Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#1207
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postgear, on 19 septembrie 2021 - 18:05, said:

Scrie mare cu rosu pe blog ce spui tu legat de Ph si oxigen activ, ca se anihileaza reciproc.

Mai citeste odata caci nu scrie. Scrie doar asta: Oxigenul activ și clorul se consumă reciproc așa că nu le utilizați niciodată împreună!

Eu am vorbit de PH minus si oxigen activ, deci e cu totul altceva.

#1208
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Am o piscina supraterana intex care are ceva pori/spărturi pe fund intrucat se umezeste placa de beton de sub ea. Nici nu stiu cum sa fac, mi se pare dificil sa descopăr acele fisuri, ar trebui să o golesc si eventual sa o suspend de ceva pt observa gaurelele. Dar e mare si grea, are diametrul de 5,5 m si un volum de 25 mc apa.
Sau sa o las asa?

#1209
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
Chiar te gandesti sa suspenzi o piscina de 5.5 m diametru? Posted Image

Eu zic sa nu te agiti decat daca o sa te doara la buzunar pierderea de apa.

A mea e de 6.1 m diametru (32 mc), la scurt timp dupa ce i-am dat drumul am observat o scurgere sub ea, nesemnificativa ca volum.

Stiind ca o montasem cu mare atentie, pe XPS de 50 mm, fara sa fi putut sa se intepe in vreun fel, am tras concluzia ca scurgerea e undeva la imbinarea linerului pe fund mai exact intr-un loc unde se imbina 3 bucati de liner.

Am lasat-o asa, am folosit-o normal, scurgerea a incetat pana la sfarsitul sezonului. In sezonul urmator nu am mai observat nici o scurgere.

#1210
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
@Emimescian:
Nu m-am gandit sa o suspend, dar ideea e ca fisurile s-ar putea vedea uitându-te la materialul piscinei in soare. Si nu mi-e de apa pierduta, ci de faptul ca piscina sta pe o placa de beton si nu cred ca umezeala aia continuă ii face bine plăcii
Am luat un set de la dedeman de 70 lei cu un adeziv, dar avea doar o bucatica mica de material in cutie.
Adeziv mai am, dar nu stiu ce material sa caut. A mai lipit vreun coleg piscina supraterana, si cu ce?

Edited by sov, 22 May 2022 - 20:26.


#1211
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View Postsov, on 21 mai 2022 - 07:05, said:

ar trebui să o golesc si eventual sa o suspend de ceva pt observa gaurelele

Daca ar fi o fisura pe care s-o vezi tu in soare, atunci pierderea de apa ar fi semnificativa. Manipuland linerul piscinei n-ai face decat sa maresti fisura eventual.

Betonul n-are nimic daca sta umed pe timp cald, problema ar fi doar iarna, la cicluri de inghet / dezghet. N-ai vazut subsoluri de blocuri care stau inundate cu anii?

#1212
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Oricum, pt a vedea eventuale fisuri nu ai cum face decat sa interpui linerul intre tine si soare. Am montat cadrul metalic al piscinei, apoi am pus piscina pe cadru, dar invers , cu fundul în sus. Am putut vedea vreo 5 fisuri/gaurele pe care am aplicat diverse metode de lipire de la dedeman, ceva bucatele de folie autoadeziva, si una mai de calitate, un adeziv puternic impreuna cu un plastic.
Si da, cred ca placa de beton ar fi afectata după 3-4luni de stat umezita.

Edited by sov, 22 May 2022 - 20:58.


#1213
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Poate stie un coleg cu ce material ar merge lipit linerul unei piscine, plastic , cauciuc, etc
Sau plasticul de la un colac sau saltea de apa?

#1214
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Inca o intrebare: cu pompa piscinei (e una cu filtrare cu nisip) se si golește piscina, sau se dă drumul la cele 2 dopuri de la baza ei?

#1215
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postsov, on 23 mai 2022 - 09:45, said:

Poate stie un coleg cu ce material ar merge lipit linerul unei piscine, plastic , cauciuc, etc
Sau plasticul de la un colac sau saltea de apa?
Găsești petice la magazinele de bricolaj.

Dă-i lui nenea Google de lucru cu "petic piscina" și găsești o grămadă de variante

#1216
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Niciun kit de lipire piscina din magazinele de bricolaj nu e bun. Foloseste kit de reparatie camera de bicicleta.

#1217
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
Linerul la piscinele Intex e din PVC (doua straturi intre care este armatura din poliester).

Cel mai potrivit petic e cel din material similar, iar adezivul sa fie pentru PVC flexibil sau vinil (atentie nu PVC-U rigid).

Si mai e important sa ai suprafata cat mai mare de lipitura in jurul fisurii.

#1218
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Ma poate ajuta cineva cu un manual in romana la pompa cu filtrul de nisip? am modelul SF 80220 si nu am manualul, nu stiu cum sa o montez si folosesc

#1219
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
doar engleza; eventual cu google translate ...

https://www.heatpump...user-manual.pdf

#1220
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Pompa cu filtrare cu nisip o pot pune la 1 m de piscina ? Si, trebuie protejata de ploaie, merge acoperita cu o prelata?
Scuze  de intrebari, poate par puerile, dar nu am mai avut piscina pana acum, si aceasta o am de la cineva care nu a stia mai nimic de ea si nici instructiuni nu avea.

#1221
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Am inceput sa  umplu piscina, e cam la jumatate. Cand pun substantele in apa si cand dau drumul pompa? Pe filtrare o pun direct ?

#1222
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
dupa ce se umple verifici ph-ul si-l corectezi. pui si clor. filtrarea o faci chiar daca nu faci baie inca.

#1223
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Probabil e vorba despre duritatea apei, nu de ph. Acesta se corectează la final.

#1224
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006

View Postbilti, on 27 mai 2022 - 21:29, said:

dupa ce se umple verifici ph-ul si-l corectezi. pui si clor. filtrarea o faci chiar daca nu faci baie inca.
Mai am 2 cutii, una cu algicid si una cu o substanta  floculanta. Alea nu le pun?

Edited by sov, 29 May 2022 - 07:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate