Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Slovenia

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
242 răspunsuri în acest subiect

#145
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 588
  • Înscris: 17.08.2006

View Postdariuscha, on 10 iunie 2016 - 16:27, said:

-cel de-al 3-lea traseu se face fara ghid (adica pe cont propriu), ceea ce nu impune o ora fixa de intrare, ci oricand vrei in intervalul 10-15.
Al treilea, adica te referi la '' Along the Škocjan Education Trail''?

#146
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.585
  • Înscris: 14.04.2008
de fapt ma refeream la al 2-lea traseu. scuzele mele! cred ca aveam in minte faptul ca era cel de-al 3-lea raspuns. sau alzhheimer? Posted Image

#147
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postnickro, on 10 iunie 2016 - 13:19, said:

Pestera Skocjan are doua tipuri de bilete:
1. Through the underground Canyon (16 Euro).
2. Through the underground Canyon / Following the Reka River underground  (21 Euro). Merita sa iau si partea a doua ''Following thr Reka River underground''? Cere efort fizic mare? Care sunt orele de intrare pentru aceasta a doua parte, deoarece situl oficial nu ma lamureste,( zice 'od 10.00 do 15.00'')?
http://www.park-skoc...es-guided-tours

Multumiri anticipate.
Am fost acolo in urma cu trei ani, cam pe vremea asta. Eram la o conferinta iar de detaliile administrative nu m-am ocupat. Ce pot sa-ti spun e ca pentru traseul lung trebuie rezervare. Cand se intra in pestera exista un grup cu numar maxim de turisti, obligatoriu insotit de ghid. Pe intreg parcursul ghidul e cu tine. El inchide si deschide anumite porti, si actioneaza iluminarea.
Traseul e incredibil de lung si de spectaculos, insa e parcurs intr-un ritm suficient de lent ca sa nu fie probleme pentru cei de 70 de ani. Daca ai copii mici s-ar putea sa fie niscai probleme. Apropo, nu ai voie sa faci fotografi.

Pe site apare o adresa de mail, poti cere detalii.

#148
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.585
  • Înscris: 14.04.2008
ain, ceva ma face sa cred ca rezervarea nu e obligatorie daca nu e vorba de un grup. parerea mea e ca atunci cand cumperi biletul e specificata intrarea la o anumita ora, ora care trebuie respectata, iar nr de bilete vandute e limitat, ei stiind exact nr de bilete pe care-l emit. poate ma insel, insa n-am citit nicaieri  despre rezervare. si, daca-mi amintesc corect (deh, au trecut niste ani de atunci!) cam tot asta e sistemul si la postojna.

#149
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.458
  • Înscris: 03.11.2006
Repet, nu stiu detaliile pentru ca nu m-am ocupat eu de organizare. Insa imi amintesc ca stiam ca organizatorii promisesera ca ne vor duce intr-o pestera. Evident ca eu mi-am imaginat ca este Postojna, iar cand acestia mi-au spus ca ne duc intr-o alta parte aproape ca am protestat. La care o gazda, cu zambet pe buze, mi-a spus ca ne vor duce la o pestera fata de care Postojna pare un tronoson de metrou, una in afara traseelor turistice de masa, unde se ajunge numai cu rezervare. Nu e exclus ca rezervarea sa fie necesara din cauza ca eram un grup de vreo 60 de persoane, nu e exclus ca intre timp sa se mai fi schimbat regulile. Insa sigur nu strica ca cineva interesat sa mearga acolo sa se informeze de la sursa, slovenii fiind deosebit de amabili.

Editat de ain, 10 iunie 2016 - 21:19.


#150
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.585
  • Înscris: 14.04.2008
daca vorbim de 60 de pers., mi se pare logic si necesar sa se faca rezervare.
nu stiu de ce mai toata lumea se gandeste automat la postojna cand vine vorba de a vizita o pestera in slo. skocjan e patrimoniu unesco si nu de ieri de azi, ci de muuulti ani. iar postojna (inca) nu. pe de alta parte, postojna ar putea parea pt unii un tronson de metrou tinind cont ca vizitarea ei implica si o calatorie cu trenuletul, insa eu sunt de parere ca e mai mult de atat.
cred ca ambele merita vazute, grea alegere daca timpul nu permite vizitarea amandurora!

#151
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.887
  • Înscris: 04.07.2010
Dariuscha şi Nickro: şi noi am fost tot în excursie organizată cu autocarele (cazare în Portoroz), în septembrie 2007. Noi eram vreo 400, dar nu au vrut toţi participanţii să vină. Şi totuşi s-au completat grupurile pentru mai multe vizite, care n-au fost din oră-n oră, pentru că era ceva special şi ghizii au fost mobilizaţi să ne însoţească din 15 în 15 minute parcă. Deşi e posibil să fi fost mai "rare" întrările, nu mai ţin minte exact. Spun asta pentru că la liftul de ieşire (un teleferic pe şină) nu a fost prea mare aglomeraţie, şi nu intră nici 20 de persoane în el.
Am povestit câte ceva aici.
Atunci şi noi tot la o conferinţă eram. Închiriasem eu, personal, un autocar pentru grupul meu, şi la ducere am vizitat Postojna, iar într-o altă zi i-am dus la Grotta Gigante şi la Castello di Miramare. Ştiam că la Şkocjan ne vor duce organizatorii cu autocarele pe toţi, ne anunţaseră, din timp, aşa că am evitat să-mi duc eu oamenii acolo.

Primul tur e suficient, Nickro, pentru că după ce ieşi prima dată afară din peşteră (pe sub portal), poteca e tăiată ca un brâu pe la mijlocul peretelui vertical, şi vezi şi râul, undeva mai jos, şi stâncile care-l însoţesc, şi podul peste care trece poteca traseului celălalt etc. Ai o privire de ansamblu din potecă.
Şi după ce te întorci la magazinul de suvenire/restaurant/parcare, poţi să te plimbi puţin pe potecă până la primul balcon, ca să ai o privire şi mai de ansamblu din cele mai înalte puncte (vezi poza cu biserica din linkul de mai sus).
O să selectez câteva poze de atunci, însă în alt post, fiindcă puteru' frige şi dă semne că se va bloca dacă mai întârzii mult cu postarea.

Dau un reset, îl las să se mai răcească puţin şi revin.


Sănătate şi tcb !

Editat de OvidiuNS, 11 iunie 2016 - 01:49.


#152
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.887
  • Înscris: 04.07.2010
Aşaaa, deci poze de la Şkocjan (primul traseu) !

Se intră printr-un tunel artificial direct în "Peştera liniştită", unde traseul turistic e destul de scurt (par să fie cca.100 - 200 de metri, poate 300), şi nu e voie să faci poze, dar grupul e mare şi ghidul unu' singur, aşa că iată:
Fișier atașat  Skocjan20070916 004.jpg   111,05K   18 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 006.jpg   98,04K   19 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 008.jpg   109,27K   19 download-uri

Fișier atașat  Skocjan20070916 010.jpg   94,42K   19 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 011.jpg   98,59K   18 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 012.jpg   108,58K   19 download-uri

Fișier atașat  Skocjan20070916 013.jpg   107,43K   15 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 014.jpg   114,11K   14 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 015.jpg   102,96K   20 download-uri.

Apoi se aude din ce în ce mai tare vuietul apei, şi dintr-o dată apare podul de beton peste hău:
Fișier atașat  Skocjan20070916 016.jpg   64,73K   22 download-uri.

Treci podul, după care mergi în lungul canionului însoţit de zgomotul înfricoşător al apei care curge nevăzută în dreapta ta la câţiva zeci de metri mai jos. Şi în sfârşit ieşi la lumină (100 - 200 de metri are această porţiune prin subteran, nici de data asta nu aş putea să aproximez foarte exact). Aici nu mai eşti însoţit de ghid (acesta se întoarce de la pod ca să preia alt grup). Dar nici nu prea mai sunt aşa multe speleoteme de fotografiat, cu excepţia câtorva stalactite, scurgeri parietale şi o succesiune de gururi:
Fișier atașat  Skocjan20070916 018.jpg   95,61K   19 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 020.jpg   117,64K   14 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 022.jpg   104,97K   21 download-uri.

Pe sub un portal imens ieşi la lumină şi pătrunzi pe poteca tăiată în peretele vertical, observînd în dreapta râul ce se strecoară (de data asta la suprafaţă) printre stâncile din marea dolină, formând succesiuni de mici cascade şi dorne:
Fișier atașat  Skocjan20070916 024.jpg   116,91K   22 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 025.jpg   144,1K   21 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 026.jpg   125,3K   18 download-uri

Fișier atașat  Skocjan20070916 027.jpg   114,94K   16 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 032.jpg   114,41K   16 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 034.jpg   121,68K   19 download-uri.

Şi după încă o porţiune scurtă prin subteran, poteca suie pe treptele ce duc la "teleferic":
Fișier atașat  Skocjan20070916 040.jpg   129,05K   16 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 042.jpg   110,28K   18 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 047.jpg   155,67K   23 download-uri.


De la clădirea cu restaurantul şi cu magazinul de suvenire se poate merge gratis cvasiorizontal pe buza dolinei mari, de unde privirea îmbrăţişează întraga zonă:
Fișier atașat  Skocjan20070916 051.jpg   113,09K   22 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 054.jpg   110,76K   19 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 056.jpg   122,32K   19 download-uri

Fișier atașat  Skocjan20070916 057.jpg   123,49K   21 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 059.jpg   103,36K   19 download-uri Fișier atașat  Skocjan20070916 068.jpg   102,11K   20 download-uri.

Nu mai ţin minte exact dacă am fost doar până la primul balcon sau dacă am ajuns şi la al doilea, cert este că am mai ieşit o dată şi din potecă, întrucât printre arboretul din dreapta mea se întrezărea panorama întregii doline mari. Prima din ultimele 6 poze atunci am făcut-o (se văd unele frunze pe margini).

Pentru mine a fost arhisuficient ce am văzut şi fotografiat la Şkocjan, un fenomen mai impresionant decât Peştera Postojna. Dealtfel, cum a mai observat cineva, Sistemul carstic Şkocjan (citeşte "Şcoţian") este inclus în Patrimoniul UNESCO, pe când Postojna nu.


Sănătate şi tcb !

Editat de OvidiuNS, 11 iunie 2016 - 03:09.


#153
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Eu planuiesc in august o mica iesire in Dolomiti (doar 2-3 zile in zona, deh,  remuneratie mica, dupa buget), plus Venetia ( o zi, doua, stiu, blafemie curata, merita pe putin cinci). Sunt cu copiii, de 12, 18 ani, si nu vreau sa parcurg mai mult de 600 - 700km pe zi. Plec din Alexandria si proiectez o noapte la Belgrad, una la Divaca-Skocjan, apoi Venetia. Deci cam trebuie sa aleg intre Skocjan si Postojna, pentru ca, in ziua in care vizitez pestera, sa ajung mai pe seara si la Venetia, asa ca am ales Skocjan, fiindca pare cu totul altfel decat alte pesteri. Postojna seamana, din poze, cu pestera Ursilor, sunt convins ca merita si ea, insa timpul nu prea imi permite.

Editat de nickro, 11 iunie 2016 - 07:52.


#154
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.585
  • Înscris: 14.04.2008
nickro, daca plecati din belgrad si nu aveti alte planuri de vizita pe traseu iar traficul decurge normal, cu siguranta in acea zi puteti vizita si postojna. chiar daca sunteti putin obositi dupa drum, nu cere efort mare. sigur, trebuie sa va permita si bugetul ambele vizite, caci nu e f ieftin, mai ales cand inmultesti cu 4 (stiu din proprie experienta!Posted Image ). puteti merge direct la pestera, apoi va cazati. iar in ziua urmatoare aveti suficient timp si pt vizta la skocjan, si pt drumul pana la venetia, ba chiar si pt o scurta pauza in trieste, la miramare sau oriunde va tenteaza.

#155
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 268
  • Înscris: 04.06.2016
slovenia e una dintre cele mai frumoase tari prin care am trecut. Chiar mai frumoasa decat tara noastra

#156
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 927
  • Înscris: 23.04.2005
Skocjan e mult mai interesanta. Am fost in decembrie si ghidul sustinea ca iarna atmosfera interioara e mult mai putin incarcata. Lipseste "ceata". Poate infirma cineva? In caz contrar recomand vizita iarna pentru a putea surprinde toate detaliile pesterii.

#157
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.677
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am vizitat ambele pesteri cu copiii avand 3 ani neimpliniti si respectiv 6 ani si a fost super OK. La Skocijanske Jame am facut traseul spus de Ovidiu

#158
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.275
  • Înscris: 14.11.2006
Acum am aterizat si eu aici... iar fotografiile si biletele de la intrare le am acasa. Am fost in 2014 la ambele pesteri, Skocjan si Postojna, Desi în capatzana am acum Turcia (sunt la episodul Moscheilor Sehzade si Suleymaniye), imediat ce voi ajunge acasa si voi privi fotografiile, ma voi teleporta în Slovenia, spre aducere aminte.

Pentru Skocjan ar fi mai multe de spus:
- parcarea este foarte mare, se afla in partea stanga a intrarii si este freeware.
- la intrare se afla un panou urias unde aveti toate solutiile posibile: grup cu ghid, 2-3-4 trasee, cumparare ghid individual etc
- intrarea este de fapt iesirea... Nu se intra pe aici, se formeaza un grup urias, suntem numarati (nu mai tin minte cati trebuie sa fim intr-un grup); plceam pe jos, o portiune se merge de-a lungul drumului national (ghizii zbiara mai mereu ca lumea sa mearga pe trotuar si nu pe drum deoarece masinile circula cu viteza), apoi se intra intr-o padurice si se merge prin aceasta padurice cam o jumatate de ora. Drumul coboara pâna la intrarea în pestera.
- aici, grupul urias se "sparge" în patru grupuri: unul englezesc, unul sloven, unul german si unul rusesc. De regula, cei patru ghizi vor intreba ce limba cunoasteti iar in pestera se poate intampla ca fiecare ghid sa traduca in 2-3 limbi (engleza cu franceza sau rusa cu bulgara)
- nu va intra tot grupul urias odata; fiecare din cele patru grupuri intra la un interval de 10 minute; ghizii comunica prin statii si stiu cand grupul din fata se afla la o distanta apreciabila fata de cel din spate; in pestera se mai intampla ca un grup sa-l ajunga pe celalalt din urma
- intrarea este blanda, domoala, de zici ca ai luat teapa si mai bine te-ai fi dus la Postojna. Incetul cu incetul peisajul se anima, apar formatiuni extraordinare, camerele se maresc iar ghidul intra in actiune cu povesti misterioase, cu istorisiri hazlii sau cu istorisiri dramatice in ceea ce priveste primii exploratori (in pestera se mai pot vedea scari si franghii de acum 100 de ani)
- dupa vreo 20 de minute ghidul opreste grupul, il atentioneaza ca va urma ceva extraordinar, ne intreaba daca avem probleme cu inima, ne roaga sa tinem aproape si sa supraveghem foarte bine copiii. Apoi intram intr-o camera uriasa, super-mega-ultra de uriasa, extraordinar si supercalifragilistic de uriasa, o camera atât de mare încat ai nevoie de cel putin o jumatate de ora de traversat prin ea. Aici îmi place sa spun ca s-au filmat scene din Stapanul Inelelor (dar nu este asa; mi-am pus doar fantezia la lucru...) inima ti se opreste in loc si ai asa o dorinta ascunsa de a nu mai pleca de aici... Nu va spun mai multe, va las sa savurati la fata locului chestiunea in cauza.
- cum spuneam mai sus, camera fiind uriasa, se incepe din partea de sus, apoi se coboara pana la terminarea ei unde se afla un canion suberb de câteva sute de metri lungime, iesindu-se intr-un final printr-o grota formata prin prabusirea tavanului.
- prin pestera se merge pe un trotuar din beton; sunt trepte betonate si nu stiu ce ciment au turnat astia dar nu se aluneca deloc pe el
- sa va imbracati bine (pantaloni lungi, pulover, geaca, fes), desi afara pot fi 35 de grade
- de la iesirea din micro-canion se merge pe jos (sunt indicatoare) pana la ... intrare, de unde se recupereaza masina aflata in parcare
Cam atat, poze diseara.

Ce traseu am avut:
- dimineata Pestera Skocjan
- dupa-amiaza Pestera Postojna (parcare 5 euro)
- seara cazare la un restaurant-pensiune-pizzerie (Furman) in localitatea Rakek aflata langa autostrada spre Trieste
- a doua zi calare pe autostrada spre Venetia; seara reintoarcere la pensiune

Inca un amanunt: vigneta Slovenia 15 euro, sa nu uitati de ea.

Poze cu Venetia aici:
http://forum.softped...6#entry15712109
O mica explicatie de ce am procedat asa cu Venetia aici:
http://forum.softped...2#entry18470795

Editat de florinbad, 16 iunie 2016 - 07:25.


#159
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.275
  • Înscris: 14.11.2006
Am uitat sa spun ca la Scokjan am ajuns de la Rovinj (Croatia), distanta fiind foarte mica. Acum nu stiu cum o sa va calculati voi timpul si de unde (Romania, Croatia etc.) veti sosi la pestera.

#160
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.585
  • Înscris: 14.04.2008
florinbaad, f utile detaliile!
cred ca noi si anul asta vom rata skocjan, insa tot mai vreau si alte detalii:
-ce bilete ati cumparat voi? adica ce traseu ati ales?
-am vazut pe TA ca exista un funicular la sfarsitul unuia dintre trasee. imi poti spune ceva despre asta?  sa inteleg ca au deschis de curand un nou traseu?

#161
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.275
  • Înscris: 14.11.2006
Am luat turul lung si pot sa spun ca a meritat pe deplin. Nu am avut treaba cu funicularul, toata lumea a luat-o pe jos (este mai spectaculos si poti sa faci fotografii cu duiumul, in micro-canion sau de-a lungul traseului). Culmea este ca nu-mi amintesc sa fi fost vreun funicular... (o sa-i intreb si pe ceilalti din grup daca isi mai amintesc ceva).

Editat de florinbad, 16 iunie 2016 - 07:55.


#162
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.275
  • Înscris: 14.11.2006
Fotografiile promise.
Prima fotografie reprezinta intrarea la casa de bilete (NU intrarea in pestera!), vazuta de sus, de la parcare. Fotografia nr.12 reprezinta intrarea in pestera si ghidul nostru (pentru grupul care a ales explicatiile in limbile engleza si franceza).
Majoritatea fotografiilor sunt din partea a doua a traseului, cea cu canionul subteran.
Din loc in loc puteti vedea grupul de romani multimilionari, cu Porsche la scara si iaht la dana, adica in traducere libera: suntem oameni simpli, cu venituri modeste. Acesti oameni va dau o recomandare de bun simt: îndrazniti si vizitati si alte locuri din Europa, nu este scump, dupa cum s-ar crede! Cu putina planificare si cu putin efort financiar totul este posibil.

Fișiere atașate


Editat de florinbad, 17 iunie 2016 - 07:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate