Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Probleme cu Asociatia de Proprietari, cu Administratorul....

- - - - -
  • Please log in to reply
319 replies to this topic

#307
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si dupa multa vreme de scarpinat in cap si cearta cu vecinii, intamplator femeia va descoperi ca problema era de fapt la ea. Ori avea inchis robinetul de pe teava de alimentare cu apa, ori masina de spalat era stricata.
Un lucru e clar: vecinul de deasupra e nevinovat.

 loock, on 03 aprilie 2017 - 23:06, said:

Daca apa nu ajunge la tine, inseamna ca e oprita de jos (sau de la nivelul tau daca aveti robineti pe palier).
Ntz, nici asta nu e, altfel nu ar fi fost singura fara apa.
Va spui io, problema e la ea.

Edited by Friskey, 04 April 2017 - 00:29.


#308
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Solutie de moment, tragi un furtun de la bucatarie dar vezi unde si cum il legi sa nu dai apa la tot blocul pe banii tai sau sa nu te inunzi. In timpul asta propui la asociatie sa separi etajele superioare de restul coloanei cu un robinet pana se rezolva problema. Asta daca nu vrei sa iti faci bransament individual.
Chestia cu furtunul am aplicat-o cam o saptamana pt ca undeva era o teava care curgea f putin dar nu se stie unde e. Era la un vecin care era plecat de acasa. Era in perete (alimenta cada) si apa se scurgea printre peretii de la baie pana la parter. Nu era nimeni inundat, doar se infiltra f putin apa.

Edited by underb, 04 April 2017 - 05:18.


#309
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Dar la ce etaj stai sa te coste sute de milioane sa tragi o teava?
E cativa lei metrul de teava Posted Image
Eu am tras teava separata intr-o locatie dupa ce a fost avariata teava comuna. E adevarat, nu era apartament la etajul 10-20 :D

 pasilla, on 03 aprilie 2017 - 21:35, said:

Poate pui si tu o schema (chiar si in Paint), ori mai multe detalii,  ca sa intelegem cum sta treaba.
Eu nu prea intelg ce legatura este intre teava vecinului de la WC, cu masina ta de spalat.
Cred ca vrea sa spuna ca vecinul are o defectiune (ori la coloana in dreptul lui, ori in casa), iar ca sa nu o repare a inchis apa de jos pe toata coloana ca sa nu curga .
Am patit si eu treaba asta intr-o locatie.

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 08:28.


#310
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,172
  • Înscris: 19.09.2005
Se rezolva simplu, faci asigurare pe casa si dai drumu la apa (eventual cand nu este acasa).

Edited by arg, 04 April 2017 - 08:48.


#311
dune3001

dune3001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.10.2014

 Friskey, on 04 aprilie 2017 - 00:26, said:

Si dupa multa vreme de scarpinat in cap si cearta cu vecinii, intamplator femeia va descoperi ca problema era de fapt la ea. Ori avea inchis robinetul de pe teava de alimentare cu apa, ori masina de spalat era stricata.
Un lucru e clar: vecinul de deasupra e nevinovat.

Ntz, nici asta nu e, altfel nu ar fi fost singura fara apa.
Va spui io, problema e la ea.

Apa e oprita de jos, din subsol de unde e valva aia, tocmai ca sa nu ne inunde vecinul de sus. Omul a anuntat ca s-a spart teava, dar nu vrea pur si simplu s-o repare. S-au plans si alti 2 vecini, dar degeaba. Daca era problema la mine, as fi rezolvat fara sa postez pe forumuri, nu?!

 arg, on 04 aprilie 2017 - 08:47, said:

Se rezolva simplu, faci asigurare pe casa si dai drumu la apa (eventual cand nu este acasa).
Toata lumea ca sa dau eu drumul la apa...Pai cum, fratilor, ce eu am access in subsol?! doar adminustratorul are cheie acolo, doar el umbla.

#312
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,172
  • Înscris: 19.09.2005
asta cu doar administratorul are acces e tare rau, de cand administratorul e sef pe tot ce misca?
ia fa-i reclamatie la politia locala sau macar ameninta-l ca-i faci reclamatii ca a furat din banii asociatiei....

#313
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
vecinul este obligat sa repare si sa permita accesul in apartament. amenintati-l ca-l dati in judecata , s-ar putea sa-si reconsidere pozitia.

http://legestart.ro/...de-proprietari/
http://www.avocatnet...te-la-bloc.html

#314
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
cand va aud cu adm de bloc ca il vedeti ca un semizeu mor...bai nene papitoiu ala de adm e platit de tine din banii tai nu este el miezu din dodoasca in bloc;))),si daca avaria este pe conducta principala este obligatia asociatiei sa o repare ...

Edited by baubig, 04 April 2017 - 09:27.


#315
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 dune3001, on 04 aprilie 2017 - 09:10, said:

Toata lumea ca sa dau eu drumul la apa...Pai cum, fratilor, ce eu am access in subsol?! doar adminustratorul are cheie acolo, doar el umbla.
Cere cheie de la administrator si fa copie. E dreptul tau sa ai cheie... faptul ca unii din bloc se fac stapani pe subsol si acoperis nu inseamna ca e ok.
Daca refuza, schimba lacatul/yala sa ramana el fara cheie sa vada cum e :D

#316
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,172
  • Înscris: 19.09.2005
Eu i-am spus administratorului ca sparg usa daca nu-mi da cheie, si amuzant e ca acum daca e ceva in neregula eu ii sun primul.

#317
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu nu inteleg de ce unii pun lacate/yala peste tot, de parca ar avea lingouri cu aur in subsol sau pe acoperis.

Pur si simplu unii sunt tarani, simt nevoia sa ingradeasca tot ce prind neingradit, sa se simta proprietar saracii.

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 09:48.


#318
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,172
  • Înscris: 19.09.2005
Din subsol se fura multe, izolatii, capace de scurgere, tevi , robinezi, debitmetre etc, nu trebuie sa intre toti idiotii in subsol.

Acum cativa ani sa apucat un vecin sa "aeriseasca" caloriferele si a deschis toate coloanele, s-au dus 5-10mc de apa pana am ajuns si l-am dat afara din subsol (impreuna cu alte vecin) si ne-am apucat sa reumplem instalatia de incalzire.

#319
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
mai, in principiu e bine sa fie incuiate usa de la terasa blocului si cea de acces in subsol. in felul acesta nu se intampla evenimente neplacute, au fost atatea cazuri de spargeri apartamente de la utlimul etaj, s-a intrat de pe terasa blocului (a permis modul in care era construit blocul)
sau cum s-a intamplat in cazul adolescentei din sibiu care a cazut de pe terasa unui bloc, incercand sa-si faca un selfie.
in blocul in care am locuit pana acum 4 ani se mutase la un moment dat un idiot care isi facuse crescatorie de porumbei pe bloc (de fapt se mutase cu tot cu porumbei, de la un bloc vecin, a trebuit sa-si vanda apartamentul ca sa-si plateasca datoriile la asociatie). toata ziua-buna ziua se fatzaiau pe terasa el, fii-su, prietenii lui fii-su care veneau sa vada porumbeii, samd. scurgerile de pe terasa se infundasera cu pene de porumbei. pana nu a fost facuta reclamatie impotriva lui si obligat sa desfiinteze crescatoria ilegala de porumbei, n-a fost liniste in bloc. argumentul forte care l-a convins a fost acela ca daca terasa are nevoie de reparatii, va plati el toata suma, fiind partial vinovat pentru degradarea terasei.
iar in subsol se pot baga iarna aurolacii, daca intrarea in bloc nu este si ea cu cartela/interfon. ca sa nu mai zic de rauvoitori, care pot inchide apa pe coloana vreunui vecin cu care are ceva de impartit.

#320
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,505
  • Înscris: 12.07.2010
Ai acces uşor la ţeava de apă în baia ta de serviciu? Chemi un instalator să monteze un robinet pe ea, îl ţii închis (robinetul!) până îşi rezolvă vecinul problema. Dai drumul la apă. Nu suntem chiar în ţara lui Papură Vodă, părerea mea ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate