Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#865
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
multumesc @nelutuianco, deocamdata m-am oprit la varianta mai ieftina, folie pe suprafata apei; de cand cu ploile astea, apa are doar 20*, sper acum sa inceapa sa urce, ca deja imi pare rau de banii dati pe piscina.
Sa va mai povestesc ce am mai patit cu piscina "minune" de la Intex: v-am povestit ca a fost sparta, scadea nivelul apei si aveam apa pe langa piscina; a venit cea noua dupa 15zile, am montat-o, am umplut-o cu apa, dupa ce am umplut-o, surpriza, a doua zi nivelul apei era 30cm mai jos ... am umplut-o iar, a doua zi dimineata la fel, 30-40cm mai putin fata de nivelul maxim din ziua precedenta ... apa multa in jurul piscinei pentru ca a fost chiar in perioada ultimelor ploi, deci nu stiam daca pierde sau nu ... dupa a treia umplere (completare) a piscinei, nu a mai pierdut, cel putin nu vizibil, dar ma repet, cu ploile din ultima perioada, pamantul este foarte ud, inca nu imi dau seama daca pierde sau nu ...
Concluzia: daca va cumparati piscina supraterana Intex, sa va inarmati cu rabdare, pentru ca se pare liner-ul are nevoie de timp ca sa se intinda maxim si trebuie tot completata cu apa; in cazul meu a fost nevoie de foarte multa apa, fiind o piscina mare, peste noapte scadea cam 15mc apa (10m*5m*0.3m). Cei de la Dedeman au cam ridicat din umeri si mi-au sugerat sa insist sa o mai umplu inca o data si inca o data ... dar foarte amabili in tot procesul acesta cu garantia ...

Attached Files


Edited by cosmosin, 03 July 2018 - 13:52.


#866
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 02.05.2008
Cumpara un aspirator special de curatat piscina. Pompa de filtrare si recirculare trebuie sa mearga cam 12 ore pe zi pentru o apa curata

E cam ciudat ce spui cu 30 cm disparuti pe zi, practic pierdeai cam 25% din ea, supravegheaza

#867
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
De 2 saptamani o supraveghez, nu pare sa mai fi scazut  ... pe de alta parte a si plouat mult, a mai crescut nivelul apei; acum daca vine caldura, imi pot da seama daca se uda pamantul in jurul ei ... dar cum este cu evaporarea? Poate sa scada nivelul apei 2-3cm la cateva zile doar din evaporare?

#868
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 02.05.2008
Din evaporare nu cred ca poti pierde 1mc de apa in cateva zile. Nu stiu de unde esti dar la mine in zona la cat a plouat a crescut nivelul substantial, am fost nevoit sa golesc din ea, la mine este cu inel gonflabil ...crescuse aproape pana sus in conditiile in care inainte de ploi era imediat sub inel oricum a mea e pt copil diametru 3m, inaltime 80 cm

#869
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Fac strict referire la perioada "caniculara" care urmeaza si la vechimea colegilor cu piscine, care au mai trecut prin veri calduroase si care pot sa spuna din experienta daca pe o perioada de 1-2  saptamani  au trebuit sa mai bage apa in piscina pentru ca s-a evaporat ... (2-4cm nivelul apei)

Edited by cosmosin, 04 July 2018 - 11:38.


#870
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 02.05.2008
Eu sunt la al 3-lea an si niciodata nu am adaugat apa, nu am sesizat sa se evapore, cand ploua mult sunt nevoit sa scot apa din ea ...

#871
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Confirm, folia este eficienta, ieri 29* în piscina, toți 60mc :). Mulțumesc pentru idee.

#872
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
Nici eu nu am mai adaugat apa in urma evaporarii si de intins, s-a intins din prima.
De cateva zile am bagat-o in paine.

Attached Files


Edited by yknot, 07 July 2018 - 17:00.


#873
crisan141173

crisan141173

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.01.2018
Asa ceva foloosesc eu la o piscina de 280/280/70 cu inel gomflabil si e foarte buna solutia.3600 litri apa are piscina.Anul trecut am tinut apa 2 luni in piscina si tot curata era si fara alge sau miros.Recirculare cam 2-3ore  pe zi.

Asa ceva foloosesc eu la o piscina de 280/280/70 cu inel gomflabil si e foarte buna solutia.Am tinut apa si 2 luni .nu si-a schbat culloarea eta tot limpede si nici miros nu avea.

Attached Files



#874
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Eu confirm ideea cu evaporarea.
Tine cont cît ai tu luciul apei !
E normal să de evapore.
Pune tu 250 g de apă într-o cană și într-o cratiță.
Lasă-le o zi la soare.
Cratița o vei găsi goală, iar cana golită 1-2 cm.

Eu ptr menținerea apei, am fost doar clor tablete.
De vreo 2 săptămâni nu am mai băgat apă in da.
A căzut o coropijniță in pișcină și mai era puțină apă în pișcină 20-30 cm. A înotat insecta aia cît a înotat, iar cînd a ajuns la perete, a început a roade folia.
Acum, am o frumusețe de "strecurătoare"! Frunzele nu trec prin găuri, numai apa ! :(

#875
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Oare cu astfel de pastila in plutitor (https://www.dedeman....-1-kg/p/7017359), mai este necesara alta doza de algicid? Stiu ca este concentratia mica, intreb doar ...

#876
nelutuianco

nelutuianco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.03.2008

View Postcosmosin, on 09 iulie 2018 - 15:11, said:

Oare cu astfel de pastila in plutitor (https://www.dedeman....-1-kg/p/7017359), mai este necesara alta doza de algicid? Stiu ca este concentratia mica, intreb doar ...

In principiu trebuie sa pui cantitati duble fata de ce scrie pe cutie. Aici nu ma refer la tabletele de clorurare lenta. Asa ca nu-ti ajunge doza aia de algicid.

#877
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 02.05.2008
De circa 1 luna folosesc aceste pastile, eu pun la 4mc 1/2 de pastila in dozator si se topeste cam in 10 zile. Dupa ultimile ploi apa arata impecabil, anul trecut foloseam tablete mini clor si dupa ploi incepea sa apara inverzirea usoara daca nu aveam grija.

Ca si comparatie anul asta nu a fost nevoie s areglez PH-ul, este in limite. Anul trecut am tot reglat PH-ul

Recomand aceste tablete multifunctionale chiar si celor cu filtrare fara nisip, asa am eu (desi pe cutie scrie ca sunt pentru fitrare cu nisip)

#878
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Din acest motiv intrebam mai devreme, apa arata foarte bine (dupa atatea ploi), nu se vede nimic verde, nu se simte nimic lunecos pe interiorul liner-ului, PH pe la 7.3, doar clorul trebuie reglat, ca nu mai prea este ... si asta cu 2 pastile multifunctionale in plutitor, la 60mc apa, care se filtreaza cam 8h/zi, uneori 12h.

#879
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcosmosin, on 09 iulie 2018 - 15:11, said:

Oare cu astfel de pastila in plutitor (https://www.dedeman....-1-kg/p/7017359), mai este necesara alta doza de algicid? Stiu ca este concentratia mica, intreb doar ...
Eu folosesc de-astea.
Pun cîte 2 și văd că apa rămîne frumoasă.
Nu știu dacă mă țin 2 săptămâni.
Însă, altceva nu mai pun.
Înainte, de clor, după 3 zile nu se mai vedea la 1/2 m in apă. Acum e bine. Se vede fundul pișcinei.

View Postcosmosin, on 11 iulie 2018 - 23:43, said:

Din acest motiv intrebam mai devreme ...
si asta cu 2 pastile multifunctionale in plutitor, la 60mc apa,
Eu zic că e puțin.
Eu pun 2 la 10 mc.
(Ei spun 1, dar nu merge ! E puțin. 2 fac față !)

Edited by mcjohn, 12 July 2018 - 13:38.


#880
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 02.05.2008
mcjohn tu verifici concentratia de clor si PH din apa? ca mie nu mi se pare putin cum spun ei, si culmea am verificat cu tester-ul si cam asa e cum zic.

Cred ca un rol foarte important in tot mecanismul este sa respecti atat dozajul de substante cat si filtrarea si recircularea.
Apa din piscina trebuie recirculata de minim 2 ori asta inseamna ca daca ai o piscina de 10mc pompa trebuie sa mearga x ore astfel incat sa recircule 20mc de apa in 24h, cu cat merge mai mult pompa cu atat ai sanse ca apa sa fie mai curata. Daca lasi o zi pompa oprita deja ai sanse sa inceapa sa se inverzeasca pe la colturi

#881
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Nu ! Nu mai verific.
Pompa, nu am mai scos-o din cutie de 3 ani.
A mers doar atunci, in primul an.
Anul trecut nu știu dacă a stat apa în pișcină o lună (în August poate).
Iar acum, cu ploile astea, stă goală.
Poate săptămîna viitoare să bag apă din nou.
Vreau să fac și eu "un capac" să pun deasupra, că-mi tot cad frunze și corcoduse în apă.
Dar am alte priorități !
Cînd aveam copii acasă, le făceam lor condiții, dar de cînd am rămas singur, nu mă mai trage inima să fac nimic. :(

Edited by mcjohn, 12 July 2018 - 23:26.


#882
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
In ultima saptamana temperatura apei este de 30-31grade, apa limpede cristal, peretii nu sunt alunecosi dar cu filtrare de 2 ori pe saptamana cate 2 ore pe zi cu 8mc/h, si o data pe saptamana 1h aspirare cu robotelul. Pun in dozator in fiecare saptamana 1 pastila de 200g clor multifunctional si 100ml de algicid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate