Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Motoare magnetice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1676 replies to this topic

#1549
Ersilia

Ersilia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 04.01.2016

Quote

Ai  dreptate cu  monopolul  magnetic si aceasta  se  vede  foarte  clar  in  fig. de mai jos. Alooo !!!  Se  aude  in Difuzor ?
Vezi ca poti sa fi si explicit? Imaginea aia trebuia postat o data cu cea in care apar monopolii magnetici. Referitor la "difuzor" vezi ca aici nu depanezi statii de amplificare. Daca ai impresia asta , mergi la un forum de electronisti, de exemplu www.####

#1550
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 gilldarida, on 31 mai 2008 - 17:13, said:

1,- campul magnetic si energia pe care el o dezvolta,nu este ,,extrasa" ci convertita intr-o alta forma de energie ; termenul de ,,extragere" se refera de obicei la consumare ; pentru un bun randament de conversie sunt necesare doua conditii : existenta a cel putin doua piese polare,sau doi magneti interpozitionati astfel incat liniile lor de camp sa formeze un camp magnetic unitar(pentru asta fiind necesara o configuratie speciala a pieselor polare si o anumita directie a polarizarii lor) si in fine ,- liniile de camp sa fie perfect inchise in cadrul dispozitivului magnetic,asta inseamna ca daca trasam grafic liniile de camp,acestea vor trece cat mai putin prin zone deschise,aer,etc - ci se vor inchide in cadrul geometriei pieselor polare si jugurilor magnetice ale acestora ;
2,- singurul spatiu liber ramane asa-zisul ,,intrefier" situat intre piesele polare ; in acest spatiu de intrefier se va situa elementul rotoric de reactie ;
3,- conversia energiei magnetice in energie cinetica nu se face utilizand bobine,-asa cum am arata intr-un mesaj anterior,tocmai aceasta este marea greseala a tuturor categoriilor si tipurilor de motoare electrice clasice ; se utilizeaza cel mai bine miez magnetic,deci magnet nepermanent realizat din tole de Fier-Siliciu ; pe aceste pachete reactive de tole magnetice nu se pune niciun fel de bobinaj ; ele sunt doar taiate intr-o anumita geometrie cu totul si cu totul atipica fata de tot ceea ce se cunoaste la ora actuala in materie de electrotehnica,fiind dispuse pe un jug de forma speciala si care este integrat geometric jugurilor pieselor polare,-amplasarea acestor pachete magnetice reactive facandu-se in intrefierul pieselor polare care reprezinta sursa de camp magnetic ;
4,- felul in care liniile de camp comune ale celor minim doua piese polare strabat intrefierul,va genera magnetizarea pe o anumita directie de polarizare a elementelor de reactie situate in intrefier ; acestea fiind mai multe si independente una fata de cealalta,fiecare dintre ele va reactiona independent formand un anumit vector cinetic ; variatia reluctantei(datorata spatiului gol - aer - dintre elementele reactive)va participa la dinamica rotorului,in sensul amplificarii fortei sale cinetice ;
in final se face o insumare vectoriala a momentelor cinetice la care se adauga o forta magnetomotoare cauzata de variatia reluctantei in cadrul elementului rotoric ,- si iata,avem conversia energiei magnetice in energie cinetica a elementului de rotatie ;
5,- intretinerea miscarii...am precizat ca liniile de camp trebuie sa fie perfect inchise,deci dispozitivul magnetic este static, fix,fara piese in miscare ; elementul mobil - ce dupa dorinta poate descrie o miscare de translatie,de rotatie,etc - vine situat in intrefierul pieselor polare,fiind o componenta aparte a agregatului ; altminteri sursa de camp magnetic este statica si are asigurata inchiderea perfecta in juguri magnetice a liniilor de camp ; daca este vorba de electromagneti,functionarea este intretinuta de curentul electric de excitatie a pieselor polare ; daca este vorba de magneti permanenti,acestia vor functiona atata vreme cat materialul nu va fi "demagnetizat" - la magnetii de buna calitate ademagnetizarea se produce in multi ani de zile...Practic insa,miscarea nu va tine atat de mult datorita limitelor de uzura ale elementelor mecanice ,- arbore,lagare,piese alunecatoare,etc.Pe de alta parte,incalzirea componentelor motorului influenteaza negativ calitatile magnetice ale materialului si randamentul.
  In ce priveste performantele motoarelor electrice actuale,testate de unele firme...Nu vreau sa repet ceea ce am spus in mesajul precedent.Daca aceste motoare nu sunt introduse in mare productie de serie,aceasta nu se datoreaza in primul rand lipsei unor surse electrice apte de a fi imbarcate(de bine,de rau-sursele electrice ar exista...)dar motoarele sunt inca de fiabilitate mult prea mica pentru a inlocui motorul de combustie interna.
  Este necesar un motor robust,cu o buna fiabilitate,consum energetic foarte redus,randament bun,etc.Niciunul din motoarele electrice clasice nici macar nu se apropie de aceste criterii....
Gildarida ,  nu  stiu  daca  mai  activezi pe  forum , dar  in  textul  de  mai sus  sunt  si  multe  greseli   tehnico-stiintifice  . Daca  inca  mai  esti  pasionat  de  acest  subiect discutam .

#1551
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Trebuie sa-mi fac si eu un... motor care sa se invirta pe nimic.
Daca merge va spun ca merge dar, nu va spun cum l-am facut si nici nu il arat nimanui.Posted Image Posted Image

Edited by barbu78, 19 April 2017 - 17:36.


#1552
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
Magneti  au  o energie  interna , care   se manifesta  asupra  unui  material  feromagnetic   cu  o  anumita  forta  pe  o  anumita  distanta  si  aceasta   energie  ,(  Lm. ) reprezinta mai  mult  decat  nimic. Totul  este  sa  gasesti  un  sistem  fizic  unde  suma  lucrurilor  mecanice  pe  cele  3  axe  de  coordonate  sa  fie  diferita  de  zero  .  Grea   problema .

Edited by Dany_Darke, 21 April 2017 - 08:03.


#1553
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Problema a fost rezolvata in secolul 12 e.n. de un inginer francez, care a descoperit una din modalitatile prin care se poate obtine free energy folosind magneti.
Sunt folositi ca si artificiu cuantic pt. a extrage energia pe care o numim astazi zero point energy.

A realizat un mecanism duplex angrenat, care foloseste arhitectura duplex pt. a anula fortele antagonice, reusind insa sa extraga simultan free energy de origine zero point energy, prin artificiul cuantic dat de magneti.

Forta magnetica este o forta conservativa, ca si cea mecanica acumulata intr-un resort.
In cel mai bun caz e un acumulator destul de slab de energie.

E ridicol sa crezi ca poti sa extragi o energie semnificativa din magneti.

In sec 17-18 au fast cativa care au incercat sa faca trasuri fara cai, dotate cu arcuri ca la ceasuri.
Mergeau cu ele putin prin curtea castelului, dupa care arcul era destins si trebuia luat la manivela...

Edited by loock, 21 April 2017 - 00:28.


#1554
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
Daca  ai   o schema  a  inginerului  francez ,  sunt  curios.  In  rest  sunt  perfect  de acord  cu tine .

Edited by Dany_Darke, 21 April 2017 - 08:03.


#1555
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
Si  acum  o  situatie  unde   apare  o  diferenta  foarte  mare  intre  forta  de  atractie  si  forta  de  respingere  dintre  magneti, sau invers . Raportul  dintre  forte  are  valoarea  23 masurata  de mine. Pentru  experiment  am  folosit  magneti  din  ferita  dura  care  au  fost  supusi  unui  simplu  procedeu de  remagnetizare  cu ajutorul  unui  magnet  din  Neodim  , pe  un  timp  foarte  scurt  de  2  sec. In fig.  1 a  sunt  magnetii  asa  cum  au  fost  fabricati ,  iar  in  fig. 1 b  ,  transformati.  Ex  . Atractie  690 gr.  respingere  30 gr. sau  invers  daca  dorim  .

Attached Files


Edited by scanteitudorel, 21 April 2017 - 05:54.


#1556
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai ori esti de acord cu forta conservativa, ori nu esti cand povestesti de 690 vs 30g...

Explicatia e evidenta - polarizarea nu este asa de simpla in oglinda cum o prezinti, ci are o forma asimetrica fata de volumetria magnetilor si fetele lor.
Pe partea pe care se atrag ai N - S puternic dominat, si periferic ai f. superficial si campuri de acelasi fel care se resping doar usor.
Pe partea in care se resping polarizarea asimetrica are intamplator campuri mai puternice ale polilor opusi, a.i. ele contracareaza mare parte din forta de respingere.

E o ciudatenie, dar nu ai cum sa o folosesti pt a extrage free energy, pt ca problema e cum ii desparti cand se atrag.

E mai rezonabil  sa incerci cu magneti polarizati mai clasic.
E nevoie de o constructie duplex care sa anuleze fortele antagonice la atractie.
Duplex inseamna simultan doua mecanisme agrenate comun.

Am mai povestit, si se gasesc scheme pe net usor.
E adevarat ca o imagine face cat 1000 de cuvinte, dar uite ca se gasesc pe net scheme si multi tot nu le inteleg chit ca sunt ridicol de stupid de simple, tehnologie din sec 12...

Daca nu intelegi explicatia mea in cuvinte, nu intelegi nici desenele chiar daca sunt stupid de simple.

Vizualizeaza imaginar doua roti identice vazute frontal, una in stanga si una in dreapta, la aceeasi inaltime, cu o mica distanta intre ele - care  distanta se calibreza si regleaza pt. functionare optima.

Rotile sunt angrenate intre ele undeva in spate, de ex. prin intermediul unor roti dintate concentrice cu primele si cu diametru mai mare cat sa acopere distanta dintre primele.

Pe primele sunt plasati radial magneti, in oglinada intre roti, cu poli de acelasi fel !!!, deci au ambele fie NN fie SS, cu polarizare simetrica, care se atrag si resping la fel de puternic. Ideal ar fi sa se respinga mai tare, dar nu te stresa daca nu gasesti...

In jumatatea de jos, se plaseaza vertical un separator feromagnetic la mijloc intre rotile cu magneti.
Repet, de jos pana la jumatate.
In partea de jos magnetii sunt atrasi de separatorul magnetic, dar simultan se resping intre ei - aici intervine calibrarea pt a anula cat mai bine fortele antagonice, prin distanta si grosimea aleasa special pt. separator. O sa apara curenti electrici de respingere, care trebuie si ei recuperati si utilizati motor pt a se compensa si efectul lor !!!
In jumatatea superioara, cum scapa de separatorul feromagnetic, magnetii si rotile se resping liber - si de aici se extrage lucru mecanic si free energy. Este destul de mic castigul, si repet ca trebuie utilizat si curentul electric indus care altfel franeaza instalatia.

Edited by loock, 21 April 2017 - 12:14.


#1557
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. ca este absurd altfel, castigul de energie se explica prin extractie de zero point energy.

Exista si alte solutii pt a extrage ZPM, si magnetice, si cu piese in miscare, si solid state.
Se poate chiar si fara artificii cuantice, prin conversie de energie cinetica in flux continuu in motoare repulsoare, la viteze chiar surprinzator de mici, extrem de mici fata de unele relativiste, dar totusi de minim cateva sute m/s.
Cele din urma reprezinta tot o solutie primitiva de a extrage ZPM, dar permit o extractie de o magnitudine mult superioara.
Din cauza asta cele magnetice nu prezinta mare interes pt. cei capabili sa le inteleaga si fabrice.
Poti sa scoti si zeci de KW daca iti pui capul cu ele, chiar si relativ compacte, insa e nevoie de o abordare f. serioasa si industriala pt. a ajunge la astfel de performante.
Cine e capabil de asa ceva, mai degraba se apleaca catre motoare repulsoare care permit deja usor performante cu mai multe ordine de magnitudine peste.
Iar repulsoarele se pot face si de puteri nelimitate, dar cine e capabil sa faca repulsoare cu 4 ordine de magnitudine peste cele magnetice, deja e capabil sa faca si ZPM-uri solid state care deja sunt altceva, nu mai sunt primitivisme.
Si ele pot fi pe generatii, mai primitive si mai evoluate, dar sunt oricum din alta civilizatie fata de cele cu piese in miscare...

Edited by loock, 21 April 2017 - 12:45.


#1558
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

Quote

loock E o ciudatenie, dar nu ai cum sa o folosesti pt a extrage free energy, pt ca problema e cum ii desparti cand se atrag
Dar  unde  am  scris  eu ca  folosesc  aceasta  metoda  pentru  free  energy?

Edited by scanteitudorel, 21 April 2017 - 13:39.


#1559
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

Quote

loock]Este destul de mic castigul, si repet ca trebuie utilizat si curentul electric indus care altfel franeaza instalatia.
Interesant  . Ce  ne  facem  cu  legea  Lentz.?  Dar  tu  stii  mai bine si  te  rog  sa-mi dai si mie  adresa cu schema  de  pe  internet.

#1560
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
loock,  Asta  ai  incercat sa-mi  prezinti  mai  sus ?  Forte  echilibrate  ?  Adica  forta  de  respingere  dintre  magneti  este  egala  cu suma   fortelor de  atractie  a  fiecarui  magnet in  parte   de  materialul  feromagnetic ?  Mi-ai  scris  ca  energia  obtinuta este  mica  . Miscarea  este  perpetua  ?

Attached Files



#1561
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
loock ,  am  inteles  modelul  descris  de  tine . Este  interesant  ,chiar  imi  place  . Ramane  sa-l  studiez  mai cu atentie  . Se  pare  ca  in   modelele  pe  care  le  experimentez  aplicarea     fortei   Laplace nu am  avut-o in  vedere  ,  de  aceia  te-am intrebat  ; Cu  Legea  Lentz   cum  ramane ?

Edited by scanteitudorel, 21 April 2017 - 18:55.


#1562
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 scanteitudorel, on 21 aprilie 2017 - 13:32, said:

Dar  unde  am  scris  eu ca  folosesc  aceasta  metoda  pentru  free  energy?

Energia magnetica este foarte mica, similara cu un resort, e destul de clara treaba, e o forta conservativa.
Daca nu vrei sa folosesti magneti doar ca artificiu cuantic pt. a extrage zero point energy - din eter nu din ei,  ce anume vrei sa faci mai exact ?????
Ai tot scris pe forum si tot nu se intelege.
Motor magnetic PM (perpetuum mobile) care sa nu fie nici extractor de ZPM (zero point module) nu ai cum sa faci - e o aberatie.
Daca extrage ZPM o poate face pana vin barbatii in negru, sau pana se destabilizeaza universul si se ciocnesc planurile existentei din a 13-a dimensiune cand se da restart cu Big Bang...Posted Image

 scanteitudorel, on 21 aprilie 2017 - 16:24, said:

Interesant  . Ce  ne  facem  cu  legea  Lentz.?  Dar  tu  stii  mai bine si  te  rog  sa-mi dai si mie  adresa cu schema  de  pe  internet.
In sec. 12 nu se nascuse Heinrich Friedrich Emil Lenz care a formulat legea Lentz in 1834.

 scanteitudorel, on 21 aprilie 2017 - 17:01, said:

loock,  Asta  ai  incercat sa-mi  prezinti  mai  sus ?  Forte  echilibrate  ?  Adica  forta  de  respingere  dintre  magneti  este  egala  cu suma   fortelor de  atractie  a  fiecarui  magnet in  parte   de  materialul  feromagnetic ?  Mi-ai  scris  ca  energia  obtinuta este  mica  . Miscarea  este  perpetua  ?

Eu am scris sa-ti imaginezi roti vazute frontal, nu lateral.

Miscarea e perpetua dar nu e PM, ci sursa/extractor ZPM cu piese in miscare.

 scanteitudorel, on 21 aprilie 2017 - 18:52, said:

loock ,  am  inteles  modelul  descris  de  tine . Este  interesant  ,chiar  imi  place  . Ramane  sa-l  studiez  mai cu atentie  . Se  pare  ca  in   modelele  pe  care  le  experimentez  aplicarea fortei   Laplace nu am  avut-o in  vedere  ,  de  aceia  te-am intrebat  ; Cu  Legea  Lentz   cum  ramane ?

In secolul 12 nu era nascut nici Pierre-Simon Laplace, si cu atat mai putin Emil Lentz.

Despre "eter" se stia ca exista.

E mai putin important acum daca inginerul francez din sec. 12 a realizat ca a inventat un ZPM primitiv cu piese in miscare, sau daca a considerat eronat ca a inventat un P.M. de speta I ( I de I...)

Edited by loock, 21 April 2017 - 23:33.


#1563
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

Quote

loock ,Vizualizeaza imaginar doua roti identice vazute frontal, una in stanga si una in dreapta, la aceeasi inaltime, cu o mica distanta intre ele - care  distanta se calibreza si regleaza pt. functionare optima
Multumesc  . Acum  am  vazut   greseala .

Quote

loock :Motor magnetic PM (perpetuum mobile) care sa nu fie nici extractor de ZPM (zero point module) nu ai cum sa faci - e o aberatie.
Deocamdata   studiez   comportamentul magnetilor  permanenti.  Mai tarziu am  sa  vad  ce reprezinta  ZPM , despre  care  nu stiu  nimic.

Edited by scanteitudorel, 22 April 2017 - 05:27.


#1564
Ersilia

Ersilia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 04.01.2016
Exceptionala aceasta discutie! Intra sigur in cartea de aur a Fizicii! Posted Image

#1565
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
loock , Unde  sunt  plasate  bobinele  si ce forma  au ?

#1566
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Bobinele nu au ce sa caute in prim plan.
Designul dublu duplex trebuie sa anuleze campurile M si EM in jumatatea de jos.
In cea de sus apare diferenta de potential dar acolo se resping deci nu e de franare.
Se poate colecta, dar nu e obligatoriu, si fie se pun in scurt prin colectoare si conductoare electrice intre roti-magneti si separatorul feromagnetic, fie se alimenteaza un motor auxiliar care antreneaza si el instalatia - pt. a compensa un eventual randament scazut al anularii campurilor din prima jumatate - eventual se realizeaza o constructie multipla cu cel putin inca un rand de roti defazat cu 1/2 sector de magneti, pt. echilibrarea pulsurilor de cuplu, si se compenseaza suplimentar si cu volanta.

Edited by loock, 24 April 2017 - 01:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate