Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

triunghiul bermudelor

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
catapral

catapral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2004
Uitatzi o adresa unde putetzi vedea cate shi cand au disparut o gramada de avioane: http://www.bermuda-t...t_aircraft.html
Grozav nu?  :D

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
triunghiul bullshitului = acea zona din oceanul atlantic  in care dispar vapoare si avioane si in care, spre deosebire de alte zone de oceane in care dispar vapoare si avioane, reapar mituri si legende, intr-un cuvint bullshituri

bwt, daca este atit de periculos in [BUHUHU] triunghiul bermudelor [/BUHUHU] de ce se mai circula? oricum cea mai haioasa teorie mi s-a parut a fi urmatoarea: pe fundul oceanului se afla o baza a extraterestrilor din dimensiunea a 12-a, care extraterestrii se duc si ei la veceu in mod regulat si tot in mod regulat, datorita continutului excesiv de fasole din hrana lor de baza, produc o cantitate impresionanta de metan. astfel, atunci cind extraterestrii din dimensiunea a 12-a, cazati pe fundului oceanului intr-o baza secreta, trag apa la buda, se elimina mult-mult-mult metan care face praf si pulbere tot ceea ce se bazeaza pe arhimede.

#21
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

catapral, on Dec 30 2004, 10:55, said:


Din cate observ acolo, triunghiu` are o predilectie pentru avioane "de duminica" si posibil pentru piloti scoliti pentru aceleasi avioane.
Daca as umbla sa-mi cumpar avion, clar nu mi-ar trebui Piper Cherokee, Cesna sau Beech Queen  :D

#22
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Pai mai, nu mai circula pe apa pe acolo, si nici prin aer. S-au lamurit astia: care a trecut, a dat coltzul.
Eu ma intreb insa altceva, ce se intampla cu atatea portavioane si avioane? Totusi un portavion nu-i cat o salupa, ce dracu, pe portavion iti incape mai bine de un stadion. Ei, pai unde dispar portavioanele si nu sunt vazute, ma? Nu gasesc astia ditamai portavionul? Sau ce, e scufundat acolo pe fundul marii? Pai la cate au disparut, daca s-au scufundat toate, trebea de atunci sa se ridice din mare munte de portavioane si avioane, ce draq... -_-

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
da cine ti-a spus tie ca s-au scufundat atitea portavioane? cartile si saiturile de doi lei? au disparut pe dracu. e ca si in cazul ozneurilor: filmeaza cineva 2 lumini pe cer si imediat devin doua ozeneuri care se dueleaza. rahat pe bat

#24
catapral

catapral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2004
In primul rand, Triunghiul Bermudelor are o dimensiune foarte mare. Punetzi mana pe un atlas shi vedetzi (e mai mare decat tara noastra).Este din insula Bermude pana in Bahamas (dupa altzii pana in capul Florida) pana in Puerto Rico. Puteau sa se scufunde mi shi mi de vapoare (tot nu iesheau la suprafatza). Pe de oparte datorita Dimensiunilor acestui triunghi pe de alta parte datorita Golf Stream-ului (uitatziva prin posturile mele ca am mai scris despre el).
A shi inca ceva:

               La Multzi Ani!  :lol:

#25
catapral

catapral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2004
Am pus la 'Add Attachment' o poza cu Triunghiul Bermudelor. E destul de mare pentru o zona despre care nu shtim prea multe.  ;)

Attached Files

  • Attached File  5.bmp   563.08K   140 downloads


#26
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Cand eram mic si eu eram fascinat de subiectu` Bermude asta...parca fusese la televizor serialu` ala cu Bobby: "Omu` din Atlantis"...remember? ala parca era de loc d-acolo

Dupa cum am mai zis e dubios ca majoritatea covarsitoare a disparitiilor sunt avioane sau barcute mici cu "soferi" cu "ore de condus putine". Dupa cum ziceau si aia pe la Discovery, desi teoria disparitiilor e interesanta dpdv hollywoodian, mult mai plauzibila e aia legata de meteo, care zice ca datorita curentilor, latitudinii si geografiei locului vremea se schimba mai repede in regiune...fapt care ii ia prin surprindere pe cei nepregatiti

#27
catapral

catapral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2004
Mai tzinetzi minte cand v-am spus despre celelalte zone care se aseamana cu Triunghiul Bermudelor in caracteristici?(daca nu mai uitatziva prin posturile mele).Va prezint Harta lui Ivan Sanderson cu cele 12 zone ciudate de pe glob (pe harta sunt doar zece, celelalte doua la poli)  :)
Poza 2 nu prea este clara...este scanata dintr-un vechi manuscris.
     :mellow:

Attached Files

  • Attached File  1.bmp   1.59MB   175 downloads
  • Attached File  2.bmp   142.83K   100 downloads


#28
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
@catapral: transforma pozele din bmp in jpg cand mai postezi ca sa le vada poporul mai repede

#29
catapral

catapral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2004
Bine! Multumesc mult...iti raman dator (@StGermain)!  :)

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

catapral, on Dec 28 2004, 16:48, said:

. Celebritatea Triunghiului Bermudelor se datoreaza faptului ca este zona cea mai intens circulata dar si celelalte zone prezinta „anomalii” magnetice ale spatiului si „timpului” .

<{POST_SNAPBACK}>


Come on :)
Depozitele alea albe de pe fundul oceanului au produs marea parte a problemei insa mitul s-a format si datorita accidentelor.

De pierdut nu s-a pierdut nimic acolo, toate zac pe acolo pe undeva dar who cares sa le gaseasca... Avioanele au fost gasite accidental.

#31
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu auzisem că sunt cam 5 astfel de zone pe Glob. Aceste zone se formeaza datorită mișcării de rotație a Pământului (se formează un fel de pentagon cu vârfurile la suprafața Pământului). Era dat exemplu faptul că atunci când amesteci foarte repede în ceai și scoți repede lingurița se observă cum se formează foarte repede un pentagon.
Eu am observat chestia asta când am făcut maioneză (amestecam repde și dintr-o dată am luat lingura, dar am lăsat și castronul să se miște, și s-a format un pentagon regulat -> bizar, nu înțeleg de ce).
Oricum explicația mi se pare rezonabilă.

#32
paser

paser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 29.09.2007
e gaz metan dar asta nu e principalul factor.principalul factor este ca e una din singurele zone de pe pamant unde se intalnesc curenti de aer cald cu cei de aer rece,...si stiti voi se formeaza furtunile care sunt vesnice acolo :rolleyes:

#33
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View Postpaser, on Nov 29 2007, 16:27, said:

e gaz metan dar asta nu e principalul factor.principalul factor este ca e una din singurele zone de pe pamant unde se intalnesc curenti de aer cald cu cei de aer rece,...si stiti voi se formeaza furtunile care sunt vesnice acolo :rolleyes:


Bey...., dat dreaq mai esti tu la pseudo 13 ani, ce cultura vasta ai, cum le mai stii tu pe toate. Curentii de aer rece se intalnesc cu cei de aer cald si la Buzau, care este diferenta ?. Deocamdata sunt doar supozitii, un raport final nu a fost inca dat oficial, probabil nici nu se doreste asta. Un stat puternic cum este de exemplu Statele Unite daca vor descoperi care este adevarata cauza mai mult ca probabil ca vor tine secret rezultatul incercand sa vada in ce masura pot folosi in interes personal si strategic fenomenul, in sensul reproducerii lui la scara mai mica. Vezi experimentul Philadelphia

#34
paser

paser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 29.09.2007

View PostBlack Hawk, on Nov 29 2007, 18:50, said:

Bey...., dat dreaq mai esti tu la pseudo 13 ani, ce cultura vasta ai, cum le mai stii tu pe toate. Curentii de aer rece se intalnesc cu cei de aer cald si la Buzau, care este diferenta ?. Deocamdata sunt doar supozitii, un raport final nu a fost inca dat oficial, probabil nici nu se doreste asta. Un stat puternic cum este de exemplu Statele Unite daca vor descoperi care este adevarata cauza mai mult ca probabil ca vor tine secret rezultatul incercand sa vada in ce masura pot folosi in interes personal si strategic fenomenul, in sensul reproducerii lui la scara mai mica. Vezi experimentul Philadelphia
da dar la buzau nu e apa ca sa se formeze chestile alea :rolleyes:

#35
the13

the13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.10.2007

View Postmanchimen, on Dec 1 2007, 12:35, said:

Pai si din ce vrei sa bea saracii oameni ? Din palme ?


nu inteleg de ce va abateti de la subiect?

legat de triunghiul bermudelor

e ceva ciudat acolo
nu exista explicatie pt ce se intampla acolo (inca)
sau cum a spus cineva mai sus, este o explicatie dar nu pt muritorii de rand ca noi

sunt tare curios ce se intampla acum colo cu chimbarea polilori sau ce sa va intampla in momentul cand va trece pe langa pamant
Planet X

#36
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

View Postmanchimen, on Dec 1 2007, 14:55, said:

Pai de ce ne abatem de la subiect ? Triunghiul Bermudelor e un triunghi de apa, noi vorbeam de apa si de faptul ca Elodia s-ar putea sa fi disparut in Triunghi. Daca vorbeam de Buzau sau stiu eu ce prostii, atunci puteai sa zici ca ne abatem de la subiect  :D

Ce e Planet X ? Ceva ca si Captain Planet ? O sa dau un search pe gogule ca m-ai facut curios !

Edit: Am citit ... aiureli .. parerea mea !
Am un coleg al carui tata e marinar. A trecut prin triunghiul bermudelor de cateva ori si si ne-a spus ca se intampla lucruri ciudate. Spunea ca de la o vreme frumoasa si o mare linistita, extrem de repede se schimba vremea si incepea furtuna. Asta ar fi una.

Mai spunea ca timpul trece altfel acolo. Au parcurs o anumita distanta intr-un timp extrem de lung (sau extrem de scurt, nu mai stiu exact). Ne-a aratat si niste imagini filmate de el, da nu a prins nimic deosebit pe camera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate