Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motoare magnetice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1676 replies to this topic

#1567
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

Quote

loock: Bobinele nu au ce sa caute in prim plan.
In  prim  plan  sau  in plan secund  ele  exista  si  chiar  daca  acestea  sunt  in  scurt  sau  alimenteaza  un  circ.  exterior  ,( electromotor)   eu vreau  sa  stiu   care este  reactia  lor din  punct  de  vedere  magnetic  , asa  cum  vreau sa  stiu  si valoarea   arcului de  cerc  dintre  magneti.  Acestia  sunt  plasati  dupa  cum  mi-ai  scris  in  modul  acesta   N-N  ;  S-S   adica  in  oglinda    si  se  resping  , dar    daca  distanta  dintre  cei  plasati  pe  disc   este  sub  o  numita  limita  apare  si un  camp  magnetic  de  atractie    N-S . Din acest  motiv  am spus  ca  este  bine  sa  vad  schema  acestui   dispozitiv.

#1568
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 scanteitudorel, on 24 aprilie 2017 - 20:43, said:

In  prim  plan  sau  in plan secund  ele  exista  si  chiar  daca  acestea  sunt  in  scurt  sau  alimenteaza  un  circ.  exterior  ,( electromotor)   eu vreau  sa  stiu   care este  reactia  lor din  punct  de  vedere  magnetic  , asa  cum  vreau sa  stiu  si valoarea   arcului de  cerc  dintre  magneti.  Acestia  sunt  plasati  dupa  cum  mi-ai  scris  in  modul  acesta   N-N  ;  S-S   adica  in  oglinda si  se  resping  , dar daca  distanta  dintre  cei  plasati  pe  disc   este  sub  o  numita  limita  apare  si un  camp  magnetic  de  atractie N-S . Din acest  motiv  am spus  ca  este  bine  sa  vad  schema  acestui   dispozitiv.

Ti-am descris verbal un desen, si am discutat de doua planuri - rotile cu magneti dispusi radial in primul plan, si rotile de angrenare solidare cu primele in planul secund imediat lipit de primul.

In aceste doua planuri nu ai bobine, si poti uita de ele si in alte planuri.

Numarul de raze este la voie.
Daca sunt mai multe, lucreaza mai uniform, mai putin pulsat.
Magnetii NU sunt pusi unii N-N si unii S-S. Repet, NU sunt pusi si asa si asa.
Se alege doar o varianta, si se pastreaza la toti asa, pe fiecare roata si pe ambele roti.

Daca te temi de interferente poti pune magneti mai lungi, a.i. campul M sa fie alungit radial si sa nu interfereze semnificativ.
In f. de marimea rotilor si a magnetilor poti sa ai minim 4-6-8 raze fara probleme. Pot sa fie si 3/4/5/6/7, etc. si probabil ca poti sa pui si 24 dupa care cred ca e overkill.
Daca sunt roti mai mari, poti sa ai mult mai multi magneti perimetral-radial.

Edited by loock, 25 April 2017 - 00:07.


#1569
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
loock , Se  pare  ca  despre  asa  ceva  discutam .
http://www.youtube.com/
watch?v=vUcWn1x3Tss  
there is, at the present time

, a video by “magneticveil” where he

proposes the use of this feature of simple sh

ielding in the construction of a magnet motor.

He suggests using two rotors geared together. The ro

tors have magnets on them, but for the purposes of

explanation, just one pair of

magnets are shown here:

Each magnet is attracted to the metal shield material betw

een the rotors. This causes the rotors to rotate in the

direction shown by the red arrows. The magnets are draw

n to the nearest point to the shield which they can

reach as shown here:

Edited by scanteitudorel, 25 April 2017 - 04:34.


#1570
Ersilia

Ersilia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 04.01.2016

Quote

Se  pare  ca  despre  asa  ceva  discutam
Adica voi nu stiti despre ce discutati??? TAREEEEEEEEEEEEEEE! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#1571
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
A gasit ceva la subiect, chiar daca linkul nu merge si trebuie folosit cu google sau eventual dupa denumirea citata.

Insa explicatia mea era arhisuficient de clara incat sa poata sa deseneze si singur doua roti identice vazute frontal, etc...

Modelul original din sec 12 este asemanator, se gaseste si el pe net, si probabil ca s-a inspirat  copios.
De altfel se gasesc desene si animatii similare la mai multe adrese.

Cel care a facut filmuletul a omis sa explice ca nu este PM ci ZPM primitiv, motiv pt. care s-au bulucit o gramada de ciumpalaci sa-i atraga atentia ca nu se poate...
Dar este in primul rand eroarea lui, si apoi a ciumpalacilor.
Probabil lipsa precizarii ca este ZPM si nu PM, se explica prin faptul ca a copiat ceva fara sa inteleaga.

Edited by loock, 25 April 2017 - 10:23.


#1572
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

Quote

loock  Cel care a facut filmuletul a omis sa explice ca nu este PM ci ZPM primitiv, motiv pt. care s-au bulucit o gramada de ciumpalaci sa-i atraga atentia ca nu se poate...
Am  accesat  http://www.youtube.com/ dupa care  am  lipit la  cautare watch?v=vUcWn1x3Tss
  Din  film  nu  se mai vede  nimic dar  , desenele  sunt  exact  dupa  descrierea  facuta  de  tine.
Ai construit  asa  ceva,   sa  vezi daca  se  poate sau  nu ? Eu am  construit ,   nu   functioneaza  si  explicatia  este  simpla . La  iesire   magneti  se  atrag  de  material   mai  puternic  pe  spatiu mai mic  ,  dar   se consuma aceiasi  energie cu care  acestia  s-au atras  la  inceput, chiar  daca  fortele  sunt  altele  si  actioneaza pe distante  diferite.   Cand  apropii  doi  magneti cu  aceiasi polaritate  comprimi  liniile si  astfel  le  cresti   intensitatea  H,  care  inmultita  cu  permeabilitatea rezulta  o  alta  valoare  a  lui  B ,   care  se  manifesta  in  consecinta asupra  materialului  feromagnetic  fata de  B-ul  care  exista  in  materialul   feromagnetic  cand  liniile  atrag  in  mod  natural .
F=  B la  patrat  x S .  
Oricum ar  fi,   iti  multumesc  pentru ca  mi-ai dat  o  idee  si  astfel  am conceput  Generatorul electric  fara  forta  de  reactiune. Vrei  sa  stii cum ? La ce mi-ai  descris  tu  adauga  bobine electrice   si ai  sa   vezi  cum  se  manifesta  forta  de  reactiune intre  indus  si  inductor .

Edited by scanteitudorel, 25 April 2017 - 13:50.


#1573
Ersilia

Ersilia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 04.01.2016
Eu zic sa va apucati de chestii serioase, uite aici motoare magnetice la greu:

http://www.free-ener...com/Chapt1.html
http://www.free-ener...com/Chapt2.html
http://www.free-ener...com/Chapt3.html
http://www.free-energy-info.com

Aur tata ! Pestera lui Ali-Baba ! Sa tot construiesti!

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Ersilia, 25 April 2017 - 14:05.


#1574
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 Ersilia, on 25 aprilie 2017 - 14:02, said:

Eu zic sa va apucati de chestii serioase, uite aici motoare magnetice la greu:

http://www.free-ener...com/Chapt1.html
http://www.free-ener...com/Chapt2.html
http://www.free-ener...com/Chapt3.html
http://www.free-energy-info.com

Aur tata ! Pestera lui Ali-Baba ! Sa tot construiesti!

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Exista  de  mult  timp  in  foldereul  meu pentru energii  aceste  materiale,  asa  ca  nu  te  mai  agita  inutil.Chapter 1: Magnet Power;Chapter 2: Moving s.a.m.d.Pulsed Systems

Edited by scanteitudorel, 25 April 2017 - 14:30.


#1575
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 scanteitudorel, on 25 aprilie 2017 - 13:37, said:

Am  accesat  http://www.youtube.com/ dupa care  am  lipit la  cautare watch?v=vUcWn1x3Tss
  Din  film  nu  se mai vede  nimic dar  , desenele  sunt  exact  dupa  descrierea  facuta  de  tine.
Ai construit  asa  ceva,   sa  vezi daca  se  poate sau  nu ? Eu am  construit ,   nu   functioneaza  si  explicatia  este  simpla . La  iesire   magneti  se  atrag  de  material   mai  puternic  pe  spatiu mai mic  ,  dar   se consuma aceiasi  energie cu care  acestia  s-au atras  la  inceput, chiar  daca  fortele  sunt  altele  si  actioneaza pe distante  diferite.   Cand  apropii  doi  magneti cu  aceiasi polaritate  comprimi  liniile si  astfel  le  cresti   intensitatea  H,  care  inmultita  cu  permeabilitatea rezulta  o  alta  valoare  a  lui  B ,   care  se  manifesta  in  consecinta asupra  materialului  feromagnetic  fata de  B-ul  care  exista  in  materialul   feromagnetic  cand  liniile  atrag  in  mod  natural .
F=  B la  patrat  x S .  
Oricum ar  fi,   iti  multumesc  pentru ca  mi-ai dat  o  idee  si  astfel  am conceput  Generatorul electric  fara  forta  de  reactiune. Vrei  sa  stii cum ? La ce mi-ai  descris  tu  adauga  bobine electrice   si ai  sa   vezi  cum  se  manifesta  forta  de  reactiune intre  indus  si  inductor .

Ai scris ceva ilogic si abracadabrant "se atrag mai mult la sfarsit dar se se consuma acelasi lucru care s-a consumat cand s-au atras la inceput, etc....)

In prima jumatate, indiferent de distanta, simultan  magnetii se resping intre ei prin separatorul feromagnetic, si sunt atrasi de acesta din urma compensand cu un oarecare randament cele doua forte antagonice.
In asta consta realizarea, calibrarea distantei dintre roti si calibrarea grosimii placii de separare, a.i. sa se echilibreze fortele.
Cand sunt mai aproape de separator, sunt mai aproape si intre ei - magnetii.

Repet, nu este PM.
Cand se departeaza in a doua jumatate, natura cuantica campurilor EM permite "smulgerea" de zero point energy, iar constructia cu functionare transforma constructia intr-un ZPM primitiv.

Cu bobine aplicate empiric pe designul discutat, mai degraba strici decat imbunatatesti.

Edited by loock, 25 April 2017 - 16:04.


#1576
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Erata, eram grabit.

...natura cuantica a campurilor EM...

... constructia cu functionare continua transforma mecanismul intr-un ZPM primitiv.

#1577
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 loock, on 25 aprilie 2017 - 18:54, said:

Erata, eram grabit.

...natura cuantica a campurilor EM...

... constructia cu functionare continua transforma mecanismul intr-un ZPM primitiv.
Nu  este  nici  o   problema .  Oricum  eu  trebuie  sa  ma  mai  documentez,   deoarece  nu  prea  iti  inteleg   limbajul..   Mai  vorbim.

#1578
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 loock, on 25 aprilie 2017 - 10:16, said:

chiar daca linkul nu merge
Merge!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vUcWn1x3Tss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by barbu78, 01 May 2017 - 15:32.


#1579
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 remus_vanea, on 01 iunie 2007 - 20:40, said:


Incearca teflonul desi e cam scump. Ti-am pus fisa tehnica.

Auzi banda de teflon inlocuitor de caltz pt etansarea filetelor la tevi, asta e ieftina.

Dar voi cautati altceva, uite cu multi ani in urma un maistru mi-a repart o boxa si intamplator am aflat de la dansul ca tabla neagra de fier, adica aia chioara, moale, nealiata este ecran magnetic, ce imi trebuia pt magnetul de la boxa.

Asadar nu cautati ceva non magnetic, trebuie doar sa lipesti altceva pe partea opusa.
Ai anihilat c magnetic, iar izolatorul anihileaza atractia metalului.

Ar mai fi acele capace metalice non magnetice care tin magnetii boxelor, parca asa tin minte ca erau.

#1580
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 Infinitty, on 11 mai 2017 - 21:39, said:

Auzi banda de teflon inlocuitor de caltz pt etansarea filetelor la tevi, asta e ieftina.

Dar voi cautati altceva, uite cu multi ani in urma un maistru mi-a repart o boxa si intamplator am aflat de la dansul ca tabla neagra de fier, adica aia chioara, moale, nealiata este ecran magnetic, ce imi trebuia pt magnetul de la boxa.

Asadar nu cautati ceva non magnetic, trebuie doar sa lipesti altceva pe partea opusa.
Ai anihilat c magnetic, iar izolatorul anihileaza atractia metalului.

Ar mai fi acele capace metalice non magnetice care tin magnetii boxelor, parca asa tin minte ca erau.
Fierul  nu izoleaza  . Fierul  disipa  sau  concentraza  fluxul magnetic.  Energia magnetica  si intr-un caz  si celalalt  caz  ramane  aceiasi. Deci; ca  sa  deschizi  sau sa  inchizi un  circuit  magnetic  consumi aceiasi energie  cu  energia  pe  care  o obtii  daca  spre  ex.  circuitul  este  deschis  si  atrage  un  esantion  feromagnetic.

Edited by scanteitudorel, 26 May 2017 - 19:32.


#1581
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
loock ,
Din luna  mai  si  pana  in  prezent  nu am mai  intrat  pe forum . Am  avut  de  rezolvat  niste  probleme  personale . In ultimul timp am studiat   pe  yutube  motoarele  magnetice  si   tot  ce  s-a   prezentat ,   fie   sunt  smecherii  de doi bani,   sau   unele   din  ele  chiar  pot   functiona ,  dar  pe  timp limitat  si in nici  un caz  acestea   nu  vor  genera   energie mecanica in  plus  fata  de  ceea   ce  au  primit .
Si  astfel  am ajuns  la  urmatoarea  concluzie :
Pentru  a realiza  un  motor  magnetic   trebuie  in  primul rand  sa respectam  urmatoarea  conditie :  
Un  material  feromagnetic   trebuie   sa  fie  atras in  interiorul  unui camp magnetic  cu  energie  mare ,  dupa  care acesta sa  fie  extras  din interiorul  altui   camp  mag.   ,dar  cu  energie   foarte  mica .
Este  posibil  asa  ceva  ? Cum  interconectam  cele  doua  campuri magnetice  de  energii  diferite ,  astfel  ca   materialul  feromagnetic  sa  parcurga drumul respectiv ?

Edited by scanteitudorel, 07 November 2017 - 20:00.


#1582
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
scanteietudorel

As vrea sa te ajut sa nu te mai chinui, dar nustiu cum sa fac.
In orice punct din spatiu, campul magnetic intra si iese, nu exista punct in spatiu in care sa intre mai multe linii de camp decat sa iasa.
Adica, campul magnetic nu are sursa. Nu exista sarcina magnetica.
La electric nu-i asa. un electron este o sursa de camp electric. Din el ies linii de camp mai multe decat intra.

Ca o consecinta a celor de mai sus, campul magnetic nu poate fi produs decat de un camp electric variabil. Adica, la nivel elementar, de o sarcina in miscare(sau de catre un spin magnetic, asimilat in mod clasicist tot cu o sarcina in miscare)

Intr-un magnet permanent, exista sarcini in miscare, si spini magnetici care se aliniaza(in cazul feromagnetismului) sau nu se aliniaza(in cazul celorlalte). Dar in esenta, campul magnetic este produs de o sarcina in miscare.

Mergand mai departe cu logica, campul magnetic nu poate interactiona cu materia, decat actionand asupra sarcinii electrice.

Si aici e o smecherie.. El intervine astfel incat sa nu modifice viteza particulei cu sarcina, nu face altceva decat s-o roteasca, sa-i schimbe directia. Dar la nivel elementar, nu produce lucru mecanic.

Ce vezi tu, atractia a doi magneti, e un consum de energie potentiala stocata static in interiorul configuratiei. Ea e inmagazinata tot in miscarea particulelor cu sarcina. Practic, campul magnetic nu produce lucru mecanic, il poate stoca intr-o configuratie anume.

Bun!
Pentru a produce lucru mecanic cu un magnet, atunci trebuie sa ai o sursa de miscare a particulelor de sarcina. Am zis, ea exista intr-un magnet permanent, ca o rezultanta a tuturor miscarilor de rotatie orbitala si de spin de pe-acolo a electronilor. Insa pe aia nu o poti consuma cum ti-ai dori tu, la nesfarsit. Ea trebuie intretinuta, daca vrei sa faci un camp magnetic care sa produca lucru mecanic continuu.
Adica trebuie sa intretii miscarea purtatorilor de sarcina(electroni, protoni sau ioni). Adica sa bagi curent electric acolo. Adica trebuie sa fie electromagnet, nu un magnet permanent.
Adica tre sa ai hidrocentrala sau termocentrala pentru a produce (de fapt tot transforma) energie.


In nicio configuratie nu e posibil sa obtii lucru mecanic dintr-un magnet permanent la nesfarsit. De fapt te folosesti de energia potentiala a configuratiei pentru a castiga energie. Si, teoretic mai poti scoate ceva energie prin demagnetizarea magnetului respectiv, dar e ceva infim si care se cunsuma si aia.

Toate, absolut toate motoarele electrice au cel putin un electromagnet, o bobina, ceva. Doar aia poate produce camp magnetic rotational care sa fie in permanenta cu un unghi eficace pe o rotatie completa 360grade.
Daca ai doar magneti, e posibil sa ai configuratii in care un unghi sa fie eficace(termen inventat de mine acum, nustiu daca exista), e posibil ca sa existe o zona mai mare de 180grade de acest fel,  dar pe o rotatie completa, cat castigi, aia bagi. In zona cu unghi nefavorabil, forta (momentul fortei) va fi mai concentrata, nu castigi lucru mecanic net. Cred ca aici vrei tu sa jonglezi, dar iti zic ca nu merge, nu iei in considerare toata povestea.

Doar la camp electric poti obtine camp magnetic rotational, care sa fie eficace net pe toata rotatia 360. Ala e un camp magnetic rotational si poate fo produs exclusiv cu cu un electromagnet, ca inca nu s-a inventat magnetul care sa-si schimbe polii cand vrei tu. Un electromagnet poate fi alimentat in curent alternativ, poate avea comutatoare de sens(ca la motoarele de curent continuu), dar scopul acelui curent electric e sa faca un magnet care sa se schimbe in timp, altfel ai putea pune un magnet permanent acolo si ai ajunge de unde ai plecat. Mai exista si motoare electrice in care se actioneaza asupra sarcinii electrice, adica care nu schimba polaritatea "bobinei", dar alea-s altceva, nu poti spune ca-s magnetice.


Retine, singura lege a naturii in care campul electro-magnetic produce energie este legea lui Lorentz.
F= q (E + v x B )
Este vorba despre o sarcina q aflata intr-un camp magnetic B, si un camp electric E.
v este viteza sarcinii, v x B e produs vectorial, el este 0 pentru v paralel cu B, si maxim cand v perpendicular cu B int sensul dat de mana stanga minim(negativ adica) in celalalt sens.

Un camp magnetic nu modifica viteza sarcinii ci doar ii schimba directia.
De fapt schimba directia componentei perpendiculare a vitezei, facand electronii sa se miste in cercuri (de fapt miscari elicoidale, daca tinem seama si de componenta paralela cu campul)
Adica intr-un camp magnetic, electronul se misca dupa forma unui arc de pix, fara sa-si modifice viteza.

In camp electric e altceva. Electronul se misca accelerat, pe directia paralela cu acesta. In consecinta se vor misca pe parabole, exact cum se misca un pietroi aruncat in camp gravitational.

In concluzie..
Campul electric produce(transforma) lucru mecanic. Campul magnetic, la nivel elementar nu.
Atractia a doi magneti e o chestie aparenta care face sa para ca un camp magnetic poate influenta viteza. Insa nu e asa, acolo se transforma o energie potentiala data de miscarea particulelor cu sarcina, adica tot un camp electric produce acea energie de fapt.

Si concluzie al concluzie...
Nu mai cauta sa faci motoare magnetice ca n-or sa mearga niciunu, indiferent cat de complicat ar fi acesta. Nu e posibil, nu ne lasa mama natura. Un motor te sa fie electric, electromagnetic, cum vrei sa-i zici, insa nu magnetic. Asa ceva nu se poate, exact cum nu se poate niciodata sa aduni o oaie cu alta oaie si sa-ti dea 3 oi.

Edited by maccip, 07 November 2017 - 20:51.


#1583
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 scanteitudorel, on 07 noiembrie 2017 - 19:49, said:

Un  material  feromagnetic   trebuie   sa  fie  atras in  interiorul  unui camp magnetic  cu  energie  mare ,  dupa  care acesta sa  fie  extras  din interiorul  altui   camp  mag.   ,dar  cu  energie   foarte  mica .
Interesanta concluzie ai tras. Si corecta :)

 scanteitudorel, on 07 noiembrie 2017 - 19:49, said:

Este  posibil  asa  ceva  ? Cum  interconectam  cele  doua  campuri magnetice  de  energii  diferite ,  astfel  ca   materialul  feromagnetic  sa  parcurga drumul respectiv ?
Am impresia ca nici tu nu crezi ca e posibil.

Dar ai putea medita la urmatoarele situatii :
Modificand sursa campului magnetic (de pilda cu un electromagnet).
Modificand parametri materialului feromagnetic (permeabilitatea; de pilda termic).
Lucrand intr-o zona neliniara (de pilda cu un feromagnet usor saturabil [ferita] pe trasee diferite).

Din situatiile astea ai putea sa distilezi o concluzie cu magneti elementari (cum zice mai sus colegul cu sarcini in miscare) si daca reduci problema la sarcini electrice + relativitatea speciala (ca cam asta ar fi magnetismul) am putea zice ca i-ai dat de cap :) Sau, poti face un pas si mai departe inspre relativitatea generala si spatii deformate si cine stie ce iese (in cativa ani sau zeci de ani de eforturi).

#1584
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
maccip ,
Multumesc  pentru  mesajul  tau .   Mi-ai   scris   ceea  ce cred ca   stiu de  foarte  mult  timp.  Maine  am sa citesc cu  mai  multa  atentie  si  iti voi  raspunde  punctual ,  dar  pana  atunci  poate citesti   asa  ceva  ; Fizica  atomului pe  care  o gasesti la  numele  meu de  utilizator ,  pe  forumul  de   cercetare  gratuit. ro
Salut the  Misuser  si ma bucur  de  prezenta  ta pe  acest  forum .
Eu  stiu  ce  vreau, asa  cum  am  scris si   mai sus  .  Sa  fie  atras   de  catr-e liniile  magnetostatice  , un esantion  feromagnetic  pe  o anumita  distanta  ,(  mare  ), cu media  fortelor   variabile  mare ,  pina  in  zona  inductiei   maxime ,  dupa  care sa-l extrag   pe  o  distanta  mai  mica  si  cu media  fortelor  variabile   mult  mai  mica  .  Tranzitia  materialului  feromagnetic  din  zona  cu energie  mare  in  zona  cu  energie  mica  este   necesara  dar  cu  un  consum  de  energie   nesemnificativ.
Ei ,asa  ceva  se  poate,  asa  cum si cele   doua  zone  cu energii  magnetice   diferite  sunt  usor  de  realizat.
P.s. Exclud  din  start   folosirea   electromagnetilor.

Edited by scanteitudorel, 07 November 2017 - 22:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate