Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#847
ciprianandrei

ciprianandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2004
Salutare tuturor.
La cat credeti ca mai ajunge o izolatie cu polistiren expandat de 10-15cm, cu tot cu tencuiala si ce mai intra , plus manopera?
Nu stiu daca renteaza sa ma apuc de lucrare sau ba.

Am tot auzit preturi destul de diferite, poate cineva din breasla sa-mi zica un pret cat de cat mai exact pe mp, total?
Suprafata lucrarii este de peste 400mp in varianta in care izolam tot bloculetzul, sau varianta 200mp numai jumate.

Merci mult!

#848
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
http://www.arcon.com.ro/Ro/calcul.php

cu manopera te descurci tu

#849
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
sper ca e topicul corect...tot termoizolatie se cheama...

vreau sa pun 20cm vata minerala izolatie la acoperis.

capriorii insa au 10cm grosime. cum procedez?

1 comprim vata: 10 cm vata comprimata au acelasi coef termic cu 20 cm vata necomprimata?

2 pun niste distantieri de 10cm (+10 capriorii = 20cm) si las vata necomprimata si apoi pun scandura si rigipsul?

multumesc

#850
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Mai bine cred ca ar fi in felul urmator: primul strat de vata minerala de 10cm intre capriori iar cel de-al doilea strat se pune perpendicular peste primul, pe si peste capriori dupa care urmeaza profile rigips,folie bariera de vapori,rigips.

#851
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 enemy2day, on Feb 20 2009, 20:48, said:

[...] 10 cm vata comprimata au acelasi coef termic cu 20 cm vata necomprimata? [...]
NU.
Este foarte bun sfatul lui oif_nelu_1970.

Edited by raduk, 21 February 2009 - 07:43.


#852
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

 oif_nelu_1970, on Feb 20 2009, 23:04, said:

Mai bine cred ca ar fi in felul urmator: primul strat de vata minerala de 10cm intre capriori iar cel de-al doilea strat se pune perpendicular peste primul, pe si peste capriori dupa care urmeaza profile rigips,folie bariera de vapori,rigips.

asa imi inchipuiam si eu.

rigipsul ala de tavan trebuie pus neaparat pe profile? nu merge aplicat pe scandura? ma gandeam sa nu mai iar profile...

#853
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
lemnul poate lucra in timp. Si eu sunt in situatia ta si ma bate un gand sa pun profile metalice la imbinarea placilor de rigips, sipcile de lemn urmand sa le asez doar sub placa

#854
95puf

95puf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2009
Am un apartament intr-un bloc construit in 1954 din caramida plina cu grosimea zidului exterior de cca 45 cm (doua randuri de caramizi zidite in forma de T) si as vrea sa-l izolez pe exterior cu polistiren. Stau la etajul 2 (si ultimul).
Problema este cu ce tip de polistiren, expandat (de 10cm) sau extrudat (de 5cm)? Caci din cate am citit pana acum aici (cca 30 pag) ba unul se farama, ba prin celalalt nu respira peretele, etc.
Luminati-ma si pe mine..........

#855
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007

 95puf, on Feb 23 2009, 03:42, said:

Am un apartament intr-un bloc construit in 1954 din caramida plina cu grosimea zidului exterior de cca 45 cm (doua randuri de caramizi zidite in forma de T) si as vrea sa-l izolez pe exterior cu polistiren. Stau la etajul 2 (si ultimul).
Problema este cu ce tip de polistiren, expandat (de 10cm) sau extrudat (de 5cm)? Caci din cate am citit pana acum aici (cca 30 pag) ba unul se farama, ba prin celalalt nu respira peretele, etc.
Luminati-ma si pe mine..........


polistiren expandat de 10cm cu densitatea de 15kg/m3. Nu extrudat, peretele nu mai respira. Plus ca e foarte scump. Cel mai probabil blocul tau ca iesi la "pensie" inainte de polistirenul ala.

#856
flyproject

flyproject

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 13.07.2007
Locuiesc la bloc (parter) si vreau sa fac o izolatie intr-o prima faza pentru podea deoarece subsolul blocului are multe guri de aerisire si iarna se transmite mult frig prin podea.
Intrebarea mea se refera la modul de izolare a podelei. Cum este mai bine ? Sa fac o izolare a planseului subsolului cu polistiren expandat de 10 sau sa fac o izolare in interior cu polistiren extrudat ? Cat ar trebui sa fie de gros polistirenul extrudat si daca trebuie sa mai pun peste el si sapa ?
M-am gandit ca daca as utiliza polistiren extrudat in interior m-ar duce mai ieftin deoarece ar iesi din discutie baia si bucataria care au gresie. Plus ca peste polistirenul extrudat as vrea sa pun parchet laminat care mai are si el o folie de izolare.

Ce ma sfatuiti ?
Multumesc anticipat.

#857
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Izolarea planseului subsolului cu polistiren expandat de 10cm sau vata minerala este mai bine cred eu,
  -polistirenul expandat este cu mult mai ieftin decat cel extrudat.

#858
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 30.08.2005
Mai degraba vata minerala, e la juma de pret fata de expandat...

#859
savelcristian

savelcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006

 flyproject, on Feb 24 2009, 11:45, said:

Locuiesc la bloc (parter) si vreau sa fac o izolatie intr-o prima faza pentru podea deoarece subsolul blocului are multe guri de aerisire si iarna se transmite mult frig prin podea.
Intrebarea mea se refera la modul de izolare a podelei. Cum este mai bine ? Sa fac o izolare a planseului subsolului cu polistiren expandat de 10 sau sa fac o izolare in interior cu polistiren extrudat ? Cat ar trebui sa fie de gros polistirenul extrudat si daca trebuie sa mai pun peste el si sapa ?
M-am gandit ca daca as utiliza polistiren extrudat in interior m-ar duce mai ieftin deoarece ar iesi din discutie baia si bucataria care au gresie. Plus ca peste polistirenul extrudat as vrea sa pun parchet laminat care mai are si el o folie de izolare.

Ce ma sfatuiti ?
Multumesc anticipat.

Daca aveti posibilitatea de a lipi polistirenul de 5cm de plafonul subsolului ar fi bine,pentru ca nu ati lua din inaltimea camerei.Pentru aceasta prima varianta,trebuie sa curatati bine plafonul pentru o aderenta cat mai buna a polistirenului ,apoi adeziv de polistiren,plasa,adeziv.
Si cea de a doua varianta este buna.Folositi polistiren extrudat de 2cm,pe care sa-l lipiti cu adeziv,apoi o sapa de 5 cm(daca este armata cu plasa rabitz,cu atat mai bine).Daca sapa este finisata bine(eventual cu elicopterul),dupa 30 zile puteti monta parchetul.
Cea mai buna solutie este prima ,pentru ca elimina tot deranjul din casa si timpii de asteptare.

#860
edupbr

edupbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 15.04.2006

 bibicu5, on Jun 15 2007, 08:33, said:

Voi priviti problema dintr-un unghi gresit....NU produsul de izolatie este de vina pentru mucegaiul sau umezeala de acolo ci faptul ca NU EXISTA VENTILATIE de frica sa nu aiba rece la picioare cucoana iarna....Ventilatia este o obligatie a constructorului si daca nu ati facut inca atunci adaugati grile in partea de sus a ferestrelor din PVC (in camerele principale grile de cca 30m3/h)
Asta mi-a recomandat cineva care lucreaza in restaurari de biserici.

#861
zorin70

zorin70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.10.2007
O cunostinta care este constructor in alta tara vecina cu noi mi-a recomandat sa pun ca izolatie a casei pe exterior vata bazaltica. Ce stiti de acest produs? Este mai bun ca polistirenul? Merita sau e f scump (asa spunea el)? La ei zicea ca primaria nu mai da voie l;a blocuri cel putin sa pui polistiren pe exterior. Posibil din ratiuni de incendiu. Multumesc.

#862
antoniodaros

antoniodaros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.11.2007
am o intrebare: chiar lavabila asta poate inlocui polistirenul cum zic astia pe site (avitop.eu)? Cum un strat asa de subtire poate sa izoloze termic? Ma puteti scoate din ceata?

#863
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
O aberatie!!Poate izolatie hidro dar nu termo.

#864
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007

 zorin70, on Mar 4 2009, 13:51, said:

O cunostinta care este constructor in alta tara vecina cu noi mi-a recomandat sa pun ca izolatie a casei pe exterior vata bazaltica. Ce stiti de acest produs? Este mai bun ca polistirenul? Merita sau e f scump (asa spunea el)? La ei zicea ca primaria nu mai da voie l;a blocuri cel putin sa pui polistiren pe exterior. Posibil din ratiuni de incendiu. Multumesc.


e scump, merita daca ai banutii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate