Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3396 replies to this topic

#3205
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

View Postbarbat, on 04 iulie 2019 - 17:54, said:

Tu mi te adresezi mie?! Dacă da îți recomand să îmi recitești ultimele posturi din acest topic. Eu am prezentat realitatea de care m-am lovit acum 5 zile în Phuket. Lucrezi la politia de frontieră thailandeza de ești asa pus la punct cu informațiile pe care le susții? A propos, mai sunt persoane pe acest topic ce susțin ca nu li s-a cerut bilet de avion de ieșire din Thailanda la primirea VOA.
Cel mult îți poți prezenta propria experiență.
Între timp mai pune mâna pe o carte în limba romana, nu strică.

Categoria A te ajuta și în România, cu atât mai mult dacă locuiești în București.

Boss, intri intr-un teritoriu, pe care nu-l stapanesti.
Nu-mi ajung degetele de la maini si picioare, pentru a numara de care ori am fost in Thailanda in ultimii ani.
Am intrat fie cu VOA, viza de la Ambasada, am ales fast track la VOA(+200), am stat la normal lane, impreuna cu jdemii de chinezi si indieni, am avut premium lane(daca stii, la ce clasa de zbor primesti asa ceva), mi-am facut prelungire a VOA, am depasit odata perioada de sedere si am platit "amenda" la aeroport, am vazut Bangkok in timpul loviturii de stat sau in perioada de doliu dupa moartea Regelui, am fost in Thailanda inca de dinaintea inaspririi conditiilor pentru visa runners sau cei care depasesc durata de sedere, asa ca mai usor cu pianul pe scari, conferentiare.

Eu nu cred, ca cineva intra in Thailanda, printr-un punct de acces asa de important, precum un aeroport international, aplica pentru VOA, fara a prezenta bilet de intoarcere.
Edit : daca cumva s-a intamplat, a/au fost exceptie/exceptii, desi nu cred.




View Postqew, on 04 iulie 2019 - 17:22, said:

@redarmy, eu vreau sa evit filtrele de politie Posted Image , dar daca ma opreste si vede ca nu am cat A , asta e, negociez o amenda. Asta e ce am aflat de la expati, si asa o sa procedez si eu. Pentru cat m-ar costa sa imi fac un permis de cat A in Romania, si nici nu as avea timp efectiv sa il fac, nu ma deranjeaza prea tare o amenda.

Nu vreau sa te sperii, dar nu vad, de ce ai inchiria scuter, intr-o tara, unde o mare parte din accidentele rutiere(care sunt o gramada) au drept victime tocmai "scuteristi".
O asigurare medicala, care sa acopere si cheltuielile medicale, ca urmare a unui accident rutier, tu, circuland cu scuterul, este imperioasa.
Altfel, Doamne Fereste, o sa fie nevoie de campanie pe Facebook, pentru a putea plati.
Nu glumesc.

Edited by RedArmy, 04 July 2019 - 20:21.


#3206
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Pai merg pe buget si vreau sa vad chestii, vreau libertatea de a explora locurile pe acolo.  Am buget  de 25$ pe zi(exceptand bilete de avion si cazare), nu imi permit altfel.

Plus ca stiu oameni ce locuiesc in Tailanda si ba chiar si-au luat scuter. Inclusiv o tipa ce nici macar nu are carnet de conducere, s-a descurcat 1 an in Thailanda cu scuteru. Romanca.

#3207
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View PostRedArmy, on 04 iulie 2019 - 20:19, said:



Boss, intri intr-un teritoriu, pe care nu-l stapanesti.
Nu-mi ajung degetele de la maini si picioare, pentru a numara de care ori am fost in Thailanda in ultimii ani.
Am intrat fie cu VOA, viza de la Ambasada, am ales fast track la VOA(+200), am stat la normal lane, impreuna cu jdemii de chinezi si indieni, am avut premium lane(daca stii, la ce clasa de zbor primesti asa ceva), mi-am facut prelungire a VOA, am depasit odata perioada de sedere si am platit "amenda" la aeroport, am vazut Bangkok in timpul loviturii de stat sau in perioada de doliu dupa moartea Regelui, am fost in Thailanda inca de dinaintea inaspririi conditiilor pentru visa runners sau cei care depasesc durata de sedere, asa ca mai usor cu pianul pe scari, conferentiare.

Eu nu cred, ca cineva intra in Thailanda, printr-un punct de acces asa de important, precum un aeroport international, aplica pentru VOA, fara a prezenta bilet de intoarcere.
Edit : daca cumva s-a intamplat, a/au fost exceptie/exceptii, desi nu cred.

Orice ai scrie tu acolo eu și familia mea am întrat prin Phuket fără sa îmi ceara nimeni bilet de avion de întoarcere, dovada cazare sau bani de întreținere. Erau pregătite toate dar nu mi s-au cerut. Dacă ai intrat prin Phuket vreodată ai fi știut ca e un birou  mic pentru VOA deci nu e cazul de express line. 200 de baht au fost banii lor și gata. Tu te raportezi la Bangkok Suvarnabhumi unde lucrurile pot sta, uneori, diferit. Și da, acolo poate fi cazul de express line întrucât pot fi foarte mulți oameni uneori.
Asta e o excepție, nu o regulă.
Faza cu scuterul nu e atât de dramatica cum ar părea dacă respectivul ar avea A-ul. Dar tu când nu ai nici A și mai vrei sa conduci și în Thailanda eu zic ca esti puțin cam kamikaze. Gândește-te doar ca ăștia trec pe roșu cum treci tu pe verde în România. Exista oameni desemnați să oprească circulația la treceri de pietoni ceva mai importante ca să poată traversa lumea.

#3208
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Si cu ce ma ajuta A-ul acolo? Doar la a manevra scuterul mai bine, ca in rest? La gandit traficul poti sa te pricepi sau nu. Uite, daca ma duceam sa imi fac A-ul anu asta ai fi zis ok?
Am apucat weekendul trecut si saptamana asta sa acumulez cateva sute de km cu un scuter de 49cc. SI vreo juma de ora cu un scuter de 125cc.

Stiu o tipa ce a invatat acolo sa conduca(romanca) si aia e cam praf la condus si masina. Si conducea in Bangkok in oras.

Eu zic ca ma descurc. Asa toti au zis si de Ciudad de Mexico, interzis sa conduci pe acolo, ca mori ca nu stiu ce, a fost mai lejer ca in Bucuresti de condus pe acolo, si am facut cateva sute de km prin oras pe acolo, dintre care jumatate cu o masina fara semnalizari.

Va anunt marti seara cum a mers Thailanda cu scuteru pentru mine, in zona Chiang Mai (oricum voi mai inchiria si in Bali si Vietnam). Daca nu va scriu nimic marti seara inseamna ca am dat ortu popii.

Edited by qew, 11 July 2019 - 20:35.


#3209
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Eu îți doresc să nu ai neplăceri în trafic dar va fi greu. Mă vei înțelege când ajungi acolo. Am A-ul de aproximativ 10 ani și B-ul de 19 ani și am condus ceva. Nu au motorete puternice dar nu respectă regulile de circulație și sunt muuuulti rău de tot. Să ne ții la curent.

#3210
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
In Mexico City sunt foarte civilizati fata de Tailanda iar in Tailanda sunt foarte civilizati fata de Vietnam, Cambogia, Bali...

#3211
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Intrat in Tailanda prin Suvarnabuhmi Bangkok. A fost exact cum a zis redarmy. Mi-au cerut de toate. Dar nu au fost probleme, a mers lejer.

Inclusiv la îmbarcare in europa mi s-a cerut biletu de iesire din Tailanda,  pentru ca il aveam cu alta companie aeriana.

Oricum rusinos pentru Romania sa fim noi , bulgarii, maltezii si cipriotii, singurii din UE ce avem nevoie de voa.



#3212
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Am avut o zi overstay și m-au pus sa plătesc 500 baht. Am citi pe MAE cât și experientele altora și ziceau ca 24h peste viză nu ești taxat dar asta se pare ca în Bangkok. Eu vorbesc de ieșirea din Phuket acum. Totuși, nu m-au pus sa plătesc pentru fi-mea care-i minoră. Nicio chitanță, nici nu s-au uitat ce vârstă are fiica mea, m-au crezut pe cuvânt. Înclină cred ca banii au rămas lor.

#3213
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Bun, am promis ca revin marti, uitati-ma aici.

Am inchiriat scuter in ChiangMai. 125cc. Nu mi-au cerut permis, nimic la inchirieri. Doar pasaportul. Aveau afis oe care scria ca nu inchiriaza la incepatori. Au venit niste olandezi si aia neintrebati au zis ca nu au mai condus decat mopede de 49cc  si i-au trimis la plimbare.  Daca nu le ziceau nimic probabil le-ar fi dat.

Traficul, este ok, inclusiv la ore de varf. Nu exista reguli, daaar , au grija la scuteristi, fiindca is multi. In Ro mi se pare ca traficul e mult mai agresiv pentru scuteristi.

Am facut cam 170 de km cu el, oras, munte si drum express.

Nu recomand o persoana începătoare ca mine sa inchirieze decat daca le are cu intelesul traficului.

AAminteles ca amenda daca nu ai permis e 500 de bahti.

Maine incerc clasa a 3-a la trenuri. Urati-mi noroc. Nu au mai avut locurila trenu smecher , iar la asta local doar l clasa 3 mai erau locuri, macar costa 25 de lei, Chiang Mai-Bangkok.

Edited by qew, 16 July 2019 - 13:57.


#3214
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Posttomaso, on 30 mai 2019 - 20:45, said:



Salut,

ĂŽți recomand  Hotel Okura
https://www.okuraban...m/en/index.html

Principalele avantaje sunt următoarele:

* Are ieșire direct pe platforma Sky Train. De la aeroport se ia metrolul pâna la Phaya Thai.   Acolo se schimbă și mergi câteva stații până la Phloen Chit.  Poți intra și ieși din hotel direct Ă®n stație, sau două etaje mai jos,  direct Ă®n stradă,  sub linia trenului suspendat.  

* Condițiile sunt peste nivelul altor hoteluri de 5 stele.   Lanțul Okura este administrat de japonezi.  Asta spune tot despre curățenie și atenția la detalii.

* Este poziționat Ă®n zona zero,  cartierul fiind cel mai bun din BKK, zonă unde sunt ambasadele principale,  inclusiv ambasada SUA.    

* Este la o distanță rezonabilă de zonele pentru distracție.   Se poate merge pe jos (0,5km), de exemplu,  până pe strada Sukhumvit 4 Alley,  zonă roșie (girls & ladyboys).   Este safe la orice oră, nu sunt probleme pentru turiști.

* Tot la o distanță rezonabilă se află cele mai faine parcuri din oraș (opinie personală)  - Parcul Lumphini și Wachirabenchathat Park.  

*  Lângă hotel există restaurante tradiționale thai,  unde se gătește Ă®n fața turistului, la prețuri foarte zen, proaspăt și bun.

*  Zonă comercială (mall)  -  cel puțin 7 malluri (foarte mari) grupate Ă®ntr-o rază de 1km distanță.

Câteva considerații despre preț.
O vizită Ă®n BKK este ceva special,  mai ales când alegi să te duci pentru revelion.   Prețul unui hotel de 5* pare mare,  dar ținând cont că asemenea haiducii nu se fac toată ziua,  cred că se justifică un mic sacrificiu financiar pentru a fi sigur că va fi totul perfect.     Am fost cazat câteva zile Ă®n acest hotel și față de altele,  acesta mi s-a părut de departe cel mai bun, prin prisma raportului preț/calitate.   Micul dejun este spectaculos,  iar piscina infinită de la etajul douăzeci și ceva  ieșit din comun.   TOTUL este spectaculos Ă®n acest hotel.     Ca loc de vizionare al artificiilor,  zona liberă a piscinei este perfectă.     Dacă ar fi să organizez eu o asemenea aventură turistică,  aș alege  un sejur Ă®n BKK din 29 decembrie până Ă®n 2 ianuarie.    

Doar așa ar fi timp ca să vizitezi Ă®n liniște,  să ”simți” că ai fost Ă®n Bangkok,  sau spus pe numele real (yeap, este un nume foarte lung):
“Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit ”  

  

P.S.
Data aviatoare să nu mai pleci Ă®n cuplu  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Salut,
Din pacate am vazut tarziu postul tau si am luat aici http://www.surestayplussukhumvit2.com/
Sper sa fie ok.

#3215
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

View PostMarius19891989, on 10 august 2019 - 09:31, said:



Salut,
Din pacate am vazut tarziu postul tau si am luat aici http://www.surestayplussukhumvit2.com/
Sper sa fie ok.

Esti aproape de statia BTS Ploen Chit, ceea ce e foarte bine.
Asadar, la 2 statii de Siam sau Asok, ambele centre comerciale.De fapt, aproape toate statiile BTS de pe bulevardul Sukhumvit reprezinta o pleiada de mall-uri, cu mentiunea ca partea Siam - Chit Lom - Ploen Chit - Nana - Asoke - Phrom Pong - Thong Lo este considerata inner city.

De la Ploen Chit inspre Siam sau Asoke, maxim 4-5 minute cu Skytrain.
Daca o sa ai multe calatorii, ia un card de calatorii, ii spune Rabbit Card.Nu o sa economisesti milioane, insa timp, da.

In Siam poti sa schimbi pentru National Stadium, unde este MBK, un mall plin de ieftinaturi, foarte vizitat de turisti.
De la MBK, poti sa iei taxiul catre Khao San Road, cam 10 minute, maxim 140 THB, insa va trebui sa ai rabdare, deoarece sunt o gramada de taximetristi langa MBK ori tuk-tuk-uri, care cer suprapret.

Asadar, locatia este buna, insa 1 km de statie, iar in Bangkok e cam naspa sa mergi pe jos, nu prea au trotuare largi si e o zapuseala, de te ia naiba.


Daca e musai cu infinity pool, Okura e scump. Uita-te la Eastin Grand Hotel Sathorn sau Bangkok Marriott Hotel The Surawongse.

#3216
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Am inteles ca au propriile tuk tuk-uri care te duc până la statie,problema e la Intors ca trebuie sa stai până vine alt client al hotelul ca sa poti sa te întorci,daca locatia e ok atunci e bine.

#3217
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009
Bună Tuturor,
As dori niște sfaturi pls!! ☺️
Dorim sa plecăm,eu și soțul pentru 1a dată în Thailanda, la început de 2020(februarie poate, nu e bătut în cuie).Suntem din Cluj și am dori sa mergem în Krabi și sa ne organizam fără agenție. Cum sa procedăm cu drumul, am văzut la turkish Airlines sau Qatar cam 800 euro/pers.Pe Puket e mai ieftin dar de acolo cum facem cu transferul? Dacă mergem cu Tukish de ex, ăștia au escală în Istanbul.. Se poate oare lua pana aici un drum, stăm 2 nopti(un City break) și apoi mergem mai departe. Cum am ieși mai rentabil, ce ne sfătuiți? Mulțumesc frumos. 🤗

#3218
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View Postonutzaflo, on 04 septembrie 2019 - 09:36, said:

Bună Tuturor,
As dori niște sfaturi pls!! ☺️
Dorim sa plecăm,eu și soțul pentru 1a dată în Thailanda, la început de 2020(februarie poate, nu e bătut în cuie).Suntem din Cluj și am dori sa mergem în Krabi și sa ne organizam fără agenție. Cum sa procedăm cu drumul, am văzut la turkish Airlines sau Qatar cam 800 euro/pers.Pe Puket e mai ieftin dar de acolo cum facem cu transferul? Dacă mergem cu Tukish de ex, ăștia au escală în Istanbul.. Se poate oare lua pana aici un drum, stăm 2 nopti(un City break) și apoi mergem mai departe. Cum am ieși mai rentabil, ce ne sfătuiți? Mulțumesc frumos. ��
Sigur ca puteti face in felul asta. Va faceti calculul cum e mai ieftin, cu escala sau din 2 zboruri in zile diferite. Aveti grija cum va faceti calculul celor 15 zile care sunt 14 nopti de stat in Thailanda, asta in ipoteza in care nu va luati visa in avans de la ambasada.

Edited by barbat, 05 September 2019 - 13:35.


#3219
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
800 de euro... enorm.

Budapesta - Bangkok - il poti gasi la 500 de euro max.
Bangkok(dom mueang) - Phuket  - 50 de euro dus intors, cu air asia, plus bagaje inca vreo 50 sa zicem. Numai ca trebuie sa schimbi aeroportul.  Dar e moca autobuzul de transport intre aeroporturi daca le arati biletu de avion.

Sau bagi 100-120 de euro bangkok -Phuket sa nu mai schimbi aeroportul.

Economia de 150 de euro inseamna bani de cheltuiala de 4 zile in Phuket.

Aceleași preturi si pe Krabi

Edited by qew, 05 September 2019 - 14:57.


#3220
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009
La ce companie aeriană ai găsit Budapesta Bangkok la 500 euro?

#3221
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Qatar, Aeroflot, Turkish, chiar si Air China la 2100 de lei (februarie, date alese random).
Si astea cam is preturi standard, fara reduceri. Cateodata mai prinzi Ukrainian International la 1800, dar nu recomand.

CHiar acum am verificat, Budapesta - Phuket (ca sa nu te mai complici cu AIr Asia) la 2100 cu Air China, sau 2500 cu Aeroflot.Sau 2700 (580 eur) cu Turkish. Krabi e mai scump, cam la 3100 cu Aeroflot , dar eu am pus date la intamplare in februarie.

#3222
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

As vrea sa fac si eu in luna octombrie-noiembrie o vizita de vreo 7 zile prin Thailanda (Phuket sau alta destinatie).
Vom fi 2 persoane, eu si sotia.
Chiar daca in alte destinatii am fost pe cont propriu aici nu prea as vrea sa risc.
Vreau sa imi recomandati o agentie de turism cu preturi bune pentru un concediu in Thailanda.

Ma intereseaza in special sa stau pe plaja si sa vizitez locuri(insule, etc). Nu sunt interesat de viata de noapte si cluburile lor.
Vreau o locatie cu plaje bune.

Astept recomandari.

Edited by mirel3003, 16 September 2019 - 09:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate