Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Probleme cu Asociatia de Proprietari, cu Administratorul....

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#55
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Prietene, lasa gainile uite aici ceva de crescut in apartament  :notangel: , astea nu canta, nu fac "gunoi" si nici de mancare nu cer, da banu`, banu` vine gros  :console:

[ http://cannabisseedsnow.com/wp-content/uploads/2010/10/Cannabis_Garden_marijuana_weed_grow.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: Pt cultura de mai sus nu intreba vecini si nici nu cere autorizatie :D

Edited by Bobby_ro, 19 October 2011 - 00:33.


#56
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011
A avut o nasa plante si iau facut purici .
Sper sa merg cu 20 de gaini insa pentru oua, carne, pentru consum propriu la inceput apoi daca merge poate in piata oua bioologice problema  consta in faptul ca nu stiu cum sa imperechez .
Aceea oricum pare o planta pretentioasa .

bioologice  -> biologice scuzati.

Edited by scheleton, 19 October 2011 - 07:13.


#57
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 aaaa4567, on 19th October 2011, 02:46, said:

[...] oua bioologice [...] bioologice  -> biologice scuzati.
Nici o problemă... vine de la "un ou, două oo (sau, după genul masculin, doi oi)" și cum nu este vorba doar de un "ou biologic" ci de mai multe, este corect "ouă bioologice".  :lol:

#58
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011
Cu caldura cred ca am rezolcat-o deoarece voi pune o aeroterma cu termostat. Insa nu stiu cate grade trebuie.

Inca o data eu raman cu celelalte probleme (zgomotul etc) ma gandeam la antifonare dar COSTA. Plus ca nu stiu de umiditatea care trebuie la aceste gaini; pentru inceput voi pune un vas cu apa si niste flori

Edited by aaaa4567, 28 October 2011 - 12:31.


#59
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 aaaa4567, on 28th October 2011, 13:30, said:

[...] pentru inceput voi pune un vas cu apa si niste flori
:roflmaofast:



P.S. Ai mai găsit "chipsuri catolice"?  :lol:

#60
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 aaaa4567, on 28th October 2011, 13:30, said:

Cu caldura cred ca am rezolcat-o deoarece voi pune o aeroterma cu termostat. Insa nu stiu cate grade trebuie.

Inca o data eu raman cu celelalte probleme (zgomotul etc) ma gandeam la antifonare dar COSTA. Plus ca nu stiu de umiditatea care trebuie la aceste gaini; pentru inceput voi pune un vas cu apa si niste flori
NU este bine cu aeroterme ca te trezesti ca-ti eclozeaza ouale. Plus ca pe gaini le va deranja vintul produs de aeroterme si nu vor mai scoate oua. La gaini, obligatoriu li se monteza cite un bec cu filament. Asta se calculeaza in functie de boxa, si trebuie sa fie cite unul la fiecare metru patrat.

Partea cu calculu umiditati este foarte simpla. Formula este: U= radical din 0,35 x Q. unde U este umiditatea, si q este numarul de gaini pe metru patrat.
Partea proasta este ca rezultatul este in pascali, si inca nu am gasit cum sa-l transform pe pascal asta, in 100%, ca sa-mi fie usor de calculat miligrame coloana de mercur.
Daca as gasi undeva mercur de cumparat... ar fi foarte simplu. Dar din pacate nu este.

Edited by florin71_skoda, 28 October 2011 - 21:54.


#61
marelyo

marelyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2012
Stau intr-un bloc cu 10 etaje,la parterul blocului.Consumul de energie electrica este facut de lift si becurile aferente.Cei de la parter sunt obligati sa plateasca consumul de curent in totalitate.......si partea liftului ?

#62
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Din ce stiu eu, cel putin asa era cu ani in urma (posibil sa se fi schimbat legea intre timp), cei de la parter plateau cheltuielile aferente liftului doar daca la etajele superioare (de regula ultimul) exista parti comune de genul uscatorii, spatii de depozitare, etc...

Edited by SYL, 12 September 2012 - 19:08.


#63
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
S-a mutat inst fierbinte aici si nu mi-a zis nimeni .Eu m0am gandit sa cultiv cocosi sa f.@ta gainile lu` tov de la parter .
Boby cand fac plantele tale ooua cumpar si eu un cofraj Posted Image Posted Image

Edited by Fontanero, 12 September 2012 - 20:54.


#64
marelyo

marelyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.09.2012
Art. 35. - Prin hotărâre a adunării generale, pot fi  exceptate de la plata cheltuielilor
aferente consumului de energie electrică pentru funcționarea ascensorului/ascensoarelor
persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin,
precum și la etajul 1 din clădirile fără mezanin. De asemenea, în cazul clădirilor care au
amplasate la etajele superioare băi, spălătorii, uscătorii, prin hotărâre a adunării generale,
persoanele care locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin,
precum și la etajul 1 din clădirile fără mezanin pot să fie exceptate de la plata cheltuielilor
aferente consumului de energie electrică pentru funcționarea ascensorului/ascensoarelor,
în baza unor angajamente personale, date în scris către asociația de proprietari de către
persoanele care nu folosesc spațiile de la etajele superioare.

#65
wolfyshor

wolfyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.02.2011
Problema care ma framanta de cateva saptamani este urmatoarea:
Pe coloana comuna de apa am scurgeri permanente datorate,probabil,unei fisuri. Ideea ca am vorbit cu un instalator sa vina astazi sa vada care este problema si s-o rezolve cat de repede posibil (mentionez ca datorita acestor scurgeri se face apa sub chiuveta).
Am spus pe scurt problema,in termeni proprii fiindca nu ma pricep deloc insa sper ca m-am facut inteles.
Acum apar intrebarile catre dvs: datorita urgentei am sa scot bani din buzunarul propriu si asta nu mi se pare deloc in regula! Raspunsul administratorei cand am mai avut probleme similare a fost de genul "Gaseste-ti instalator!".Nu mi se pare in regula fiindca atata timp cat cotizez la niste cheltuieli comune acestea sa nu se foloseasca. Daca blocul nu are instalator,sau mai bine spus ii este prea incomod administratorei sa-l sune,de ce trebuie sa ma descurc eu singur? Daca doamne fereste persoana care vine sa ma ajute trebuie sa sparga faianta (automat zidul de bca din jurul coloanei) cine mai suporta cheltuielile respective?
As vrea sa merg mai departe cu aceasta administratora de bloc si s-o taxez pentru acest mod neprofesional. Intre timp trebuie sa existe o asociatie de proprietari pentru zona in care stau unde ar trebuii sa fiu minim un administrator care se ocupa de zona.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#66
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, nu stiu daca este peste tot la fel, dar la noi, instalatorii astia sunt platiti cam degeaba. Se pare ca munca lor cuprinde orice in afara de apartamentele locatarilor. Astfel, efectueaza fara taxa suplimentara lucrari pe scara blocului sau subsol, insa cele la domiciliul proprietarului (care ii plateste), se fac cu taxa suplimentara (asa ii spun eu pretului pe care mi-l cere propriul meu angajat).

#67
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 wolfyshor, on 16 octombrie 2012 - 09:16, said:

Daca e o problema de coloana comuna, vorbeste cu o firma de instalatii/constructii care elibereaza factura si cu factura/chitanta te prezinti la asociatie care trebuie sa o deconteze si sa o imparta apoi pe lista.
Daca e o problema personala(dupa 20 de cm de la coloana comuna) si Asociatia nu are un contract de servicii cu o firma de instalatii la care platesti abonament lunar e problema ta si trebuie sa o rezolvi singur.

Edited by gelunechifor, 16 October 2012 - 10:14.


#68
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Buna seara.
Am avut o teava de apa calda sparta inainte de apometru in luna noiembrie care a curs maxim 10 ore.
Administratora mi-a trecut luna trecuta 3 mc in plus fata de consul meu de pe contoarul de la apometru.
Luna aceasta mi-a mai trecut 25mc in plus.
Am impresia ca vrea sa imi bage toate pierderile si poate si viiotarele pierderi deoarece mi se pare foarte multi mc.

Am calculat in felul urmator:
Am luat o sticla goala de 2L care am cronometrat cat de repede se umple la robinetul de apa calda de la cada.
si a iesit
   15s .........................2l
36.000(10 ore)............. 4.800l=4.8 mc
sa zicem ca as dubla aceasta cantitate de apa si ar da in jur de 10mc, dar nu 28 de mc===> o diferenta de 18mc??


Ce as putea face. Are cineva o alta metoda de calcul?

Multumesc.

#69
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Salut!Am o garsoniera data in chirie de cateva luni.In primavara am schimbat tevile de apa calda rece,baterii(2buc.,una a ramas din cele vechi,zugravit,montat geam,usa etc)Chiriasii stau din 20 iunie,insa problema este ca blocul fiind racordat la sistemul de stat atat la caldura cat si la apa, nu exista posibilitatea de a avea centrala,convector.Ieri a fost admina. la ap.pt.a citi ceasurile de apa rece si calda(apa calda find oprita de cca 2 luni) si domnia sa a constat ca in momentul in care se deschid ambii robineti concomitent(atat de rece cat si de calda),apometrul de calda se invarte invers.In concl.trebuie sa fac ceva,sa vb cu instalatorul ca poate a montat gresit ceva cand a sch.tevile sia pomenit ceva de bypass,ca si cand a fost totul premeditat de mine.Exclus,am fost cu omul acolo,am vrut sa facem proba,insa evident ca neavand apa calda afacerea a cazut.E adevarat ca in momentul in care deschdem ambii robineti,ceasul de apa rece se invarte normal,iar cel de calda,doar 1-2 sec o ia invers iar apoi se opreste.Explicatia ar fi ca se formeaza un by-pass,neavand apa calda,asa mi-au zis 2 instalatori,sau ca probabil,ar putea fi o baterie mai veche.Daca ati mai intalnit ceva similar,va rog sa expuneti,pt.a imi face temele si a lamuri problema cu d-na admin.

#70
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008
Da, Bateria face un by-pass iar presiunea apei reci ëste mai mare ca cea a apei calde. Nu cred ca este vina ta sau a instalatorului dar se poate ca bateria sa fie totusi defecta.Oricum nu este ceva care sa iti poata fi imputat tie de catre Asociatie!

 kelppa, on 01 septembrie 2013 - 11:13, said:

.Daca ati mai intalnit ceva similar,va rog sa expuneti,pt.a imi face temele si a lamuri problema cu d-na admin.


#71
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Mda,aia ma gandeam si eu,multumesc Gelu!
Atata timp cat nu e apa calda de cca 2 luni(posibil ca peste 2 sapt sa revina),nu s-a putut "fura" sau face alte smecherii .Oricum  in 2 luni maxim urmeaza sa pun un boiler electric pt.apa calda,dar pana atunci sper sa nu am conflicte.Maine-poimaine merg sa o caut pe madame si sa rezolv necunoscuta.La blocul cu pricina e jale mare,sunt datornici la greu,are cineva 30 milioane vechi,pe cand noi suntem la zi cu totul,iar d-na face valuri aiurea,tot cu cei care sunt  ok,iar ceilalti bine mersi,fac datorii uriase si cam atat .
O sa revin cu rezultatul "anchetei" si ce concluzii s-au tras

#72
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Stau in chirie intr-un apartament din Iasi . Proprietara a spus ca incepand de anul acesta doreste sa puna centrala in apartament numai ca ea nu are timp momentan (e in Suceava) . Intrebarile mele sunt :

  E prea tarziu acum ? Am inteles ca ar fi posibil ca cei de la CET sa nu doreasca sa faca debransarea pentru ca e deja septembrie sau din alte motive .
  Ce demersuri trebuie exact facute(mai ales cu debransarea la CET) ? Si care pot fi facute de mine si la care e nevoie sa vina proprietara personal ?





                                                                  Multumesc anticipat .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate