Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Discutii despre Fujifilm S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
1597 replies to this topic

#1
passa

passa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2007
SALUT
Pentru toti posesorii de S6500fd am deschis acest forum. Puneti poze si dati-va cu parerea. Nu ezitati sa intrebati ce nu stiti, poate stie unul raspunsul exact. care credeti ca sunt punctele forte si care sunt cele slabe. Sa-i facem un review.  :coolspeak:

#2
passa

passa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2007
Prima intrebare este despre filtre. se potrivesc filtrele cu filet de 58 mm. Cat de indicat este folosirea la o astfel de camera a unui filtru UV? Eu merg pe munte si cateodata urc pana la 2000 m si probabil ajung si la mare. Se stie ca peste 2000m si la mare trebuie folosit un filtru UV. Merita cam 120 lei un filtru?? Am gasit pe http://www.f64.ro/de...id=187&pid=3724 , sau stiti unde putem sa gasim unele mai ieftine si macar la fel de bune? Astept si alte propuneri si idei despre filtre (nu ma pricep la capitolul asta).

#3
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
^^^

Fotografii folosesc in general filtre UV si pentru protectia obiectivului. Nu cred ca vrei sa te trezesti cu zgarieturi pe obiectivul aparatului, mai ales ca nu-l poti schimba, iar ele pot aparea chiar daca ai grija si-l tii cu capacelul pus.

Eu personal am luat de la f64 Hoya Introduction Kit la sfatul unui prieten. Iesi mai ieftin decat daca ti-ai lua UV si polarizer separat.

Edited by SisterRay, 12 April 2007 - 18:00.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu mi-am luat un filtru UV pe 58mm - Sigma DG Ultra-low Reflection Multi-Coating. Sticla subtire si special coated pentru aparatele digitale (este o oarecare diferenta fata de coatingul filtrelor pentru aparate cu film). Este mai mult pentru protectie mecanica.

#5
passa

passa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2007
Da mersi, cred ca o sa-mi iau si eu un filtru UV. Care a folosit ambele tipuri de carduri? Eu am unul de 512mb tip M si e foarte mic mai ales daca si filmezi. O sa fiu nevoit curand sa-mi iau unu de 1gb. Alea tip H sunt mai bune, adica e diferenta considerabila? Cred ca merita...

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
In mod cert sunt mai bune,e pacat sa nu folosesti camera cu un card mai rapid de tip H,in special la filmare si RAW(dar nu numai) vei simti diferenta in bine.

Din pacate nici acest tip de card nu reduce semnificativ modul lent in care aparatul sterge o poza atunci cand alegi sa faci asta. :(

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca o sterg cu ajutorul Windows (camera conectata pe USB) se sterg rapid. Cred ca algoritmul de stergere din camera este lent - imi ia cam 2 secunde pana face patratelele alea albastre care simbolizeaza stergerea...
Oricum, personal nici nu am incercat alt card in afara de cel type H, Olympus 1GB - cu care nu am nici un fel de probleme.

Edited by SuperDuper, 15 April 2007 - 22:29.


#8
passa

passa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2007
eu de obicei fac format dupa ce descarc cardul. Are ceva? nu cred.

#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu are absolut nimic daca dai formatare din aparat,asa este cel mai bine sa stergi pozele dupa ce le-ai descarcat.

#10
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
Ziua buna tuturor.  Pentru posesorii de S6500/S6000 (FD/Z): am si eu o curiozitate - unde sunt produse aparatele voastre?

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Poststk, on Apr 27 2007, 17:05, said:

Ziua buna tuturor.  Pentru posesorii de S6500/S6000 (FD/Z): am si eu o curiozitate - unde sunt produse aparatele voastre?
Ca orice altceva din piata de consum mondiala, al meu S6000FD este "made in China". Acum, asta se refera numai la produsul final - asamblarea lui, nu zice nimic despre componentele lui (obiectiv, senzor CCD, etc).

#12
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
Merci fain, asa ma gandeam si eu.

In cautare de un aparat ieftin,  acum cam o saptamana m-am facut cu un S5600.  Asa mult mi-a placut aparatul, incat am zis ca il schimb pe un S6500 - ma atragea transfocatorul manual (5600-le aveam la cine sa il dau, fara pierdere prea mare - nu mergea returnatul, ca is in .ro).  Din documentari in documentari, am facut greseala sa citesc si manualul de la 9600. Asta, corelati cu niste bani care mi-au intrat "in plus", m-a facut sa dau submit la o comanda de 9600.  Diferenta de pret cam mare, dar am zis ca merita - ce atata scofala de bani.  Cand a sosit, am avut placuta surpriza sa intorc aparatul si sa citesc pe placuta de pe el un "made in japan".  Se pare ca pt varful de gama s-au hotarat sa il produca la ei acasa.

Asta ca informatie aditionala, pentru cei care oscileaza intre 6500 si 9600.

In rest, le consider aparate excelente pe toate trei (5600 -> 9600).  Dintre toate astea, probabil ca 6500-le e cel mai echilibrat acum ca pret/facilitati, dar nu imi pare rau deloc nici de 9600.

Numai bine, si la cat mai multe cadre frumoase.

#13
passa

passa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2007
Si al meu este facut tot in China. Au apus vremurile cand erau facute in Japan. A avut un prieten pe vremuri un fuji Mx2900 de la mama lui din Japan. dar pana la urma credeti ca mai conteaza asa mult? China vrea sa le faca pe toate si daca pot, sunt multi. :)

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postpassa, on May 2 2007, 05:02, said:

Si al meu este facut tot in China. Au apus vremurile cand erau facute in Japan. A avut un prieten pe vremuri un fuji Mx2900 de la mama lui din Japan. dar pana la urma credeti ca mai conteaza asa mult? China vrea sa le faca pe toate si daca pot, sunt multi. :)
Nu conteaza, produsul NU este conceptie chinezesca, numai asamblarea se face acolo ca este mancatoare mare de manopera si chinezii sunt platiti cum sunt platiti...

#15
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004

View PostSuperDuper, on May 2 2007, 13:21, said:

Nu conteaza, produsul NU este conceptie chinezesca, numai asamblarea se face acolo ca este mancatoare mare de manopera si chinezii sunt platiti cum sunt platiti...


Nici pozele nu ies cine stie ce.
Cu tot Super CCD-ul la pozele pe lumina canonul meu A530 scoate poze mai bune si fara atata ,,zgomot de imagine"
In rest e Ok aparatul
Dar nu mai il laudati atat ca i se urca la cap.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostCorbul2004, on May 7 2007, 08:30, said:

Nici pozele nu ies cine stie ce.
Cu tot Super CCD-ul la pozele pe lumina canonul meu A530 scoate poze mai bune si fara atata ,,zgomot de imagine"
In rest e Ok aparatul
Dar nu mai il laudati atat ca i se urca la cap.
Cred ca ai sindromul "strugurii sunt acri". Eu am inca pe birou si un Canon A530 (inca nu am putut sa il vand pe eBay) si STIU din proprie experienta ce fel de poze face. Daca tu nu ai putut vedea de ce este in stare S6000FD, nu mai abera.
Daca voiam poze cu zonele luminoase arse si zonele de umbra fara detalii, off-focus la lumina redusa, si ochi rosii cat cuprinde la blitz ramaneam la A530... Nu mai zic ca blitzul se incarca in 20 secunde si face un "tunel" luminos in centrul imaginii. Nu mai zic de aberatiile cromatice si defocalizarea la marginile pozei. Sa mai continuu?

Edited by SuperDuper, 08 May 2007 - 01:34.


#17
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004

View PostSuperDuper, on May 8 2007, 02:29, said:

Cred ca ai sindromul "strugurii sunt acri". Eu am inca pe birou si un Canon A530 (inca nu am putut sa il vand pe eBay) si STIU din proprie experienta ce fel de poze face. Daca tu nu ai putut vedea de ce este in stare S6000FD, nu mai abera.
Daca voiam poze cu zonele luminoase arse si zonele de umbra fara detalii, off-focus la lumina redusa, si ochi rosii cat cuprinde la blitz ramaneam la A530... Nu mai zic ca blitzul se incarca in 20 secunde si face un "tunel" luminos in centrul imaginii. Nu mai zic de aberatiile cromatice si defocalizarea la marginile pozei. Sa mai continuu?

Pe lumina iti mai spun odata
Ca nu prea se vad diferente.
Ca ,,zgomot de imagine" A530 este mai bun. F6500 are un zomot de imagine mult mai mare decat A530.

Nu am discutat de blitz SI DE POZE DE NOAPTE SI PE INSERAT

Nu te supara ca m-am luat de copilul tau. :D

Eu am facut poze cu amandoua pe lumina si nu prea mi-a placut Fuji 6500

#18
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
corbule, de ce nu pui si tu exemple aici, 100% crop. si iti pun si eu poza facuta la iso 400 si iso 800, cu S5600

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate