Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vourvourou

- - - - -
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#37
walter2002

walter2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.01.2006
nimeni pentru 15 iunie dimineata?

#38
lexy

lexy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.01.2007
[quote name='walter2002' date='May 17 2007, 22:02' post='2849919']
nimeni pentru 15 iunie dimineata?
[/quote

Plec pe 15 iunie, dimineata, spre Gerakini, dar ies din þarã pe la Vama Veche.

#39
walter2002

walter2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.01.2006
Plec pe 15 iunie, dimineata, spre Gerakini, dar ies din þarã pe la Vama Veche.


Pe unde mergi , prin Veliko Turnovo spre Kulata ? Daca te razgandesti, eu  sunt la 7.30 in Vama Giurgiu si tot in Halkidiki merg cu 60 km mai departe  :rolleyes:

#40
andserb

andserb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.05.2007
Salut,

Sunt nou-nout pe forum, asa ca luati-ma mai incet. Merg de 3 ani la Vourvourou, si am batut zona in lung si in lat. Punctual, raspunsuri la intrebarile lui adi:
1. masa - intri in Ormos Panagias, mergi catre port, dar chiar in fata plajei, faci dreapta. in capatul strazii (care da de fapt in plaja) sunt doua restaurante. Ambele sunt foarte bune, iar preturile sunt rezonabile. Le recomand insa doar celor care mananca peste si fructe de mare, si nu au probleme cu mancarea greceasca in general (adica le place uleiul de masline, nu viseaza la cotlete de porc sau la ciorbe cu bors). La ultimul dintre ele, proprietar este un profesor de filosofie la Londra, care vine vara si isi ajuta mama sa tina afacerea - Angelos Kargas. In ce masura e o afacere, nu-mi prea dau seama din moment ce la prima masa luata acolo, 7 adulti au mancat si au baut de 60 de euro. Dintr-un firesc sentiment de jena, i-am lasat 70. Penultimul restaurant pe dreapta este iarasi excelent, iar pestele poate fi ales de la gheata, in buna traditie mediteraneeana. In Agios Nikolaos, in piata, sunt cateva taverne faine, unde ai parte si de atmosfera autentica greaca. Daca ai gratar in curte (si de obicei exista), atunci merita sa cumperi peste din Ormos Panagias. Pana in ora 9 jumatate, il gasesti la datorie pe Pavlos (atentie! sunt doua gherete chiar in port, langa ponton - eu vorbesc de cea din stanga). Recomand cu caldura levreki, tsipoura si calamarul. Daca reusesti sa te imprietenesti cu el (nu e foarte greu, a fost ofiter pe vas, e umblat prin lume, a ajuns si prin Constanta etc), iti vinde si scoici proaspete (cam 3-4 euro sacul). Pestele de la Pavlos e mai scump decat cel din supermarket, dar nu este de acvacultura, adica face toti banii.
2. In Vourvourou sunt cateva mici magazine, bine aprovizionate. Preturi - cam ca in Romania. In Nikiti dai de Lidl (nu recomand, desi preturile sunt imbatabile), de Marinopolous si de Magoutis (cel mai bine aprovizionat, dar si cel mai scump). Cofetarie (Zaharoplasteio) exista in Nikiti, la drumul principal - e nerecomandabila celor cu putina toleranta la zahar.
3. Ai primit raspuns: biletele se iau din Ormos Panagias. Incearca la Ormos Travel. Agentia e tinuta de doua surori foarte dragute, si la propriu, si la figurat. Pentru grupuri mai mari, fac reduceri, iti dau sfaturi etc.    
Eu plec pe 16 iunie, dimineata pe la 3, din Bucuresti. Suntem mai multe masini de Brasov. Nu am avut probleme pana acum prin Bulgaria, iar anul trecut, cel putin, am intalnit la dus exact 3 echipaje cu radar. In 2004, erau 14...

#41
GDL

GDL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.02.2007
Salut

Daca plec in septembrie crezi ca o sa gasesc cazare fara rezervare din tara?

Multumesc

Edited by GDL, 23 May 2007 - 10:02.


#42
bluemihai2000

bluemihai2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2007
Buna ziua...
Am fost si eu in Vorvouro,in 2005..cu masina, organizat direct cu proprietarii pensiunii.
Recomand luna iunie..max inceput iulie pentru ca vremea este excelenta.
Grecii din zona stiu germana, mai putin engleza, si va recomand sa aveti cu voi un dictionar roman englez at de mic..il au ei pe cel grec englez daca e cazul sa nu va intelegeti.
Am stat la Studio Ana, cred ca undeva chiar la inceputul drumului care iese din drumul principal al peninsului,in Vouvouro.
Daca cautati o zona linistita, cu plaje curate libere si naturale  este locul ideal.
Sunt cateva pensiuni sau studiouri cum le zic ei care sunt chiar apropape de plaja, cum este si studio ana unde treci prin curte si in "spate " este plaja privata.
Vourvoru este o zona in care grecii vin din Salonic care cauta un weekned linisitit, sa se relaxeze si sa se plimbe cu barcuta.
Plaja este ok.
Cea de la Studio, era de nisip fin, cu apa limpede limpede de se vad niste pestisori argintii cum se misca de colo colo..
curata..cresc si iarba si floricele unde se termina nisipul si super linistita.
Pe plaja nu avema decat vreo 2 vecini in stanga..si mai erau de la alta vila, cateva sute de metri mai incolo altii de la alta vila
Chiar vis a vis, peste mare se vede athos, iar ca zona apa marii este foarte linistita pentru ca este intre bratele de mare.

Mai sunt 2 plaje foarte foarte dragute pe care vi le recomand.
Una dintre ele este neamenajata, ingusta si absolut superba,accesibila direct de la sosea , cea care duce dinspe continent, spre capatul penisulei.
Este undeva la cativa km de Vourvourou..pentru cei care au masina e super ok, intr-o curba de drum. pe parte e munte, si pe partea cealalata este de obicei o aglomerare de masini in padure. se coboara pe o carare intr-un mic golfulet intre stanci.
Apa se vede in zare albastra turcoaz..absolut superba, nisip alb super fin, si apa atat de limpede ca daca stai in apa pana la subtiori, se vede modelul indraznet de pediuchiura ales pentru vacanta.:)

O alta plaja mai usor accesibila si mai mare, este chiar pe drumul care strabate Vourvoru pe lungime, undeva in capatul dinspre sud al statiunii. Se ajunge langa un mini hotel aflat pe stanci si jos este o plaja foaret frumoasa..cu pietricele insa pe alocuri. Ce este special aici este prezenta valurilor...stiu ca pre ciudat ce spun dar o sa descoperiti.

Pt cei care doresc sa se plimbe, sunt frumoase toate statiunile adiacente..salonic nu este foarte departe si se poate petrece o zi placuta la cumparaturi pentru cei interesati.

Daca sunteti soferi neinfricati si dispusi de o alergat masina, sa stiti ca se poate ajunge si in Atena. Drumul din salonic pana in mijlocul atenei, la propriu, e drept, pe maulul marii si super ok. Noi am ajuns cam in 5 ore. Va recomand sa plecati mai de dimineata, pentru ca zonele de vizitat se inchid in jurul orei 7, inclusiv la Acropole.

Mai este undeva la est de peninsula cu athos o zona foarte frumoasa de porturi, de unde se organizeaza si mini croaziere.

Laura

#43
bluemihai2000

bluemihai2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2007
Daca e ok o sa postez linkul la pensiunea unde am fost.

http://www.halkidiki.../anna/index.htm

Mentiunea este fiecare camera are chicineta cu frigider si plita si vase..si acces la gratar de piatra afara.
Nu se asigura nici o masa.

Camerele foarte curate, se schimba lenjeria si prosoapele.
In camera era un pat dublu cu un pat supraetajat pentru copii, baie cu dus televizor si are conditionat.
Fiecare camera are terasa.
O vacanta placuta la toata lumea,
Laura

#44
lilcumarsupiu

lilcumarsupiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.05.2007
Stie careva daca exista vreo agentie de turism in Bucuresti care sa aibe cazare in Vourvouru? :worthy:

#45
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

View Postlilcumarsupiu, on May 24 2007, 19:47, said:

Stie careva daca exista vreo agentie de turism in Bucuresti care sa aibe cazare in Vourvouru? :worthy:
Nu cred ca gasesti asa ceva. Si nici nu sunt cine stie ce hoteluri acolo. Dar gasesti cazare f buna la particulari si pensiuni. Cauta pe halkidiki.com. Ai acolo pe alese.

#46
adipetrica

adipetrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007

View Postandserb, on May 22 2007, 14:47, said:

Salut,

Sunt nou-nout pe forum, asa ca luati-ma mai incet. Merg de 3 ani la Vourvourou, si am batut zona in lung si in lat. Punctual, raspunsuri la intrebarile lui adi:
1. masa - intri in Ormos Panagias, mergi catre port, dar chiar in fata plajei, faci dreapta. in capatul strazii (care da de fapt in plaja) sunt doua restaurante. Ambele sunt foarte bune, iar preturile sunt rezonabile. Le recomand insa doar celor care mananca peste si fructe de mare, si nu au probleme cu mancarea greceasca in general (adica le place uleiul de masline, nu viseaza la cotlete de porc sau la ciorbe cu bors). La ultimul dintre ele, proprietar este un profesor de filosofie la Londra, care vine vara si isi ajuta mama sa tina afacerea - Angelos Kargas. In ce masura e o afacere, nu-mi prea dau seama din moment ce la prima masa luata acolo, 7 adulti au mancat si au baut de 60 de euro. Dintr-un firesc sentiment de jena, i-am lasat 70. Penultimul restaurant pe dreapta este iarasi excelent, iar pestele poate fi ales de la gheata, in buna traditie mediteraneeana. In Agios Nikolaos, in piata, sunt cateva taverne faine, unde ai parte si de atmosfera autentica greaca. Daca ai gratar in curte (si de obicei exista), atunci merita sa cumperi peste din Ormos Panagias. Pana in ora 9 jumatate, il gasesti la datorie pe Pavlos (atentie! sunt doua gherete chiar in port, langa ponton - eu vorbesc de cea din stanga). Recomand cu caldura levreki, tsipoura si calamarul. Daca reusesti sa te imprietenesti cu el (nu e foarte greu, a fost ofiter pe vas, e umblat prin lume, a ajuns si prin Constanta etc), iti vinde si scoici proaspete (cam 3-4 euro sacul). Pestele de la Pavlos e mai scump decat cel din supermarket, dar nu este de acvacultura, adica face toti banii.
2. In Vourvourou sunt cateva mici magazine, bine aprovizionate. Preturi - cam ca in Romania. In Nikiti dai de Lidl (nu recomand, desi preturile sunt imbatabile), de Marinopolous si de Magoutis (cel mai bine aprovizionat, dar si cel mai scump). Cofetarie (Zaharoplasteio) exista in Nikiti, la drumul principal - e nerecomandabila celor cu putina toleranta la zahar.
3. Ai primit raspuns: biletele se iau din Ormos Panagias. Incearca la Ormos Travel. Agentia e tinuta de doua surori foarte dragute, si la propriu, si la figurat. Pentru grupuri mai mari, fac reduceri, iti dau sfaturi etc.    
Eu plec pe 16 iunie, dimineata pe la 3, din Bucuresti. Suntem mai multe masini de Brasov. Nu am avut probleme pana acum prin Bulgaria, iar anul trecut, cel putin, am intalnit la dus exact 3 echipaje cu radar. In 2004, erau 14...
Eiiii.....daaaa!!!! Mersi mult pt asemenea sfaturi.....punctuale!!! Sa aveti bafta in concediu!!!

#47
GDL

GDL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.02.2007
andserb - mai da-ne detalii despre Vourvourou. Noi vrem sa mergem cu un copil de 3 ani. Sunt mai multe taverne sau trebuie sa umblam cu masina pana gasim. In afara de locurile pe care le-ai descris cu masa din Ormos Panagias unde ne mai recomanzi sa mancam (nu numai peste).
In septembrie cum e vremea?
Poate ai si ceva poze ca cele de pe net le-am epuizat.
Multumesc

#48
andserb

andserb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.05.2007
Salut,
Vourvourou este un sat "intemeiat" de localnicii din Agios Nikolaos, care e mai la nord. E o zona foarte verde, muntoasa, cu paduri de pini care coboara pana aproape de mare, cu maslini, leandri etc. adica peisaj tipic de mediterana. Casele din Vourvourou sunt mai toate pensiuni, in general cochete, simple, cu gradini foarte bine intretinute (nu toate, dar majoritatea). Pe timpul iernii, satul nu e locuit. Se poate face plaja fara probleme si in sat, in fata vilelor. In partea de sud exista plaja Karidi, despre care scria colega noastra Laura aka bluemihai2000 ;), marea e foarte frumoasa si foarte curata (ceea ce poate reprezenta o problema si in Grecia, atentie!). Nu am vazut valuri decat o singura data, anul trecut, cand a fost o furtuna. Oricum, dpmdv e nevoie de o masina, pentru ca sunt locuri de vazut si plaje de vizitat: plaja Kalogria pe drumul inspre Neos Marmaras, plaja Lagomandra (tot acolo), satele Parthenonas (din Neos Marmaras, la stanga, inspre munte - vizitati-l, merita!), Sikia, Toroni si Porto Koufo in sudul peninsulei, plaja Kalamitsi (tot in sudul peninsulei). Mancare: nu-i musai sa mancati peste, in general toate tavernele au si mancare gatita traditionala - ardei si rosii umplute cu orez (dolmasi), mancare de fasole verde, miel pregatit cu diverse legume, vinete in toate felurile, papoutsaki (un fel de mousaka) etc. Uite inca un loc bun de mancat: in Nikiti, pe plaja, la terasa Marina - o englezoaica mutata in Nikiti, care s-a grecizat prin casatorie si gastronomie - mancare jos palaria si sus paharul :) Pentru amatorii de mancare net continentala, exista si variantele pizza, spaghetti, snitel cu cartofi prajiti etc.  Nu stiu cum sunt pentru ca, vorba proverbului, "daca esti la Roma, faci precum romanii". Eu n-am evadat din meniul traditional grecesc.  
Fructe si legume: in drum spre Sithonia, cumva inainte de metamorfossi, drumul trece printr-o zona cultivata, nelocuita. Pe dreapta sunt 2-3 parcari unde sunt expuse legume si fructe. Eu iau intotdeauna de acolo, in drum spre Vourvourou, pentru ca sunt proaspete, provin din zona, preturile sunt rezonabile, iar daca ei multe, mai si negociezi. Pentru amatorii de masline si ulei de masline, recomand sa-l intrebe pe cel care serveste daca are la vanzare masline (elias) si ulei (partheno elaiolado). Maslinele de Halkidiki sunt delicioase, carnoase, brun-verzi, cu un gust specific, apropiat de cel al migdalei. Uleiul e excelent si costa cam 4 euro litrul. In Romania, o calitate apropiata te duce pe la 10 euro.
N-am poze chiar din Vourvourou, pentru ca eu inca mai lucrez pe film si n-am scanat chiar tot, dar anexez poze de anul trecut din Sithonia - de pe plaja, din Parthenonas, Agios Nikolaos etc.
Salutari

Attached Files



#49
GDL

GDL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.02.2007
Multumesc
Te mai asteptam si cu alte impresii, poate chiar de anul asta cand te intorci.
Vacanta placuta!

#50
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postlilcumarsupiu, on May 24 2007, 19:47, said:

Stie careva daca exista vreo agentie de turism in Bucuresti care sa aibe cazare in Vourvouru? :worthy:

Intra pe www.funtravel.ro. Daca nu au afisate oferte si pt. Vourvourou pe site, discuta direct la agentie (au mai multe oferte decat pe site - tin minte ca am vazut la ei acum o luna 2 locatii in Vourvourou). Agentia se afla pe bd. Octavian Goga, intre fostul sediu Connex si Posta Vitan (pe dreapta cand mergi spre Vitan, langa o vinoteca).

#51
cris_cautis

cris_cautis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.05.2007
noi(eu, sotul si copilul de 5 ani) plecam spre Neos Marmaras pe 9 iunie, Sambata dimineata, pe la 4-5 vrem sa fim la Giurgiu, mai merge cineva?

#52
catalin68

catalin68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2007
salut. eu merg la ouranoupolis , hotel phillipos beach, cu auto, pt. prima oara. imi puteti spune cate ceva despre hotel si mai ales despre ruta??? multam anticipat.

#53
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

View Postcatalin68, on Jun 7 2007, 23:28, said:

salut. eu merg la ouranoupolis , hotel phillipos beach, cu auto, pt. prima oara. imi puteti spune cate ceva despre hotel si mai ales despre ruta??? multam anticipat.
Iti zic eu : e super, n-o sa-ti para rau!
Ouranoupoli este o localitate superba; se simte ca esti aproape pe muntele Athos. Hotelul este putin in afara, dar au shuttle bus la intervale de timp, care te duce si te aduce din statiune. Sunt multe taverne foarte bune pe malul marii, micul port cu vase care descarca turistii veniti sa vada muntele Athos este f pitoresc;peste tot sunt calugari care mai beau o bere, isi lasa sutana si fac baie. E pitoresc cu adevarat. Plaja hotelului e frumoasa dar e bine sa mergeti odata si pe plaja de la hotelul Xenia din Ouranoupoli, este celebra; este f frumos acolo: se vad 4-5 insule in fata, mici ambarcatiuni plus ca are Blue Flag si se mananca bine la restaurantul Xenia.
Mai poti merge pe insula Amouliani ; e f. aproape, se trece cu bacul.
Despre ruta: eu am consultat viamichelin.com si am avut si ghidul Michelin-cel scris. Acolo iti da ca ruta cea mai buna Promachonas(vama)-Serres-Asprovalta-Ierissos- Ouranoupoli. Adica de la vama nu o iei spre Salonic ci in sud spre Serres, si tot spre sud pana la Egee. Treci prin Asprovalta si alte cateva statiuni unde poti face un popas sa manaci pe malul marii si apoi tot spre sud intri pe bratul Athos si mergi pana la capat-ca de acolo nu mai ai voie! Defapt te opresti putin mai inainte, la hotel.
Drumul este f frumos pt ca mergi destul de mult pe malul marii; vei avea marea in stanga. Cu cat cobori spre sud peisajul este mai muntos, mai inalt.La un moment e cam  ca pe drumul Brasov-Poiana plus ca se vede marea. Sunt peisaje absolut magnifice. Pe alocuri, peninsula este atat de stramta incat mergi pe varful muntelui si vezi marea si in dreapa si in stanga.
N-are rost sa precizez calitatea soselelor care este impecabila; si la Bg e la fel dupa ce treci de  Sofia.
Prin Grecia nu prea ai cum sa te ratatcesti ca sunt peste tot indicatoare, marcaje; nu te chinui sa le deslusesti pe cele in greaca pt ca imediat, la 40-50m  apare si cel in engleza.
Ai facut o alegere buna! Mie una mi-a placut.

#54
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006
Suntem out of topic, rau de tot! :peacefingers: Vourvouru e pe Sithonia si noi vorbim de Ouranoupoli care e pe Athos.

Edited by anami, 08 June 2007 - 21:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate