa fuga toti mesenii de la nunta fara sa dea bani in Thailanda e floare la ureche de unu singur. E o experienta.

Edited by barbat, 13 February 2019 - 11:53.


#3158
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Sa zici daca ti-a iesit. :D

#3159
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008
Salut!

Poate intereseaza pe cineva....
Tocmai m-am intors din Phuket... am fost o familie de 2 adulti cu 2 copii. Cum Patong iesea din discutie fiind cu copiii, ne-am cazat in Karon la Horizon Karon beach. Holelul nu e la strada principala, deci multa liniste, dar e pe un deal, s-ar putea sa fie mai dificil cu urcatul daca nu ai conditie fizica. Au si o naveta , dar n-am folosit-o. Si asigura si transport gratuit de vreo 4 ori pe zi la Patong. Hotelul ok, a meritat banii.
Plaja Karon e foarte mare, cu nisip fin, destul de aglomerata in sezon,curenti destul de puternici pe alocuri, 200 de bahti umbrela cu 2 sezlonguri daca se doreste. Sunt si oferte de excursii cu longtail boat catre alte plaje mai la nord sau mai la sud (in jur de 3000 bahti la snorkelit pe o insulita mai catre sud, toata ziua). In margine catre stanci se poate face si snorkeling, dar nu e spectaculos.
Plaja Kata si ea foarte mare cu nisip fin si alb, cu intrare lina in mare, foarte potrivita pentru familii cu copii foarte mici si nu numai, dar si fooooarte aglomerata.
E plin de rusi peste tot, a doua limba pare a fi rusa :)
Excursii am facut la Racha (Raya) island cu Paradise beach, a fost o mare dezamagire, poate si din cauza aglomeratiei.
A doua excursie a fost la rezervatia Phang Nga cu longtail boat, ma rog... unul ceva mai mare... cu Bond island si kayak, inceputul a fost cam dezamagitor, copiii isi doreau foarte mult sa vada maimute la Monkey cave si abea au vazut una de departe.... dar drumul a fost foarte lung: 2 ore dus, 2 ore intors cu microbuzul...
Cel mai tare snorkeling a fost la insulele Khai, recomand.
La cumparaturi negociati peste tot, iar preturi mai bune se gasesc la magazinele mai departe de centru sau de plaja.

In rest Thailanda e minunata, recomand din toata inima, si nu va duceti la All inclusive. Mancare mai buna se gaseste la carciumile de pe strada, sau in piata.
Masaj mai ieftin am gasit la hotel, pe strada era 400 de bahti 1 ora, la hotel 390.
Incep sa se alinieze si ei cu bacsisurile, iti cer de la obraz si mi s-a intamplat sa nu le convina la kayak, voiau mai mult...

Sincer, Krabi mi s-a parut mai spectaculos ca peisaje, dar viata de noapte din Patong e unica... deci depinde ce iti doresti :)

Zborul a fost cu Qatar, la dus a fost ok, dar la intors cred ca a fost o problema cu alocarea locurilor, nu le mergea check inn-ul online prea bine, pagina se bloca mereu... ne-au dat locuri separate in avion, nu mi-a convenit pentru ca eram 4 persoane cu locuri in 3 zone diferite ale avionului... am facut reclamatie online, pe site, ne-a rezolvat, dar cand am ajuns in aeroport era multa lume nemultumita la ghiseu din acest motiv, bineinteles ca nu mai erau locuri... nemultumire si in avion din acelasi motiv...  
In Doha am stat 8 ore noaptea, nu prea era nimic de facut, ziua au excursie daca te grabesti catre biroul lor din aeroport. Am tot cautat un lounge sa ne odihnim. Nu era nimic liber, dormeau oamenii si pe jos si un miros... cumplit. Nu mai zic ca o apa era 6 eur, alta data aveau tasnitori cu apa potabila pe langa bai, dar acum erau acoperite.
Unui copil i s-a facut rau si ne-am dus in Doha in aeroport la doctorul de serviciu, cand am vazut ca ii ia tensiunea peste geaca am multumit si am plecat.

La viza pe aeroport VOA era foarte multa lume, nu ne-au cerut decat formularele de viza cu poza, n-am platit nici taxa de viza, desi pe site cer mai multe acte.

Per total a fost minunat si m-as intoarce in Thailanda oricand.

#3160
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Postfrumusata, on 14 februarie 2019 - 14:42, said:

Am tot cautat un lounge sa ne odihnim. Nu era nimic liber, dormeau oamenii si pe jos si un miros... cumplit.

Hm, nici la Oryx Lounge nu aveau locuri? Acolo am gasit mereu liber si mancarea foarte buna.

#3161
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008

View PostAlexEn, on 14 februarie 2019 - 15:11, said:


Hm, nici la Oryx Lounge nu aveau locuri? Acolo am gasit mereu liber si mancarea foarte buna.

Nu am retinut nume, dar daca avea masa sigur nu am fost. Doar intrebam la informatii de family lounge pentru dormit si ne indreptau catre o sala care, din cate am vazut, era doar cu paturi (sezlonguri), fie ca era separata complet, fie erau doar cu pereti de sticla.

Unde este acest Oryx Lounge? imi poti spune macar terminalul, te rog?

#3162
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Da, asa e, cu 'sezlonguri' si pereti de sticla. Este in T1, gasesti pe internet mai multe informatii.
Daca vroiai paturi si intimitate aveai la dispozitie Oryx Hotel, in aeroport. Nu am idee cat costa fiindca nu l-am folosit oana acum dar presupun ca nu e ieftin.

#3163
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
E o confuzie aici, "lounge" in aeroport inseamna un salon in care accesul e cu plata sau pe baza de membership si unde pentru un timp limitat (deobicei 3-4h, dar variaza foarte mult) ai bauturi, mancare, fotolii, etc.
Cred ca colegul @frumusata se refera la o sala de asteptare "publica" din aeroport.

#3164
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013

View Postsradu, on 27 decembrie 2018 - 12:12, said:

Cred ca tot inchisa. Restrictiile s-au extins si la Similan: http://divemagazine....ew-restrictions

Pacat dar necesar. Probabil lucrurile se vor regla din cost/taxe.

Pot sa confirm ca este tot inchisa!
Am facut excursii la Similan si Surin si diving la Richeliu Rock care a fost si cel mai misto diving facut de mine pana acum.Daca vreti diving in Tailanda atunci asta sa fie prima pe lista voastra daca vreti ceva spectaculos.Similan?mama dezastru total cand sunt toate barcile acolo.Cel mai bine daca sunteti un grup sa inchiriati voi o barca si sa faceti excursia dupa ce pleaca milioanele de turisti.Cam pe la ora 2 incep toti sa plece.Surin a fost mai ok..parca nu asa aglomerat.Am postat un video raw pe canalul meu de youtube ca sa va faceti o idee de excursia din SimilanPosted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U8-3vlW4uhM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/sDscznWq/DSC08699.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]what do you need to become a forensic anthropologist
[ https://i.postimg.cc/bvD0g4XD/DSC09032.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]top 100 unique baby names
[ https://i.postimg.cc/cCZQsHvw/DSC09119.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/jqQHMz1X/DSC09287.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/6pTC6Fpj/DSC09607.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/XqQy4gS6/DSC09631.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]anthropologist salary 2016
[ https://i.postimg.cc/JzyBCJpS/G0145563.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3165
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Visa gratis pana la sfarsit de octombrie 2019. https://www.thai.lt/...ees-waiver-2019

#3166
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Buna seara,mai oameni buni recomandați si voi un hotel in Bangkok si o zona,Ca nu stiu unde sa ma cazez,am stat pe booking vreo 2 ore si nu stiu in ce zona sa ma cazez,mentionez ca stau de pe 29 dec Pana pe 1 ian si dupa plec in Phuket si Krabi(unde deja am rezervat hotelurile) deci prind si revelionul acolo,ajutati-ma sa iau o decizie,va rog.

#3167
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View PostMarius19891989, on 12 mai 2019 - 23:58, said:

Buna seara,mai oameni buni recomandați si voi un hotel in Bangkok si o zona,Ca nu stiu unde sa ma cazez,am stat pe booking vreo 2 ore si nu stiu in ce zona sa ma cazez,mentionez ca stau de pe 29 dec Pana pe 1 ian si dupa plec in Phuket si Krabi(unde deja am rezervat hotelurile) deci prind si revelionul acolo,ajutati-ma sa iau o decizie,va rog.
Sukhumvit, undeva aproape de metrou.

#3168
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View PostMarius19891989, on 12 mai 2019 - 23:58, said:

Buna seara,mai oameni buni recomandați si voi un hotel in Bangkok si o zona,Ca nu stiu unde sa ma cazez,am stat pe booking vreo 2 ore si nu stiu in ce zona sa ma cazez,mentionez ca stau de pe 29 dec Pana pe 1 ian si dupa plec in Phuket si Krabi(unde deja am rezervat hotelurile) deci prind si revelionul acolo,ajutati-ma sa iau o decizie,va rog.
De curiozitate, dupa ce criterii ai cautat cazare in Bangkok?! E plin net-ul de informatii, dar tu il vrei pe unu care sa-ti spuna: Stai aici! Nu vrei sa stai  dupa standardele tale intr-un anumit loc?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate