Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vourvourou

- - - - -
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#1
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
Am o mare rugaminte fata de cei care mai scrieti pe aici. As avea nevoie de citeva informatii, si anume:
1. Unde se poate servi masa in Vourvourou, la preturi decente.
2. Exista supermarketuri pt a cumpara diverse produse alimentare, si unde sint ele situate, eventual niste preturi informative
3. De unde se poate pleca in excursie spre Mt Athos. Cam cit costa de persoana, copil, si alte informatii despre aceasta excursie, care sper sa fie cu vaporul.
Va multumesc si astept ceva raspunsuri!

#2
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
In croaziera la M.  Athos se pleaca din Ormos Panagias care e cam la 10 km de  Vourvourou.
Pretul biletului era anul trecut 20 sau 25 euro  , copii jumatesi se cumpara din port . (erau cateva agentii acolo).
Erau 2 vapoare : unu copia un vas de pirati (cu asta am fost eu) , altul avea o forma de vas de croaziera si plecau dimineata cam la o jumate de ora unul de altul. Pretul stiu ca era acelasi, cred ca diferea programul oferit pe vas la intoarcere din OURANOPOLIS.
Ceva magazine erau si in  Vourvourou dar nu pot sa-ti dau prea multe detalii ca am fost doar in trecere. Insa exista un LIDL si inca un supermarket grecesc in apropiere de NIKITI care e destul de aproape de Vourvourou.(max 20km.).Preturi sincer
nu-mi mai amintesc dar sunt in general ca la noi unele chiar mai mici.(la supermarket).

#3
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Attached File  DSCN04920001.JPG   236.87K   414 downloads
Attached File  DSCN04910001.JPG   251.62K   377 downloadsAttached File  DSCN04720001.JPG   147.31K   520 downloads-dansuri grecesti la intoarcere
Attached File  DSCN03460001.JPG   202.45K   425 downloads

cateva poze cu vasul

Edited by ANDOX, 16 April 2007 - 23:04.


#4
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

 ANDOX, on Apr 16 2007, 23:29, said:

In croaziera la M.  Athos se pleaca din Ormos Panagias care e cam la 10 km de  Vourvourou.
Pretul biletului era anul trecut 20 sau 25 euro  , copii jumatesi se cumpara din port . (erau cateva agentii acolo).
Erau 2 vapoare : unu copia un vas de pirati (cu asta am fost eu) , altul avea o forma de vas de croaziera si plecau dimineata cam la o jumate de ora unul de altul. Pretul stiu ca era acelasi, cred ca diferea programul oferit pe vas la intoarcere din OURANOPOLIS.
Ceva magazine erau si in  Vourvourou dar nu pot sa-ti dau prea multe detalii ca am fost doar in trecere. Insa exista un LIDL si inca un supermarket grecesc in apropiere de NIKITI care e destul de aproape de Vourvourou.(max 20km.).Preturi sincer
nu-mi mai amintesc dar sunt in general ca la noi unele chiar mai mici.(la supermarket).

mersi mult de informatii.... ramin dator!

#5
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

 adipetrica, on Apr 16 2007, 22:08, said:

Am o mare rugaminte fata de cei care mai scrieti pe aici. As avea nevoie de citeva informatii, si anume:
1. Unde se poate servi masa in Vourvourou, la preturi decente.
2. Exista supermarketuri pt a cumpara diverse produse alimentare, si unde sint ele situate, eventual niste preturi informative
3. De unde se poate pleca in excursie spre Mt Athos. Cam cit costa de persoana, copil, si alte informatii despre aceasta excursie, care sper sa fie cu vaporul.
Va multumesc si astept ceva raspunsuri!



1. in oras, de fapt e mult spus oras, sat mai degraba:) exista cateva taverne.
2. exista vreo 3 magazine de unde poti cumpara produse alimentare, toate sunt in partea centrala, ca si tavernele. preturi nu-mi amintesc dar erau ok, ceva mai ridicate ca la noi. preturile de la lidl insa erau mai mici decat la magazinele alimentare din oras, ce-mi amintesc este ca, apa de exemplu, era mai ieftina ca-n romania si eu ma carasem cu un bax din tara :D. painea in schimb intra la produse de lux.

cand pleci? poate bem o bere in vourvouru :P

#6
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

 bombonica, on Apr 17 2007, 10:57, said:

1. in oras, de fapt e mult spus oras, sat mai degraba:) exista cateva taverne.
2. exista vreo 3 magazine de unde poti cumpara produse alimentare, toate sunt in partea centrala, ca si tavernele. preturi nu-mi amintesc dar erau ok, ceva mai ridicate ca la noi. preturile de la lidl insa erau mai mici decat la magazinele alimentare din oras, ce-mi amintesc este ca, apa de exemplu, era mai ieftina ca-n romania si eu ma carasem cu un bax din tara :D. painea in schimb intra la produse de lux.

cand pleci? poate bem o bere in vourvouru :P
Mersi de info!
De plecat, teoretic, daca imi da ametitu de grec verde la "booking", pe 18 august ar trebui sa fim acolo. Sintem doua familii, cu plozi dupa noi. Voi?

#7
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

 adipetrica, on Apr 17 2007, 17:04, said:

Mersi de info!
De plecat, teoretic, daca imi da ametitu de grec verde la "booking", pe 18 august ar trebui sa fim acolo. Sintem doua familii, cu plozi dupa noi. Voi?


noi sfarsit de iunie, tot cu copiii.
asa, tot ca info, am niste prieteni care au fost in august, anul trecut si au zis ca au lesinat de cald, in afara de plaja,-hotel au incercat doar o excursie la salonic dar cum s-au dat jos din masina au "murit" instant. asa ca aveti grija, mai ales daca mergeti cu copii mici, pitici.

#8
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

 bombonica, on Apr 17 2007, 17:29, said:

noi sfarsit de iunie, tot cu copiii.
asa, tot ca info, am niste prieteni care au fost in august, anul trecut si au zis ca au lesinat de cald, in afara de plaja,-hotel au incercat doar o excursie la salonic dar cum s-au dat jos din masina au "murit" instant. asa ca aveti grija, mai ales daca mergeti cu copii mici, pitici.
Sa speram ca nu va fi chiar asa de clad si anul asta. Noi ne-am propus si o excursie cu vaporasu spre Mt Athos. Iar la cazare, in poze se arata a avea si o baltoaca pe acolo. Asa ca in cazul asta, tusti in apa, si acolo dormim ca guvizii:)

#9
relu1970

relu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2007
Vourvorou este o localitate micuta, dar foarte frumoasa. Pe o parte este munte cu padure iar pe cealalata e marea. Nu exista aici hoteluri mari, sunt multe vile ,pensiuni, etc. Supermarketurile sunt cam la fel cu alimentarele de cartier de la noi (destul de mici) dar sunt bine aprovizionate.
Pentru Muntele Athos eu recomand Ouranopoli. Acolo sunt mai multe agentii iar vapoarele pleaca si dimineata (9.30) si dupa masa (14.30-15). Pretul e mult mai mic: 16euro pt. adult si 8 euro copii sub 12 ani.Pe langa asta Ouranopoli este un oras superb si merita vazut.

#10
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

 relu1970, on Apr 17 2007, 19:58, said:

Vourvorou este o localitate micuta, dar foarte frumoasa. Pe o parte este munte cu padure iar pe cealalata e marea. Nu exista aici hoteluri mari, sunt multe vile ,pensiuni, etc. Supermarketurile sunt cam la fel cu alimentarele de cartier de la noi (destul de mici) dar sunt bine aprovizionate.
Pentru Muntele Athos eu recomand Ouranopoli. Acolo sunt mai multe agentii iar vapoarele pleaca si dimineata (9.30) si dupa masa (14.30-15). Pretul e mult mai mic: 16euro pt. adult si 8 euro copii sub 12 ani.Pe langa asta Ouranopoli este un oras superb si merita vazut.
Multam fain!!! O informatie foarte utila!!!!

#11
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Da , exista si varianta spusa de relu dar eu personal nu o recomand deoarece croazierele se fac cu vaporase mai mici si care din spusele unui cunoscut care a fost, nu au nici ghid si sunt mai scurte. Daca mai pui si drumul pana in Ouranopolis (60-70 km , o bucata buna prin munte) cred ca nici economic nu iesi stralucit.  Ouranopolis e frumos dar in cele 2 ore cat stationeaza vaporul poti sa vizitezi cate ceva. Miercurea era si ghid in lb. romana, si e pacat sa strici distractia copiilor pe vapor cu piratul.
Oricum o sa hotarasti tu la fata locului.
Apropo ce cazare ati gasit in Vourvorou ? Daca nu o sa gasesc ce vreau pt Thassos m-ar interesa si pe mine.

bombonica daca ai mai fost in Vourvorou cum e cu cazarea?

#12
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

 ANDOX, on Apr 17 2007, 21:19, said:

Da , exista si varianta spusa de relu dar eu personal nu o recomand deoarece croazierele se fac cu vaporase mai mici si care din spusele unui cunoscut care a fost, nu au nici ghid si sunt mai scurte. Daca mai pui si drumul pana in Ouranopolis (60-70 km , o bucata buna prin munte) cred ca nici economic nu iesi stralucit.  Ouranopolis e frumos dar in cele 2 ore cat stationeaza vaporul poti sa vizitezi cate ceva. Miercurea era si ghid in lb. romana, si e pacat sa strici distractia copiilor pe vapor cu piratul.
Oricum o sa hotarasti tu la fata locului.
Apropo ce cazare ati gasit in Vourvorou ? Daca nu o sa gasesc ce vreau pt Thassos m-ar interesa si pe mine.

bombonica daca ai mai fost in Vourvorou cum e cu cazarea?

http://www.halkidiki...our52/index.htm
Aici am facut rezervarea. E putin impropriu zis rezervare, pt ca inca nu mi-a confirmat, din ce motive inca nu stiu. In fine.
Asa voi face, voi hotari la fata locului, incercind sa impac si capra si varza. Oricum pozele de pe site cu locatia asta sint.......cam fara aer, asa te cam lasa, si am vazut si Croatia, care nu e de aruncat.

#13
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Da asa e ,arata super acum depinde si ce pret primesti. Vourvorou este cred cea mai "verde" statiune de pe Sithonia.
Cand am trecut prin Vourvorou anul trecut chiar am admirat multitudinea de vile aratoase , cu bun gust si pline de verdeata.

#14
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

 ANDOX, on Apr 17 2007, 21:43, said:

Da asa e ,arata super acum depinde si ce pret primesti. Vourvorou este cred cea mai "verde" statiune de pe Sithonia.
Cand am trecut prin Vourvorou anul trecut chiar am admirat multitudinea de vile aratoase , cu bun gust si pline de verdeata.
Pt 10 nopti, in perioada 18-28 august, la un apartament compus din camera 2 paturi, si o bucatarie plus living, cu canapea cu inca 2 locuri, platim 65 de euro pe noapte. Mi se pare rezonabil.

#15
nicatud

nicatud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2007

 adipetrica, on Apr 17 2007, 21:29, said:

http://www.halkidiki...our52/index.htm
Aici am facut rezervarea. E putin impropriu zis rezervare, pt ca inca nu mi-a confirmat, din ce motive inca nu stiu. In fine.
Asa voi face, voi hotari la fata locului, incercind sa impac si capra si varza. Oricum pozele de pe site cu locatia asta sint.......cam fara aer, asa te cam lasa, si am vazut si Croatia, care nu e de aruncat.


Salut ! cand plecati? Noi suntem 3 familii si plecam din Bacau pe 9 iunie(evitam aglomeratia :D ), mergem  3 masini, cu copii,catel, purcel etc. la Vour ...52 la Mr. Angelos.
    as vrea sa stiu daca mai pleca cineva in perioada  aia inspre Vourvourou.

#16
cris_cautis

cris_cautis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.05.2007

 nicatud, on May 2 2007, 09:51, said:

Salut ! cand plecati? Noi suntem 3 familii si plecam din Bacau pe 9 iunie(evitam aglomeratia :D ), mergem  3 masini, cu copii,catel, purcel etc. la Vour ...52 la Mr. Angelos.
    as vrea sa stiu daca mai pleca cineva in perioada  aia inspre Vourvourou.


Arata bine pozele astea, pe 9 iunie vrem sa mergem si noi (eu, sotul si baietelul de 5 ani) dar inca nu ne-am hotarat unde; ma oprisem la hotelul Lily Ann Village...acum as fi interesata si de hotelul din forografii. Puteti sa-mi dati mai multe informatii despre el? Cat platiti, dc este si mic dejun inclus in pret, daca este pe plaja, cum este plaja acolo, etc. Merci.

#17
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
noi plecam pe 18 august, din pacate. asa ca nu cred ca ne vedem pe acolo.
va rog insa, daca sinteti draguti, dupa ce va intoarceti de acolo, de la mr. angelos, sa-mi dati un mail sau mesaj aci, despre cum a fost, cum vi-ati omorit timpul, papica, etc..... v-as ruga mult, mai ales ca si noi mergem cu catel, purcel, copii, etc:)
sa aveti distractie si vreme buna acolo!!!

#18
nicatud

nicatud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2007

 cris_cautis, on May 2 2007, 14:03, said:

Arata bine pozele astea, pe 9 iunie vrem sa mergem si noi (eu, sotul si baietelul de 5 ani) dar inca nu ne-am hotarat unde; ma oprisem la hotelul Lily Ann Village...acum as fi interesata si de hotelul din forografii. Puteti sa-mi dati mai multe informatii despre el? Cat platiti, dc este si mic dejun inclus in pret, daca este pe plaja, cum este plaja acolo, etc. Merci.

   Buna ! Vour...52 (http://www.halkidiki...our52/index.htm )este mai mult vila decat hotel.Noi vrem sa stam vreo 10 zile, doar cazare - si i am scris grecului care ne-a dat un pret bun - 27 Euro- camera de 2 + copil in perioada 9-20 iunie
     Vila este mai departe de plaja - cam 1000 m - dar este la marginea unei paduri.noi am fost interesati de pret mai mult decat de plaja oricum zona este stancoasa ,  plajele oarecum mici dar foarte frumoase si salbatice.Vezi http://www.halkidiki...rou/beaches.htm.
    Alte variante de cazare in Vourvourou - http://www.halkidiki...commodation.htm
Oricum ofertele care le-am primit pe mail variau de la 25 la 60 Eur / camera de 2, fara mese.
Preturile difera in functie de locatia vilei - distanta fata de plaja, etc. si in functie de sezon.
       Despre drumul cu masina-ne am gandit sa plecam noaptea  (din Bacau )ca sa ajungem dupa amiaza acolo.
Facem vreo 12 - 15 ore de condus cu pauze cu tot.
    Daca vreti  sa mergeti cu masina puteti calcula timp si Km aici:  http://www.viamichel.../MaHomePage.htm      
    2 din 3 familii au cate o fata 7 si 9 ani.Catre sfarsitul perioadei, dupa ce vedem toate plajele, dealurile,manastirile si tavernele vrem sa mergem la Meteora sa vedem manastirile alea de pe stanci.
    Cam atat despre zona Vourvourou ! Astept intrebari despre orice altceva !
  Oricum Vour...52 pare cea mai buna oferta din zona pret + piscina, etc.
     Iata cateva randuri scrise de grec pe mail :

   "The price is the best only 27 euro.I have the best aprts in Vourvourou
with
everything A/C,TV,Kitchen,Balkony with very nice wiew,and ping pong,
basket,badminton,and cleening every day.Vour 52 is the best with the
best
prices
best regards Angelos"
  
      "You must to wait a little because I thing It's fulll.I
will be
sure In Sanday.But if you come You will make the best holidays in your
life.I have veru good mood for my guest.
Best regards Angelos"



  Scuzati engleza.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate