Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 

Probleme cu Asociatia de Proprietari, cu Administratorul....

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#19
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

 destrug, on Aug 17 2007, 16:44, said:

Fatada (calcanul-parca asa ii zice) este spatiu comun, nu conteaza in dreptul cui este. Cererea are acoperire legala. In alta ordine de idei, pericol cu bosorogii astia, nu se mai ramolesc si ei odata???
Calcanul e pe spate, si ala e sus la pod. Deci, cererea n-are acoperire legala. :naughty:

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Se pare ca unii oameni se plictisesc si doar vor sa isi enerveze semenii.
Poate ca ceea ce doresc de fapt este DOAR putina atentie...


Va dati seama ca pe COD Portocalio-ROSU, toti cei care au AC sunt considerati chiaburi, iar AC-ul ce face umbra peretelui proprietate comuna devine motiv de pizma si daca s-ar putea.. nationalizare.

Lasand deoparte partea legislativa, nu au decat sa voteze ei ce isi doresc, ca eu as plati decat ceea ce trebuie.
Nu platesc vecinii mei intretinerea cu anii si nu le face nimeni nimic, asa ca tie, daca nu platesti taxa pe invidie.. ce or sa iti faca ? O sa iti ia caii de la bicicleta ?

Desigur, vor fi unii intreprinzatori si probabil vor retalia cu taierea firelor de internet/telefonie + aruncarea cu borcane in parabolice, insa din proprie experienta, daca raman si ei fara cablu TV si daca ii viziteaza sectoristul.. se calmeaza.

Fata de privirile inveninate ale vecinilor exista leac.
Zambesti frumos si ii saluti, sa moara ei de ciuda :D

P.S. Ma intreb cand o sa apara si taxa pe termopane, ca din cauza lor ramane caldura in bloc si creste temperatura peretelui comun !

#21
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 Courage, on Aug 21 2007, 12:48, said:

[b]Ma intreb cand o sa apara si taxa pe termopane, ca din cauza lor ramane caldura in bloc si creste temperatura peretelui comun !


nu, nu, aici nu ai dreptate, din cauza lor se subrezeste structura de rezistenta a blocului, ca are fier in ele, si e mai grele, si aia bate cu picamerele cind le pune, de crapa tavanele.... :P

cu cablu e simplu, cei de la cablu o sa intrerupa serviciile si gata, asta in cazul in care nu exista deja un contract de instalare, de care o sa se prevaleze ca sa va ceara daune. dupa care lumea o sa ramina la antena colectiva, si sa vedem cine o sa isi puna parabolica, ca sa platesca taxa...

Edited by gomez99, 21 August 2007 - 12:31.


#22
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Propun ca APAC (Asociatia Proprietarilor de Aer Conditionat) sa taxeze restul vecinilor pentru faptul ca pe vreme caniculara racesc si apartamentele lor, facandu-le canicula mai suportabila.
O buna parte din frigul facut de mine in casa se pierde la vecinii fara aer conditionat.

#23
webdevst

webdevst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.08.2005
Toate bune si frumoase .....
dar vreau sa va cer opinia in urmatoarea problema .... ce e de facut cind asociatia semneaza un contract de inchiriere cu o societate furnizoare de internet, dar fara acordul proprietarilor si mai ales fara acordul proprietarului pe a carui perete exterior s-au amplasat cela 2 cutii cu firele aferente?????????
va multumesc anticipat pt sugestii

#24
iancovm

iancovm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2007

 cipix, on Aug 5 2007, 00:34, said:

scuze ca ma bag si eu, nu ai 7 ron pe luna?

Legea 230 din 2007

Art. 46. - Toþi proprietarii au obligaþia sã plãteascã lunar, conform listei de platã a cheltuielilor asociaþiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de furnizori, cota de contribuþie ce le revine la cheltuielile asociaþiei de proprietari, inclusiv cele aferente fondurilor din asociaþia de proprietari.

Art. 47. - Cheltuielile asociaþiei de proprietari sunt urmãtoarele:
   a) cheltuieli pe numãr de persoane care locuiesc sau desfãºoarã activitãþi în proprietãþi individuale;
   B) cheltuieli pe consumuri individuale;
   c) cheltuieli pe cota-parte indivizã, în funcþie de suprafaþa utilã a proprietãþii individuale;
   d) cheltuieli pe beneficiari, aferente serviciilor individuale ale proprietarilor, dar gestionate financiar prin intermediul asociaþiei de proprietari;
   e) cheltuieli pe consumatori tehnici;
   f) cheltuieli de altã naturã.


scuzi ca ma bag si eu cipix da tu crezi ca daca vin eu la tine si iti spun bai !??!?!?!!? de maine imi platesti suma de 7 lei pe luna pe aeru care il respiri  ca asa vreau eu sunt cu mediu;!!?!?!? ce pana me e aeru tau ?? platestel!!!!!
apoi vine si sorame:D care e la drumuri si poduri
domnle tu sa platesti 6lei pt ca cineva trebuie sa curete gumele tale de mestecat care le arunci  si se prind de asphalt  scoate banu ca altfel ... iti iau asfaltu:P
vine si cumnatamui la tine ............ ba tu sa imi dai mie suma de 10 lei ca ... pana me pana acu nu am spus dar tu stii ca la apa si gunoi platesti cam putin si faci gunoi cam mult :-w ia sa mai platesti inca 4 lei in + ca asa am eu chef ,,,
si in final vine si vecinu meu care el saracu are asociatia pe zona si iti bate in usa si ti spune ... ba gogule ia si dati jos aeru conditioanat si mori de cald ce ma intereseaza pe mine ca mori si asa suntem prea multi date .,.... deaq:d  ia mai da 4lei si pt asta ...... auleu ai si antena/?? a tu de deleetezi ?? ia da inca 3 lei si pe asta ca devii prea inteligent :D wow ma frate ai reclama pusa la balcon ?????!?!?!!? vai mama ia da mancatias bani si pe aia ca doar nu e apartamentu tau asta pe care ai dat 2 miliarde e apartament inchiriat :P cu 2miliarde deci nu ai fuul option la apartament !! morala e alta
nu ma iau de tine CIPIX dar asa ma macina gandul ca ce e al tau nu e al tau nici pe departe si ce ma enerveaza gandul ca traim intr-o societate in care toti unii pe altiii ne mancam din ce in ce mai mult si ne taiem cacile unu la altu fara sa ne uitam daca distrugem
apoi.... mai este si inca una .... 4 lei de colo 6 lei de colo 4 de colo 1 de colo frate se aduna pt ca noi populatia suntem ca mieii ne supunem  pt a evita cine stie ce necaz cu autoritatile si de celemai multe ori gresim ca nu ne impunem
ajungem sa fim calcati in picioare  cu mult respect    nu ma judecati pe mine ca sunt mai destept:))  :thumbup:

#25
claudyu27

claudyu27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.06.2007
In primul rand, scuzati-ma daca am facut post-ul intr-un loc gresit dar nu am gasit o alta sectie care sa corespunda. Eu stau in chirie cu inca un coleg in Cluj si cheltuielile de scara sunt in jur de 1 mil 200. Stam de 2 luni aici si acum trebuie sa platim scara si chiria pe luna aceasta. M-am uitat pe tabelul cheltuielilor de scara si am vazut niste lucruri care mie nu mi se pare normal sa le platesc (rata interfon, fond reparatii, cota indiviza). Ce ma intereseaza cel mai mult e aceasta cota indiviza. Noi inchiriind apartamentul suntem obligati sa o platim? Uitati ce am gasit pe internet:

"Prin cota-parte (cota indiviza) se intelege cota de proprietate care ii revine fiecarui apartament proprietate individuala, din proprietatea comuna, si este (sau ar trebui) inscrisa in actul de proprietate.
Ea cuprinde terenul pe care este construita cladirea, curtea inclusa (loc de joaca), fundatia, structura de rezistenta, acoperisul, terasele, scarile, holurile, subsolurile, casa scarii, tubulatura de gunoi, rezervoarele de apa, ascensoarele. " Citatul era din un articol care trata cumpararea unui apartament nou.

Aceasta cota nu trebuie platita de proprietar ? Stam la bloc cu 4 etaje, la parter. Daca mai trebuie sa va dau detalii spuneti-mi. Nu avem contract legal cu proprietarul. Vreau doar sa stiu daca aceasta cota-indiviza trebuie platita de chirias in mod normal. Cu tot cu rata la interfon si fondul de reparatii ajunge la 65 de ron pe luna. Astea sunt cheltuieli care ar trebuie sa ii revina proprietarului,nu? Astept un raspuns si va multumesc anticipat!

Edited by claudyu27, 06 January 2008 - 18:41.


#26
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
mi se pare normal ca proprietarul sa plateasca ce spui tu. daca de maine se apuca asociatia sa renoveze fatada blocului asta nu e treaba ta ci a proprietarului.

#27
claudyu27

claudyu27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.06.2007
Da, stiu. Eu nu sunt lamurit cu cota indiviza daca trebuie sa o platesc sau nu. Ma poate ajuta cineva?

#28
claudyu27

claudyu27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.06.2007
Da, stiu. Eu nu sunt lamurit cu cota indiviza daca trebuie sa o platesc sau nu. Ma poate ajuta cineva?

#29
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
Unii administratori in tabelul de intretinere folosesc denumiri prescuratate, de multe ori confunze (dar nu neaparat gresite).
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu administratorul sa-l intrebi exact.

Eu bag mina in foc ca "cota indiviza" inseamna cheltuieli ale blocului care se impart in functie de cota indiviza a fiecarui proprietar. De ex caldura la spalatorie/scara blocului, curatenia spatiilor comune (nu si gunoiul), reparatii diverse, cheltuielile legate de intretinere/revizia liftului (atentie, NU de operarea in sine a liftului). Si mai pot fi multe altele.

Edited by karcotashu, 07 January 2008 - 16:00.


#30
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
la ce etaj stai?

#31
laurentiu_206

laurentiu_206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.10.2006
@angajatul: la etajul 4/4

@caldut: Intradevar este un aspect de luat in calcul spalatul geamurilor. Si pana la urma cum le speli, este deranjanta murdaria exterioara? In cd-urile de prezentare de pe la apartamentele noi din Bucuresti toate au aceste geamuri de mari dimensiuni. Din pacate nu mai am nici un cd, acolo ce solutii se adopta?
De care geam ai si de unde l-ai cumparat? Poti pune o poza ceva?

M-am mai gandit la o solutie, ce parere aveti?

Attached Files



#32
dincaemanoil

dincaemanoil

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.05.2008

 iancovm, on Sep 12 2007, 13:26, said:

scuzi ca ma bag si eu cipix da tu crezi ca daca vin eu la tine si iti spun bai !??!?!?!!? de maine imi platesti suma de 7 lei pe luna pe aeru care il respiri  ca asa vreau eu sunt cu mediu;!!?!?!? ce pana me e aeru tau ?? platestel!!!!!
apoi vine si sorame:D care e la drumuri si poduri
domnle tu sa platesti 6lei pt ca cineva trebuie sa curete gumele tale de mestecat care le arunci  si se prind de asphalt  scoate banu ca altfel ... iti iau asfaltu:P
vine si cumnatamui la tine ............ ba tu sa imi dai mie suma de 10 lei ca ... pana me pana acu nu am spus dar tu stii ca la apa si gunoi platesti cam putin si faci gunoi cam mult :-w ia sa mai platesti inca 4 lei in + ca asa am eu chef ,,,
si in final vine si vecinu meu care el saracu are asociatia pe zona si iti bate in usa si ti spune ... ba gogule ia si dati jos aeru conditioanat si mori de cald ce ma intereseaza pe mine ca mori si asa suntem prea multi date .,.... deaq:d  ia mai da 4lei si pt asta ...... auleu ai si antena/?? a tu de deleetezi ?? ia da inca 3 lei si pe asta ca devii prea inteligent :D wow ma frate ai reclama pusa la balcon ?????!?!?!!? vai mama ia da mancatias bani si pe aia ca doar nu e apartamentu tau asta pe care ai dat 2 miliarde e apartament inchiriat :P cu 2miliarde deci nu ai fuul option la apartament !! morala e alta
nu ma iau de tine CIPIX dar asa ma macina gandul ca ce e al tau nu e al tau nici pe departe si ce ma enerveaza gandul ca traim intr-o societate in care toti unii pe altiii ne mancam din ce in ce mai mult si ne taiem cacile unu la altu fara sa ne uitam daca distrugem
apoi.... mai este si inca una .... 4 lei de colo 6 lei de colo 4 de colo 1 de colo frate se aduna pt ca noi populatia suntem ca mieii ne supunem  pt a evita cine stie ce necaz cu autoritatile si de celemai multe ori gresim ca nu ne impunem
ajungem sa fim calcati in picioare  cu mult respect    nu ma judecati pe mine ca sunt mai destept:))  :thumbup:
AM 10 ani experienta in control disciplina in constructii, ARE DREPTUL.
Fatada ext. este proprietate in indiviziune a asociatiei de proprietari, deci trebuie sa platesti, dar nu este taxa ci chirie.
Legea 50/1991 reglementeaza ca nu este necesara Aut. Constr. deci nu are nici-o treaba Primaria.

#33
monika75

monika75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2009
de aproape 10 ani de zile incerc sa imni determin vecinul de deasupra sa isi repare tevile de la baie deoarece aproape ca nu trece zi fara sa mi se ude tavanul dar nu am reusit;nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de problema asta;cum trebuie sa procedez?

#34
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 monika75, on 7th June 2009, 20:29, said:

de aproape 10 ani de zile incerc sa imni determin vecinul de deasupra sa isi repare tevile de la baie deoarece aproape ca nu trece zi fara sa mi se ude tavanul dar nu am reusit;nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de problema asta;cum trebuie sa procedez?

in instanta, conform legii locuintei, este obligat sa-si repare instalatiile interioare, nu plange pe la primarie, ca plangi degeaba.

#35
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 Loreena, on 5th August 2007, 01:04, said:

Simpatici vecinii tai. Oare m-ar pune sa platesc si eu taxa pe alarma? Ca mai urla din cand in cand cand incurca nevasta-mea butoanele....

#36
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 monika75, on 7th June 2009, 22:29, said:

de aproape 10 ani de zile incerc sa imni determin vecinul de deasupra sa isi repare tevile de la baie deoarece aproape ca nu trece zi fara sa mi se ude tavanul dar nu am reusit;nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de problema asta;cum trebuie sa procedez?


Asigurare pe casa pentru toate daunele si lasa ca se ocupa firma de asigurari.
Au ei metode.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate