Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Slovenia

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#127
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,650
  • Înscris: 12.12.2006
La castel noi am urcat pe jos (cu doi copii, unul de 6 ani si unul de 2 ani si 8 luni), deci nu e greu. De acolo ai o panorama frumoasa a orasului.
Am parcat undeva in centru, intr-o piata mare, era parcare, cu plata parca, nu mai stiu. Am fost in iulie.
E frumos sa te plimbi pe stradutele vechi din centru, pe malul raului, dar nu stiu cat de animate sunt in anotimpul asta. Vara e plin de terase.

#128
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Buna seara
Pentru cine a mai fost pe litoralul sloven, vă rog să-mi spuneţi dacă se merită să stau  3-4 zile aici şi în ce localitate, unde există ceva plajă.
Într-una din zile vreau să merg la peştera Postojna, iar în altă zi la Veneţia (circa 2 ore dus 2 intors)
Mulţumesc.

#129
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010
Există plajă la Portoroz. În rest nu, e doar faleză betonată, chiar pe malul mării (pe coasta vestică, pe lângă complexul Bernardin). Şi nici pe coasta de nord (Koper, Izola, Strunjan) nu e plajă.
Merită din plin un sejur chiar mai lung. Te poţi plimba pe toată faleza pâââââână la Piran, unul dintre cele mai frumoase orăşele din lume, care îţi dă un pic senzaţia că eşti la Veneţia pe canalul Giudecca. Aşa încât nici nu mai merită să pierzi o zi cu Veneţia.
Sunt altele de făcut la Portoroz, Veneţia e prea departe (după părerea mea). În micul golfuleţ creat de hotelurile Histrion şi Vile Park (în colţul sud-vestic al coastei) ai parc acvatic indoor, iar în Piran există un acvariu (trebuie să verifici dacă s-a redeschis - eu n-am avut norocul să-l vizitez, de fiecare dată a fost în renovare - ultima dată am fost în septembrie 2008).
În ce priveşte alte obiective din zonă, în afară de Postojna, ai sistemul carstic de la Skocjan, care e mai impresionant, zic eu. Nu degeaba este monument UNESCO. Mai întâi ai o peşteră liniştită, cu frumoase concreţiuni, apoi începe să se audă râul subteran. Vuietul apei care curge sub tine prin peşteră (la 70 de metri mai jos, parcă atâţia sunt) îţi face pielea găină. Treci peste prăpastie pe un pod de beton şi mergi apoi în siguranţă, pe lângă prăpastie toată galeria imensă (câteva sute de metri). Iar după ce ieşi la lumină, portalul imens pe sub care trece poteca e comparabil cu cel din Apuseni, de la Cetăţile Ponorului:
Attached File  Skocjan20070916 025.jpg   183K   41 downloads.

Şi din zona cu parcare, restaurant şi magazin de suveniruri, se poate merge pe jos cvasiorizontal, pe potecă, vreo 2-300 de metri până la câteva puncte de belvedere amenajate, de unde se vede excelent celebra turlă de biserică, dincolo de întreaga dolină:
Attached File  Skocjan20070916 059.jpg   141.4K   48 downloads.

Lângă Postojna, la cca 9 km în amonte, ai castelul Predjama, alt obiectiv faimos. Şi mai sunt alte câteva peşteri frumoase în zona Karst. De asemenea, tot în apropiere se află satul Lipica, unde poţi merge la herghelia celebră.

Iar în Italia, lângă Trieste ai Castello di Miramare, precum şi Grotta Gigante, o peşteră formată dintr-o singură sală imeeeeeeeensă, de peste 100 de metri înălţime, care a deţinut o vreme recordul mondial de mărime (volum) a unei cavităţi naturale subterane. S-a calculat că biserica San Pietro din Vatican încape în Grotta Gigante. Peştera e luminată feeric, are şi concreţiuni:
Attached File  Grotta_Gigante070914 26.jpg   120.5K   47 downloads Attached File  Grotta_Gigante070914 09.jpg   144.52K   39 downloads,

însă ATENŢIE, e necesar să ştiţi că pt. a reveni la suprafaţă, va trebui să faceţi efortul de a urca cele cca. 500 de trepte betonate. Deh, nu există lift !

Acuma, voi veţi face ceea ce consideraţi că vă place cel mai mult, eu doar mi-am făcut datoria de onoare de a semnala câteva obiective de prim rang din zonă. Şi rămân la părerea că nu prea ar merita să pierdeţi o zi cu excursia la Veneţia. Pentru Veneţia oricum nu ajunge o zi, aşa încât, în locul vostru, aş rezista tentaţiei şi aş merge la Veneţia cu altă ocazie, când aş putea aloca acestui superb oraş mai multe zile.

Sper să fiu iertat pentru bucata off-topic (despre Italia), însă ambele state sunt în UE, nu mai există graniţă, iar cine merge în Slovenia la mare este foarte aproape de Trieste, care în trecut nu aparţinea Italiei.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 17 March 2014 - 04:38.


#130
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Mulţumesc pentru sfaturi. Între-timp am rezervat pentru 3 nopţi o cameră în Portoroz. Am hotărât să rezervăm o zi pentru pestera Postojna, castelul Predjama şi herghelia de la Lipica. Sper să ne încadrăm într-o zi. A doua zi loco, plajă, plimbare pe faleză, eventual seara un restaurant, sper să nu fie prea scump. A treia zi plecarea spre Bled unde am rezervat 5 nopţi. Aici încă nu ne-am făcut programul, mai este timp până în iulie.
Mulţumesc încă o dată. Dacă nu te superi, până plec am să te mai întreb una, alta, pe măsură ce mai mă documentez.
O seară bună.

#131
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmoreli, on 24 martie 2014 - 22:19, said:

A treia zi plecarea spre Bled unde am rezervat 5 nopţi. Aici încă nu ne-am făcut programul, mai este timp până în iulie.


in bled ar fi bine sa faceti o vizita la oficiul turistic unde gasiti informatii si materiale despre evenimentele din zona. http://www.slovenian...ka 2014_ang.pdf
noi in bled n-am prins (din pacate) decat pregatirile pt festival, insa am avut norocul sa prindem festivalul medieval din skofja loka care ne-a placut mult .

#132
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,650
  • Înscris: 12.12.2006
In (langa) Bled sa mergeti la Vintgar Gorge, niste chei foarte frumoase. Plus castelul, plus ocolul lacului pe jos, plus o vizita la Bohinj si cascada Savica...e foarte frumoasa zona.

Ti-as recomanda ghidul Lonely Planet Slovenia, sa va alegeti de acolo ce vreti sa vedeti.

#133
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Mulţumesc dariuscha şi mdt pentru sfaturi.
Până plec am timp să le adun şi să le pun cap la cap pentru a vedea tot ce este mai interesant în zonă.
Mulţumesc încă o dată.

#134
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008
daca nu ai ghid pt slo , suficiente informatii gasesti si pe net.

http://www.sloveniah...g/destinations/
http://www.slovenia.info/

pt bled - http://www.bled.si/e.../natural-sights

spor la treaba si vacanta placuta!

#135
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011

View Postdariuscha, on 26 martie 2014 - 10:03, said:

daca nu ai ghid pt slo , suficiente informatii gasesti si pe net.

http://www.sloveniah...g/destinations/
http://www.slovenia.info/

pt bled - http://www.bled.si/e.../natural-sights

spor la treaba si vacanta placuta!
Mulţumesc mult

#136
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,942
  • Înscris: 31.03.2003
Oare nu are habar cineva de o pensiune/motel decent la granita dintre Slovenia si Italia, in zona Postojna-Trieste?

#137
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008

View Postoaspetele, on 15 mai 2014 - 08:01, said:

Oare nu are habar cineva de o pensiune/motel decent la granita dintre Slovenia si Italia, in zona Postojna-Trieste?

iesi la postojna de pe autostrada si ia-o pe 6 spre prestranek. vei gasi de-a lungul drumului destule pensiuni, preturi in jur de 20/pers, +/- 2 euro, daca iei sau nu mic dejun. copii au reducere, chiar daca sunt mari
noi am stat de 2 ori aici https://www.google.r...adwoP7Rd59g!2e0
poti incerca si in postojna, mergand pe drumul spre pestera. am vazut cazari semnalizate si pe acolo.
probabil gasesti si mai aproape de trieste, in zona divaca-sezana.

#138
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,942
  • Înscris: 31.03.2003
mersi!

#139
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Poate sa-mi spuna cineva cum este vremea in Octombrie in Slovenia (10-15, Octombrie)?

#140
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Chiar nimeni nu a fost in aceasta perioada in Slovenia?

#141
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,650
  • Înscris: 12.12.2006
Uita-te pe accuweather la temperaturile de anul trecut. Sau pe wunderground, acolo ai history pe mai multi ani.

Daca mergi in zona de munte vremea e la noroc, ca peste tot la munte, poti prinde zile cu soare sau cu ploaie.

#142
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am ajuns in sfarsit in aceasta mica dar foarte frumoasa tara Slovenia. Desi am plecat pe zapada din Piatra Neamt si am ajuns pe o ploaie de nu vedeam masina din fata pe autostrada spre Ljublijana (nu se putea merge cu mai mult de 100 km/h - aquaplanare) pana la urma vremea a tinut cu mine. Am stat patru nopti intr-un apartament superb in Ljublijana, la pretul de 200 lei pe noapte cu parcare in garaj si Wi-Fi. Apartamentul era dotat cu de toate si avea si o terasa dar fiind destul de rece nu am profitat, langa noi erau doua marcheturi de unde am luat cele necesare. Zona unde am stat era intr-un complex de blocuri la cca 15 minute de mers pe jos pana in centru si in acelasi timp usor de iesit la autostrada. Insa recomand GPS pentru deplasare desi autostrazile si strazile sunt foarte bine semnalizate iar tara este foarte mica cca 350 km ca raza in jurul capitalei ajungi la oricare dintre granite si are autostrazi perfecte in oricare directie vei sa mergi.
In prima zi fiind ploaie am hotarat sa merg pe sub pamant si am vazut pestera Postojna (superba pestera cu o organizare perfecta pentru a fi vizitata) si apoi m-am deplasat la pestera Skocjan (aflata in patrimoniul UNESCO - din pacate aici nu este permis filmatul, nu am inteles de ce, inteleg sa nu fotografiezi cu blit, dar obiectivul unei camere indreptate spre ceva ce rau poate sa faca, probabil este ceva comercial) ambele pesteri sunt superbe bine organizate pentru turism si mergi insotit de ghid. Sunt foarte diferite la prima pestera admiri stalactitele si stalagmitele iar la a doua vezi ce a putut sa faca un rau subteran aflat la cca 50 m sub tine pestera avand peste 100 m inaltime, merit din plin sa fie vazute. Dupa ce am vazut pestera Skocjan am dat o fuga si am vizitat oraselul Pian (Pirano) situat pe malul marii Adriatica si unde era soare ci cer senin (in Nord la Ljublijana ploua in draci cand am plecat). Superb acest mic orasel, nu am avut timp sa vad prea multe, dar se vede influienta venetiana.
A doua zi findca vremea era instabila cu perioade de ploaie (scurte de altfel) am hotarat sa vizitam Ljublijana un oras superb, atat ca arhitectura cat si ca organizare pentru turism. am vizitat castelul de unde ai o superba panorama asupra orasului. Orasul are foarte multe terase si restaurante, care nu au preturi foarte mari, am incercat si berea locala dar nu mi-a placut, dar recomand cu placere celebrul ,,burek" cu branza si carne si carnatii cu varza (specialitati locale).
A treia zi findca vremea in Nord a revenit la sentimente mai bune, am plecat sa vedem lacul Bled, un loc minunat dupa care am urcat pe trepte (nu am stiut ca se poate merge si cu masina, cand ma ajuns acolo am vazut parcarea imensa din spatele cateului) pana la Castelul Bled, de unde ai o superba panorama asupra imprejurimilor, am vizitat castelul dar nu prea ai ce vedea inauntru, daca nu eram cu masina as fi degustat si din vinul de la crama, dar fiind unicul sofer am plecat sa vedem cheile Vintgar, un loc superb care merita din plin sa fie vazut fotografiile pe care sper sa le pot atasa aici vor spune totul dupa care am facut un ocol de cca 300 km si am mers prin Parcul National Triglav, am urcat pana la 1750 m altitudine si am vazut muntii Triglav, am parcurs frumoasa vale a raului Soca, cu apele sale de o culoare turcuaz, deosebita data probabil de zacamintele cuprifere pe care le traverseaza. Ce m-a surprins in mod deosebit in aceasta mica tarisoara este grija deosebita pentru mediu totul este bine organizat in asa fel incat turistii sa nu lase urme pe unde trec (desi se viziteaza aproape tote locurile din acest parc) sunt de-a lungul drumurilor 203, 201, 206 pe care le-am urmat numeroase pensiuni unde puteti inopta sau doar servi masa (am mancat la o pensiune un snitel vienez deosebit in conditii de cinci stele, la un pret de 29 euro doua persoane cu salata, cartofi, cafea si apa plata).
In concluzie o tara mica dar foarte frumoasa, cu o infrastructura rutiera si turistica de invidiat, merita vazuta nu numai tranzitata, nu este o destinatie de vacanta ieftina (intrarile la diverse obiective sunt destul de scumpe, Postojina 22 euro, Scokjan 16 euro, Castel Bled 9 euro, vigneta pe o saptamana 15 euro, etc.)

Attached Files



#143
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Pestera Skocjan are doua tipuri de bilete:
1. Through the underground Canyon (16 Euro).
2. Through the underground Canyon / Following the Reka River underground  (21 Euro). Merita sa iau si partea a doua ''Following thr Reka River underground''? Cere efort fizic mare? Care sunt orele de intrare pentru aceasta a doua parte, deoarece situl oficial nu ma lamureste,( zice 'od 10.00 do 15.00'')?
http://www.park-skoc...es-guided-tours

Multumiri anticipate.

Edited by nickro, 10 June 2016 - 13:22.


#144
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008
nickro, eu inca n-am vizitat pestera, insa iti pot spune ce stiu din documentari. altfel, astept si eu cu interes detalii de la cineva care a vizitat-o.
deci:
-''gurile rele'' zic ca merita ambele tururi
- despre efort nu stiu ce sa zic, stiu doar ca timpii sunt de cca 2 h pt primul tur si cca 3h pt ambele.
-cel de-al 3-lea traseu se face fara ghid (adica pe cont propriu), ceea ce nu impune o ora fixa de intrare, ci oricand vrei in intervalul 10-15.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate