Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Slovenia

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#91
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
deci nu trebuie..
in ce sens spui cu politia?

#92
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Spune in sensul ca tot romanul e obisnuit sa incalce regulile de circulatie, sa circule cu 100km/h acolo unde limita este de 50 etc., si o data ajuns acolo are surpriza ca toti merg regulamentar...dar probabil pana observa si el chestia asta il amendeaza garcea.
Mergi regulamentar si n-are nimeni treaba cu tine.

#93
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
chestia e ca sunt obisnuit cu politia ungara...si nu ma intereseaza mers cu 100 in localitate, detectoare de radar sau proiectoare de ceata ziua...

#94
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
cu trenul, a mers cineva in slovenia? mai exact la bled

#95
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
are cineva experienta cu ceva cazari ieftine la Bled, Slovenia?

nu am pretentii mari, sa fie cat de cat decent; suntem 2 persoane.

vrem sa mergem la inceputu lunii sept.

mersi pentru orice sugestie.

#96
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008

 bluesky_c3, on 24th July 2010, 14:20, said:

are cineva experienta cu ceva cazari ieftine la Bled, Slovenia?

nu am pretentii mari, sa fie cat de cat decent; suntem 2 persoane.

vrem sa mergem la inceputu lunii sept.

mersi pentru orice sugestie.

Depinde ce inseamna ieftin pentru tine. Slovenia nu se promoveaza ca o destinatie low cost. Asteapta-te sa platesti cel putin EUR 50 pentru B&B in Bled. Mai ales pe timpul verii. Eu am fost la Bled in Februarie 2009 si am stat la http://www.lukanc-bled.com/ si am platit EUR 60/ noapte. Bled este un vis frumos! Vacanta placuta!

#97
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 corneliu79, on 25th July 2010, 16:00, said:

Depinde ce inseamna ieftin pentru tine. Slovenia nu se promoveaza ca o destinatie low cost. Asteapta-te sa platesti cel putin EUR 50 pentru B&B in Bled. Mai ales pe timpul verii. Eu am fost la Bled in Februarie 2009 si am stat la http://www.lukanc-bled.com/ si am platit EUR 60/ noapte. Bled este un vis frumos! Vacanta placuta!

eu ma gandeam la ceva pensiuni, hostel-uri & co, care s-ar putea gasi la un 20 eur/night/person

#98
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,642
  • Înscris: 12.12.2006
http://www.bledhostel.com/

Nu am stat aici, l-am gasit cu Google.

#99
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Deci... după ce am citit topicul despre Muntenegru și după ce l-am citit și pe cel de față mi s-a făcut iar dor-de-ducă! Și pentru că am amintiri frumoase din acestă țară din 1990, dinainte de destrămarea Iugoslaviei și având în vedere că se apropie ziua soției și nu știu ce cadou să-i iau, m-am gândit că aș putea să-i ofer un sejur la țărmul Mării Adriatice, poate într-un complex wellness-spa... rămâne de văzut.

Am încercat să găsesc transport dar, din ce-mi dau seama, nu avem zboruri directe către Ljiubljana. Dacă tot se intră cu buletinul în Sebia mi s-ar părea o variantă bună drumul cu mașina, mai ales dacă aș pleca noaptea. ViaMichelin spune că sunt 1479 de km între Constanța și Isola, din care 914 km de autostradă. Practic, numai porțiunea Pitești-Craiova-Drobeta-Pozarevac (445 de km) este drum național. Cei 700 de km de autostradă rămași până la destinație ar trebui să se parcurgă în 5 ore plus pauze. Una peste alta, cred că distanța se poate parcurge într-o zi, 14-15 ore cu tot cu pauze.

Ce aș vrea să sugerez celor care doresc să mai viziteze Slovenia: hotărâți-vă la o zonă în care ați dori cazare apoi parcurgeți-o cu Google maps căutând locuri de cazare, ca în exemplul de mai jos:
Attached File  Keltika.jpg   255.75K   88 downloads
Aici este un hotel care nu apare pe site-ul oficial de turism, cu camere la 48 de euro BB și apartamente de 4 persoane la 50 de euro.
Este foarte util să vă abonați la newsletter-ul hotelului, dacă are așa ceva. Tot timpul apar oferte cum este următoarea:
Attached File  OfertaBernadin.jpg   121.37K   68 downloads
Având în vedere că este vorba de demipensiune (mic-dejun + cină) la un hotel de 5 stele, mie mi se pare foarte ok! Aștept ofertele pentru extrasezon ;) . Ceea ce mă mai atrage pe mine sunt ofertele de cazare gratuită pentru copiii până în 12 ani, fiind vizat și al meu :D

În principiu vom pleca în octombrie și aș vrea o stațiune la mare. Am nevigat puțin prin celelalte stațiuni termale dar mi se par ”de pensionari”. M-aș fi oprit la Ljiubljana dar din ce am simulat cu bookingcom sunt cam scumpicele hotelurile, multe nu au mic dejun inclus și majoritatea nu acordă decât 50% reducere pentru copil.

În fine, vă voi ține la curent cu ofertele pe care le voi primi iar dacă mai are cineva idei le dezbatem.

#100
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 05.03.2005
Eu am stat doua zile in Bled-Slovenia si pot spune ca in afara de zona lacului care este si principalul punct de atractie pentru turisti... orasul nu m-a impresionat prea mult. Asta poate si datorita faptului ca am venit dupa vreo 3 saptamani de stat in Elvetia, Austria sau Germania unde este cu totul alta lume. Orasul are cartiere cu niste strazi foarte inguste, abia incape o masina prin unele locuri, motorina este mai scumpa ca in Austria...am luat cu aproape 1.17 euro/l si asta in oras nu de pe autostrada unde era si 1.21euro/l. Ce nu mi-a placut la ei ca la statiile peco "PETROL" nu erau afisate preturile la carburanti...trebuia sa alimentezi ca sa vezi ce preturi au. In zona bled am vizitat lacul si cheile din nordul orasului care nu seamana asa mult cu cele de langa Meiringen- Elvetia. Este parerea mea despre oras si gusturile nu se discuta. :rolleyes:

Attached Files



#101
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 mccrya, on 1st August 2010, 18:52, said:

Eu am stat doua zile in Bled-Slovenia si pot spune ca in afara de zona lacului care este si principalul punct de atractie pentru turisti... orasul nu m-a impresionat prea mult. Asta poate si datorita faptului ca am venit dupa vreo 3 saptamani de stat in Elvetia, Austria sau Germania unde este cu totul alta lume. Orasul are cartiere cu niste strazi foarte inguste, abia incape o masina prin unele locuri, motorina este mai scumpa ca in Austria...am luat cu aproape 1.17 euro/l si asta in oras nu de pe autostrada unde era si 1.21euro/l. Ce nu mi-a placut la ei ca la statiile peco "PETROL" nu erau afisate preturile la carburanti...trebuia sa alimentezi ca sa vezi ce preturi au. In zona bled am vizitat lacul si cheile din nordul orasului care nu seamana asa mult cu cele de langa Meiringen- Elvetia. Este parerea mea despre oras si gusturile nu se discuta. :rolleyes:


eu vreau sa merg la Bled in ultima saptamana din august!

ce-mi poti spune despre preturi, inafara de carburant? de ex: cazare, tarif plimbare cu barca si alte chestii de genul asta.

eu voi merge cu trenul, lucrez la cfr si nu platesc transportul.

#102
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 05.03.2005
Eu am stat 2 nopti la pensiunea Bled, cu rezervare pe booking.com si am platit 118 euro/2nopti/2persoane, cu mic dejun inclus, baie in camera+balcon. Despre preturi ce pot sa-ti zic... la castelul bled (cel de pe malul lacului) intarea era 7euro/persoana, la cheile Vintgar era 7 sau 8euro/pers, cu trenuletul in jurul lacului era 3 euro dar daca prinzi vreme frumoasa nu se merita...e mai placut sa mergi pe jos cam 2 ore in jurul lacului.  Cu barca pe lac nu am fost, dar daca am fost cu masina personala mi-am permis sa merg 45km pe autostrada si sa vad si capitala Ljubljana,  dar nu in amanuntime pt ca nu am avut timp prea mult la dispozitie. Un site care te poate ajuta mai mult in privinta cazarii uite aici :http://www.bled.si/en/default.asp

#103
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008

 bluesky_c3, on 27th July 2010, 16:18, said:

eu ma gandeam la ceva pensiuni, hostel-uri & co, care s-ar putea gasi la un 20 eur/night/person


Asa ceva nu exista. Slovenia nu este o tara ieftina. Astepta-te sa platesti cel putin EUR 45/ noapte in orice loc de cazare.

#104
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Se găsesc cazări pentru toate buzunarele! Hostels de la 20 euro/pers, apartamente de la 40 de euro/noapte (2 persoane), hoteluri de la 80 de euro/noapte.

În ultima perioadă mi-am căutat cazare, am avut schimburi intense de mail-uri și am navigat prin sute de pagini. Am descoperit aici o foarte utilă hartă a locurilor de cazare, sunt deopotrivă hoteluri, apartamente și hostels.
Am tras următoarea concluzie: Slovenia (ca și Croația) este o destinație de vacanță potrivită pentru turism pe cont propriu cu cazare la particulari. Hotelurile sunt scumpe, am întâlnit câteva care aveau camera la 100 de euro doar cu mic dejun, la 3* (incredibil, în Austria în aceeași perioadă sunt la jumătate!) în schimb se găsesc apartamente decente pentru 4-6 persoane la 80-100 de euro, deci undeva la 15-20 euro/pers.

Pentru zona de litoral, unde dorim noi să mergem, ar fi fost în perioada asta următoarele variante acceptabile (din punctul meu de vedere) - ca să-și facă o idee cei care se gândesc să vadă Slovenia - este vorba de cameră dublă, preț pe noapte:
- 99 euro demipensiune la hotel 4*, acces nelimitat piscine cu apă de mare sau termală, copil până în 14 ani gratuit - în Portoroz;
- 72 euro cu mic dejun la hotel 4* fără altceva, în Portoroz mai la marginea stațiunii (la Marina);
- 50 euro apartament central în Portoroz, cu mic dejun;
- 50 euro apartament central în Piran, fără mic dejun;
- 60 euro apartament în Piran cu mic dejun, referințe foarte bune.
Apartamentele erau clasificate toate la 3*.
Am ales ultima variantă. La cazare se va adăuga prețul parcării, în Piran este restricționată circulația la 1 oră/mașină, adică poți intra în oraș să-ți lași bagajul, nevasta, pisica, etc după care te duci frumușel la una din parcările de la periferie unde îți lași mașina pentru 12 euro/zi. Se  asigură transportul gratuit cu autobuzul la/de la parcare până în centru.

Până la pozele de la fața locului postez două fotografii care mi-au plăcut în mod deosebit - Piran și lacul Bled:
Attached File  16_Punta_Piran_1479_big.jpg   61.6K   185 downloads Attached File  bled2.jpg   56.08K   165 downloads

#105
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Salutari, am o intrebare legata de cazarea in Slovenia.

Doresc sa calatoresc spre Italia din Iasi pana in apropiere de Roma si ma gandeam ca noaptea de popas sa o petrec, dupa modelul unui prieten, la intrarea in Slovenia, unde am inteles ca este un camping cu Hostel, unde cazarea are preturi accesibile.


Am cautat si am localizat Lendava ca fiind primul oras prin care se trece spre Lubliana, insa nu am gasit decat o unitate de cazare de 4 ele care nu se justifica avand in vedere ca doresc doar sa ma ohidhnesc.

Aveti idee care e campingul, sau daca este vreun alt popas accesibil in zona in care sa opresc?

#106
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Unde este campingul sunt Terme (băile) Lendava, cu Hotelul Lipa 3* (60 euro camera dublă) precum și un hotel de 4*.
Mult mai bine mi se pare aici, 15 euro de persoană ;)

#107
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Multumesc foarte mult pentru recomandare.

Am innoptat acolo si am platit pentru o camera cu trei paturi 40,50 EUR.
Micul dejul a mai costat inca 3 E de persoana si ne-am saturat.

Pentru cei care au de gand sa poposeasca la aceasta unitate, trebuie avut in vedere ca nu este semnalizata prea intens, de altfel pe strada mare care apare pe harta din care trebuie sa te abati ca sa ajungi la Motel exista doar un banner ne-iluminat pe care scrie Coffee si inca ceva, insa numele Torcida nu apare. Nici macar pe cladire nu apare scris Torcida ci doar dupa ce intri iti dai seama din foto ca e vorba despre acelasi lucru cu site-ul.

Oamenii nu stiu decat germana, engleza deloc, la receptie ne-am inteles mai mult prin semne cu receptionera si cu clientii de la bar (care erau foarte sociabili), dupa care, cand a vazut buletinul am inceput brusc sa vorbim romaneste, ea fiind din Oradea. :)

De fapt, de cand am vazut-o m-am gandit ca romanca sau spanioloaica trebuie sa fie, si nu altceva.

#108
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Am reușit!!!
Plecând de la 6 grade (4 la Pitești și 0 la Drobeta), am ajuns în Paradis!

La Piran, pe litoralul sloven, erau 18 grade sâmbătă seara, când am ajuns iar duminică cam 22-23. Vegetația este de un verde aprins, sunt fructe în pomi (smochine și portocale), este liniște, ordine, curățenie și civilizație! Prima impresie (opinia soției, cea mai importantă!) ar fi că te afli în Austria...
Dar mai puține vorbe, că e târzie ora, să curgă pozeleeeee!

Attached File  ziua1_101.jpg   544.98K   112 downloads Attached File  ziua1_063.jpg   512.82K   95 downloads Attached File  ziua1_023.jpg   492.78K   78 downloads Attached File  ziua1_018.jpg   513.18K   73 downloads
Orașul văzut de pe zidul cetății, piața Tartini și portul,...... piața Tartini, ...........strada mare
Attached File  ziua1_008.jpg   457.67K   66 downloads Attached File  ziua1_034.jpg   474.59K   60 downloads Attached File  ziua1_100.jpg   522.44K   48 downloads Attached File  ziua1_108.jpg   480.48K   62 downloads
străduțe vechi,.....  zidul cetății

Știu că abia așteptați să vedeți marea:
Attached File  ziua1_060.jpg   467.28K   62 downloads Attached File  ziua1_061.jpg   467.62K   58 downloads Attached File  ziua1_066.jpg   424.24K   57 downloads Attached File  ziua1_083.jpg   583.38K   60 downloads Attached File  ziua1_167.jpg   541.25K   63 downloads
Peninsula Strujan . . . . . . . . .   coasta italiană . . . . . . . . . . faleza  . . . . . . . . . . . . . .  lacul Fiesa  . . . . . . . . toată lumea știe că Adriatica e limpede!

Cum spuneam, este foarte multă verdeață:
Attached File  ziua1_086.jpg   537.4K   56 downloads Attached File  ziua1_091.jpg   548.73K   42 downloads Attached File  ziua1_096.jpg   631.03K   38 downloads Attached File  ziua1_153.jpg   527.11K   43 downloads Attached File  ziua1_168.jpg   562.88K   54 downloads

Attached File  ziua1_087.jpg   655.32K   44 downloads Attached File  ziua1_113.jpg   518.72K   47 downloads Attached File  ziua1_128.jpg   570.34K   60 downloads
Prin pomi cresc smochine  . . . . și portocale . . . . . . . . . kiwi cresc pe bolte

Va urma...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate