Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vourvourou

- - - - -
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#55
walter2002

walter2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.01.2006
Plec pe 15 dimineata spre Vourvouru , la 7.00 in vama la giurgiu . Mai este cineva sa facem o caravana?

#56
catalin68

catalin68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2007
multumesc mult pentru sfaturi, anami. o sa imi prinda bine.

#57
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
S-a intors careva de prin Vourvourou????
Vreo impresie, comentariu????
Astia care am ramas pe acasa sintem curiosi ce ne asteapta:)

#58
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

 adipetrica, on Jun 23 2007, 12:18, said:

S-a intors careva de prin Vourvourou????
Vreo impresie, comentariu????
Astia care am ramas pe acasa sintem curiosi ce ne asteapta:)
????????

#59
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006

 florin1974, on May 14 2007, 13:41, said:

Daca vrei sa mergi cu noi scrie-mi si mie pe mess: florin_micu si o sa-ti dau nr. de telefon.Noi stam la  vila "House Maria Manolaki" , o gasiti si pe net, dar de obicei e rezervata de aceleasi persoane , an de an, pana prin 15 septembrie.
Plecarea va fi undeva intre orele 22-23, stabilim la telefon . Nu stiu daca e important , dar viteza de rulare va fi cam la 120-130 km/h, asa ca daca sunteti mai grabiti va trebui sa ne suportati.


Buna Florin,

Eu si sotul meu am rezervat cazare tot la House Maria Manolaki incepand cu 5 august. Ce imi poti spune despre aceasta vila?
Noi nu am mai fost in Halkidiki, doar in Thassos.
Multumesc.

#60
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
Dintre cei care ati fost in perioada asta in Vourvourou (am vazut ca unii ati plecat pe 15 iunie) chiar nu vrea nimeni sa scrie aici o impresie despre cum a fost?
Inclusiv traversarea Bulgariei.

#61
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
A fost careva anul asta la Vour...52? La domnul Angelos, sau cam asa ceva. In poze arata tare bine, insa tipul mi se pare cam ciudat. Am platit un aconto pt rezervare, si de atunci nici un semn de viata. Mai ales ca i-am cerut sa-mi trimita o harta, o adresa, ceva pt orientare cind ajung acolo.
Apropos de traseu, se pare ca pt cei din vestul tarii e mai bine acum sa mergem prin Sebia, Macedonia, mai ales ca e autostrada de la Belgrad pina la Salonic.
Va multumesc!

#62
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

 adipetrica, on Jul 19 2007, 17:19, said:

A fost careva anul asta la Vour...52? La domnul Angelos, sau cam asa ceva. In poze arata tare bine, insa tipul mi se pare cam ciudat. Am platit un aconto pt rezervare, si de atunci nici un semn de viata. Mai ales ca i-am cerut sa-mi trimita o harta, o adresa, ceva pt orientare cind ajung acolo.
Apropos de traseu, se pare ca pt cei din vestul tarii e mai bine acum sa mergem prin Sebia, Macedonia, mai ales ca e autostrada de la Belgrad pina la Salonic.
Va multumesc!
Cauta atent in"totul despre GRECIA";am vazut ceva cred ca saptamana trecuta.

#63
GDL

GDL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.02.2007
Salutari,
Ne-am intors de cateva zile din Vourvourou si asa cum eram si noi dornici de informatii cand am plecat sunt sigur ca asteptati detalii. Referitor la drum totul a fost OK, in vama se sta maxim 5 minute, doar cat sa platesti la Giurgiu taxa de pod (23 lei) in vama s-a uitat doar la pasapoarte sa vada daca e copilul trecut. La bulgari am platit taxa de drum 5 euro si atat. Drumul a fost destul de liber am incercat sa respectam cat de cat tote restrictiile lor de viteze. Aproape la toate intersectiile cu drumuri secundare dar si in multe curbe au restrictii de 50-60 km/h de parca noi nu stim cu ce viteza sa luam curbele. In Sofia la cate forumuri am citit a fost foarte usor, la primul pod care iti apare perpendicular pe sosea se urca pe el dupa ce treci pe sub pod si faci dreapta (e indicator de Kulata), iar iesirea de pe centura este la borcanul de politie. E cel mai bun reper, dar atentie ca mai e un borcan cam la jumatatea distantei dar nu e in intersectie. Uite si poze cu celebra intersectie :
Attached File  IMG_0801.jpg   598.05K   369 downloads   Attached File  IMG_0802.jpg   392.88K   361 downloads

Piatra cubica si linia de tramvai nu prea se vad cand te apropii de intersectie din cauza masinilor. Dupa ce faci stanga si vezi ca intri pe piatra cubica iti dai seama ca nu ai gresit. De aici trebuie sa urmaresti doar indicatoarele de Kulata e simplu. La vama cu Grecia doar se uita la pasapoarte iar grecul cere si cartea verde a masinii, foarte politicosi, nu se plateste nimic. Mai departe in Grecia daca ai reperele pe unde trebuie sa treci nu ai cum sa te ratacesti au indicatoare cu mult inainte de intersectii si in greaca si cu caractere latine. Pentru Vourvourou urmaresti Seres - Salonic (aici pe autostrada sint indicatoare mari cu Halkidiki si Sithonia) - N. Moudania - Nikiti. De la Nikiti urmariti indicatoarele cu Sarti si o sa apara si Vourvourou.
Acum despre Vourvourou : este o localitate mica cu o strada principala si vile pe o parte si alta foarte frumoase cu gradini superbe, multa, multa verdeata. Se mai fac cateva drumuri secundare care duc la diverse vilute. Sunt terase, supermaket-uri micute dar bine aprovizionate. Pentru cei care vor discoteci si viata de noapte nu o sa gasiti asa ceva aici. Erau foarte multe familii cu copii.
Noi am stat la House Maria Manolaki, am vazut ca mai merge cineva acolo. Este chiar in centru are una din cele mai frumoase gradini, camerele micute dar curate, noi am fost multumiti. Chiar daca nu are aer conditionat nu am simtit nici o clipa nevoia lui pentru ca are foarte multa umbra si camerele erau racoroase. Era una din plaje chiar in apropiere, iar aproape de capatul localitatii este plaja Karidi foarte frumoasa cu stanci, padure - super. Apa este ideala pentru copii, foarte mica si creste incet incet. A fost si foarte calda.
O sa mai revin cu mai multe detalii daca mai doriti ......

Edited by GDL, 23 July 2007 - 08:50.


#64
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

 GDL, on Jul 23 2007, 09:47, said:

Salutari,
Ne-am intors de cateva zile din Vourvourou si asa cum eram si noi dornici de informatii cand am plecat sunt sigur ca asteptati detalii. Referitor la drum totul a fost OK, in vama se sta maxim 5 minute, doar cat sa platesti la Giurgiu taxa de pod (23 lei) in vama s-a uitat doar la pasapoarte sa vada daca e copilul trecut. La bulgari am platit taxa de drum 5 euro si atat. Drumul a fost destul de liber am incercat sa respectam cat de cat tote restrictiile lor de viteze. Aproape la toate intersectiile cu drumuri secundare dar si in multe curbe au restrictii de 50-60 km/h de parca noi nu stim cu ce viteza sa luam curbele. In Sofia la cate forumuri am citit a fost foarte usor, la primul pod care iti apare perpendicular pe sosea se urca pe el dupa ce treci pe sub pod si faci dreapta (e indicator de Kulata), iar iesirea de pe centura este la borcanul de politie. E cel mai bun reper, dar atentie ca mai e un borcan cam la jumatatea distantei dar nu e in intersectie. Uite si poze cu celebra intersectie :
IMG_0801.jpg   IMG_0802.jpg

Piatra cubica si linia de tramvai nu prea se vad cand te apropii de intersectie din cauza masinilor. Dupa ce faci stanga si vezi ca intri pe piatra cubica iti dai seama ca nu ai gresit. De aici trebuie sa urmaresti doar indicatoarele de Kulata e simplu. La vama cu Grecia doar se uita la pasapoarte iar grecul cere si cartea verde a masinii, foarte politicosi, nu se plateste nimic. Mai departe in Grecia daca ai reperele pe unde trebuie sa treci nu ai cum sa te ratacesti au indicatoare cu mult inainte de intersectii si in greaca si cu caractere latine. Pentru Vourvourou urmaresti Seres - Salonic (aici pe autostrada sint indicatoare mari cu Halkidiki si Sithonia) - N. Moudania - Nikiti. De la Nikiti urmariti indicatoarele cu Sarti si o sa apara si Vourvourou.
Acum despre Vourvourou : este o localitate mica cu o strada principala si vile pe o parte si alta foarte frumoase cu gradini superbe, multa, multa verdeata. Se mai fac cateva drumuri secundare care duc la diverse vilute. Sunt terase, supermaket-uri micute dar bine aprovizionate. Pentru cei care vor discoteci si viata de noapte nu o sa gasiti asa ceva aici. Erau foarte multe familii cu copii.
Noi am stat la House Maria Manolaki, am vazut ca mai merge cineva acolo. Este chiar in centru are una din cele mai frumoase gradini, camerele micute dar curate, noi am fost multumiti. Chiar daca nu are aer conditionat nu am simtit nici o clipa nevoia lui pentru ca are foarte multa umbra si camerele erau racoroase. Era una din plaje chiar in apropiere, iar aproape de capatul localitatii este plaja Karidi foarte frumoasa cu stanci, padure - super. Apa este ideala pentru copii, foarte mica si creste incet incet. A fost si foarte calda.
O sa mai revin cu mai multe detalii daca mai doriti ......
Bine ai venit si bine ca ne-ai spus si noua ca ai venit! :)
Eu as vrea sa stiu daca sunt terase pe aproape de House Maria Manolaki; tot asa, plecam cu un copilas de 2 ani si nu as vrea sa umblu prea mult si nici sa ma sui in masina toata ziua. Pe plaja din apropiere sunt umbrelute, sezlonguri sau sa le luam de acasa?
Din pozele si hartile de pe net eu mi-am facut impresia ca este un sat destul de lung, insirat. La plaja Karidi poti merge pe jos? Adica sigur ca poti, dar e oarecum acceptabil cand esti cu un copil?
Cam atat deocamdata; multumesc anticipat!

#65
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
Mersi mult de informatii!
Ai idee unde este situata pensiunea Vour...52? Chiar asa se numeste! Cu sezlongurile si umbrelutele te-a mai intrebat cineva, as vrea sa stiu si eu acelasi lucru.
In alta ordine de idei, ai unde sa maninci un prinz, cina prin zona, si cam la ce preturi?
Mersi mult!

#66
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
asa este!
nu se vad liniile sau piatra cubica de departe, dar se vad firele de tramvai  :eek:

#67
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

 anami, on Jul 23 2007, 21:43, said:

Bine ai venit si bine ca ne-ai spus si noua ca ai venit! :)
Eu as vrea sa stiu daca sunt terase pe aproape de House Maria Manolaki; tot asa, plecam cu un copilas de 2 ani si nu as vrea sa umblu prea mult si nici sa ma sui in masina toata ziua. Pe plaja din apropiere sunt umbrelute, sezlonguri sau sa le luam de acasa?
Din pozele si hartile de pe net eu mi-am facut impresia ca este un sat destul de lung, insirat. La plaja Karidi poti merge pe jos? Adica sigur ca poti, dar e oarecum acceptabil cand esti cu un copil?
Cam atat deocamdata; multumesc anticipat!



Chestia naspa in Vourvourou este ca nu exista trotoare. E drept ca nu e o circulatie nebuna dar e bine sa ai un carucior. Sa-ti spun drept eu nu m-am deplasat la plaja decat cu masina, si asta nu numai pentru ca era destul de mers dar mai ales pentru ca era ingrozitor de cald (am prins canicula de la sf lui iunie) si chiar si un drum de 5 minute era prea mult pe caldura de la pranz :D
La Karidi nu-s sezlonguri, nici umbrele dar e plaja perfecta pentru copii mici. Sezlonguri se gasesc si pe la Greci de vanzare - cele mai mici, dar confortabile (nu-s extensibile insa) costa cam 18 euro.
Sunt cateva carciumi in centru deci ai unde sa mananci - nu mai stiu exact pretul dar in Grecia te cam saturi cu max 10 euro de pers.
La cativa km de Vourvourou sunt si 2 supermarketuri mai mari (Lidl si inca unul)de unde poti lua orice (apa de ex e mai ieftina decat la noi) Sa aveti cash la voi caci cardurile nu-s prea utilizate (la Lidl nu au pos iar la benzinariile mai ieftine nu primesc card)

Pentru cei cu copii mai maricei si dor de duca: nu stati la plaja doar in Vouvourou, pe Sithonia sunt o gramada de plaje superbe, noi intr-o saptamana nu am mers de 2 ori la aceeasi plaja.

#68
danutz1979

danutz1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2007
M-am intors si eu miercurea trecuta (din pacate <_< ). M-as intoarce oricand cu drag la Vourvourou. Am stat la Hotel Vergos, care cred ca este cel mai rasarit loc de cazare din satuc, super piscina, super bar, super plaja "privata". De altfel, eu nu am vazut decat la Vergos o mini-plaja cu sezlonguri si umbrele (stuf), in rest sunt plaje salbatice si neamenajate. Plaja Karidi este absolut superba, desi accesibila doar cu masina (1 km distanta). Mai sunt si alte plaje superbe in zona, dar mi-a fost greu sa le explorez. Mini-marketurile super OK, super aprovizionate. Sunt cateva taverne/terase demne de remarcat, noua ne-a placut Gorgona. Daca vreti sa mancati o pizza uriasa, mergeti la restaurantul italienesc al lui Dimitri de la Hotel Vergos (Gousto se cheama), cu 12 euro mancati o pizza de 4 persoane. Daca mergeti acolo, salutati-o pe Ina din partea mea :naughty:
Dar cea mai tare terasa din Vourvourou si din tot Halkidiki este terasa Paris (chiar asa il cheama pe patron, care te intampina tot timpul acolo). Este chiar pe malul marii, prima la stanga dupa Hotel Vergos (este si un indicator). Preturi acceptabile (zic eu), noi mancam pe saturate 4 adulti+2 copii cu 50 EUR/seara, inclusiv chestii de genul fructe de mare, file de peste etc. Faza misto este ca nea Paris iti aduce desert din partea casei (prajiturele, pepene verde, pepene rosu, inghetata). In ultima seara (afland ca plecam a doua zi), ne-a servit cu o sticla de sampanie iar la plecare ne-a daruit o sticluta de ouzo (dupa pozele de rigoare). Vinerea si sambata, dupa orele 21:30, aici este muzica live (asta insemnand 2 batranei cu chitarele si o tanti care canta melodii grecesti si din repertoriul international); nu e cine stie ce, stau la o masa si canta, dar e o atmosfera placuta.
Daca mai vreti detalii, anuntati-ma
P.S. Cei care urmeaza sa plecati la Vourvourou, luati-ma si pe mine inapoi :peacefingers:

#69
GDL

GDL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.02.2007
Ma bucur ca am dat drumul la depanarea amintirilor de catre cei care au fost acolo.
Intr-adevar la plaja Karidi de la Maria Manolaki noi mergeam cu masina (2km) si peste tot trebuie sa ai umbrela ta. Pentru copii aveti grija pe strada pentru ca nu sunt trotuare asa cum s-a mai spus si chiar daca nu trec masini ca in orase tot exista circulatie. Taverne si locuri unde sa mancati sunt destule. Duceti-va linistiti, nu o sa va para rau.

#70
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006

 danutz1979, on Jul 24 2007, 13:57, said:

M-am intors si eu miercurea trecuta (din pacate <_< ). M-as intoarce oricand cu drag la Vourvourou. Am stat la Hotel Vergos, care cred ca este cel mai rasarit loc de cazare din satuc, super piscina, super bar, super plaja "privata". De altfel, eu nu am vazut decat la Vergos o mini-plaja cu sezlonguri si umbrele (stuf), in rest sunt plaje salbatice si neamenajate. Plaja Karidi este absolut superba, desi accesibila doar cu masina (1 km distanta). Mai sunt si alte plaje superbe in zona, dar mi-a fost greu sa le explorez. Mini-marketurile super OK, super aprovizionate. Sunt cateva taverne/terase demne de remarcat, noua ne-a placut Gorgona. Daca vreti sa mancati o pizza uriasa, mergeti la restaurantul italienesc al lui Dimitri de la Hotel Vergos (Gousto se cheama), cu 12 euro mancati o pizza de 4 persoane. Daca mergeti acolo, salutati-o pe Ina din partea mea :naughty:
Dar cea mai tare terasa din Vourvourou si din tot Halkidiki este terasa Paris (chiar asa il cheama pe patron, care te intampina tot timpul acolo). Este chiar pe malul marii, prima la stanga dupa Hotel Vergos (este si un indicator). Preturi acceptabile (zic eu), noi mancam pe saturate 4 adulti+2 copii cu 50 EUR/seara, inclusiv chestii de genul fructe de mare, file de peste etc. Faza misto este ca nea Paris iti aduce desert din partea casei (prajiturele, pepene verde, pepene rosu, inghetata). In ultima seara (afland ca plecam a doua zi), ne-a servit cu o sticla de sampanie iar la plecare ne-a daruit o sticluta de ouzo (dupa pozele de rigoare). Vinerea si sambata, dupa orele 21:30, aici este muzica live (asta insemnand 2 batranei cu chitarele si o tanti care canta melodii grecesti si din repertoriul international); nu e cine stie ce, stau la o masa si canta, dar e o atmosfera placuta.
Daca mai vreti detalii, anuntati-ma
P.S. Cei care urmeaza sa plecati la Vourvourou, luati-ma si pe mine inapoi :peacefingers:
confirm 1000% ;)

Edited by investman, 25 July 2007 - 14:33.


#71
danutz1979

danutz1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2007
Pentru fericitii care urmeaza sa plece spre Vourvourou, un link util:
http://www.halkidiki...h/weather_e.htm
Cred ca se actualizeaza de trei ori pe zi. Nu ratati croaziera cu plecare de la Ormos Panagia

#72
pictura

pictura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2007

 adipetrica, on Jul 23 2007, 23:04, said:

Mersi mult de informatii!
Ai idee unde este situata pensiunea Vour...52? Chiar asa se numeste! Cu sezlongurile si umbrelutele te-a mai intrebat cineva, as vrea sa stiu si eu acelasi lucru.
In alta ordine de idei, ai unde sa maninci un prinz, cina prin zona, si cam la ce preturi?
Mersi mult!


Salut!
Angelos Nidimos este un tip super,un tip destupat cu care ai ce discuta stie sa se porte cu oaspetii("la mine vin oaspeti nu turisti")
Atmosfera de la vila este placuta are o muzica fina.Camerele sunt foarte mari si curate.
De ajuns se ajunge foarte usor ,vila este pe drumul principal la iesirea din Vour.... spre Sarti pe partea dreapta (de la benzinarie aprox....1km)
Noi mancam unde ne opream preturile erau egale si in general gatesc la fel.
Cand mancam la vila gateam peste cumparat de la Pavlos din Ormos Panaghia in port (este un tip slab cu barba si foarte bland).
Barci se inchiriaza de la 500m de Ormos P....... ea stie engleza. Daca mai vrea cineva detalii, adresa mea de e-mail este [email protected]

Quote



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate