Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Complex rezidential Gura Siriului si PALLADY

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#127
mat77

mat77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.04.2008
Buna seara dragilor,

Nu am mai scris de mult. Am fost foarte ocupat.
Am fost sunat pentru a merge la GSL si a plati diferenta de valoare la gresia pa care am ales-o. As vrea sa stiu daca a mai fost cineva contactat, in aceasta privinta si daca a platit. Nu am mai fost de vreo trei sampamani pe la apatament.
O sa incerc sampatamana aceasta sa trec si o sa va comunic daca sunt schimbari fata de cele prezentate de vecini nostri.

O seara placuta si mai vorbim.

#128
missy_09_09

missy_09_09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.08.2007

 mat77, on Nov 17 2008, 18:44, said:

Buna seara dragilor,

Nu am mai scris de mult. Am fost foarte ocupat.
Am fost sunat pentru a merge la GSL si a plati diferenta de valoare la gresia pa care am ales-o. As vrea sa stiu daca a mai fost cineva contactat, in aceasta privinta si daca a platit. Nu am mai fost de vreo trei sampamani pe la apatament.
O sa incerc sampatamana aceasta sa trec si o sa va comunic daca sunt schimbari fata de cele prezentate de vecini nostri.

O seara placuta si mai vorbim.


Dap, am fost si eu sa platesc diferenta saptamana trecuta. La vreo 10 zile dupa ce am platit se pare ca li s-a facut mila de mine si m-au sunat sa-mi spuna ca se apuca sa-mi puna si mie in sfarsit gresia si faianta in baie.

#129
81ack

81ack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2007

 missy_09_09, on Nov 17 2008, 21:29, said:

Dap, am fost si eu sa platesc diferenta saptamana trecuta. La vreo 10 zile dupa ce am platit se pare ca li s-a facut mila de mine si m-au sunat sa-mi spuna ca se apuca sa-mi puna si mie in sfarsit gresia si faianta in baie.
Salutare tuturor,

Dati-mi voia sa subscriu la cele spuse de Carinutza. Nici eu nu vreau sa par pesimista insa in dimineatza asta la ora 8 am fost prezenta pe santier....daca erau 2-3 muncitori care sapau agale o groapa pt scurgerea din curtea interioara si in rest cei prezenti se "incalzeau" la o cafelutza iar restul veneau pe parcurs. Asa se munceste in Romania!

In ceea ce priveste finalizarea apartamentului meu situat in T1....de abia au reusit sa-mi puna gresia si faianta in baie si in bucatarie dar nu au dat chitul. cred ca si aceasta operatiune o sa mai dureze o sapt caci la modul cum se misca lucrarile m-ar mira sa faca un efort sa termine. Parchetul spuneau ca il vor pune incepand cu sapt care vine. Sincera sa fiu eu nu mai am incredere in ce spun ei si aici ma refer la persoanele incepand cu: dl Serban, Balanescu, Craciunescu si care or mai fi pe acolo, ne-au mintit prea mult ca sa mai cred un cuvant din ce spun.

In ceea ce priveste diferentza de la gresie si faianta va dau un sfat: sa va uitati cu atentie si sa cereti de la Fane suprafata montata deoarece cei de la General Lux au facturat manopera pe mp cumparati  de  gresie si faianta nu pe cei montati. Eu una mi-am luat o cutie in plus ca nu se stie si am vazut-o facturata ca fiind montata. Bine sa nu mai spun ca sunt o grada de alte lucruri ce denota mojicia oamenilor ca de exemplu: dl Serban ne-a spus ca pt gresie si faianta tb sa ne incadram in 35ron/mp dar de fapt ni s-au acordat 27ron/mp +tva. Nu o sa mai incarc lista cu alte nereguli observate de mine caci iar ma enervez si nu stiu daca mai are rost. Dar verificati toate cele facturate caci se pare ca vor sa scoata bani de la noi si din piatra seaca. :mellow:

Va doresc numai bine si nervi de otel! -_-

#130
ariciu2001

ariciu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2008

 81ack, on Nov 18 2008, 10:23, said:

Salutare tuturor,

Dati-mi voia sa subscriu la cele spuse de Carinutza. Nici eu nu vreau sa par pesimista insa in dimineatza asta la ora 8 am fost prezenta pe santier....daca erau 2-3 muncitori care sapau agale o groapa pt scurgerea din curtea interioara si in rest cei prezenti se "incalzeau" la o cafelutza iar restul veneau pe parcurs. Asa se munceste in Romania!

In ceea ce priveste finalizarea apartamentului meu situat in T1....de abia au reusit sa-mi puna gresia si faianta in baie si in bucatarie dar nu au dat chitul. cred ca si aceasta operatiune o sa mai dureze o sapt caci la modul cum se misca lucrarile m-ar mira sa faca un efort sa termine. Parchetul spuneau ca il vor pune incepand cu sapt care vine. Sincera sa fiu eu nu mai am incredere in ce spun ei si aici ma refer la persoanele incepand cu: dl Serban, Balanescu, Craciunescu si care or mai fi pe acolo, ne-au mintit prea mult ca sa mai cred un cuvant din ce spun.

In ceea ce priveste diferentza de la gresie si faianta va dau un sfat: sa va uitati cu atentie si sa cereti de la Fane suprafata montata deoarece cei de la General Lux au facturat manopera pe mp cumparati  de  gresie si faianta nu pe cei montati. Eu una mi-am luat o cutie in plus ca nu se stie si am vazut-o facturata ca fiind montata. Bine sa nu mai spun ca sunt o grada de alte lucruri ce denota mojicia oamenilor ca de exemplu: dl Serban ne-a spus ca pt gresie si faianta tb sa ne incadram in 35ron/mp dar de fapt ni s-au acordat 27ron/mp +tva. Nu o sa mai incarc lista cu alte nereguli observate de mine caci iar ma enervez si nu stiu daca mai are rost. Dar verificati toate cele facturate caci se pare ca vor sa scoata bani de la noi si din piatra seaca. :mellow:

Va doresc numai bine si nervi de otel! -_-


Salutare!

Nu ca ar fi nevoie, dar subscriu la toate cele scrise mai sus de  81ack - si la mine era facturata toata gresia si faianta cumparata si nu cea montata. Oricum episodul asta pentru mine e deja istorie pentru ca deja am platit factura aia. Insa, ce vreau sa atrag atentia : fiti foarte atenti si la alte aspecte : la mine e a teia oara cand am sesizat ca peretii erau strambi ( nu vorbesc de cei de rezistenta ci cei din rigips care in mod normal ar trebui sa fie drepti si aliniati intre ei ). Pana la urma la mine s-au rezolvat sau sunt in curs de rezolvare pb de mai sus, insa asta numai dupa zeci de vizite la santier, zeci de discutii in contradictoriu cu dl Balanescu si alte zeci de telefoane.

Asta ca sa nu mai zic ca exista diferente (din punctul meu de vedere importante) intre planul care mi-a fost dat cand am semnat contractul si realitatea de pe santier....

Bafta si atentie ce semnati la predare.

#131
alinta

alinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.02.2008
Buna dragilor,

Ceva nou?? Stiu ca multi fac vizite in week-end. Ceva notabil sau toate-s vechi?

#132
OlderMan

OlderMan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.04.2008

 alinta, on Nov 23 2008, 10:57, said:

Buna dragilor,

Ceva nou?? Stiu ca multi fac vizite in week-end. Ceva notabil sau toate-s vechi?


-noutati ???... cu siguranta nu apucam sa ne mutam anu` asta  :-( ...(sper sa ma insel)    la cum decurg lucrurile pe santier....
- se pare ca saptamina asta incep sa iasa intabularile si cadastrele, prioritate au cei care au credite, prioritate la a incheia contractul de vinzare-cumparare.
- se va face intii un proces-verbal intre noi si gls, ulterior finalizarilor eventualelor nereguli scrise in acest prim proces-verbal, se va incheia un alt proces-verbal intre GLS si GigantConstruct dupa care intram noi iar pe fir. :-)... deci o sa ne manice birocratia pina semnam toate actele;
- un lucru pe care nimeni nu l-a luat in calcul este faptul ca, in cadrul complexului NU exista iluminat public, cumparati-za multe lanterne;
- provider`ul de net si tv va si Romtelecom prin dolce si clicknet;
- se are in vedere cica si amplasarea a doua posturi de paza aferente celor doua intrari in complex;
- au terminat de pavat intrarea din stra Fetesti cit si cea din I.O.R.;
- au terminat de pavat interiorul curtii cit si strazile de acces in parcarea subterana.;
- din pacate nu va fi cum ne este prezentat in imaginile de pe net, cu verdeata, cu flori, cu delimitari stricete intre locurile de parcare si centrul curtii, care dupa parerea mea va duc la o parcare abuziva a acestuia, de catre cei ca au masini si nu aloc de parcare :-(
- problemele pe care le vad eu (sunt inginer constructor, arhitect, dar dupa cit am stat pe santier m-as putea autointitula) sunt la interior, finisaje, instalatori, zugravi, electricieni, etc..... multa gargara si nimic concret, instalatorii dau vina pe faiantzari, faiantzarii dau vina pe criza financiara mondiala, zugravii dau vina pe ..... si tot asa....
- in T2 si T3 cica au intrat deja echipele de la curatenie, sa spele "termopanele", parchetul si sa puna microspray in baii :)
- in T1 cica au inceput sa puna gresia comuna pe holuri si scari, eu personal nu am vazut asa ceva, poate se referau la un alt complex si la un alt T1
- au facut citeva teste si la liftul din T1
si cel putin cam astea ar fi noutatile pe care le-am "smuls" le ceva "oficialitzti zonale"

suma respectelor & nervi de otel, oricum sincer noi stam bine fata de alte compleze "rezidentiale".....
sa ne vedem cu bine in momentul in care spargem sampania de peretii bloculuui :-)

Edited by OlderMan, 24 November 2008 - 18:17.


#133
h0stile

h0stile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2008

 OlderMan, on Nov 24 2008, 18:10, said:

-noutati ???... cu siguranta nu apucam sa ne mutam anu` asta  :-( ...(sper sa ma insel)    la cum decurg lucrurile pe santier....
- se pare ca saptamina asta incep sa iasa intabularile si cadastrele, prioritate au cei care au credite, prioritate la a incheia contractul de vinzare-cumparare.
- se va face intii un proces-verbal intre noi si gls, ulterior finalizarilor eventualelor nereguli scrise in acest prim proces-verbal, se va incheia un alt proces-verbal intre GLS si GigantConstruct dupa care intram noi iar pe fir. :-)... deci o sa ne manice birocratia pina semnam toate actele;
- un lucru pe care nimeni nu l-a luat in calcul este faptul ca, in cadrul complexului NU exista iluminat public, cumparati-za multe lanterne;
- provider`ul de net si tv va si Romtelecom prin dolce si clicknet;
- se are in vedere cica si amplasarea a doua posturi de paza aferente celor doua intrari in complex;
- au terminat de pavat intrarea din stra Fetesti cit si cea din I.O.R.;
- au terminat de pavat interiorul curtii cit si strazile de acces in parcarea subterana.;
- din pacate nu va fi cum ne este prezentat in imaginile de pe net, cu verdeata, cu flori, cu delimitari stricete intre locurile de parcare si centrul curtii, care dupa parerea mea va duc la o parcare abuziva a acestuia, de catre cei ca au masini si nu aloc de parcare :-(
- problemele pe care le vad eu (sunt inginer constructor, arhitect, dar dupa cit am stat pe santier m-as putea autointitula) sunt la interior, finisaje, instalatori, zugravi, electricieni, etc..... multa gargara si nimic concret, instalatorii dau vina pe faiantzari, faiantzarii dau vina pe criza financiara mondiala, zugravii dau vina pe ..... si tot asa....
- in T2 si T3 cica au intrat deja echipele de la curatenie, sa spele "termopanele", parchetul si sa puna microspray in baii :)
- in T1 cica au inceput sa puna gresia comuna pe holuri si scari, eu personal nu am vazut asa ceva, poate se referau la un alt complex si la un alt T1
- au facut citeva teste si la liftul din T1
si cel putin cam astea ar fi noutatile pe care le-am "smuls" le ceva "oficialitzti zonale"

suma respectelor & nervi de otel, oricum sincer noi stam bine fata de alte compleze "rezidentiale".....
sa ne vedem cu bine in momentul in care spargem sampania de peretii bloculuui :-)

A fost nevasta-mea, Carinutza, la apartament simbata si aveam usi la camere (si cam atit).

OlderMan, nu are cum sa fie iluminat 'public' intr-un loc privat. Iluminatul exterior probabil ca va trebui pus la punct de asociatia de locatari daca ei nu instaleaza nimic pina la final. Mai vedem. Eu cu netul am o mare problema. O mare parte din activitatea mea profesionala se desfasoara de acasa, iar oferta RTL nu mi se potriveste. Sa zic ca cel mai scump abonament de la ei s-ar apropia de necesitatile mele, insa e peste 40EUR de luna cu tot cu tva (in masura in care acum am de la RDS cu 45RON viteze mult mai bune). Mie imi trebuie o legatura buna pe extern (download dar si upload cit mai mare) si pe cit posibil mai ieftina, asa ca o sa fac pe dracu in patru, ma pun la patru ace si ma duc peste directoru de zona de la RDS si poate poate iese ceva. in plus de asta si pretul pentru abonamentul tv la RTL mi se pare cam mare. nu stiu, sa vad ce iese, sper sa o rezolv pina ma mut pentru ca eu trebuie sa am net functional in momentul in care intru in casa (sau in cel mai rau caz la scurt timp dupa).

Cit priveste centru curtii eu zic sa nu iti faci probleme. Stau la parter. Daca cineva incearca sa parcheze abuziv acolo s-ar putea trezi intr-o dimineata ca masina ii pute ingrozitor (se gasesc niste fiole speciale) sau si mai artistic ca are un mare stencil pe ea. Garantat EU (daca ai vazut afisele electorale :) ). Chiar daca nu se va amenaja centrul curtii asa cum au aratat ei, cred ca in timp putem sa punem acolo niste banci cu o masutza sau ceva verde, nu stiu, doar sa nu ramana betonu gol, sa fie ceva care sa dea o bruma de culoare complexului.

#134
81ack

81ack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2007
h0stile, in ce tronson ziceai ca esti?

cu internetul prevad si eu probleme... oricum m-am pregatit mental pentru o perioada de 1 luna spre 2 de internet prin Vodafone/Orange sau variante de genul asta. personal nu stiu care-i oferat RTL pentru internet, dar cred ca ar trebui sa aflu cate ceva despre ea...

nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme cu parcarea abuziva, personal sper sa nu fie exemplare nesimtite in complex.

#135
OlderMan

OlderMan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.04.2008
h0stile, nu am gasit un termen pentru a ma face inteles, vis-a-vis de iluminatul privat de accea am folositr acel termen de iluminat "public" :) .. in ideea in care in imaginile create foarte frumos pe pc, existau si stilpi cu lumina si spatii verzi si etc....sper ca in momentul in care se va constituii asociatia de locatari sa ne intelegem si sa montam noi ceva beculete in punctele mai importante ale complexului :)
h0stile, ti-au montat si parchetul???
despre net este si in zona un provider de net cu care ai putea vrb www.ilin.......... ca nu facem reclama :(
h0stile, o intrebare de 10000 de pct.... ai cerut cumva sa ai ac si in dormitor??? ca se pare ca au gresit apartamentul..... si au gaurit in lt apartament :(:)

suma respectelor si mai vrb

#136
OlderMan

OlderMan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.04.2008
noutati..........

http://business.rol....t/view/73247/2/

#137
OlderMan

OlderMan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.04.2008
[quote name='OlderMan' date='Nov 26 2008, 20:39' post='5581016']
noutati..........

De ce a cerut insolventa dezvoltatorul imobiliar Gigant Construct
Dezvoltatorul imobiliar Gigant Construct a declarat stare de insolventa si a cerut demararea procedurii de insolventa Tribunalului Bucuresti, din cauza unui credit de peste 3,5 mil. euro, pentru achizitia unui teren de 10.200 mp din Capitala, pe care nu l-a mai putut achita.
Creditul a fost contractat anul trecut si trebuia achitat in acest an. Numele bancii nu a fost precizat de catre reprezentantii Gigant Construct, companie ce are capital romano-islandez.

Pe terenul achizitionat cu acest credit ar fi urmat sa fie construit un proiect imobiliar, pentru care deja au fost incepute demersurile pentru obtinerea avizelor.

"Am accesat acest credit, insa intre timp situatia de pe piata s-a schimbat", a spus Corneliu Serban, directorul general al Gigant Construct.

Firma a contractat in 2007 de la banca un credit, a carui scadenta a sosit la data de 13 noiembrie. Conform contractului de imprumut, debitorul achita bancii pana la scadenta dobanda aferenta imprumtului, urmand ca la scadenta sa ramburseze intreaga suma luata ca imprumut. La data respectiva, firma a dorit sa amane scadenta, insa nu a putut accepta conditia impuse de banca: plata pe loc a 50% din suma scadenta si esalonarea restului datoriei.

Inceperea procedurii de insolventa este o solutie de moment, pana la gasirea unei alte solutii, a declarat Corneliu Serban, directorul general al Gigant Construct.

Admiterea cererii de insolventa a Gigant Construct poate amana executarea firmei de catre banca. Compania are la dispozitie o perioada de timp, care teoretic poate fi de ordinul anilor, in care are loc reorganizarea in vederea redresarii firmei. Daca piata imobiliara isi revine in aceasta perioada, compania ar putea sa isi continue activitatea, altfel va intra in faliment.

Serban a adaugat ca alte proiecte rezidentiale aflate in derulare de actionarii firmei nu vor fi afectate, pentru ca sunt dezvoltate pe alte firme. Gigant Construct are in constructie proiectul Pallady Residence, cu finalizare anul acesta. Compania a finalizat proiectul Siriului Residence, format din 63 de apartamente, si are in constructie si un al treilea proiect in cartierul bucurestean Titan - Pallady Towers - format din peste 300 de apartamente a caror finalizare este programata pentru finalul anului 2009.

Firma Gigant Construct a inregistrat in 2007 o cifra de afaceri de peste 22,3 mil. lei, potrivit datelor Ministerului de Finante.

#138
alinta

alinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.02.2008
Neata tuturor,

Aveti cumva la cunostinta ca sunt deja facute unele procese verbale (prereceptii) si ca s-a si semnat...ca deja unii si-au adus din mobila. Mie mi s-a zis sa astept prin posta o instintare de la ei, insa n-a aparut pana acum. E cineva din cei care scriu aici care a primit-o deja??

#139
OlderMan

OlderMan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.04.2008

 alinta, on Nov 30 2008, 11:11, said:

Neata tuturor,

Aveti cumva la cunostinta ca sunt deja facute unele procese verbale (prereceptii) si ca s-a si semnat...ca deja unii si-au adus din mobila. Mie mi s-a zis sa astept prin posta o instintare de la ei, insa n-a aparut pana acum. E cineva din cei care scriu aici care a primit-o deja??


hello,
eu inca nu am fost instiintzat :(, cit despre cei care si-au adus moblia, cu siguranta sunt cei din T2, eu am in T1 sin inca nu au pus parchetul , saptamina trecuta montau din usile interioare, dupa cite am inteles au incepus de us in jos cu montajul gresiei de pe holurile comune si scari...
astept si eu sa ma cheme sa platesc si ultima rata ca sa pot sa pot sa-mi aduc si eu mobila, ca-i deja comandata :).

suma respectelor.

#140
mihaelads

mihaelads

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.10.2008

 alinta, on Nov 30 2008, 11:11, said:

Neata tuturor,

Aveti cumva la cunostinta ca sunt deja facute unele procese verbale (prereceptii) si ca s-a si semnat...ca deja unii si-au adus din mobila. Mie mi s-a zis sa astept prin posta o instintare de la ei, insa n-a aparut pana acum. E cineva din cei care scriu aici care a primit-o deja??


buna

noi am gasit astazi de dimineata la posta o notificare de incepere a procedurilor notariale, mai exact ca intre 1 - 20 dec vom fi chemati pentru semnarea actelor in fata notarului

pv de predare-primire inca nimic, insa din cate am inteles de la seful de santier, vor fi doua "acceptante" - o prereceptie in care le vom spune dc suntem ok cu finisajele si curatenia in apartament si o receptie finala - in cazul in care mai sunt de facut ceva reparatii minore (sper:) )

in T3 erau cam gata cu curatenia, in T2 abia incepusera (erau pe la et 1-2), iar in T1 pe la et 2 se lucreaza la faianta si gresie

sa ne vedem in case noi !
... mai repede
:)

#141
carinutza

carinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2006

 alinta, on Nov 30 2008, 12:11, said:

Neata tuturor,

Aveti cumva la cunostinta ca sunt deja facute unele procese verbale (prereceptii) si ca s-a si semnat...ca deja unii si-au adus din mobila. Mie mi s-a zis sa astept prin posta o instintare de la ei, insa n-a aparut pana acum. E cineva din cei care scriu aici care a primit-o deja??

Neatza
si eu am primit scrisoare pe 27 noiembrie si zice asa: "INVEST IMOBILIAR CONSTRUCT srl Str.Lanariei nr.5, Sector 4, Cod postal 040321-Bucuresti    NOTIFICARE     Prin prezenta va comunicam ca in perioada 01-20 Decembrie 2008 suntem in masura sa incheiem la Notariat contractul final de vanzare-cumparare pentru apartametul achizitionat de dvs. in complexul Pallady Residence, Str.Fetesti nr.52, Sector 3.  Contractul de vanzare-cumparare va fi semnat la sediul Alpha Bank Suc.Drumul Taberei. Va vom contacta din timp prin telefon pt. confirmarea zilei si orei de semnare.  Director Corneliu Serban"
Sambata pe 29 am fost la santier si m-am intalnit, din intamplare, cu dl. Serban care m-a intrebat daca e ok sa ne vedem pe vineri la banca sa semnam actele....raspuns DADADADADA  :worthy:
In privinta inbunatatirilor din ap nostru....hmmm....faceau retusuri si dadeau a doua mana de vinarom, maturau podelele-ceea ce ma face sa ma gandesc ca saptamana asta vor monta parchetul si am fost asigurata ca tot sapatamana asta se va monta si centrala .....deci nu mai raman decat sanitarele din baie de montat.....aproape ca imi vine iar sa sper ca voi face Revelionul ACASA  :crybaby:
Sa auzim numai de bine......AMR14  :smoke:

Edited by carinutza, 01 December 2008 - 12:25.


#142
h0stile

h0stile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2008
81ack - eu sunt la T1/APT1. oferta RTL o vezi la http://www.clicknet.ro/ro/promo6 insa preturile de acolo sunt fara tva. pe mine nu ma avantajeaza nici macar cel mai scump de 39EUR+tva pentru ca uploadul este nesimtit de mic iar la banii astia trebuie sa adaugi si abonamentul liniei telefonice care e obligatoriu (deci inca vreo 10EUR).

OlderMan, am auzit si eu de firma respectiva insa din pacate asociata numai cu povesti horror. mai bine merg pe RTL/Orange in disperare de cauza decit pe o retea de bloc. in plus, 'particularii' astia au tendinta de a oferi viteze bune metropolitan si execrabile pe extern. eu tocmai cu externu lucrez (stiri/agentii de presa/kituri de presa), deci am nevoie de viteze bune pe extern si de uptime bun. la astia pica si cu saptamanile netu si nu se sinchisesc sa vina sa verifice. da un search pe google sa vezi impresii si o sa ramii socat. tu la ce apt esti? tot in T1?

cu gaurile avem intr-adevar o problema. la noi nici gaura pentru centrala nu e data, daramite alea pentru AC. din cite am inteles, se va da o gaura pentru centrala si una pentru hota SI ATIT. AC voi monta la anul, asa ca nu are sens sa le cer sa imi dea gauri acum. voi da atunci. btw, avind in vedere ca voi pune AC si in dormitor si in sufragerie (deci investitia se dubleaza pentru ca diferentele de pret intre 9000 si 12000BTU nu sunt mari) as vrea sa stiu daca are cineva experienta cu aparatele inverter. merita? este intr-adevar consumul mult mai mic asa cum se spune? am vrut initial un dublu-split insa m-a convins un tehnician care monteaza de mai mult timp asa ceva ca nu este o alegere buna.

#143
81ack

81ack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2007

 h0stile, on Dec 1 2008, 13:35, said:

81ack - eu sunt la T1/APT1. oferta RTL o vezi la http://www.clicknet.ro/ro/promo6 insa preturile de acolo sunt fara tva. pe mine nu ma avantajeaza nici macar cel mai scump de 39EUR+tva pentru ca uploadul este nesimtit de mic iar la banii astia trebuie sa adaugi si abonamentul liniei telefonice care e obligatoriu (deci inca vreo 10EUR).

OlderMan, am auzit si eu de firma respectiva insa din pacate asociata numai cu povesti horror. mai bine merg pe RTL/Orange in disperare de cauza decit pe o retea de bloc. in plus, 'particularii' astia au tendinta de a oferi viteze bune metropolitan si execrabile pe extern. eu tocmai cu externu lucrez (stiri/agentii de presa/kituri de presa), deci am nevoie de viteze bune pe extern si de uptime bun. la astia pica si cu saptamanile netu si nu se sinchisesc sa vina sa verifice. da un search pe google sa vezi impresii si o sa ramii socat. tu la ce apt esti? tot in T1?

cu gaurile avem intr-adevar o problema. la noi nici gaura pentru centrala nu e data, daramite alea pentru AC. din cite am inteles, se va da o gaura pentru centrala si una pentru hota SI ATIT. AC voi monta la anul, asa ca nu are sens sa le cer sa imi dea gauri acum. voi da atunci. btw, avind in vedere ca voi pune AC si in dormitor si in sufragerie (deci investitia se dubleaza pentru ca diferentele de pret intre 9000 si 12000BTU nu sunt mari) as vrea sa stiu daca are cineva experienta cu aparatele inverter. merita? este intr-adevar consumul mult mai mic asa cum se spune? am vrut initial un dublu-split insa m-a convins un tehnician care monteaza de mai mult timp asa ceva ca nu este o alegere buna.

Ei, ramane de vazut ce se intampla... Eu cred ca o sa avem o solutie acceptabila. Daca esti interesat de o solutie pentru care sa platesti bani buni si sa ai banda garantata, sunt singur ca se poate aranja ceva. Am cunoscuti care pot sa-mi aduca si fibra-n casa. Depide si de costuri bineinteles. Nu-mi fac acum probleme din punctul asta de vedere. Singurul lucru la care ma gandesc e faptul ca daca nu gasesc nici o varianta acceptabila, pana ajunge cunoscutul sa-mi traga fibra, trece ceva timp...

Despre retelele de cartier, cred ca depinde cu cine vorbesti si ce le ceri. Daca le ceri ceva garantat, probabil ca o sa platesti mai mult. :) le ceri un raport de incarcare de banda si ... :) alte rapoarte de SLA. Probabil se uita chioras la tine si te refuza pentru ca daca ceri prea multe, inseamna ca stii despre ce vorbesti si risti sa fii un client 'problema'.

#144
tudro

tudro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2008

 h0stile, on Dec 1 2008, 14:35, said:

81ack - eu sunt la T1/APT1. oferta RTL o vezi la http://www.clicknet.ro/ro/promo6 insa preturile de acolo sunt fara tva. pe mine nu ma avantajeaza nici macar cel mai scump de 39EUR+tva pentru ca uploadul este nesimtit de mic iar la banii astia trebuie sa adaugi si abonamentul liniei telefonice care e obligatoriu (deci inca vreo 10EUR).

OlderMan, am auzit si eu de firma respectiva insa din pacate asociata numai cu povesti horror. mai bine merg pe RTL/Orange in disperare de cauza decit pe o retea de bloc. in plus, 'particularii' astia au tendinta de a oferi viteze bune metropolitan si execrabile pe extern. eu tocmai cu externu lucrez (stiri/agentii de presa/kituri de presa), deci am nevoie de viteze bune pe extern si de uptime bun. la astia pica si cu saptamanile netu si nu se sinchisesc sa vina sa verifice. da un search pe google sa vezi impresii si o sa ramii socat. tu la ce apt esti? tot in T1?

cu gaurile avem intr-adevar o problema. la noi nici gaura pentru centrala nu e data, daramite alea pentru AC. din cite am inteles, se va da o gaura pentru centrala si una pentru hota SI ATIT. AC voi monta la anul, asa ca nu are sens sa le cer sa imi dea gauri acum. voi da atunci. btw, avind in vedere ca voi pune AC si in dormitor si in sufragerie (deci investitia se dubleaza pentru ca diferentele de pret intre 9000 si 12000BTU nu sunt mari) as vrea sa stiu daca are cineva experienta cu aparatele inverter. merita? este intr-adevar consumul mult mai mic asa cum se spune? am vrut initial un dublu-split insa m-a convins un tehnician care monteaza de mai mult timp asa ceva ca nu este o alegere buna.

Salut,

Sunt si eu posesorul unui apartament in T1. In legatura cu internetul, eu am de un an abonament la ilink si merge foarte bine. Uptime-ul este foarte bun, iar preturile mi se par acceptabile. Nu este chiar o retea de cartier si sigur nu dureaza saptamani sa repare problemele. Parerile de pe google le stiu bine, mai ales ca am fost semi fortat sa trec pe ilink (au cumparat reteaua la care eram) si ma asteptam sa am net 3 zile pe luna dupa ce se spunea p-acolo, dar pana acum nu s-a adeverit nimic. Oricum, orice in afara de romtelecom  :D

Numai bine,
Tudor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate