Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Despre Gresie, Faianță, Marmură, Granit, Klinker, Piatră etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#145
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
am mai pus acum cativa ani niste gresie in bucatarie dar nu se compara, eu zic ca e mult mai greu pe pereti. vroiam sa fac cum ai zis tu la a doua varianta doar ca sunt goluri destul de mari intre caramizi si mananca mult material. o sa incerc sa vad cum iese aplicarea prin puncte desi parca vad ca o sa fie greu sa il scot drept. si sa fac peretii cu rigips sau o tencuiala fugara nu prea mai am bani.
PS: faianta e imensa, are 30x45 :)

#146
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
si ca sa inteleget mai bine cum sunt peretii aia:

Attached File  car2.jpg   282.78K   171 downloads Attached File  car1.jpg   281.01K   153 downloads

#147
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postlogatul, on Sep 19 2008, 17:48, said:

si ca sa inteleget mai bine cum sunt peretii aia:

Attachment car2.jpg Attachment car1.jpg
este excusa lipirea in puncte a placii de faianta pe acel perete.......din ce vad in poze
din ce se observa in poze cel mai bine sa iasa o treaba excelenta si de calitate eu te sfatuiesc sa tencuiesti plus ca este si baie si va fi o umiditate ridicata......si este mult mai sanatos tencuiala clasica intr-o baie


in privinta gips cartonului ca raport pret ....iesi cam la acelasi pret ca si cu tencuiala clasica numai ca cu gips carton ai o viteza de executie a peretilor mult mai rapida decat a tencuielii....poate intr-o  zi ii faci din gips carton ceea ce cu tencuiala iti ia cam cateva zile bune...mai intai de toate se executa instalatia sanitara si electrica si se vor face probele aferente acestora ....mi conteaza ca este tencuiala clasica sau gips carton

 operatiunea de tencuit.... aplicarea unui tinci pe perete ......se executa stalpii in plan vertical in poloboc si aliniati in plan orizontal....daca se va monta cada de dus,cada,jacuzzi se va avea in vedere ca coltul sau colturile unde vin marginile acestora sa fie in vinclu .....distanata intre satalpii de tencuit este in functie de lungimea dreptarului cu care vei trage intre stalpi....dupa tencuire se poate trece la operatiunea de punere in opera a faiantei....daca apar crapaturi dupa tencuire acestea se vor astupa cu banda fibra si cu adeziv

acum cu gips carton .....structura din profile ud 30 cd 60 prinse cu bride de perete ....2-3 bride in functie de inaltimea peretelui....distanta interax intre profilele cd 60 este de 40 cm....si urmeaza o placare dubla cu placi contra umezelii de 12.5mm

prima placa se aseaza vertical in picioare sau orizontal culcata depinde cum vrei tu iar cea de a doua inversul primei daca pe prima o asezi vertical pe a doua o vei aseza orizontal.....la prima placa se vor folosi suruburi autofiletante tn25 contra umezelii distanta intre suruburi aprox 50 cm ....rosturile primei placi se vor chitui cu banda fibra si adeziv de faianta gen cm 9-11.......a doua placa se fixeaza in suruburi autofiletante tn35 distanta intre suruburi max 18cm(suruburi tratate conta umezelii)rosturile placii se vor chituii la fel ca la primul rand de placi....dupa aceasta se poate trece la operatiunea de punere in opera a faiantei

amorsarea ambelor situatii este necesara inainte de punerea in opera

adezivul trebuie aplicat pe o suprafata nu mai mare de 1mp la punerea in opera....placile mai mari este recomandat sa se bata cu un ciocan de cuciuc...dar trebuie evitata umplerea rosturilor cu adeziv

terase, balcoane si acolo unde placile sunt supuse unui mediu
umed, trebuie sã aplicam adeziv si pe spatele placilor

daca mai ai intrebari iti vom raspunde ....

Attached Files



#148
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
De ce sa faca dubla placare?

#149
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View PostLED, on Sep 20 2008, 22:24, said:

De ce sa faca dubla placare?

pentru...........ca aceasta este tipologia de constructie in cazul peretilor unde se vor realiza placari ceramice......

#150
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
un vanzator de la bricostore mi-a spus ca pot lipi direct placile de rigips cu adezivul rigips rifix. sacul de 25kg era 26 lei. pare mai ieftin decat sa fac si structura clasica pt placare,nu?

#151
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postlogatul, on Sep 21 2008, 00:21, said:

un vanzator de la bricostore mi-a spus ca pot lipi direct placile de rigips cu adezivul rigips rifix. sacul de 25kg era 26 lei. pare mai ieftin decat sa fac si structura clasica pt placare,nu?

eu unul nu as recomanda asa ceva .....am lucrat in situatia pe care ai prezentat-o mai sus dar numai prin camere cu pereti drepti fara ferestre sau usi ....daca sunt goluri de geam sau usa nu le poti realiza prin lipire aceasta operatie....


niciodata nu am facut asa ceva in bai si apoi placare cu placaj ceramic deci nu stiu cum se comporta in situatia aceasta peretele....dar parerea mea este ca nu este o treaba buna(recomandare de vanzator)

eu ti-am spus ideea mea despre aceea baie cea mai buna solutie este tencuiala clasica ....daca peretii sunt destul de drepti nu iti va intra foarte mult material.....doar timpul pe care il pierzi ......si mai este vorba si de bani sa faci cum ti-a spus vanzatorul si peste cateva luni datorita greutatii peretelui adezivul sa nu poata sustine acea greutate si sa iti cada placa de gips carton cu tot cu faianta de pe perete..... 
eu ti-am prezentat cele 2 solutii viabile in cazul baii tale .....dar cu aceasta solutie data de un vanzator nu sunt de acord

#152
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
da, cred ca ai dreptate cu cazutul peretelui cu tot cu faianta dupa o vreme. nu stiu daca voi fi eu destul de 'meserias' ca sa scot peretele ala drept din tencuiala de aceea ma tot codesc. oricum pana miercuri -joi tb sa ma hotarasc la o solutie

#153
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmatzu_2003, on Sep 21 2008, 00:27, said:

pentru...........ca aceasta este tipologia de constructie in cazul peretilor unde se vor realiza placari ceramice......
Care este motivul? Intreb pentru ca sincer nu am vazut nicaieri placare dubla.

#154
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
LED,
Ce placi vrei sa cumperi!?
dimensiuni.


La tine e alta mancare de peste,dat fiind peretii pe structura de lemn.
Tu ai nevoie numai de pereti de dublare la baie?,sau si de compartimentare?

#155
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Nu am niciun fel de compartimentari din gips carton. Intrebam de dublarea placilor de gips carton pentru ca nu am vazut facandu-se asa. Nu am ajuns la bai, le-am lasat ultimele pentru ca inca ma gandesc la cum sa fac un postament pentru lavoar.
Daca totusi e vorba de incarcare, presupun ca dispunerea profilelor CD la o distanta mai mica de 60cm ar rezolva.

Placile de faianta vor fi de dimensiuni medii, gen 30x20. Una din bai probabil ca va fi cu faianta de tip roman, placi mici de 10x10.

Edited by LED, 21 September 2008 - 19:30.


#156
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
La tine faci exact asa:
CD-urile le pui interax la 400mm,4 bride fixe pt fiecare CD si plachezi cu 12,5 verde.
Lucrezi NUMAI cu un adeziv hidro si chit de rost tot hidro.Ceresit are un sistem complet.Nu te juca cu calitatea adezivului si cea a chitului.

#157
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postlogatul, on Sep 21 2008, 09:30, said:

da, cred ca ai dreptate cu cazutul peretelui cu tot cu faianta dupa o vreme. nu stiu daca voi fi eu destul de 'meserias' ca sa scot peretele ala drept din tencuiala de aceea ma tot codesc. oricum pana miercuri -joi tb sa ma hotarasc la o solutie
 orice solutie ai adopta nu pot decat sa iti spun spor la treaba!!!!!



Matule,
Te rog a renunta sau limita abundenta de Emoticons din posturile tale.
Mersii de intelegere.

Edited by adi_master, 21 September 2008 - 19:49.


#158
vanta

vanta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 04.12.2005
Salutare ,


acum 3 ani am schimbat gresia si faianta din baie.

problema este ca acum nu mai imi place combinatia de culori-nu se mai potriveste cu aspectul de acum al casei.

nu vreau sa fac in nici un caz iar deranj ,sa o dau jos si sa o schimb.

ce e de facut?-sunt putin in pana de idei.

se poate vopsi faianta?

a mai facut cineva asa ceva?

#159
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Email special cu doua componente, recomandat pentru renovarea sau vopsirea diferitelor supafete din bai - vana, faianta, obiecte sanitare. De asemenea se poate folosi pe orice suprafata in interior sau exterior dupa o grunduire corespunzatoare, unde se doreste obtinerea unui aspect ceramic lucios.
Compozitie: Sistem cu doua componente de baza de rasina poliuretanica cu continut de materie solida de 50%. Formeaza o pelicula lucioasa, de duritate mare foarte rezistenta la frecare, grasimi, aburi sau apa. Aspect lucios. Consum: 11-14mp/lit. Ambalaj: 0.75L.



[ http://www.clubafaceri.ro/files/clients/49/53882/market43579_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#160
vanta

vanta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 04.12.2005

View Postadi_master, on Sep 22 2008, 21:52, said:

Email special cu doua componente, recomandat pentru renovarea sau vopsirea diferitelor supafete din bai - vana, faianta, obiecte sanitare. De asemenea se poate folosi pe orice suprafata in interior sau exterior dupa o grunduire corespunzatoare, unde se doreste obtinerea unui aspect ceramic lucios.
Compozitie: Sistem cu doua componente de baza de rasina poliuretanica cu continut de materie solida de 50%. Formeaza o pelicula lucioasa, de duritate mare foarte rezistenta la frecare, grasimi, aburi sau apa. Aspect lucios. Consum: 11-14mp/lit. Ambalaj: 0.75L.



[ http://www.clubafaceri.ro/files/clients/49/53882/market43579_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mii de multumiri!!!!

#161
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003

View Postmatzu_2003, on Sep 20 2008, 03:09, said:

 operatiunea de tencuit.... aplicarea unui tinci pe perete ......se executa stalpii in plan vertical in poloboc si aliniati in plan orizontal....daca se va monta cada de dus,cada,jacuzzi se va avea in vedere ca coltul sau colturile unde vin marginile acestora sa fie in vinclu .....distanata intre satalpii de tencuit este in functie de lungimea dreptarului cu care vei trage intre stalpi....dupa tencuire se poate trece la operatiunea de punere in opera a faiantei....daca apar crapaturi dupa tencuire acestea se vor astupa cu banda fibra si cu adeziv

daca mai ai intrebari iti vom raspunde ....

o sugestie pt ce materiale/firma imi trebuie pentru tencuiala. am ajuns la concluzia ca placarea cu rigips mi-ar fura foarte mult din baie, care este oricum foarte mica.

multumesc!

#162
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postlogatul, on Sep 23 2008, 21:16, said:

o sugestie pt ce materiale/firma imi trebuie pentru tencuiala. am ajuns la concluzia ca placarea cu rigips mi-ar fura foarte mult din baie, care este oricum foarte mica.

multumesc!
un mortar gata preparat la sac este multibat ,,,,,este deja pregatit pentru tencuieli mai ai nevoie decat de apa ...ai ai mortarul

sau o alta solutie este de a cumpara separat nisip,var,ciment si a le mixa tu si a face mortarul de tencuiala ....cu varianta asta iesi putin mai ieftin dar nu stiu cu cat...uite si reteta in caz ca vrei sa tencuiesti cu materiale cumparate de tine separat nisip,var ciment...


m25t - ciment 3+1/2 saci; var hidratat 5+1/2 saci; nisip 0-3 granulatie 97 galeti......asta este data de producator pentru tencuieli exterioare ceea ce ai nevoie si tu pentru ca este baie si va fi umezeala destul de mare si iti trebuie o tencuiala buna....

m50t - ciment 5+1/2 saci; var hidratat 2+1/2 saci; nisip 0-3 granulatie 94 galeti aceasta reteta este pentru tencuieli interioare

sac var=25 Kg. 
sac ciment= 40 Kg 
galeata 10 litri



sau reteta normala pe care o folosesc cei care tencuiesc zi de zi (vb de o galeata de 10L )

7 parti nisip

2 parti var

1 parte ciment

+ apa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate