Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#829
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Vreau sa instalez in curte o piscina de dimensiuni 8x4 m. Preferabil din fibra de sticla, ca se instaleaza mai repede.  A facut cineva recent asa ceva si imi poare recomanda o firma ?


#830
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Dacă este recent sau acum 10 ani, ce mai contează.
Important ar fi să o fi montat cineva aşa ceva.
In afară de locul plat sub pişcină, nu cred că ţi-ar mai trebui altceva.
Eventual cumperi 1 mc de nisip şi îl întinzi pe locul cu pricina.

#831
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Fraților,  se îndreaptă piscina pe măsură ce se umple  cu apa, sau am făcut ceva greșit?
... scuzati poza întoarsă ...

Attached Files


Edited by cosmosin, 10 May 2018 - 20:09.


#832
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
In manualul de instalare ce scrie?

#833
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Fundul e întins bine?

#834
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Da, este totul intins corect; am cautat iar informatii despre piscina asta, pe Internet si toti spun ca la inceput coboara foarte mult lateralele, dar se indreapta pe masura ce se umple cu apa. Bineinteles, in manual nu specifica acest lucru.

Sper doar ca stratul suport sa reziste, am pus deocamdata niste scanduri de 2,5cm sub fiecare picior al piscinei. Revin cu noutati dupa acest wknd.

#835
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Piscina e plina cu apa, marginile arata bine acum ... dar ghinionu' dracu', e sparta ... pierde apa ...
A mai reparat/schimbat cineva piscine Intex, în garanție?

Attached Files


Edited by cosmosin, 12 May 2018 - 20:45.


#836
aramisalin

aramisalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2007
Ce model e piscina?
De unde a fost achizitionata si la ce pret?

#837
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Este un Intex aproximativ 10x5m, cumparata anul trecut din Dedeman, la reducerea din august, redusa de la 6300lei la 5000lei ... a fost cel mai bun pret gasit fata de oricare alt site de profil; cumparata asa mare ca sa pot si inota in ea, nu doar balaceala :)

#838
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
De ce nu contactezi serviciul garantie dedeman? Eu cu orice am cumparat de la dedeman si am avut nevoie de garantie am rezolvat relativ ok cu ei

#839
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
am dat ieri cu floculant in piscina iar acum am in apa plin de "fulgi de muci" care infunda filtrul (din acela simplu cu filtru gofrat). ceva solutii ca sa rezolv problema aceasta sunt? voi cum adunati depunerile de pe fund la utilizarea floculantului?

#840
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postbilti, on 02 iunie 2018 - 08:55, said:

am dat ieri cu floculant in piscina iar acum am in apa plin de "fulgi de muci" care infunda filtrul (din acela simplu cu filtru gofrat). ceva solutii ca sa rezolv problema aceasta sunt? voi cum adunati depunerile de pe fund la utilizarea floculantului?
dar de ce ai folosit floculant?ce probleme avea apa?

#841
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
M-a mâncat undeva. Erau niște musculițe și am zis sa vad efectul. Acum mi-am dat seama ca nu era nevoie.

#842
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
invatare de minte...
Incearca cu o repriza de super shock, poate reusesti sa mai diminuezi efectul.

#843
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Am o piscina supraterana 5x3m ovala cu pereti metalici , am prezentat montarea in pag. 38 , post #683 .
Am descoperit piscina si am constatat ca e goala , nu mai are pic de apa . La fel ca acum doi ani , la venirea iernii am golit-o cam jumatate , sa fie apa sub nivelul gurii de recirculare , am pus pet-uri - icebreak si o pastila de clor cu eliberare lenta . Anul trecut cand am descoperit-o apa era limpede si la acelasi nivel ca in toamna.
     Anul acesta - ghinion , s-a fisurat linerul in cateva locuri si s-a scurs toata apa .
Am cautat pe net in zona Iasi firme , meseriasi  care sa monteze liner . Nu am gasit nimic .
O mana de ajutor , o sugestie ?
Se poate lipi linerul DIY ?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns .

#844
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006

View Postflp014, on 03 iunie 2018 - 12:31, said:

invatare de minte...
Incearca cu o repriza de super shock, poate reusesti sa mai diminuezi efectul.
am curatat filtrul ala de hartie de vreo 15 ori pana s-a rupt. azi am luat altele si i-am dat blana. apa s-a limpezit si am scapat de muci. am avut si 27 de grade in apa. le-a placut la copii.

Edited by bilti, 03 June 2018 - 21:15.


#845
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008

View PostcheluIS, on 03 iunie 2018 - 12:40, said:

Am o piscina supraterana 5x3m ovala cu pereti metalici , am prezentat montarea in pag. 38 , post #683 .
Am descoperit piscina si am constatat ca e goala , nu mai are pic de apa . La fel ca acum doi ani , la venirea iernii am golit-o cam jumatate , sa fie apa sub nivelul gurii de recirculare , am pus pet-uri - icebreak si o pastila de clor cu eliberare lenta . Anul trecut cand am descoperit-o apa era limpede si la acelasi nivel ca in toamna.
Anul acesta - ghinion , s-a fisurat linerul in cateva locuri si s-a scurs toata apa .
Am cautat pe net in zona Iasi firme , meseriasi  care sa monteze liner . Nu am gasit nimic .
O mana de ajutor , o sugestie ?
Se poate lipi linerul DIY ?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns .

Ai gasit o solutie pentru a repara liner-ul? Sunt doar curios daca exista, totusi sunt cateva tone de apa care trebuie sustinute de folia aia. Cei din Dedeman au zis ca e bine sa se adune iarna liner-ul pentru ca, din doua motive, se poate taia: primul este impachetarea lui fara sa fie spalat bine in prealabil, chimicalele din apa fac folia casanta si prin impachetare si depozitare se taie; al doilea motiv este zapada si gheata care se creaza si care prin cilucrile de inghet-dezghet pot sa afecteze negativ. Din pacate acest liner este cea mai scumpa piesa din toata piscina.

Intre timp am reusit sa rezolv problema cu cei de la Dedeman, am primit un liner nou, piscina sparta fiind nou nouta, doar ca a durat cam 15 zile ... urmeaza sa o montez din nou. Cei cu piscine mari, cum incalziti apa? Acea folie solara cu bule de aer are vreo eficienta?

Edited by cosmosin, 11 June 2018 - 10:06.


#846
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Cu linerul am rezolvat simplu . Am trimis un e-mail la firma producatoare - GRE spania . Spre surprinderea mea mi-au raspuns a doua zi , reprezentantul din Romania . In doua zile am primit liner nou , 1.280 RON cu transport inclus .
Linerul e de 0,4mm , mai gros nu produc pentru acest tip de piscina . Pe viitor poate gasesc un meserias sa-mi faca cu liner PVC armat de 1,5mm .

Eu folosesc folia cu bule pentru protectie impotriva prafului si gazelor si pentru incalzirea apei . Eu cred ca este eficienta si incalzeste apa .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate