Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12074 replies to this topic

#10927
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 16:14, said:

Am incercat sa arat o alta perspectiva de abordare a avortului, dar se pare ca nu gasesc minti receptive  pentru o tratare diferita a acestei teme atat de sensibile.

minți ... receptive? :huh:
Receptive ... la ce? La soluții pentru a evita avortul, da? Da, Grateful? Posted Image

#10928
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,425
  • Înscris: 26.01.2007

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 14:22, said:

Nu-l omoara, pur si simplu, nu-l aduce in existenta.
Asta ar fi o soluție, să nu-l aducă în existență.
Însă doamnei i-a plăcut să-l aducă.

Iar acum vrei să-l omoare.

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 14:22, said:

A da spre adoptie unul din copiii ei, este din punctul meu de vedere o cruzime de nedescris.
Ăștia nu pot pricepe că e mai puțină cruzime în a omorî copilul cu sânge rece decât a-l supune caznelor adopției.
Tu duci la medic, se întâmplă repede, doctorul bagă niște unelte și îi scoate câte un picior, îi strivește capul, copilul încearcă să se ferească dar nu are unde să fugă din burta mamei iubitoare. Totul se sfârșește repede. Și a scăpat! Dar e mult mai fericit așa decât cruzimea de nedescris a adopției. Trebuie doar să gândim la rece!

Dacă încă nu v-ați dumirit vă recomand o carte foarte bună:
https://www.amazon.c...s/dp/1459817125

Edited by Sfantul Jakob, 11 March 2023 - 16:51.


#10929
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu de ce, dar am impresia că Grateful este ca o femeie de la țară care se duce cu cei 5 pisicuți fătați de mâța ei, într-un sac de rafie, undeva la un pârâu, ca să-i înece!Posted Image Posted Image Pisica ei fătase 6, a ținut un motănel, iar restul...., unde să-i mai crească pe toți? Posted Image

[ https://media1.giphy.com/media/KIR860ssE6ITK/giphy.gif?cid=ecf05e47jo5kj864abccw7fatfs5ar3jsdmi9iisno8loigm&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 11 March 2023 - 16:49.


#10930
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 15:37, said:

Este o masura temporara, de moment care nu aduce rezolvarea pe termen lung

Aha, și tu ești de părere că, atunci când vine vorba de o viață umană, trebuie aplicată, pentru rezolvarea problemelor, ”soluția finală”:
A mai gândit unul așa, îl chema Adolf Eichmann.Posted Image

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 15:42, said:

Femeia care avorteaza pentru a proteja viata celorlalti copii ai ei si viata personala

Chiar și fără Dumnezeu pus în ecuație, este un proverb românesc care spune așa:

Unde mănâncă doi, mănâncă şi al treilea.

http://www.citateped...nde mananca&r=z

#10931
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,518
  • Înscris: 17.04.2014
Ca de obicei, aberezi pe langa subiect...Cati copii ai nascut tu si cati ai avut sansa sa-i cresti singura, ca sa aibe o greutate cuvintele tale???! Dar asa, vorbesti sa te afli in treaba.
Si nu, nu era vorba de un blid de mancare in plus!

Edited by GRATEFUL, 11 March 2023 - 17:25.


#10932
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 17:24, said:

Si nu, nu era vorba de un blid de mancare in plus!

Ba da, fix despre asta era vorba, că acea femeie din exemplul tău nu are bani decât pentru a hrăni 2 copii, nicidecum 3.
Mai erau și alte motive pentru care s-a decis avortul celui de-al treilea? :dontgetit:

#10933
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,128
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSilika, on 10 martie 2023 - 20:27, said:

De curiozitate, exista vreo circumstanta in care consideri ca se poate lua decizia de a face avort?

Nu caut sa te prind intr-un lat, dar mi se pare o chestiune importanta de transat dpdv biblic, asa ca intrebarea este pusa sincer, nu la modul sa arat cu degetul.

Sincer sa fiu, am fost socat ca tocmai America (tara gandirii libere in materie de... orice) a dat anul trecut acea decizie cu privire la interzicerea avortului. Complet neasteptat, dar in acelasi timp nu am reusit sa ma lamuresc prea bine ce a stat in spatele ei, care a fost rationamentul din spatele ei. Pe fundament religios nu cred ca a fost.

Da, există, atunci când viața mamei este în pericol.

#10934
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,518
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 11 martie 2023 - 17:27, said:

Ba da, fix despre asta era vorba, că acea femeie din exemplul tău nu are bani decât pentru a hrăni 2 copii, nicidecum 3.

Nu, nu se rezuma doar la mancare cresterea unui copil sau dupa caz, 3, daca acea femeie este singura fara niciun sprijin din partea familiei.  (de ex. cu cine raman copiii minori cand ea este la munca?)

Edited by GRATEFUL, 11 March 2023 - 17:33.


#10935
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 17:32, said:

Nu, nu se rezuma doar la mancare cresterea unui copil sau dupa caz, 3, daca acea femeie este singura fara niciun sprijin din partea familiei.

Poate purta hăinuțele frățiorilor mai mari...

#10936
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,518
  • Înscris: 17.04.2014
Stii ce, treci tu prima data prin experienta unei mame singure care creste 3 copii minori singura, printre care si un bebelus si apoi mai vorbim...

#10937
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 17:32, said:

(de ex. cu cine raman copiii minori cand ea este la munca?)

Te referi la cei doi rămași în viață? Ce, adică de ce pui această întrebare, vrei să-i lichidăm și pe ăștia...? :huh:

#10938
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,518
  • Înscris: 17.04.2014
Nu prea ai argumente plauzibile si vii cu tot felul de supozitii puerile inventate de tine...

....
Ai postat niste pisicute ca sa induiosezi auditoriul si in acelasi timp sa ma infierezi pe mine???! Sunt tactici de manipulare care pe mine ma lasa rece.

Edited by GRATEFUL, 11 March 2023 - 17:43.


#10939
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 17:39, said:

Nu prea ai argumente plauzibile si vii cu tot felul de supozitii puerile inventate de tine...

Cine vorbește...

#10940
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,425
  • Înscris: 26.01.2007

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 12:43, said:

Nu am atacat pe nimeni, doar mi-am expus parerea.
Părerea ta a fost că acele femei care au mulți copii pentru că nu vor să avorteze sunt spălate pe creier.
Ăsta este un atac asupra lor.

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 12:43, said:

Eu am pledat pentru cazurile exceptionale in care avortul este "raul mai mic".
Minciuni gogonate.
Răul cel mai mic, crima, l-ai propus și în cazul femeilor nemăritate și al celor măritate, și al celor care au trei copiii și al celor care sunt la primul copil.
Practic în orice situație ar fi o femeie, răul cel mai mic este omorârea pruncului.

Exact la fel ca medicii ginecologi la care a mers soția mea și care au prezentat prima variantă avortul. În cazul fiecărui copil. Chiar și în cazul primului. Asta e lumea în care trăim.

Edited by Sfantul Jakob, 11 March 2023 - 17:50.


#10941
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 17:39, said:

Ai postat niste pisicute ca sa induiosezi auditoriul si in acelasi timp sa ma infierezi pe mine???! Sunt tactici de manipulare care pe mine ma lasa rece.

Care auditoriu, că doar suntem noi între noi aici, și oricum, cazul prezentat de tine este fictiv, femeia respectivă nu există în realitate, ci este doar un exemplu pe care tu l-ai adus în sprijinul ideilor tale care nu sunt doar anti-creștine, dar anti-moralitate.Posted Image
Să omoare copiii fiindcă nu are cu cine-i lăsa acasă când merge la serviciu? Ți se pare normală femeia aia [fictivă]? Eu zic că este caz patologic.Posted Image

View PostSfantul Jakob, on 11 martie 2023 - 17:49, said:

Exact la fel ca medicii ginecologi la care a mers soția mea și care au prezentat prima variantă avortul. În cazul fiecărui copil. Chiar și în cazul primului. Asta e lumea în care trăim.

Ăia aveau o ”justificare”, voiau să mai facă un ban din avorturi, dar femeia din exemplul lui Grateful este mama ființei ce urmează a fi omorâtă! :ermm:

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 17:39, said:

si in acelasi timp sa ma infierezi pe mine???!

Cine te-a pus să te duci pe topicul unde fata aia care s-a culcat cu chelnerul ceh, tot zicea că nu vrea să avorteze și tu zdrang! exact asta îi recomandai cu insistență, să ia totuși în calcul și varianta avortului. Colegul Jake te-a prins și de aici toată tevatura asta care nu se mai termină...tu încerci să ne convingi și pe noi, dar ... vezi bine că nu reușești, noi iubim viața, respectăm dreptul fiecărei ființe de a se bucura de existența aceasta și soluții pentru evitarea avortului întotdeauna există!Posted Image

#10942
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 11 martie 2023 - 17:31, said:

Da, există, atunci când viața mamei este în pericol.

La tehnologia actuală, se poate transfera fătul din mediul natural într-unul artificial...

#10943
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,425
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 11 martie 2023 - 18:04, said:

Colegul Jake te-a prins și de aici toată tevatura asta care nu se mai termină...
Cât de prozaic, de profan, de lumesc pui problema Darkule!
Mă înspăimânți pur și simplu! Posted Image

Și dacă lucrarea nu s-ar fi desfășurat sub ochii tăi, aș mai fi zis.
Ăsta e un caz școală, bah! A fost un laborator divin.

Tu chiar nu ai monitorizat desfășurarea evenimentelor?
Tot nu pricepeţi şi tot nu înţelegeţi? Aveţi inima împietrită?
Aveţi ochi şi nu vedeţi? Aveţi urechi şi nu auziţi?
Şi nu vă aduceți aminte deloc atacurile la adresa sfintelor familii penticostale?

Au fost așa, niște erezii nucleare, Darkule: cică doctrina penticostală spală pe creier și interzice sărmanelor femei să aibă mai puțin de zece copii. Pfaidemine, și tu și Heartu și toată sleahta ați tăbărât precum oștirea lui Ben Hadad, împăratul Siriei, asupra lui Israel. Doar că acum vă conducea o mironosiță. Prăpăd făceați în urma voastră, ca viespea bondărească.

Năvăleați ca niște bărzăuni mitologici.
Vă năpusteați ca niște gigantici gărgăuni tehnologici.

Asupra bietului cult penticostal.

Și unde?
Tocmai aici pe topicul nostru dedicat, târnosit aș putea spune chiar, pe Cultul Penticostal.

Dar atunci s-a arătat puterea Domnului. Și mi-am adus aminte de un articol al lui Sever Voinescu. Uluitor, bah! Briliant!. Se încheia cam așa: "Dumnezeu a votat duminică, la alegerile românești,  undeva în diaspora, stând la coadă 10 ore sub ploaie și frig iar ușa ambasadei s-a închis fix la 9, chiar în fața Lui. Și n-a mai apucat să intre. Atunci, a votat și El."

Mi s-a arătat, bah Darkule! Am auzit ca o voce cum spunea: intră doar pe acel topic!
Nu e vorbea doar de atât: "Jake te-a prins". Nu, nicidecum.

Edited by Sfantul Jakob, 11 March 2023 - 20:43.


#10944
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostGRATEFUL, on 11 martie 2023 - 16:14, said:

Am incercat sa arat o alta perspectiva de abordare a avortului, dar se pare ca nu gasesc minti receptive  pentru o tratare diferita a acestei teme atat de sensibile.

Ma scuzi, dar senzatia este ca in campul tau vizual nu exista decat o strada cu sens unic si cu o singura banda. Nu vezi stanga, nu vezi dreapta... tu una stii si p-aia o tii. Nu percepi si alte solutii la genul acesta de probleme.

Intotdeauna exista solutii mai bune decat avortul. As indrazni sa spun chiar ca, orice solutie este mai buna decat avortul. De ex, ai avut curiozitatea sa citesti si tu despre efectele psihologice ale avortului la femeile care fac asa ceva?

Stiai ca peste 40% din femei regreta ca au avortat? Stii cate cad in depresie ulterior, sau traiesc cu sentimente de rusine, dezvolta fobii la auzul glasului de bebelusi, plus alte simptome care se intind in unele cazuri pe foarte multi ani, chiar toata viata?

Eu zic sa mai reflectezi la aceste aspecte, inainte de a sari senin cu solutia "avort".

Edited by Silika, 11 March 2023 - 21:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate