Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Discutii despre Fujifilm S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
1597 replies to this topic

#1531
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
AWB este normal sa greseasca in cazuri anume, cum ar fi pereti de suprafete mari si colorati galbejit - camera presupune ca sunt mai albi, ca asa a fost gandit in fabrica procsul de AWB sa functioneze. Exemple cu suprafete mari de culoare in cadru care chipurile nu au fost WB corect, nu sunt decat exemple de functionare corecta a AWB :)
De aceea fotograful trebuie sa stie cand sa se bazeze pe AWB si cand sa aleaga manual alta optiune. De aia are preview la poza, are setare in meniu pt custom WB... Sau poate sa traga RAW, ulterior aplica ce WB doreste :)
Cunoasterea in detaliu a optiunilor si capabilitatilor camerei face diferenta dintre un pozar si un fotograf.

Edited by SuperDuper, 25 May 2009 - 16:31.


#1532
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,100
  • Înscris: 30.08.2006
Ieri mi-a sosit aparatul de la garantie, scotea prea intunecos mai ales  la timpi scurti de expunere si zgomot cam mare.. Mi-au schimbat obiectivul si acuma  scoate niste fotografii incredibil de clare si luminoase.Are o usoara subexpunere dar se poate corecta din aparat sau soft.Inca sunt in perioada de acomodare cu el :) .

Attached File  DSCF1052.jpg   970.85K   150 downloads   Attached File  DSCF0951.jpg   876.61K   131 downloads

PS: A disparut MURES  :lol:

#1533
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Felicitari ca ai rezolvat problema! Mie mi se par expuse bine.

Edited by SuperDuper, 27 May 2009 - 17:32.


#1534
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,100
  • Înscris: 30.08.2006
Le-am corectat din Levels.

#1535
licornut

licornut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.11.2005
Fratilor, am primit aparatul din strainatate!!!!!!!  :thumbup:

Dupa o asteptare de vreo 2 saptamini, am primit Fuji-ul luat cu 157 de euro, ca nou-nout (numaratoarea pozelor descarcate a inceput cu DSCF0192, deduc ca a servit la 192 de poze...). Nu are nici o zgirietura, nimic. Multe accesorii erau impachetate in pungi nedesigilare: parasolarul, cablul video, capacul pentru obiectiv.

Ei, si acuma....partea grea. Poate prind la sfirsit de saptamina o iesire la tara, undeva, sa fac niste poze. Oricum, venind de pe un Kodak CX7430 de 4 ani jumate...am de invatat!

Trebuie sa imi mai iau filtru UV Kenko, un card de 1 Go M+ (49,90 la emag)  (am deja unul de 512 mo, chilipir, la 20 Ron), o geanta Tamrac...
Insa de azi, pot spune si eu cu mindrie: Et mihi Fuji est!

Trebuie sa imi impartasesc cu cineva bucuria, asa ca, sorry daca postarea mea va pare nitel timpa...  :rolleyes:

#1536
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,100
  • Înscris: 30.08.2006
Felicitari pentru achizitie. Si eu astept sa-mi vina un filtru Kenko Skylight ca sa mai reduca usor nuanta albastruie la fotografiile facute pe cer senin.

A folosit cineva acest tip de filtru? Se vede o diferenta?

Edited by Leo2006, 02 June 2009 - 20:53.


#1537
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu as fi recomandat pentru cer sau apa un filtru de polarizare (liniara sau circulara, nu conteaza, eu am unul liniar). Astea pe 58mm nu sunt atat de scumpe.

#1538
Nefarius

Nefarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.02.2007
De curând mi-am luat si eu un trepied konig kn-d40 pentru fujica al meu si m-am gandit sa imi iau si niste filtre,voi de care imi recomanda?i? de polarizare sau circulare ? si care este diferenta dintre ele ? in afara de pret?

Edited by Nefarius, 08 June 2009 - 00:21.


#1539
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca faci o confuzie. Filtrele de polarizare sunt de doua feluri - liniare sau circulare. Ultimul este mai scump si este absolut necesar pentru camerele DSLR, nu pentru S6500 - asa cum deja am mai scris in postul anterior.

#1540
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,100
  • Înscris: 30.08.2006
Primele filtre pe care ar trebui sa le ai sunt UV sau Skylight  pentru protectia obiectivului si un Polarizor pentru cresterea contrastului si pentru o culoare mai intensa a cerului sau pentru reducerea reflexiilor pe suprafete nemetalice. Filtrele trebuie sa fie neaparat multicoating [MC] sau [HMC] digital.

Urmareste threadul acesta de filtre  http://forum.softped...showtopic=27919

Edited by Leo2006, 08 June 2009 - 10:47.


#1541
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 licornut, on 2nd June 2009, 21:40, said:

Fratilor, am primit aparatul din strainatate!!!!!!!  :thumbup:

Dupa o asteptare de vreo 2 saptamini, am primit Fuji-ul luat cu 157 de euro, ca nou-nout (numaratoarea pozelor descarcate a inceput cu DSCF0192, deduc ca a servit la 192 de poze...). Nu are nici o zgirietura, nimic. Multe accesorii erau impachetate in pungi nedesigilare: parasolarul, cablul video, capacul pentru obiectiv.

Ei, si acuma....partea grea. Poate prind la sfirsit de saptamina o iesire la tara, undeva, sa fac niste poze. Oricum, venind de pe un Kodak CX7430 de 4 ani jumate...am de invatat!

Trebuie sa imi mai iau filtru UV Kenko, un card de 1 Go M+ (49,90 la emag)  (am deja unul de 512 mo, chilipir, la 20 Ron), o geanta Tamrac...
Insa de azi, pot spune si eu cu mindrie: Et mihi Fuji est!

Trebuie sa imi impartasesc cu cineva bucuria, asa ca, sorry daca postarea mea va pare nitel timpa...  :rolleyes:
Invata sa faci Manual WB. O sa-ti trebuie. Este unul din cele mai bune compacte. Pacat ca n-are stabilizare.

#1542
licornut

licornut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.11.2005
Adevarul este ca am incercat sa fac custom WB si nu prea mi-a iesit. Am facut in fata unui perete alb (perete varuit de 2 ani, deci alb normal, nici prea alb, nici murdar) si nu mi-am dat seama daca a mers sau nu. Cred ca voi repeta procedura, pentru ca nici mie nu imi era prea clar ce trebuia s afac (desi am citit partea sta din manual si am citit si de pe forum discutiile anterioare).

Intre timp, am comandat un filtru Uv Kenko 58 mm de la f64 si astept sa soseasca.
Am un card de 1 Go tip M+ care se comporta ok (evident, simt diferenta fata de un SD). Am facut teste de scriere pe el bagindu-l in card readerul unui laptop si am copiat pe el un fisier de 142 de Mo in 52-55 de secunde aproximativ (doua masuratori). Copierea de pe el pe laptop a fost foarte rapida (maxim 10-15 secunde, daca nu ma insel).

Am facut si o droaie de poze, sa ma obisnuiesc. Evident, citeva zeci, daca nu sute, le-am facut "in orb", incercind diverse reglari pe manual sau pe modul P.

Iata citeva poze, mai mult sau mai putin reusite. Abia sunt la inceput...Insa sunt impresionat de posibilitatile acestui aparat, atitea cite le-am remarcat eu, pina acum.

Attached Files



#1543
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Luna nu ti-a iesit deloc, nu se poate poza pe automat... cu nici o camera.

#1544
licornut

licornut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.11.2005
Cred ca am tras vreo 100 de cadre cu luna, pina sa iasa ceva cit de cit.
Abia de astea am fost "multumit" ;) , daca pot sa ma exprim ca incepator...

Attached Files



#1545
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Poate mult mai mult aparatul.
Unu și doi.

#1546
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,100
  • Înscris: 30.08.2006
Nu inteleg de ce te complici pe manual. Treci pe modul P ,pune photometria pe spot si gata iti iese perfect din mana la zoom maxim.

#1547
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu iese chiar bine. "Spotul" de la fotometrie este mai mare decat luna, chiar la 300mm...
PS: Nu mai puneti poze la rezolutii atat de mari, mai ales cand sunt 90% cer negru. Exista crop-ul, resize-ul...

Edited by SuperDuper, 10 June 2009 - 18:54.


#1548
licornut

licornut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.11.2005
Merci pentru sfaturi!
Sorry pentru poze, am sa am grija data viitoare.
Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate