Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Manele & manelisti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
469 răspunsuri în acest subiect

#91
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.741
  • Înscris: 20.09.2003
Sunteti invidiosi pe avutia lor a? :lol:
Am vazut dimineata la televizor nu stiu ce intrunire de-a lor. Wow, cata bogatie epatanta. Si cred ca nu au 1 zi de munca trecuta in cartea de munca. :D

#92
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 16.05.2005

Zazie, pe Sep 9 2005, 10:08, a scris:

Sunteti invidiosi pe avutia lor a? :lol:
Am vazut dimineata la televizor nu stiu ce intrunire de-a lor. Wow, cata bogatie epatanta. Si cred ca nu au 1 zi de munca trecuta in cartea de munca. :D

<{POST_SNAPBACK}>

Yeap, man, ce m-ai ghicit. Asta era și eu nu știam ce mă roade!   :D
Pot să doarmă liniștiți acum.  ;)

#93
FCBARCELONA

FCBARCELONA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 309
  • Înscris: 24.04.2005
Am ascultat o manea acum ceva timp..mai tin minte in mare versurile..
Suna cam asa:
Viata-mi la jumatate,
Necazul in usa bate,
......
Relele inapoi ma trag.
Canta Geo parca...
Luminati-ma :worthy:

#94
gogu

gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 125
  • Înscris: 07.02.2005
am auzit si eu azi niste versuri:
sunt gay, si ceva de chiloti maro
pe bune, nu fac misto

@irennescat
pai normal sa fie ascultata de popor maneaua ca trebuie sa ai IQ-ul unui copac ca sa le intelegi

#95
Ginois

Ginois

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.08.2005
Habar n-aveti  ...

#96
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

Ginois, pe Sep 10 2005, 17:13, a scris:

Habar n-aveti  ...

<{POST_SNAPBACK}>


lumineaza-ne maestre, nu ne mai lasa in aer cu declaratii hazardate ca aceasta  -_-

#97
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.575
  • Înscris: 04.05.2005
am vazut pe prima o tentativa de emisiune..."aventurile familiei vijelie"...o penibila incercare de imitare a celebrului "the osbournes".
n-am crezut ca poate exista un producator cu o asemenea idee...vali vijelie spalandu-se pe dinti, imbracandu-se, certandu-si puradeii, aruncand cu bani la evenimente "mondene", pozand sexy pt o revista, flirtand....si prestand multe alte activitati interesante :death:

#98
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 634
  • Înscris: 05.08.2004
"voi mai romanilor balosi esteti prosti" nu-i jignire e ce-ati auzi de la un "genuine manelar"

nu discutati ma de cum se imbraca copii care se cred "cuul" nu vedeti ca ati luat-o prin balarii?

am avut ocazia sa-l cunosc sa discut si sa-l ascult pe adrian piticu alea alea.... pe langa faptu ca e om la fel ca noi toti si culmea kiar gandeste si ff bine.... vreau sa spun ca totusi are cateva melodii (alea live cu orchestra nu cum fac <lautarii> de azi o orga o vioara si restu playback) vreau sa spun ca mel alea m-au secat si culma in nici una nu era:
femeia mea, banii mei, dusmanii mei sa-ti iau sa-ti dau sa moara sa faca etc.....
deci cum bine spunea africanu, inainte sa blamati asculati o porcarie penala bashita si impaketata de 2 labari care se cred vedete si servite ca "manea mancatiash, hitu verii" si ce facea dan armeanca cu formatia in 90-93 (instrumental si vocal)

NU sunt un fan al lor dar nici nu-i combat, cautati muzica lor veke si eventual live o sa vedeti ca poate va skimbati conceptiile.....

p.s. romanca andra s-a lansat cu "as da zile de la mine" aceasi melodi eo canta stefan de la barbulesti (lautar foarte bun l-am ascultat live) de ce credeti ca nu se mai aude de el? ca acea generatie .com care sunt cuul ca vorbesc cu k si cu sh si tz nu pot intelege un song de dragoste de-al lui dar in skimb se contopesc cu: "am bani bat dusmani femeia mea printesa ta"

so.... faceti ca mine si mai vorbim....


p.s. ia ascultati asta..... sunt curios ce parere aveti voi cei care blamati manelele (cu toate ca asta nu e manea)

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  1.mp3   625,13K   215 download-uri

Editat de ynocentzya, 12 septembrie 2005 - 03:52.


#99
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 634
  • Înscris: 05.08.2004
aici un exemplu de ASA NU!!!!!!!!!!!!!!!!  :puke:  :puke:  :puke:  :puke:  :puke:

daca as prinde un asemenea star intr-un loc stramt... promit ca nu ar mai putea "canta" toata viata lui...

sper ca va faceti o idee singurei...

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  2.mp3   625K   161 download-uri


#100
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Vroiam să postez ieri, mă gândeam să cer celor care sunt „maneliști” convinși să-mi dea să ascult și eu o manea, un fragment, mă rog, care cred ei că mi-ar putea place. Sau care ar fi cele mai bune 2-3 manele.

Recunosc că nu știu mare lucru despre manele, ce-am ascultat nu mi-a plăcut (nu mă întrebați cine cânta, că nu știu), așa că mai apoi m-am ferit întotdeauna să le ascult, fiindcă le asociez imediat cu prostul gust, îmi apar în ochi lanțurile alea de jdemii de kile, glasurile stridente, vorbele „de duh”, epatarea și multe altele.

Dar le-am ascultat asta ca să nu zici că nu încerc și, nu de alta, dar dacă dau peste tine într-un loc întunecos sau strâmt  :P  :w00t: mă strângi de gât.  :D
Primul fragment era mai bun la versuri și felul cum îl cânta (asta nu-i manea??), iar a doua era mai ritmată, dar cuvintele cam lăsau de dorit. Tot nu pot să mă obișnuiesc cu ele. Dar sunt dispusă să mai încerc.

#101
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 634
  • Înscris: 05.08.2004
nu's manelist... doar am facut o mika demonstratie.....

crede-ma ca daca m-as intalni cu tine intr-un loc stramt si intunecos as avea alte lucruri mai bune de facut decat sa te strang de gat

prima e o melodie lautareasca live (e ff important cum suna live artistu nu cum il ajuta calculatorul in studio) a 2-a o porcarie de manea facuta pe calculator (asa numita manea comerciala)

daca as cauta printre dvd-urile de la toate petrecerile la care am fost cu siguranta ca te-as face sa accepti mai usor muzika lautareasca (cea live si facuta de artisiti consacrati) nicidecum totoi copii cu gel si tricou mulat care canta la pentrium 3

cred ca te-am lamurit destul prin cele 2 "probe" muzicale care e diferenta intre o melodie live cantata de un lautar consacrat care nu-si permite sa zica "pela spate pe la spate asa vor fetele toate" si un copil care are tatiku bani si vrea sa-l faca vedeta... alea cu 4 nopti si 4 zile  :puke:

kisss

#102
little angel

little angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 05.09.2005
salutare!voi chiar puteti sa puneti semnul egal intre muzica lautareasca veche si manelele cantate azi de fermecatori, minunati,copii de aur,etc aparuti ca ciupercile dupa ploaie?

#103
Suparici

Suparici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 15.02.2005

irennescat, pe Sep 12 2005, 09:34, a scris:

Tot nu pot să mă obișnuiesc cu ele. Dar sunt dispusă să mai încerc.

<{POST_SNAPBACK}>


nu am citit nimica ce s-a scris pana acuma doar ce a scris ynocentzya si subscriu la tot ce a scris.

adaug si eu un ASA DA.

ce nota ii dai de la 1 la 10?

Fișiere atașate



#104
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 634
  • Înscris: 05.08.2004
stai ca nu-i vorba care are maneaua mai frumoasa , e vorba de punctul meu de vedere.... tu ori imi dai dreptate ori iti expui alt punct de vedere, nu cred ca uploadu' la o manea aici o sa-i faca pe cei antimanele sa le suporte...


+ ca inca nu suntem indeajuns de educati sa facem diferenta intre "nea calu" sau cum mama dracu isi mai zice si "sushanu" sau something like this + mister "play aj" si un lautar adevarat.... ceva in genu adrian (perioada 90-2001) sau ce face live prin petreceri


eu de asta am facut upload la 2 manele sa inteleaga cel care e antimanele ce e o melodie LIVE lautareasca si ce e o manea comerciala de 0.02 lei (vechi) cantata la cd+pentium3


p.s. sa nu-mi spui ca la nunti canta morandi sau elegance  :puke:

Editat de ynocentzya, 12 septembrie 2005 - 21:53.


#105
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 16.05.2005

little angel, pe Sep 12 2005, 20:38, a scris:

salutare!voi chiar puteti sa puneti semnul egal intre muzica lautareasca veche si manelele cantate azi de fermecatori, minunati,copii de aur,etc aparuti ca ciupercile dupa ploaie?

<{POST_SNAPBACK}>

Sincer, îmi cer scuze pt. ignoranță, dar nu știam că există vreo diferență între muzica lăutărească și manele.
@Suparici, nu pot să dau notă de la 1 la 10, fiindcă nu știu atâtea melodii încât să pot compara, dar e mai acceptabilă decât ce-am ascultat până acum în diverse locuri.  Altele îmi dădeau o senzație de promiscuitate, asta nu, cel puțin fragmentul pe care l-am ascultat.
@ynocentzya, u make me feel good.  :rolleyes:  :)

Editat de irennescat, 12 septembrie 2005 - 22:00.


#106
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 634
  • Înscris: 05.08.2004
lautari (adica iti canta LIVE cu orchestra orice oricat oricand)
adi minune
florin salam
adi de la valcea (cautati jelem jelem facuta de el care e o melodie veke lautareasca)
panseluta feraru
cornelia catanga
si multi altii desigur aici am enumerat doar exponentii acestui gen

manelari (toti care sunt cuul se dau cu gel poarta kile de aur si merg in bemveu cu muzica la maxim)
susanu
play aj
nea calu
gabi de la oradea
liviu pustiu (a se citi pustiul)

va rog faceti o comparatie intre o melodie de-a panselutei feraru si orice "urlator" de manele si dupa exprimati-va parerea....

sa-l vedeti pe adrian cand urca pe octave de incep sa tremure paharele pe masa de zici ca mai are putin sa se sufoce si cum ii dau lacrimile si se inroseste tot, si comparati-l cu un cacat (sorry asta e termenu) care intr-o mana tine microfonu (mana cu ghiul neaparat) si cealanta mana in buzunar....

sunt un fan al lui adrian recunosc, am avut ocazia sa-l ascult live de multe ori si kiar sa-l cunosc... e un om normal cu bune si cu rele dar care canta o muzica mai ciudata.... sa-l ascultati recitant o poezie (nu mai retin poetul) care suna ceva de genu: "eu sunt o cadentare-de bine si de rau" sorry nu o mai retin, sau sa-l auziti in duet cu marcel pavel (marcel pavel care din punct de vedere al profesionalismului jos palaria) si atunci o sa intelegeti ca e doar un cantaret care trebuie sa se mentina cantand porcariile astea facute pe computer

cred ca daca in ciuda inculturii lui ati avea ocazia sa-l ascultati live sa vedeti ca intradevar omu' poate nu l-ati mai blama.

nu ii iau aparare explic doar ca voi sub termenu manele ati aus o porcarie + cateva porcarii mai mici) dar nu ati auzit si esentialu'

#107
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 634
  • Înscris: 05.08.2004
asa da http://forum.softped...e=post&id=51988
asa nu http://forum.softped...e=post&id=51991

cumulati asta in postul meu anterior si o sa intelegeti

#108
av norron aest

av norron aest

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 05.09.2005
Mda..am revenit
banuiesc ca lumea e curioasa cum reactioneaza roacerele
ca vad ca asta cam e atitudinea in care ma incadrati..
Nu cred ca un om care asculta linkin park sau slipknot sau alte
balarii de genul asta..care poate sunt chestii exceptionale daca iti plac
se numeste rocar..aia sunt pokemoni...A fi rocar inseamna sa crezi intr-o
ideologie care sa fie mai presus de fiinta ta si de controlul pe care il detii...
A crede poate orbeste in ceva ce se numeste o miscare sociala...
Ascultam formatii care nu le gasesti decat daca stii ce cauti...si nu ma refer la iron maiden sau alti clasci carora nu le-am studiat intreaga discografie ..recunosc...
Nu am atat de multa cultura muzicala...si incepusem sa tanjesc cu
disperare pentru asa ceva...nu mai ascultam muzica de placere
ci din dorinta de a a asculta doar discografii...sa stiu ca am trecut prin ele..
Ascultam ceea ce se numeste ,,underground " in ale rocarilor...si care drept sa  spun e o porcarie .. realizez acum..
Nu e chestia ca sunt manelista ...niciodata nu am fost si sigur nu voi deveni..
dar datorita faptului ca am crezut orbeste in anumite idei..fara sa le mai trec
prin cap(de fapt  eram manipulata) ...realitatea e ca devenisem ceea ce se numeste NO PERSONALITY (cunoscatorii stie )..
Am incercat sa ascult mayhem..dar imi impuneam ..nu mai simteam nimic.. din pacate nu am avut manea sa imi pun ..nu am asa ceva in calc...dar probabil ca daca as fi pus o manea su dupa aceea orice alta muzica ..ar fi fost la fel...
Problema e ca nu mai simt nimic...nu simt o melodie...nu mai pot...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate