Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

CANADA - viza turist

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#19
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 Phx, on Mar 7 2007, 13:23, said:

Invitatia trebuie facuta (scrisa de mana) pe un formular special descarcat de pe net. In plus, mai trebuie dovada de venituri (adev. de la job cu venitul anual) a celui care face invitatia, plus copie de pe cartea de identitate (adica dovada ca e cetatean canadian) tot pt cel care invita.
A propos de perioada de 4 luni, nu stiu ce sa zic, noi am avut pt o saptamana (ca atat vrem sa stam), dar viza e oricum pe 6 luni, nu scrie pe ea nimic de o saptamana, deci banuiesc ca orice perioada mai mica de 6 luni e ok.

dovada cetateniei se face cu pasaportul. canadienii nu au carte de identitate. pentru identificare se foloseste permisul, sau un document asemanator permisului care se elibereaza la cerere (oricum nu apare daca esti cetatean sau nu pe acest act), sau cardul de rezident (clar ca nu esti cetatean in aceasta situatie, acest card se preda la obtinerea cetateniei).
pentru a face o invitatie nu tb sa fii neaparat cetatean. tb doar sa locuiesti legal in canada.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
adica sa ai rezidenta ;) ca de locuit legal in Canada pot sa locuiesc si eu cu o viza turistica nu ? dar trebuie sa ai rezidenta

#21
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
asa e, sa ai rezidenta. in ignoranta mea, a locui, inseamna a-ti duce traiu' undeva; a fi turist= doar in vizita, in trecere.

#22
valymotei

valymotei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.10.2003
Sunt sanse mai mici de a primi viza daca iti trimiti actele prin DHL, decat daca mergi personal si poate esti mai "convingator"?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pai ce parere poate avea consulul de la un plic ? el nu vorbeste, tu da

#24
Cristaly

Cristaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2007
Doresc foarte mult sa obtin viza turistica pentru Canada, am invitatie de la un prieten. Sper sa gasesc aici cateva sfaturi de la cei care au reusit acest lucru. Am o singura vacanta si nu vreau sa dau gres.
    Am luat toate informatiile de pe site-ul Ambasadei si un ghid de la DHL. Mai am o serie de nelamuriri, ce presupune dosarul personal, trebuie actele legalizate la notariat? Eu am legalizat doar actele de pe locuinte. Si legat de contul in banca, ce suma minima imi recomandati sa am? La capitolul acesta nu stau prea grozav si de aceea vreau sa fac tot efortul pentru a fi bine.
   Voi trimite actele prin DHL. Ei se ocupa doar de expediere sau fac o verificare in sensul daca e complet totul?
   Va multumesc!

#25
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Vezi ca gasesti un subiect similar deschis de mine, in care am explicat procedura de obtinere a vizei prin DHL. Noi am obtinut f. usor.

#26
Cristaly

Cristaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2007

 Phx, on Mar 19 2007, 23:44, said:

Vezi ca gasesti un subiect similar deschis de mine, in care am explicat procedura de obtinere a vizei prin DHL. Noi am obtinut f. usor.


Multumesc. Deja am citit topicul respectiv. Am trimis si eu actele astazi tot prin DHL. Astept...eram curioasa daca se poate obtine un raspuns favorabil fara interviu.

#27
Cristaly

Cristaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2007
Astazi am primit telefon de la Ambasada. M-au chemat la interviu, se pare ca nu e cum am crezut, unora le vine direct viza.
Voi merge la inceputul saptamanii viitoare. Va rog, sfaturi daca aveti! Multumesc.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
stai calm(a) la interviu. atata tot , si daca nu iei viza ce ? poti sa mai incerci de cate ori vrei

#29
Edmond

Edmond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.03.2005
Salutare.Am si eu o intrebare.Prietena mea e in Canada si vreau sa ma duc la ea la vara.Ce acte imi trebuie si in cat timp se ia viza acum?

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 MembruAnonim, on Mar 11 2007, 01:29, said:

pai ce parere poate avea consulul de la un plic ? el nu vorbeste, tu da

interviurile de viza se fac cu consulu? :huh:

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu asa se procedeaza si la Ambasada Canadei ? Puteam sa jur ca asa este...

#32
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 Mosotti, on Mar 30 2007, 21:14, said:

interviurile de viza se fac cu consulu? :huh:

foarte rar si doar cand nu mai are ala atceva de facut si se plictiseste. in rest e o armata de functionari pentru asta.

#33
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

 Mosotti, on Mar 30 2007, 21:14, said:

interviurile de viza se fac cu consulu? :huh:

Consulu' se baga in seama doar la cazuri deosebite sau speciale sau la guralivi sau reclamagii.
Consulul Frantei la Bucuresti prin 2004 era prezent mai tot timpul prin spatele ghiseelor si supraveghea activitatea angajatelor, insa avea un dispret in atitudine si privire de iti venea sa il iei la palme.
Sunt convins ca era o specie de consul izolata, iesita din uz  :lol:

#34
adina1703

adina1703

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.04.2007
oki oki si cum pot sa dau de DHL ??? vreau sa aplic acum pentru viza de turist in canada , am sa primesc invitatia in 2 sapt de la rudele mele ( matusa , unchi ) vreau sa stiu ce formular trebuie sa complectez eu ??? am tot auzit ca formularul care trebuie trimis la ambasada ( + 2 foto format pasaport ) exista pe internet .. am gasit ceva dar nu sunt sigur ca este cel bun http://www.cic.gc.ca...ms/IMM5257B.PDF. si unde pot sa trimit banii pt. taza de viza am vazut ceva de la banca transilvania dar nu si nr. de cont ...
am si rezervare de bilet pasaport si sunt eleva deci trebuie adeverinta de la scoala .. deci ce anume mai trebuie trimis + raspunsuri la intrebarile de mai sus.
cine ma poate ajuta pls send email  [email protected] merci mult de tot

Edited by adina1703, 04 April 2007 - 11:16.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sa completezi , nu complectezi

http://www.internati...ntry_rom-en.asp

gasesti aici tot

#36
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 adina1703, on Apr 4 2007, 12:15, said:

oki oki si cum pot sa dau de DHL ??? vreau sa aplic acum pentru viza de turist in canada , am sa primesc invitatia in 2 sapt de la rudele mele ( matusa , unchi ) vreau sa stiu ce formular trebuie sa complectez eu ??? am tot auzit ca formularul care trebuie trimis la ambasada ( + 2 foto format pasaport ) exista pe internet .. am gasit ceva dar nu sunt sigur ca este cel bun http://www.cic.gc.ca...ms/IMM5257B.PDF. si unde pot sa trimit banii pt. taza de viza am vazut ceva de la banca transilvania dar nu si nr. de cont ...
am si rezervare de bilet pasaport si sunt eleva deci trebuie adeverinta de la scoala .. deci ce anume mai trebuie trimis + raspunsuri la intrebarile de mai sus.
cine ma poate ajuta pls send email  [email protected] merci mult de tot

Despre contul in care depui banii nu trebuie sa ai tu habar, il stiu cei de la orice sucursala a Bancii Transilvania.
Formularul pe care trebuie sa il completezi tu, ti-l dau cei de la DHL. Pt a afla care e DHL-ul cel mai aproape de tine, cauta pe site-ul lor www.dhl.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate