Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Slovenia

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#73
nugro

nugro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 30.11.2006

 mdt, on 25th May 2009, 09:25, said:

Postez si aici: noile vignete pt Slovenia vor fi de la 1 iulie 2009:

http://www.fiabrusse...ll_vignette.htm
http://www.slovenia....3BF...C2}&lng=2

Mai urmariti si voi, probabil vor mai aparea update-uri.


Noile preturi la vignete pentru masinile cu greutatea maxima admisa de pana la 3500 kg valabile in Slovenia incepand cu 01/07/2009:

1 an: 95 E
1 luna: 30E
1 saptamana: 15E

Pentru detalii vezi AICI

#74
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 carmenrebeca, on 10th June 2009, 13:17, said:

adika merita tranzitata asa.. in o zi doua? chiar daca e 35 de euro taxa? sau mai bine ocolesc Slovenia prin UNgaria sa ajung in Croatia? :)
e adevarat ca politistii sunt mai aiurea si umbla sa te traga in piept ca si in Bulgaria? e periculos???:)
Slovenii sunt foarte atenti. Nu umba sa te traga in piept, stai linistita

#75
IoanaR

IoanaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.07.2007
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu pensiuni la Bled? As vrea sa stau in Slovenia vreo 4 nopti si sa vizitez tot ce se poate...dar am tot cautat cazare si fara succes...
Please....Aveti vreo idee?

#76
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am stat la pensiunea Svigelj in Bled, am fost f multumiti. Le gasesti site-ul propriu cu google, sunt si review-uri pe tripadvisor.
Noi am stat 9 nopti si am avut ce face :)

#77
IoanaR

IoanaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.07.2007

 mdt, on 31st July 2009, 13:31, said:

Noi am stat la pensiunea Svigelj in Bled, am fost f multumiti. Le gasesti site-ul propriu cu google, sunt si review-uri pe tripadvisor.
Noi am stat 9 nopti si am avut ce face :)

Multumesc foarte mult. Am trimis un mail la pensiune, astept sa vad daca au camere disponibile in perioada respectiva.

#78
elgom

elgom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.01.2009
As vrea sa mergem 4 zile in slovenia, tinand cont, ca suntem in zona Graz- Austria in concediul acesta.
Am cautat ceva informatii despre litoralul lor si multe nu prea sunt.
Imi tot apare o statiune Portoroz unde sunt hoteluri chiar si de 5 stele.
A fost cineva acolo sau in alta statiune slovena ? Vreu hotel deosebit sau vreu complex spa ??
Cum sunt conditiile, plaja, apa ? Se poate plati in euro?

Multumesc fff mult,

oana

#79
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
exista deja un topic despre slovenia ! pt cazare incearca aici http://www.slovenia....e=Accommodation . cu mai mult nu cred ca te pot ajuta , intrucat chiar daca am fost de 3 ori in slovenia, nu am ajuns niciodata pe litoralul lor . ce-ti pot spune cu siguranta : poti plati in euro , deoarece e moneda nationala din 2007 .  ;)     vacanta placuta in continuare !

#80
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Oricum, sã te aºtepþi la preþuri mari!
De ce nu încerci ceva mai jos, în Croaþia, unde cu siguranþã cã vei gãsi totul mai ieftin ºi la aceaºi calitate?

#81
roxxie

roxxie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2008
Buna!
Saptamana viitoare trebuie sa plec in Slovenia si nu am pasaport. Din cate stiu Slovenia en in UE si teoretic n-ar mai trebui decat carte de identitate dar nu stiu sigur. Cine a mai fost poate sa-mi de si mie un raspuns daca am nevoie sau nu de pasaport?

Voi merge cu avionul si sa nu-mi ceara aia pasaportul la aeroprt ma gandesc.

#82
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 roxxie, on 28th September 2009, 17:37, said:

Buna!
Saptamana viitoare trebuie sa plec in Slovenia si nu am pasaport. Din cate stiu Slovenia en in UE si teoretic n-ar mai trebui decat carte de identitate dar nu stiu sigur. Cine a mai fost poate sa-mi de si mie un raspuns daca am nevoie sau nu de pasaport?

Voi merge cu avionul si sa nu-mi ceara aia pasaportul la aeroprt ma gandesc.
Iti trebuie doar carte de identitate. Verificarea cartii de identitate va avea loc acolo unde intri in zona Schegen. Daca zbori cu Adria direct la Ljubljana, controlul va avea loc la Ljubljana. Daca zbori cu Malev via Budapesta, controlul va avea loc la Budapesta si nu va mai fi control in Ljubljana.

#83
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 dariuscha, on 21st August 2009, 23:09, said:

exista deja un topic despre slovenia ! pt cazare incearca aici http://www.slovenia....e=Accommodation . cu mai mult nu cred ca te pot ajuta , intrucat chiar daca am fost de 3 ori in slovenia, nu am ajuns niciodata pe litoralul lor . ce-ti pot spune cu siguranta : poti plati in euro , deoarece e moneda nationala din 2007 .  ;)     vacanta placuta in continuare !
Cele mai naspa amintiri "din vama" le am din Slovenia. In 2007. Am zis noi ca la trecerea din Croatia spre Austria sa nu o luam printr-un punct mare de frontiera (fiind sezon-august-multi nemti si austrieci). Zis si facut. Nu-mi cereti acum sa-mi aduc aminte cum se numea punctul de trecere al frontierei, ca nu mai stiu. Oricum, veneam dinspre Makarska (Croatia) si ne indreptam vijelios spre Tirol.
Dar elanului nostru li s-au opus politistii de frontiera sloveni. O ora si 3/4 am stat in vama, ne-au dat jos toate bagajele si control amanuntit. Si cand spun amanuntit, inteleg amanuntit. Cel mai tare il interesa (pentru ca era un tinerel foarte scrupulos) cardurile mele. Am multe carduri bancare, dar si carduri de la farmacii, Metro, alte magazine.
A fost fascinat de ele. Le intorcea pe toate partile, de parca ar fi putut sa le scaneze cu privirea. Oricum, a fost penibil. Eram singurii, repet singurii care am fost opriti si controlati.
Desi eram tara UE, ne tot cerea voucherele de cazare. Desi avem asa ceva (rezervare prin TUI in Austria) era atat de plomba la limbi straine, ca nici engleza, nici germana, nici franceza nu rupea si degeaba ii explicam disperati: Slovenia, just transit. Eu ca eu, dar sotul mai avea putin si il lua la bataie. Pe mine m-a enervat cand mi-a pus mana fara manusi pe lucruri intime. Atunci chiar mi-a sarit mustarul si am rugat-o pe o politista de frontiera care statea pasiva langa el, sa-i explice ca trebuie folosite manusi.
Pana la urma ne-a salvat un vames mai in varsta.
Si nu suntem bruneti, ci mai degraba sateni spre blond. Iar pe pasaport mai aveam vize de iesire, chiar si inainte de UE.
Cred ca se plictisea, dar ulterior am aflat ca intr-adevar, politistii de frontiera sloveni sunt cam scarbosi cu romanii (a patit-o la un an dupa si un coleg de serviciu).
Barbatu'miu si-a promis ca in viata lui nu mai calca in Slovenia, oricat de pitoreasca ar fi.

Edited by chrismo, 28 September 2009 - 18:32.


#84
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

 chrismo, on 28th September 2009, 19:29, said:

Cele mai naspa amintiri "din vama" le am din Slovenia. In 2007. Am zis noi ca la trecerea din Croatia spre Austria sa nu o luam printr-un punct mare de frontiera (fiind sezon-august-multi nemti si austrieci). Zis si facut. Nu-mi cereti acum sa-mi aduc aminte cum se numea punctul de trecere al frontierei, ca nu mai stiu. Oricum, veneam dinspre Makarska (Croatia) si ne indreptam vijelios spre Tirol.
Dar elanului nostru li s-au opus politistii de frontiera sloveni. O ora si 3/4 am stat in vama, ne-au dat jos toate bagajele si control amanuntit. Si cand spun amanuntit, inteleg amanuntit. Cel mai tare il interesa (pentru ca era un tinerel foarte scrupulos) cardurile mele. Am multe carduri bancare, dar si carduri de la farmacii, Metro, alte magazine.
A fost fascinat de ele. Le intorcea pe toate partile, de parca ar fi putut sa le scaneze cu privirea. Oricum, a fost penibil. Eram singurii, repet singurii care am fost opriti si controlati.
Desi eram tara UE, ne tot cerea voucherele de cazare. Desi avem asa ceva (rezervare prin TUI in Austria) era atat de plomba la limbi straine, ca nici engleza, nici germana, nici franceza nu rupea si degeaba ii explicam disperati: Slovenia, just transit. Eu ca eu, dar sotul mai avea putin si il lua la bataie. Pe mine m-a enervat cand mi-a pus mana fara manusi pe lucruri intime. Atunci chiar mi-a sarit mustarul si am rugat-o pe o politista de frontiera care statea pasiva langa el, sa-i explice ca trebuie folosite manusi.
Pana la urma ne-a salvat un vames mai in varsta.
Si nu suntem bruneti, ci mai degraba sateni spre blond. Iar pe pasaport mai aveam vize de iesire, chiar si inainte de UE.
Cred ca se plictisea, dar ulterior am aflat ca intr-adevar, politistii de frontiera sloveni sunt cam scarbosi cu romanii (a patit-o la un an dupa si un coleg de serviciu).
Barbatu'miu si-a promis ca in viata lui nu mai calca in Slovenia, oricat de pitoreasca ar fi.
asa e , politistii sloveni sunt cam crispati , ca sa nu zic 'scarbosi' . cel putin cu romanii . daca in hr am trecut fara sa ne ia pasapoartele in mana , darmite sa se uite in ele , in slo actele ne-au fost temeinic verificate si ni s-a cerut inclusiv talonul masinii ( 2009 ), iar cand am intat odata dinspre trieste cartea verde ( aici in 2006 ) . din fericire n-am patit niciodata ceea ce vi s-a intamplat voua ( cu toate ca am avut destule intrari/iesiri ) si sunt convinsa ca o chestie ca asta iti strica ziua , ca sa nu zic concediul . insa , exceptand acest aspect , in slo ne-am simtit excelent iar bled ramane statiunea 'de suflet ' , in care oprim de cate ori avem ocazia . iar din partea localnicilor n-am simtit absolut nici o data ostilitate , iar un simplu telefon dat din ro mi-a garantat cazarea fara nici o surpriza neplacuta si fara a fi nevoie de garantie . sa mai spun ca in urma unui e-mail prin care solicitam informatii despre cazare ( privata ) am fost sunata pt a discuta detalii referitoare la asta ? pacat ca primul contact lasa de dorit ! insa e singurul de acest fel in slo . asa ca treci peste resentimente si mai acorda o sansa !

#85
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
O tara foarte frumoasa si oamenii foarte civilizati. Am fost in Nova Gorica, de acolo in Kanal si apoi in Most Na Soci. Am petrecut vreo 4 zile si am fost impresionat de ospitalitatea lor. La hotel mi-au dat cheile de la bar - era toamna si hotelul nu prea avea multi turisti - si ne-a rugat receptionera sa nu fumam in bar. Ne faceam cafea dimineata la expresor, apoi deschideam terasa, puneam o masa afara si doua scaune si stateam cat vroiam.Cheile le lasam apoi la receptie.
Merita sa petreci cateva zile in tara asta...

Attached Files



#86
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 dariuscha, on 28th September 2009, 20:20, said:

asa e , politistii sloveni sunt cam crispati , ca sa nu zic 'scarbosi' . cel putin cu romanii . daca in hr am trecut fara sa ne ia pasapoartele in mana , darmite sa se uite in ele , in slo actele ne-au fost temeinic verificate si ni s-a cerut inclusiv talonul masinii ( 2009 ), iar cand am intat odata dinspre trieste cartea verde ( aici in 2006 ) . din fericire n-am patit niciodata ceea ce vi s-a intamplat voua ( cu toate ca am avut destule intrari/iesiri ) si sunt convinsa ca o chestie ca asta iti strica ziua , ca sa nu zic concediul . insa , exceptand acest aspect , in slo ne-am simtit excelent iar bled ramane statiunea 'de suflet ' , in care oprim de cate ori avem ocazia . iar din partea localnicilor n-am simtit absolut nici o data ostilitate , iar un simplu telefon dat din ro mi-a garantat cazarea fara nici o surpriza neplacuta si fara a fi nevoie de garantie . sa mai spun ca in urma unui e-mail prin care solicitam informatii despre cazare ( privata ) am fost sunata pt a discuta detalii referitoare la asta ? pacat ca primul contact lasa de dorit ! insa e singurul de acest fel in slo . asa ca treci peste resentimente si mai acorda o sansa !
Imagineaza-ti ca noi doar treceam prin Slovenia, pentru a ajunge in Austria. Si aveam de parcurs aproape 780 de km (Makarska-Ellmau, Tirol) intr-o zi.
Am ajuns la hotel in Austria la 20.15, suficient ca nazistii sa nu mai ne ofere masa de seara, pe care am luat-o la un restaurant in oras, desi o aveam platita la hotel. In plus, nu ne-au mai dat nici sampania de bun venit.
Nu sunt carcotasa, dar unii austrieci (in special seful de sala de la hotelul unde am stat si care, fie vorba intre noi, era mai negricios ca fetele noastre bronzate de soarele Adriaticii) sunt chiar nazisti.
Noroc ca am dat de un restaurant super, unde ne-au facut sa ne simtim mai mult decat OK, barmanul chiar avea un prieten in Romania (zona Sibiului) si stia injuraturile romanesti.
Acolo am invatat sa mananc strudel cu branza si frisca. Cel mai super strudel pe care l-am mancat in 10 ani de cand umblam prin Austria/Elvetia/Germanica.
Oricum, anul asta ii sugerasem timid sotului sa mergem prin februarie in Slovenia, la schi. Deh, este mai ieftin si ceva mai aproape!
Reactia? Ai innebunit, femeie?!
Nu ti-a trecut sa-ti controleze astia si ob-urile? Scuze, dar chiar asa a fost. Mi le-a pipait de parca transportam droguri.
Si nici macar nu suntem cine stie ce pricopsiti, cu cine stie ce machineta (avem un Clio Symbol 2007, de care suntem insa f.multumiti, din moment ce a urcat foarte vajnic Furka Pass in Elvetia).
Mie mi-ar fi placut ca vad Bled, Bohinj si partia de la Kransjka Gora, dar daca nu vrea romanu', ce sa fac?
Mi-a spus categoric: decat Slovenia, mai bine Slovacia.
Parca nu suna mult diferit, nu? Si totusi, stiu ca este, din nefericire.

#87
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
exista solutii pt a evita mutrele neprietenoase  : poti intra dinspre  hu , it , at . aici trecerea e acum libera , fara sa-ti strice cineva ziua . e verificat pt varianta it si at iar pt hu banuiesc ca se aplica aceeasi regula .

#88
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Sper pentru acei fericiti care vor vedea Slovenia. Atat cat am putut vedea, este o tara frumoasa.

#89
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
de mult nu s-a mai intrat pe aici..
intrebare-venind din croatia poate as intra si prin slovenia asa macar juma de zi.daca nu ma bag pe autostrada nu mai trebuie sa iau vigneta aia cretina de 15 e?

#90
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nu,nu-i necesara!atentie politia slovena este f vigilenta si extrem de darnica in amenzi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate