Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#1153
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Niciodată. Schimb nisipul.

#1154
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 16.02.2008
Pai la cate ore de functionare a pompei il schimbi ?

#1155
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.09.2019

 gry2000, on 18 iulie 2021 - 16:41, said:

La ce interval faceti backwash-ul ?
Eu am facut azi primul backwash pentru 2 minute si s-a curatat excelent, dupa aproximativ 150-170 de ore de functionare. (debitul era scazut mult pe filtrare)

Backwash-ul se face cand creste presiunea pe filtru (dupa indicatia manometrului), deci depinde de cata mizerie se aduna in el, am vazut recomandari sa-l faci nu mai rar de o data pe saptamana.

Sa lasi filtrul sa mearga mult cu presiune de intrare mare (debit redus) e ineficient.

#1156
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 gry2000, on 19 iulie 2021 - 09:14, said:

Pai la cate ore de functionare a pompei il schimbi ?
De obicei pe sezon.
Dar, folosind-o 99% din timp acoperită, adună foarte puțină mizerie.

#1157
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
Eu fac backwash la 1-2 saptamani in functie de utilizare. De fiecare data iese apa maronie 15-25 secunde insa cu a crescut niciodata presiunea pe filtru. Pompa aia veche cu care a venit piscina am refolosit-o la incalzitor printr-o priza programabila, asa ca moft. In ultima saptamana, cu caldurile astea apa are constant 30 grade. Poate sa influentez si eu 0.5-1 grad cu incalzitorul, optimistic vorbind. Posted Image

#1158
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.09.2019
Cu ce incalzesti? Solar?

#1159
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
La mine noaptea e 30grade, pe caldurile astea, ziua e cam 32-33*C; dar, la fel ca si colegu' BloodRa, o tin acoperita cand nu o folosesc, pentru a nu se murdari si pentru a pastra-o calda.

Edited by cosmosin, 19 July 2021 - 14:28.


#1160
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 16.02.2008

 Eminescian, on 19 iulie 2021 - 09:53, said:


Backwash-ul se face cand creste presiunea pe filtru (dupa indicatia manometrului), deci depinde de cata mizerie se aduna in el, am vazut recomandari sa-l faci nu mai rar de o data pe saptamana.

La mine nu a crescut presiunea pe filtru nici macar in zona galbena, dar debitul scade enorm de mult dupa 10-20 de ore de filtrare mai nou. E adevarat ca apa contine multe impuritati si e necesar ca sa fac 2-3 min backwash si basta, revine la normal debitul.
Piscina supraterana descoperita. Apa la peste 30 de grade constant.

 yknot, on 19 iulie 2021 - 10:53, said:

Eu fac backwash la 1-2 saptamani in functie de utilizare. De fiecare data iese apa maronie 15-25 secunde insa cu a crescut niciodata presiunea pe filtru.

Identic si la mine de la oxidul de fier in apa. Asta e si problema nr 1 pentru care se infundau cele de hartie la mine foarte rapid. Cu nisip mi se pare putin ciudata reactia aproape identica de colmatare rapida.....

#1161
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
[/quote

 Eminescian, on 19 iulie 2021 - 12:51, said:

Cu ce incalzesti? Solar?
Solar cu o salteluta neagra. Posted Image

Si eu o tin acoperita din cauza insectelor moarte. O zi fara acoperire = cateva sute de insecte plutitoare si cateva zeci scufundate deja. Deja in weekendul asta a trebuit sa-i pun algicid dupa ce am observat linerul alunecos. Apa calda vine cu dezavantajele la pachet.

#1162
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.09.2019

 gry2000, on 20 iulie 2021 - 12:08, said:

La mine nu a crescut presiunea pe filtru nici macar in zona galbena, dar debitul scade enorm de mult dupa 10-20 de ore de filtrare mai nou.

Daca pompa merge la fel (aceeasi turatie) si debitul scade, inseamna musai ca presiunea creste, altfel nu are sens fizic. Probabil manometrul e de o calitate slaba.
La filtrul meu cu nisip instalat anul asta deja vad ca manometrul se blocheaza uneori, nu mai revine la zero cand se opreste pompa.

 yknot, on 20 iulie 2021 - 14:37, said:

Si eu o tin acoperita din cauza insectelor moarte. O zi fara acoperire = cateva sute de insecte plutitoare si cateva zeci scufundate deja.

Eu o tin descoperita ca n-am o prelata usor de manevrat de o singura persoana (piscina rotunda de 6 m). Un acoperis e inca in faza de brainstorming Posted Image .

Am luat anul trecut un skimmer Intex Deluxe si am rezolvat problema cu insectele/mizeriile plutitoare.

Mai mult decat atat, clorinarea e mult mai eficienta (cu pastila de clor pusa in skimmer) decat ar fi cu dozatoarele plutitoare. Practic am renuntat sa mai folosesc regulat algicid, ca nu e nevoie.

#1163
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 16.02.2008
Dupa ce acum doua saptamani am umplut piscina cu 16 mc apa curata ph 7,1, tratata apoi cu Calzestab Elsenex 1 litru si inca 2,5 + 2,5 litri bayroshock, apa a ajuns la ph 8,2 si a fost ok cam 10 zile dar a inceput sa se albeasca usor de vreo 4 zile incoace. Filtrul cu nisip s-a colmatat apoi destul de des din cauza ca nisipul a devenit lipicios.

Azi am desfacut filtrul si am gasit nisipul cum vedeti in foto, ceea ce nu era ok. Schimbat nisip dar ma tem ca va fi la fel.
Nisip cu granulatie de 0,4-0,8 mm. E vorba de nisip de slaba calitate, sau altceva ?

Pentru cei care o sa spuneti de scadere ph, va spun ca acesta este in antifaza cu oxigenul activ. Scazi ph => se anihileaza dezinfectantul. Si invers. Deci am preferat sa am ph mare si apa sa aiba minim 5-6 mg/l de oxigen activ. Clor nu se poate utiliza din cauza fierului si manganului din apa.

Desi sunt putini cunoscatori, poate unii dintre voi au avut probleme similare.

L.E. Hornbach precizeaza: ph 8,0 Eflorescențe calcaroase în cazul apei cu duritate medie până la mare (lipire în filtru, tulburare a apei)
Cam asta se intampla, dar cum sa impaci ph-ul mic cu o concentratie buna de oxigen activ pe timp indelungat atata vreme cat oxigenul activ creste ph-ul by default ?

Attached Files


Edited by gry2000, 24 July 2021 - 18:14.


#1164
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ia spărtura de sticlă. Mie nisipul din hornbach îmi crea o presiune prea mare în tanc.

Dar apa e cam prea alcalina.

#1165
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.09.2019

 gry2000, on 24 iulie 2021 - 18:10, said:


Azi am desfacut filtrul si am gasit nisipul cum vedeti in foto, ceea ce nu era ok. Schimbat nisip dar ma tem ca va fi la fel.
Nisip cu granulatie de 0,4-0,8 mm. E vorba de nisip de slaba calitate, sau altceva ?

Spartura de sticla e mai buna decat nisipul ala, dar la tine cauza de baza tine de chimismul apei si nu de calitatea nisipului.

Daca apa devine albicioasa e semn ca incepe sa precipite duritatea din ea (fenomen favorizat de pH-ul prea mare), probabil efectul stabilizatorului de duritate s-a terminat.

Eu zic ca esti intr-o zona de pH prea mare, si cam de aici se trag toate problemele.

#1166
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,119
  • Înscris: 16.02.2008
Mersi frumos de sfaturi. O sa incerc spartura de sticla dar pana atunci trebuie sa umblu la chimia apei. PH minus solid sunt destul de putin eficiente, deci am comandat lichid, cu precautiile de rigoare la manevrare caci e vorba de H2SO4 concentrat.

Cat despre reducatorul de duritate nu am folosit pana acum. Am comandat si o sa incerc inclusiv utilizarea acestuia.

#1167
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Găsești la hornbach de ambele.
Problema e la măsurarea ph. Preferabil un aparat de măsură, decât fâșii de hârtie de test.

#1168
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004
Intrebare: este cineva care are piscina interioara si daca da, care este costul incalzirii ei in perioada de iarna? (si dimensiunea) Multumesc!

Edited by ioanaa, 27 July 2021 - 22:29.


#1169
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu teoretic o pot folosi și iarna, dar nefiind legată de casă nu am considerat că ar fi o idee buna.
Incalzitul nu costă mult, dacă incinta e bine izolată, nu se va raci prea mult. Preferabil să folosești o pompă de căldură pentru o eficienta maxima. Atenție însă nu toate modelele funcționează la temperaturi scăzute.

#1170
fanescu

fanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.07.2002
Am o piscina supraterana intex de 3mc. Merita sa iau pompa si sistem de filtrare eventual aspirator sau mai degraba schimb apa?
O alta intrebare ar fi daca pot folosi pompa de recirculare pentru evacuarea apei din piscina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate