Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3394 replies to this topic

#3187
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am tot in BKK conexiune, cu ceva dubiosi, Vietjet. Am luat totusi avionul de ora 12 sa fiu sigur. Voi fi fara bagaj de cala.

#3188
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Pot fi probleme la obtinerea VOA daca biletul de avion de iesire din Thailanda este la 1 zi dupa cele 15 zile? Concret: am bilet de iesire la avion pentru data de 15 iulie in contextul in care voi ajunge in Thailanda pe 30 iunie.

#3189
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postbarbat, on 23 iunie 2019 - 16:25, said:

Pot fi probleme la obtinerea VOA daca biletul de avion de iesire din Thailanda este la 1 zi dupa cele 15 zile? Concret: am bilet de iesire la avion pentru data de 15 iulie in contextul in care voi ajunge in Thailanda pe 30 iunie.

In cel mai rau caz nu te lasa sa intri in tara pana nu demonstrezi ca te intorci in 15 zile. Pe MAE scrie ca daca depasesti cu 1 zi, nu se plateste amenda.

#3190
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Am citit si eu chestia pe mai multe forumuri ca daca nu depasesti 24 ore plecarea nu exista nicio penalitate. Problema mea era la intrare in thailanda, nu la iesire. Fac calculul amanuntit cei de acolo intra data de intrare si data de iesire? Eu practic am 10 ore intarziere.

Edited by barbat, 23 June 2019 - 18:58.


#3191
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009
Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu. Am avut un bilet care depasea a 15-a zi cu 10 minute (avionul decola la 00:10). Am dat mail la ambasada Thailandei din Bucuresti unde le-am explicat care este situatia, ei m-au directionat catre vama Thailandei unde mi-au scris ca totul depinde de ofiterul de la vama. Am zis ca nu am de gand sa risc, asa ca mi-am luat un bilet care se incadra in 15 zile fara depasiri de minute/ore etc.

De exemplu, tovarasul cu care am mers in vacanta nu avea poza aia` 4x6 care ti-o cere sa o lipesti pe formularul de la on arrival. Avea o poza pricajita (gen cea din carnetul de elev), rupta in colt destul de urat. Ofiterul nici nu a bagat in seama acest aspect.

Ideea e ca nu iti poate da nimeni un raspuns exact. Eu zic sa incerci sa cauti un bilet care sa se incadreze in 15 zile ca sa nu ai probleme.

#3192
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Dacă vor neapărat bilet de ieșire în alea 15 zile voi cumpăra unul acolo pe loc rambursabil integral. Vad ca au pe expedia.com opțiunea de a primi integral prețul dacă anulezi in maxim 24h.

Edited by barbat, 24 June 2019 - 21:58.


#3193
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008

View Postcapodecina, on 24 iunie 2019 - 21:00, said:

Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu. Am avut un bilet care depasea a 15-a zi cu 10 minute (avionul decola la 00:10). Am dat mail la ambasada Thailandei din Bucuresti unde le-am explicat care este situatia, ei m-au directionat catre vama Thailandei unde mi-au scris ca totul depinde de ofiterul de la vama. Am zis ca nu am de gand sa risc, asa ca mi-am luat un bilet care se incadra in 15 zile fara depasiri de minute/ore etc.

De exemplu, tovarasul cu care am mers in vacanta nu avea poza aia` 4x6 care ti-o cere sa o lipesti pe formularul de la on arrival. Avea o poza pricajita (gen cea din carnetul de elev), rupta in colt destul de urat. Ofiterul nici nu a bagat in seama acest aspect.

Ideea e ca nu iti poate da nimeni un raspuns exact. Eu zic sa incerci sa cauti un bilet care sa se incadreze in 15 zile ca sa nu ai probleme.
Ai pierdut banii dati pe biletul ala de avion? La intrare in Thailanda s-a legat cineva de biletul tau de intoarcere ca e dupa expirarea vizei? Am auzit de oameni carora nici nu le au cerut bilete de avion, cazari, bani la ei...

#3194
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009
Mi-am luat un alt bilet, inainte de vacanta. Care se incadra in 15 zile. Cum ziceam... cred ca depinde de ofiterul de la vama.

#3195
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am citit ca iar ar fi gratis viza de tailanda pana la final de octombrie. Ar fi excelent.

#3196
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Relatare de la fața locului. Viza e gratis dar ni s au cerut 200 baht de căciula "visa service". In rest nimic, nu tu bilet de avion, cazare, bani la tine. Nimic. Stampilau aia in prostie la pașapoarte. În rest, cum știți, prețuri pentru farangi, kamikaze in trafic dar totuși are ceva mișto Thailanda asta. Ramane mai ieftina decât România cu tot prețul lor pentru "albi". Am închiriat mașină, de departe cea mai ieftina metoda de a te deplasa. Dacă ai și A-ul te ajuta sa "găsești" mai ușor motoretele prin oglinzi. Se conduce ca-n România în '91-'95. Preț benzina azi echivalentul a 3,8 lei/litrul. Asta în Phuket, urmează Chiang Mai.

Edited by barbat, 02 July 2019 - 15:55.


#3197
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postqew, on 02 iulie 2019 - 14:53, said:

Am citit ca iar ar fi gratis viza de tailanda pana la final de octombrie. Ar fi excelent.

Dada:

Visa on Arrival fee waiver was first implemented from 15 November 2018 to 13 January 2019. Later, the period of Visa on Arrival fee exemption was extended from 14 January 2019 to 30 April 2019. As the time of this visa fee waiver is coming to the end, the Cabinet just announced that Thailand Visa on Arrival fee exemption will be extended for 6 more months - until 31 October 2019. If you are planning to visit Thailand during the so called "low season", you can make it significantly cheaper!

View Postbarbat, on 02 iulie 2019 - 15:54, said:

Viza e gratis dar ni s au cerut 200 baht de căciula "visa service".

WTF?

#3198
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Mda, corupți. Dar după ce ieși o apa e 7 baht, noi 3 oameni la o cârciumă decentă, a nu se înțelege street food, ne saturam cu 500 baht. Curs la casa de schimb mai bun la euro ca pe Revolut :) dar ma bucur și de Metal cu cash back 1% :)). Cam problemă cu acceptarea cardului, în multe locuri ori îți cer sumă minimă ori îți pun ceva comision. Alcool la vânzare în supermarket uri între 11-14 și 17-23 sau 24. N am înțeles de ce.
Aaa, ca era sa uit. Politia "calare" pe străinii ce închiriază moto. Mulți n au A-ul și i cocoșează cu amenzi sau le cer șpagă. Muuult filtre Patong, Kata, etc.

Edited by barbat, 03 July 2019 - 11:26.


#3199
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu in Chiang Mai vreau sa inchiriez scuter, sper sa nu fie prea mare spaga de dat. Si in Vietnam si Indonezia voi inchiria, si nu am A-ul.

Is curios ce preturi voi gasi, asa de la departare pare mai scump ca si zona noastra Balcanica.

Zici ca iesi mai bine la curs sa schimbi? Eu imi iau si revolut, si USD si EUR, o sa am de toate.Acu eu stau 4 zile in Chiang Mai si 10 in Bangkok.

#3200
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008
Da, cel mai bun curs la euro îl obții la casele de schimb de aici. Nu cred ca e important dacă ai USD, EUR. Să ai bancnote mari și să arate bine ca le întorc ăștia pe toate părțile. Cu scuteru sa ne spui și nouă cum ai rezolvat. Am 4 zile de când sunt în Phuket și 500 km făcuți cu mașina și îți spun că poți scăpa de filtrele poliției doar dacă mergi pe apă. Dacă stai în vreo așezare ce nu are potențial turistic posibil sa nu ai probleme dar nu cred ca va fi cazul tău.
Pentru Chiang Mai și Bangkok o să vă țin la curent zilele următoare. Poate ajută pe cineva.

Edited by barbat, 04 July 2019 - 13:01.


#3201
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

View Postbarbat, on 02 iulie 2019 - 15:54, said:

Relatare de la fața locului. Viza e gratis dar ni s au cerut 200 baht de căciula "visa service".

Pe Suvarnabhumi, adica in Bangkok?
Ma indoiesc.

200 THB e speed track. Puteai sa nu platesti aia 200, dar ai fi stat la normal lane.

Apoi, nu se exista, sa nu iti ceara bilet de iesire din Thailanda dupa cele 15 zile primite cu VOA.
Hai, la cazare si dovada banilor, sunt foarte flexibili, dar eu nu cred, ca tu ai intrat in Thailanda, ai primit VOA, fara sa prezinti un bilet retur.

Vorbesti de ei, ca sunt corupti, dar esti interesat cum sa eviti filtrele Politiei.
Iti dau un sfat, daca te opreste Politia, nu incerca sa faci pe desteptul si europeanul superior, ca nu ajungi nicaieri.

Edited by RedArmy, 04 July 2019 - 15:37.


#3202
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
@redarmy, eu vreau sa evit filtrele de politie Posted Image , dar daca ma opreste si vede ca nu am cat A , asta e, negociez o amenda. Asta e ce am aflat de la expati, si asa o sa procedez si eu. Pentru cat m-ar costa sa imi fac un permis de cat A in Romania, si nici nu as avea timp efectiv sa il fac, nu ma deranjeaza prea tare o amenda.

Edited by qew, 04 July 2019 - 17:24.


#3203
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.02.2008

View PostRedArmy, on 04 iulie 2019 - 15:35, said:



Pe Suvarnabhumi, adica in Bangkok?
Ma indoiesc.

200 THB e speed track. Puteai sa nu platesti aia 200, dar ai fi stat la normal lane.

Apoi, nu se exista, sa nu iti ceara bilet de iesire din Thailanda dupa cele 15 zile primite cu VOA.
Hai, la cazare si dovada banilor, sunt foarte flexibili, dar eu nu cred, ca tu ai intrat in Thailanda, ai primit VOA, fara sa prezinti un bilet retur.

Vorbesti de ei, ca sunt corupti, dar esti interesat cum sa eviti filtrele Politiei.
Iti dau un sfat, daca te opreste Politia, nu incerca sa faci pe desteptul si europeanul superior, ca nu ajungi nicaieri.
Tu mi te adresezi mie?! Dacă da îți recomand să îmi recitești ultimele posturi din acest topic. Eu am prezentat realitatea de care m-am lovit acum 5 zile în Phuket. Lucrezi la politia de frontieră thailandeza de ești asa pus la punct cu informațiile pe care le susții? A propos, mai sunt persoane pe acest topic ce susțin ca nu li s-a cerut bilet de avion de ieșire din Thailanda la primirea VOA.
Cel mult îți poți prezenta propria experiență.
Între timp mai pune mâna pe o carte în limba romana, nu strică.

View Postqew, on 04 iulie 2019 - 17:22, said:

@redarmy, eu vreau sa evit filtrele de politie Posted Image , dar daca ma opreste si vede ca nu am cat A , asta e, negociez o amenda. Asta e ce am aflat de la expati, si asa o sa procedez si eu. Pentru cat m-ar costa sa imi fac un permis de cat A in Romania, si nici nu as avea timp efectiv sa il fac, nu ma deranjeaza prea tare o amenda.
Categoria A te ajuta și în România, cu atât mai mult dacă locuiești în București.

Edited by barbat, 04 July 2019 - 17:57.


#3204
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Si daca as vrea sa imi fac, acum e prea tarziu pentru a ma ajuta pentru trip avand ca in 10 zile plec in Asia. Poate dupa ce revin, ar fi o idee sa dau de cat A in tara sa il am daca tot o sa am ceva timp liber

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate