Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

triunghiul bermudelor

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 khrystopherr, on Apr 12 2008, 01:59, said:

dap? deci sa inteleg ca u nu crezi in existenta altor fiinte in universul asta  larg nici in existenta altor dimensiuni decat
Si daca sa zicem cred, asta inseamna ca trebuie sa-mi imaginez alieni peste tot pe unde sunt lucruri inexplicabile ? :) Vezi unde duc prea multe sf-uri.

 khrystopherr, on Apr 12 2008, 01:59, said:

e alegerea ta..explica mi si mie cum de nu s a gasit nici o urma din toate avioanele  vapoarele care si au gasit sfarsitul in mult discutatul triunghi al bermudelor?
E alegerea mea bazata pe cunostinte si ratiune. Avioanele au fost gasite mai demult (ar trebui sa mai te informezi), ambarcatiuni la fel, dar evident nu toate au fost gasite pentru ca nu sta nimeni sa le caute. Nu stiu daca ai studiat oceanografia dar, cunoastem mai putin de 5% din ce se afla in adancuri, nu uita cati ani au trecut pana sa gaseasca Titanicul... e o munca enorma sa gasesti lucruri in adancuri, cu toata tehnologia moderna.

http://www.contactpa...eral/news39.htm

Edited by Bean, 12 April 2008 - 04:58.
"merge posts"


#56
khrystopherr

khrystopherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.04.2008
ok..daca ce spui tu ar fi explicatia adevarata,unica..atunci misterul e elucidat si daca majoritatea e de acord cu explicatia in care crezi si tu si care mi se pare si mie f probabila atunci topicul ar trebui incheiat aici si  fenomenul triunghiul bermudelor sa intre in sfera normalitatii pt toti oamenii.dar pana la descoperirea unor dovezi sigure concrete care sa excluda categoric si fara drept de apel celealate ipoteze e normal sa ramanem deschisi tuturor variantelor.lumea nu i asa simpla si usor de explicat..e mult mai complexa si noi din teama de a ne vedea prinsi intr o retea de fenomene inexplicabile care ne arata cat de mici (la figurat)suntem incercam sa gasim explicatii naturale pt orice pt a ne creea iluzia ca detinem controlul asupra intregului univers...se va vedea in timp care dintre variantele expuse pana acum este cea corecta.momentan cea care are la baza cauze naturale e cea mai plauzibila deoarece oamenii nu sunt prea receptivi la celelalte.:D..o zi buna nu mai revin cu alte comentarii pe acest subiect..am spus in mare parerea mea.

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Aici nu e vorba de acceptari sau nu, fiecare poate crede ce vrea, daca insa doreste o explicatie rationala atunci trebuie sa folosim ceea ce stim, ceea ce am invatat despre curenti oceanici, conditii meteo speciale si eroarea umana, asa cum se mentioneaza si in linkul dat de mine mai sus in care sper ca ai citit cum s-au produs accidentele in cauza mai ales cel cu avioanele. Zona triunghiului este mai aparte asa cum exista sosele unde se produc mai multe accidente decat pe altele, nu inseamna ca e vreo poarta dimensionala (ce dimensiuni nu stiu...) sau vreo civilizatie foarte veche si presupusa foarte dezvoltata, si care culmea nu a lasat urme :)
Deasemenea asta nu inseamna ca topicul se inchide sau mai stiu eu ce, discutia ramane astfel incat sa putem comunica unii cu altii, aici nu e mirc, e forum :)

Edited by andreic, 12 April 2008 - 18:50.


#58
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

 andreic, on Apr 12 2008, 00:32, said:

Toate cele 3 sunt fabulatii SF, cele mai plauzibila este cea data de combinatiile de curenti marini calzi/reci care dizloca metanul de pe fundul marii si care ocazional se intampla la momente nepotrivite. Deasemenea posibilitatea furtunilor pe neasteptate pot declansa diverse evenimente. Pe vremuri radarele doppler nu erau asa performante incat sa detecteze aceste fronturi de furtuna si intrau inele fara sa stie ce era acolo.
Asa cum am mai spus, in prezent lumea pe acolo se plimba de zor, turismul e in floare, avioane, vapoare etc... nu tu dimensiuni, alieni & stuff.
Poate îmi explici și mie cum gazu metan poate deregla busolele și instrumentele de navigație  :scratchchin:
Apoi piloții americani de la zboru 19 din Decembrie '45, nu vorbeau de nici o furtună ci de o ceață și alte fenomene, nicidecum furtună.

Edited by Nigel, 24 April 2008 - 17:14.


#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Nigel, on Apr 24 2008, 17:12, said:

Poate îmi explici și mie cum gazu metan poate deregla busolele și instrumentele de navigație  :scratchchin:
Apoi piloții americani de la zboru 19 din Decembrie '45, nu vorbeau de nici o furtună ci de o ceață și alte fenomene, nicidecum furtună.
Vezi in linkul catre informatii despre intamplarile alea cu avioanele dat de mine mai sus si o sa intelegi. Busolele magnetice in unele locuri de pe glob nu functioneaza corect, campul magnetic nu e asa uniform cum se crede, sunt zone prin in Pacific unde este inversat (ca exemplu fara legatura cu insulele bermude) :)

Edited by andreic, 24 April 2008 - 19:02.


#60
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008
Dupa parerea mea ,in triunghiul bermudelor sunt doar niste interferente magnetice provocate de miscarile nucleului pamantului ..

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 k1vlad, on May 6 2008, 20:18, said:

Dupa parerea mea ,in triunghiul bermudelor sunt doar niste interferente magnetice provocate de miscarile nucleului pamantului ..
Sunt si interferente dar cerd ca neaparat provocate de nucleu, sunt zone in ocean unde campul magnetic e foarte slab sau cu sensul schimbat. Probabil una din zone este acolo, o sa caut o magnetograma sa vedem exact cum e pe acolo.

#62
alex-A1_

alex-A1_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2010

 akeem, on 8th March 2004, 08:19, said:

Acolo este una din portile prin care se trece intr-un univers paralel. Aia care au disparut acolo sunt acum pe Vesnicele Plaiuri ale Vanatoarei, se plimba si canta la harfa (ceea ce nu e mare scofala, dupa cum spune si Huck Finn).

nava derbishare a fost gasita sub mare deci nu este nicio poarta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate