Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

CANADA - viza turist

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#55
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View PostCristaly, on Aug 28 2007, 16:00, said:

Ce repede trece timpul! Acum cateva luni aveam emotii pentru viza. Dupa doua luni de Canada ma gandesc cum vor fi zilele mele de-acum. Montrealul este un oras superb, plin de viata si atat de prietenos. Ma intorc acasa cu gandul de a reveni din nou aici, dar nu ca turist. Bafta, tuturor celor care aplicati!


Imi poate spune si mie cineva, foarte clar, ce acte trebuie sa depun pt. a obtine viza turistica pe 6 luni. Adica: actul x, y, z.
Am inteles ca pot depune personal acest "dosar" la ambasada in Buc. si astept raspunsul in aceeasi zi ( pozitiv / negativ), eventual interviu in aceeasi zi. Este corect ?
Cati bani trebuie sa le arat in extras, sa fiu sigur de accept ? Sa nu spuneti un milion  :P .
Stie cineva, perioada vizei trebuie sa fie cuprinsa in valabilitatea pasaportului si atat sau dupa ultima zi de viza trebuie sa mai am valabilitate la pasaport inca nu stiu ce perioada ?

Inteleg ca sediul ambasadei s-a mutat undeva in spatele B-dului Aviatorilor. Exista acolo afisat ce imi trebuie pt. viza, pot obtine eventual info. prin telefon ?

Multam' fain !

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://geo.internati.../romania-en.asp

iti spun si la telefon de obicei ce trebuie sa aduci

If you want to come to Canada for a few days or several months, you must meet some important immigration requirements. You must be in good health, law-abiding and have enough money to support yourself and your dependants during your stay

http://www.cic.gc.ca...t/apply-how.asp

#57
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMembruAnonim, on Sep 4 2007, 18:13, said:

http://geo.internati.../romania-en.asp

iti spun si la telefon de obicei ce trebuie sa aduci ....


Bun,

am vazut si notat, deci:

1 - invitatia de la amicul meu din Canada - e deja cetatean, a mai facut, stie sa o faca
2 - pasaport, dar tot nu stiu daca iau viza sa zicem pe dec. 2007 - mai 2008 si pasap. expira doua luni mai tarziu e ok ? Sau trebuie sa fac un nou pasaport ???, sa stiu - ca mai dureaza si ala o luna pana iese si poate se scumpesc biletele de avion.
3 - 2 foto / caciula conf specif. mentionate
4 - de platit taxa de viza 75 CAD / caciula + chitanta IMM 5401 ( probabil o balarie de-a lor de care se pomeneste mai sus in topic, se plateste la o banca anume, parca Transilvania )
5 - dovada banilor ( banuiesc ca vor extras bancar ) -  dar cat anume Proof that you have enough money for your visit to Canada. The amount of money may vary, depending on the circumstances for your visit - mi se pare prea ambigua formularea - concret cat adica ??? 5.000, 10.000 eur. Pai daca e dupa mine, imi ajung si 1.500 eur. Stau la om acasa, mananc ca si acasa si mai vizitez ceva orase / locuri.
6 - buletinul, adeverinta de salariat ??? Sunt obligatorii sau e bine sa le am, asa doar in caz ca le cer.

Si care e mersul ???

Edited by metalactual, 04 September 2007 - 19:44.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din cate stiam, din Ianuarie ar trebui sa se elibereze noile tipuri de pasapoarte, cu cip electronic :) Nu te grabi , poate prinzi unul

Referitor la suma, probabil ca difera din cauza invitatiei gen AOS (SUA). Prietenul tau poate specifica ca iti asigura cazarea + masa pe durata sederii tale in Canada , in felul asta cred ca nu va trebui sa ai in cont 10 K eur, spune-i sa specifice si asta in invitatie

Edited by MembruAnonim, 04 September 2007 - 22:42.


#59
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMembruAnonim, on Sep 4 2007, 22:41, said:

Din cate stiam, din Ianuarie ar trebui sa se elibereze noile tipuri de pasapoarte, cu cip electronic :) Nu te grabi , poate prinzi unul

Referitor la suma, probabil ca difera din cauza invitatiei gen AOS (SUA). Prietenul tau poate specifica ca iti asigura cazarea + masa pe durata sederii tale in Canada , in felul asta cred ca nu va trebui sa ai in cont 10 K eur, spune-i sa specifice si asta in invitatie


Am fost la ambasada, am intrat...dezgustator.
Te verifica exact ca la aeroport, iti sting telef. mobil si ti-l opresc la poarta ( iti da un bon de plastic, ca la teatru ). Cand ajungi la ghisee, tragi un nr. de ordine dintr-un aparat electronic, in functie de ce problema ai - tip de viza, etc. Cred ca puteam sa stau 4-5 ore lejer pana sa ma cheme cineva sa-mi ofere info. dorite. Am intrat in vorba cu alti doritori de vize si mi-au spus ca majoritatea vin la 8:30 cand dau drumul la poarta si stau acolo o zi intreaga, fara telef. fara mancare, fara bauturi aduse de tine - le opresc la poarta. Poti bea apa de la un sistem gen "Cumpana", papa nu ai de unde sa iei, buda au acolo. Se sta pe scaune frumos, nu e coada, galagie, dar stai de inebunesti. Lumea binevoitoare mi-a pov. ce trebuie sa completez, cum e cu invitatia, ce acte sa mai depun ( de ex: adeverinta de salariat din care sa reiasa ca ti se acorda concediu pe perioada cand spui ca pleci in vacanta, copie dupa actul casei, extras de cont) si e bine pe invitatia trimisa de cel care face chemarea din Canada sa scrie ca te tine la el - casa + masa - si sa semneze pe ea si angajatorul lui de acolo si sa mai puna copie dupa actul lui de rezidenta. Plus ce s-a mai spus: poze tip, formularul tip - care il gasesti acolo tiparit sau pe net, banii ( cam 50 eur platiti la banca Transilvania - stiu functionarii de acolo ce si cum ) si pasaportul valabil, sa aiba cel putin o luna valabilitate peste limita finala a vizei.
Acum ce o fi folclor ce o fi real, nu stiu exact, eu cam asa o sa fac si o sa va spun cum a fost, dar mai dureaza ceva luni.
Daca pana atunci are cineva info. noi si exacte sunt binevenite.
Se pot lasa actele si la cutia de corespondenta din fata ambasadei - care s-a mutat pe Bd. Kiselef ( Str. Tuberozelor 1-3, sect. 1 ) si se asteapta rezultatul in 5 zile - probabil prin plic la adresa de coresp - zile lucratoare cred. Asta daca nu vrei sa stai o zi in ambasada. Sau cu DHL, cum se spune mai sus in acest topic.

In orice caz - se simte asa o atitudine de: ba, voi taranoilor astia de la capatul / fundul pamantului, stati cumintei  :worthy:  si nu miscati in front daca vreti sa vedeti mareata noastra patrie. As spune ceva picant....dar ma abtin. Dupa ce ca vreau sa-mi cheltui banii in gradina lor zoo, mai stau si cu coada pe sus...abia ma abtin sa nu le zic ceva.... :puke: .

Cat despre pasaportul cu cip...nu gasesc cuvinte in dictionar sa poata exprima ce cred eu despre asta  :death:  :puke:  :thumbdown:  :cursing: .
Bine, nu ca ar interesa pe cineva ce credem noi...

Edited by metalactual, 06 September 2007 - 12:14.


#60
comfortablynumb

comfortablynumb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
am fost saptaman trecuta pt viza Canada la ambasada lor din Anglia. A fost foarte simplu, le-am aratat un bank statement si pasaportul. La ora 8 am fost acoo la 10 am terminat. Acum urmeaza partea mai grea- a fost cineva cu masina de nebun spre nordul quebecului? Sunt statii de benzina? Se mai curata drumurile ? Sigur o sa fie zapada destul de mare si sa nu raman prin pustietate:)

#61
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Esti stabilit in UK?

#62
Johnny Depp

Johnny Depp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2005

View PostXX, on Sep 6 2007, 05:13, said:

am fost saptaman trecuta pt viza Canada la ambasada lor din Anglia. A fost foarte simplu, le-am aratat un bank statement si pasaportul. La ora 8 am fost acoo la 10 am terminat. Acum urmeaza partea mai grea- a fost cineva cu masina de nebun spre nordul quebecului? Sunt statii de benzina? Se mai curata drumurile ? Sigur o sa fie zapada destul de mare si sa nu raman prin pustietate:)

Bineinteles ca se curata zapada, ce crezi ca aici e tara nimanui? Insa uite aici un exemplu de ceea ce te asteapta

http://cafeauademont...ata-pe-spinare/

#63
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Mai poate da cineva detalii cu privire la acordarea vizei - noutati ???

#64
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008
Buna. As vrea sa va-ntreb daca stiti ce fel de tipuri de vize exista,pt. Canada.  Mi-a zis cineva ca exista "viza de casatorie" sau ceva de genul asta. Tipul avea in Montreal pe prietena lui ( plecata din Romania,de cativa ani)  si a primit de la ea o invitatie de casatorie ( ? ) apoi a inceput demersul actelor,si in cateva luni a plecat la ea. Stiti cumva daca e posibil acest lucru? Rog sa-mi dati niste raspunsuri,strict legate de ce am scris mai sus,va multumesc anticipat.

#65
andren15

andren15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.01.2007

View PostRoVal1972, on Feb 23 2007, 02:13, said:

Se poate sa trimiti si la amb. USA cu DHLul.

E off-topic, dar simt nevoia sa precizez: Se poate numai sub 14 ani si peste 80, in rest trebuie mers la interviu. 100% sigur, am 4 vize de SUA luate pana acum.
Faza cu DHL la Sua e alta: daca nu ti se refuza viza (caz in care iei pasaportul pe loc inapoi) vii sa-l iei a doua zi (asta incepand din nov2006, inainte se lua in aceeasi dupa-amiaza) sau platesti taxa la DHL acolo in Ambasada si vine acasa. Dar NU merge sa trimiti actele cu DHL-ul, si mi se pare corect asa. Plus ca iti iau amprentele in format digital, care nu pot fi luate prin DHL, corect? (numai la degetele aratatoare). Asa ca atunci cand ajungi in SUA ti se iau iarasi amprentele la port-of-entry si calculatorul le compara cu amprentele luate la ambasada unde ai aplicat tu pt viza....asta e impotriva falsificarii vizelor sau a folosirii vizei de catre alte persoane. (cunosc eu 2 frati gemeni care calatoreau in Europa cu acelasi pasaport, evident nu plecau impreuna. (asta pe vremea cand era cu vize Schengen).

#66
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Treaba e nasoala: Canada a renuntat sa mai ceara vize turistice pentru sederi de maxim 90 de zile tuturor cetatenilor Uniunii Europene, mai putin bulgarilor si romanilor.

Sursa: Sofia News Agency, www.novinite.com

Mon 3 March 2008 14:06
Canada Lifts Visas for All EU Citizens Except Bulgarians, Romanians

Canada's government announced Thursday it has decided to drop the visa requirement for citizens of Poland, Slovakia, Lithuania and Hungary, making travel to Canada visa-free for all citiznes of EU states except Bulgaria and Romania.

Visa-free status for the four countries is effective immediately.

"Canada enjoys strong ties with these countries," Diane Finley, Minister of Citizenship and Immigration, said in a statement of the Canadian govenrmnet.

"Lifting the visa requirement will help build those relationships to the benefit of Canadians and the citizens of Poland, Slovakia, Lithuania, and Hungary," she said.

"We are committed to the free and secure movement of people between the EU and Canada," said Minister Finley. "We are also committed to the objective of visa-exempt status for all EU member states."

Citizenship and Immigration Canada (CIC) has vowed to continue to work in cooperation with the two remaining countries, Bulgaria and Romania, with the goal of having visa-free travel for all EU citizens.

Canadian officials will conduct technical visits to these countries as part of CIC's ongoing review to determine when visa requirements can be removed.

To guard against abuse of older passports, by January 2009, travelers from Poland and Lithuania will be required to carry a more secure e-passport for visa-free travel.

By law, all visitors to Canada require a temporary resident visa, except citizens of countries where an exemption has been granted.

Poland, Latvia, Lithuania, the Czech Republic, Slovakia and Hungary all joined the EU in May 2004, Bulgaria and Romania entered the European block at the beginning of 2007.

Canadians can travel anywhere in the 27-nation EU without a visa, and the EU would like all its 493 million people to enjoy the same privilege in Canada.

#67
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postmihairosioru, on Mar 3 2008, 14:34, said:

Treaba e nasoala: Canada a renuntat sa mai ceara vize turistice pentru sederi de maxim 90 de zile tuturor cetatenilor Uniunii Europene, mai putin bulgarilor si romanilor.
Sursa: Sofia News Agency, www.novinite.com

O sa le scoata si pt. noi, dar mai dureaza un pic, cred ca la anul. Fct. de ce fac si yankeii...
Eu am pierdut o zi si 100 eur cu rahatul lor de viza  :cursing: , ma rog asta e....vorba cea mai de "duh" a romanului.

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mi se pare fair play, dar știm cu toții ce s-ar întâmpla dacă le-ar scoate.

#69
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008
Am discutat cu cineva,si zicea ca anul acesta Canada va ridica vizele pt Romania(si Bulgaria,Ungaria) la presiunile UK si Germania.Ati auzit ceva? Cat e de adevarat? Exista surse oficiale care sa spuna acest lucru? Am cautat pe google,dar n-am gasit ceva concret.Daca stiti ceva,va rog sa postati aici.Multumesc.

#70
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
da este adevarat, dar in anul 2210. nici nu mai e asa mult...

#71
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

View Postlucas22010, on Mar 12 2008, 14:13, said:

da este adevarat, dar in anul 2210. nici nu mai e asa mult...
Si cand zice cineva ceva rau de Romania...hoooppp...sari (sariti)ca ars,nu :D  Eu speram sa fie prin 2100...dar....mersi de info.

#72
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postovidiu77, on Mar 12 2008, 15:47, said:

Si cand zice cineva ceva rau de Romania...hoooppp...sari (sariti)ca ars,nu :D  Eu speram sa fie prin 2100...dar....mersi de info.


Citeste Aici !


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate