Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#1171
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
da, merita achizitia unei pompe, eu am un intex de 10mc.
Aspiratorul ala al lor, este cat de cat ok, dar pot i confectiona unul cu un filtru clasic la care gauresti carcasa sa curga apa....
Poti folosi pompa si la evacuarea apei ramase pe fund dupa golirea prin 'cadere' dar este destul de lesinata pompa...

#1172
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

 gry2000, on 24 iulie 2021 - 18:10, said:

Filtrul cu nisip s-a colmatat apoi destul de des din cauza ca nisipul a devenit lipicios.

Azi am desfacut filtrul si am gasit nisipul cum vedeti in foto, ceea ce nu era ok. Schimbat nisip dar ma tem ca va fi la fel.
Nisip cu granulatie de 0,4-0,8 mm. E vorba de nisip de slaba calitate, sau altceva ?


De unde stii ca trebuie nisip de 04-08? Asa am crezut si eu cand am luat filtrul de 9,3 mc, pentru ca asa zicea emag, dar am luat teapa dupa ce am luat spartura de sticla de 04-08, filtrul mergea greu si arunca la greu sticla in piscina. Apoi am cautat mai mult pe siteurile straine despre pompa mea Intex si am vazut ca trebuie nisip de 06-1.2, deci tot ce e sub 0.6 il arunca in piscina. Am schimbat sticla cu nisip de 1-2mm de la Astral pool, care defapt e un 1-3 sau 2-4mm. Atentie, ca in filtrul meu doi saci de pudra de sticla de 25 kg intra ok, dar 2 saci de nisip de 25 kg sunt insuficienti, cred ca mai trebuie 5-10 kg de nisip.

Asta daca e de la nisip, daca e de la PH si apa a devenit laptoasa, trebuie scazut ph-ul sub 7,5, altfel degeaba mai pui clor. Oricum si temperatura apei de peste 30C iti poate face apa laptoasa.
Inlocuire sticla cu nisip
Apa laptoasa

#1173
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am avut și 36 de grade in piscina și tot clară a rămas.

#1174
Dan074

Dan074

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2021
salut, is Dan si am o problema cu piscina, am avut-o si pe finalul sezonului trecut dar ma gandeam ca-i de la pompa (de 4 ani) si de la filtrele (tipA sau 3) care nu se gaseau deloc anul trecut si le refoloseam...
am depuneri (resturi de alge etc) pe fundul piscinei (in urma a 2 furtuni) dupa ce am folosit floculant si algicid si la aspirare (aspirator manual conectat la pompa e 3m3/ora) aproape tot ce aspir imi baga inapoi in piscina, apa devine tulbure si verzuie.
Piscina de 3.6 m supraterana cu inel gonflabil, Pompa Intex noua, filtru Intex nou, ph 7.6, clor 2...chiar nu mai stiu ce sa fac
Apa e de aproape 1 luna, totul ok pana saptamana asta, limpede, am folosit doar clor (si rapid si pastile in plutitor) pana acum.
Merci de orice informatie.

#1175
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 08.09.2019
Combinatia floculant cu filtru cu cartus filtrant e contraindicata, poate duce rapid la colmatarea cartusului filtrant, floculantul e dedicat filtrelor cu masa filtranta (nisip).

Cum arata cartusul dupa aspirarea piscinei cu floculant adaugat?

Daca totusi pui floculant, atunci e mai bine sa aspiri direct la canal fara sa treci prin cartus mizeria aspirata.

Iar pe caldurile astea trebuie mai mult clor si mai mult timp de filtrare.

#1176
Dan074

Dan074

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2021
ms de raspuns...
folosesc floculantul de 4 ani si anul trecut a fost prima data cand a aparut problema asta...ma gandesc sa fie din cauza ca s prea marunte depunerile...
dupa ce am vazut ca baga inapoi am oprit, filtrul era verde pe mijloc si alb (cam 5-6 cm) sus si jos...iar a 2-a oara filtrul era verzui dar nu intr-atat cat sa nu poata duce...

am aspirat si "la canal" anul trecut dar pana termin tot...scap de toata apa  :)))

o sa mai bag clor si filtrare mai mutle ore, renunt la aspirare deocamdata

#1177
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.02.2008

 Bottecchia, on 29 iulie 2021 - 18:08, said:

De unde stii ca trebuie nisip de 04-08? Asa am crezut si eu cand am luat filtrul de 9,3 mc, pentru ca asa zicea emag, dar am luat teapa dupa ce am luat spartura de sticla de 04-08, filtrul mergea greu si arunca la greu sticla in piscina. Apoi am cautat mai mult pe siteurile straine despre pompa mea Intex si am vazut ca trebuie nisip de 06-1.2, deci tot ce e sub 0.6 il arunca in piscina. Am schimbat sticla cu nisip de 1-2mm de la Astral pool, care defapt e un 1-3 sau 2-4mm. Atentie, ca in filtrul meu doi saci de pudra de sticla de 25 kg intra ok, dar 2 saci de nisip de 25 kg sunt insuficienti, cred ca mai trebuie 5-10 kg de nisip.

Asta daca e de la nisip, daca e de la PH si apa a devenit laptoasa, trebuie scazut ph-ul sub 7,5, altfel degeaba mai pui clor. Oricum si temperatura apei de peste 30C iti poate face apa laptoasa.
Inlocuire sticla cu nisip
Apa laptoasa

Mersi de feedback in primul rand. Ceva e in neregula la tine de arunca in piscina nisip sau sticla....esti sigur ca erai pe pozitia FILTER ?
Cat despre finetea nisipului, da, e posibil sa trebuiasca unul mai mare si la mine.
Deocamdata am scazut ph-ul la 7,4, am adaugat reducator de duritate, am schimbat 20% din cantitatea de apa, 4 tratamente si apa a revenit spre normal.

Dupa 24 de ore de mers continuu de la ultima spalare, a scazut din noi debitul, deci trebuie facuta curatarea, un lucru anormal in opinia mea pentru ca e prea des la acest nisip. O sa trec la unul mai mare.

Temperatura apei din aceste zile trece bine de 30 de grade la toti prin Romania, avand in vedere temperaturile extreme, deci nu ai cum sa o reduci decat cu inlocuire masiva de apa.

In alta ordine de idei as vrea sa stiu daca sunt useri pe forum care au utilizat si mai ales stocat cu succes piscine SUMMER WAVES mai mult de 2-3 sezoane fara a avea prea multe fisuri.

Eu sunt deja la al 3-lea sezon cu Intex, fara crapaturi, stocata in casa la temperatura camerei sub pat si am doar mici gauri jos pe liner de la montajul pe iarba cu folie de solar dedesupt. Desigur ca am vulcanizat vreo 7-8 gauri cu petice de bicicleta si e ok, ar mai merge un sezon fara pb.

Dar as vrea sa stiu cat de rezistente sunt si cele Bestway sau Summer Waves ca si fiabilitate.

#1178
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Finețea nisipului o vezi pe manometru. Dacă presiunea e mică e granulație prea mare, și viceversa

#1179
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.02.2008
Right, la mine este deja aproape de zona galbena in mod normal, deci e prea fin. Problema care am "descoperit-o" acum este ca greu gasesti nisip cu granulatie mai mare prin magazinele de bricolaj, practic in Dedeman sau Hornbach nu am gasit deloc.

#1180
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Salut, am o piscina cu cadru metalic intex de 3 metri diametrul. Problema e la golire, ca are dopul de golire cam la 10 cm de fundul piscinei si mai ramane multa apa. Cum as putea sa o golesc total fara sa scot apa cu galeata si farasul?

#1181
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.02.2008

 gry2000, on 31 iulie 2021 - 17:46, said:

Dar as vrea sa stiu cat de rezistente sunt si cele Bestway sau Summer Waves ca si fiabilitate.

Chiar nimeni nu are Bestway sau Summer Waves ?

#1182
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 gry2000, on 31 iulie 2021 - 18:01, said:

Right, la mine este deja aproape de zona galbena in mod normal, deci e prea fin. Problema care am "descoperit-o" acum este ca greu gasesti nisip cu granulatie mai mare prin magazinele de bricolaj, practic in Dedeman sau Hornbach nu am gasit deloc.
Am scris mai sus, spărtura de sticlă

#1183
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Nu stiu cum este la voi, dar eu, dupa ce incarc butoiul cu nisipul din comert, Hornbach sau Dedeman, manometrul imi sta de la inceput pe verde, dar la granita cu galben. Pe parcursul verii, daca urca pe galben, ii mai fac o spalare si o clatire, revine pe verde, dar tot in partea superioara, catre galben ... si asa imi functioneaza de 4 ani, de cand folosesc piscina. La voi?

@gry2000 nu stiu cum este la celelalte firme, dar de 4 ani nu am avut o singura problema cu liner-ul de la Intex; sper sa ramana asa macar inca 4-5 ani, iar daca reusesc sa fac 10 ani cu aceasta piscina, ma declar mai mult decat multumit.

#1184
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
La filtrul meu a intrat doar in primul milimetru din zona galbena a manometrului chiar si cand am scos apa maro inchis la inceputul sezonului, cand am scapat si niste apa nefiltrata de la put.
Niciodata nu a crescut mai mult, abia atinge galbenul, cu toate ca mai scoate apa murdara saptamanal.

#1185
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 gry2000, on 02 august 2021 - 08:00, said:

In alta ordine de idei as vrea sa stiu daca sunt useri pe forum care au utilizat si mai ales stocat cu succes piscine SUMMER WAVES mai mult de 2-3 sezoane fara a avea prea multe fisuri.

Eu sunt deja la al 3-lea sezon cu Intex, fara crapaturi, stocata in casa la temperatura camerei sub pat si am doar mici gauri jos pe liner de la montajul pe iarba cu folie de solar dedesupt. Desigur ca am vulcanizat vreo 7-8 gauri cu petice de bicicleta si e ok, ar mai merge un sezon fara pb.

Dar as vrea sa stiu cat de rezistente sunt si cele Bestway sau Summer Waves ca si fiabilitate.
Eu cred ca fisurile apar de la erorile de utilizare nu de la fiabilitatea lor. Eu am bestway a-l 2-lea sezon, tinuta in pod si nu are nici o fisura, insa o folosesc pe pavaj nu pe iarba, iar pavajul il curat bine inainte de montaj. Dedesupt pun folie de parchet de 2.5mm dublata. Am o cunostinta cu intex, tot asa montata pe pavaj iar o fisura a aparut ca a scapat un picior de montaj pe ea cand o dezasambla, in rest nimic. La montajul pe iarba riscul e mare sa apara fisuri si cred ca e la fel cu oricare din ele, materialul de jos e foarte subtire. Cel mai bine e daca poti proteja baza cumva, eventual cu un rand de polistiren sa ia din neregularitati.

#1186
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

 rhdghdhs, on 31 iulie 2021 - 18:03, said:

Salut, am o piscina cu cadru metalic intex de 3 metri diametrul. Problema e la golire, ca are dopul de golire cam la 10 cm de fundul piscinei si mai ramane multa apa. Cum as putea sa o golesc total fara sa scot apa cu galeata si farasul?
Foloseste o pompa submersibila ieftina, cum e aia de la Leroy la 100 lei
O poti vedea in piscina si in clipul asta
Anul trecut foloseam pentru golire kitul de curatare Intex Deluxe 58959, dar e greu sa il amorsezi cand e apa foarte mica.
Sau, daca nu ai alte instrumente, desfaci cateva picioare metalice si inclini piscina

#1187
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.02.2008

 cosmosin, on 02 august 2021 - 09:15, said:

Nu stiu cum este la voi, dar eu, dupa ce incarc butoiul cu nisipul din comert, Hornbach sau Dedeman, manometrul imi sta de la inceput pe verde, dar la granita cu galben. Pe parcursul verii, daca urca pe galben, ii mai fac o spalare si o clatire, revine pe verde, dar tot in partea superioara, catre galben ... si asa imi functioneaza de 4 ani, de cand folosesc piscina. La voi?

@gry2000 nu stiu cum este la celelalte firme, dar de 4 ani nu am avut o singura problema cu liner-ul de la Intex; sper sa ramana asa macar inca 4-5 ani, iar daca reusesc sa fac 10 ani cu aceasta piscina, ma declar mai mult decat multumit.

Ai nisipul prea fin, exact ca la mine. Cauta ceva mai mare 1-2 mm.
In rest de piscina, chiar daca nu se strica linerul, se ruginesc picioarele, se crapa accesoriile de prindere din plastic, se uzeaza intrarile si iesirile de apa, se murdaresc peretii de nu-i mai cureti bine, etc.
Nu te tine mai mult de 3-4 sezoane in conditii ok.

 adi_stezar, on 02 august 2021 - 16:04, said:

Eu cred ca fisurile apar de la erorile de utilizare nu de la fiabilitatea lor. Eu am bestway a-l 2-lea sezon, tinuta in pod si nu are nici o fisura, insa o folosesc pe pavaj nu pe iarba, iar pavajul il curat bine inainte de montaj. Dedesupt pun folie de parchet de 2.5mm dublata. Am o cunostinta cu intex, tot asa montata pe pavaj iar o fisura a aparut ca a scapat un picior de montaj pe ea cand o dezasambla, in rest nimic. La montajul pe iarba riscul e mare sa apara fisuri si cred ca e la fel cu oricare din ele, materialul de jos e foarte subtire. Cel mai bine e daca poti proteja baza cumva, eventual cu un rand de polistiren sa ia din neregularitati.

Nu pune nimeni pavaj peste gazon doar de dragul piscinei, sa fim seriosi. SI nici curtile nu sunt la boloboc toate....
Daca sunt numai cativa cm diferenta de nivel si o montezi pe gazon, e ok. La toamna refac gazonul si totul e fresh pentru la anul.

#1188
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Hehe doamne feri, nu am zis asta, am zis doar ca exemplu ca la mine fiind pe pavaj nu s-a perforat deloc. Pe gazon trebuie protejat mai bine linerul pentru ca e foarte subtire si inteleg dece se perforeaza asa de usor. De asta ziceam de polistiren, daca ai pune un strat de polistiren extrudat de 2cm sub piscina probabil ca nu s-ar mai perfora.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate