Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Philips 190X7FB vs Samsung 940BF

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Salutare,


Dupa mult timp pierdul in fata calculatorului citind articole pe net , am ajuns la concluzia ca monitorul potrivit pentru mine ar fi Samsung 940 BF (am un buget de max 11 mil). Cand sa dau comanda de el am am gasit si un model de la Philips : 190X7FB.

linkuri 190X7FB :
http://www.cyberthea...itor/#more-1213

http://www.emag.ro/m...negru--p190X7FB

http://www.consumer....RESHQFHKFSEKI5P

Caractesristici Philips 1910X7FB :
-LCD panel type :  1280 x 1024 pixels, Anti glare polarizer, RGB vertical stripe
-Pixel pitch : 0.294 mm
-Contrast ratio (typical) :  800:1
-Display colours :  16.7 M
-Response time (typical) :  Grey to Grey 2 ms
-Maximum resolution :  1280 x 1024 @ 75 Hz
-Signal input :  Analogue (VGA), DVI-D, PC audio in
-Built-in audio :  3 W RMS x 2 stereo speakers
-si ce m-a impresionat este faptul ca este Perfect Panel ceea ce 940BF nu are
- + ca este cu 1 mil mai ieftin decat 940 BF
-este model aparut recent
-TCO '03
-vista certified sau vista ready

Pe emag nu sunt corecte toate datele (am dw un pdf cu caracteristicle tehnice ale 190X7FB)

Acu nu stiu ce sa aleg  :cursing:

#2
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
si eu am avut aceeasi dilema dar miam luat pana la urma tot 940BF pt ca am auzit si am si citit in niste articole si anunturi oficiale care anuntau ca Philips (si Sony parca, dar asta nu mai tin bine minte pt ca oricum nu ma interesa decat Philips) se retrage de pe piata de LCD-uri. Probabil ca nu renta treaba asta cu perfect panel (oricum ei erau singurii care ofereau aceasta imensa facilitate).

#3
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Am vrut sa dau o comanda de un 940BF la mine in oras la un magain care il aduce la 10, 8 mil insa... pana la urma am sunat la best-shopIT si am comandat un 931C... care ma duce la vreo 11 mil si ceva. Maine trebuie sa ajunga....

Sper ca am facut o alegere buna...

Edited by driver11, 13 March 2007 - 15:02.


#4
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Discutia ramane deschisa in privinta philipsului 190X7. Sunt curios cum se comporta un asemenea monitor. Posesorii modelului respectiv va rog sa postati aici...

#5
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Cei care aveti 940bf va rog sa-mi spuneti daca si la voi se vad caractere bold care nu sunt pe fundal alb 'pur', si anume caractere "i" sau "l" de ex, inrosite.
Mai ales pe conexiune vga ?

#6
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Pe VGA parca am observat la literele "i" si "l" o nuanta spre galben. Prima data am crezut ca am stat eu prea mult in fata monitorului..(samsung 931c)
Acum sunt pe digital si nu am descoperit pana acum nici o problema.

#7
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005

View Postcornel001, on Mar 15 2007, 13:44, said:

Cei care aveti 940bf va rog sa-mi spuneti daca si la voi se vad caractere bold care nu sunt pe fundal alb 'pur', si anume caractere "i" sau "l" de ex, inrosite.
Mai ales pe conexiune vga ?

Eu detin un 940BF, nu stiu ce vrei sa zici cu aceste caractere, m-am chinuit putin in word cu aceste litere pe diverse fundale insa nu am observat nimic suspicios. Eu folosesc monitorul pe conexiunea DVI in rezolutie 1280 cu 1024 pe 60 Hertz (nici macar nu simt nevoia sa-l pun pe 70). Recomandare: incearca sa-l treci si tu pe DVI(neaparat, cica este diferenta vizibila intre DVI si VGA) si sa umbli la "sharpness".
Despre monitor nu am decat cuvinte de bine, mai ales ca este primul meu monitor LCD. Ca "defecte" pot sa scot in evidenta ca nu stie sa afiseze negrul calumea, este putin mai luminat in partea de sus si de jos acest lucru observandu-se doar cand este intuneric bezna in camera.Acest lucru nu ma ingrijoreaza pt ca majoritatea LCD-urilor au acest minus + ca pe mine nu ma deranjeaza.
De remarcat este faptul ca acest monitor inca se mentine pe piata fapt ce demonstreaza ca este un model reusit.

#8
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Pai din cate spune si @driver11, problema cum banuiam s-ar manifesta numai pe VGA. O sa pun si eu DVI cand o sa schimb placa video ca asta stie doar VGA.
Un exemplu unde vad eu acele caractere, dar nu numai acolo : daca folositi Firefox (sau probabil si pe IE7), pe titlul tabului selectat caractere sunt ingrostate (bold). Fundalul feresteri windows, pe care se afla aceste caractere , nu este tocmai alb ci ceva mai colorat. Ei bine acolo se observa acele i-uri si l-uri. Au o nuanta spre rosiatic, data cred de culoare fundalului si imperfectiunea vga ? Oricum pe fundal alb nu am OBS...

Si eu am backlight bleeding sus, dar ce m-a deranjat mai mult la el e unghiul de jos si nu am putu sa-l dau mai jos pe verticala din cauza picorului fix si incastrat, si de asta am si incercat sa 'scap' de el dupa ce l-am luat...

Altfel, e in general ok, si imi place cum se vede la 640x480 pe joace mai vechi, mai bine decat ma asteptam. Negrul intr-adevar nu e asa de negru dar cred ca asta are de-a face cu viteza mare de raspuns.

La philispu ala ma uitam si eu mai ales pt perfect panel dar am renuntat dupa ce am vazut ca panelul era la calitate ceva mai indoielnic...

#9
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005

View Postcornel001, on Mar 19 2007, 14:06, said:

Pai din cate spune si @driver11, problema cum banuiam s-ar manifesta numai pe VGA. O sa pun si eu DVI cand o sa schimb placa video ca asta stie doar VGA.
Un exemplu unde vad eu acele caractere, dar nu numai acolo : daca folositi Firefox (sau probabil si pe IE7), pe titlul tabului selectat caractere sunt ingrostate (bold). Fundalul feresteri windows, pe care se afla aceste caractere , nu este tocmai alb ci ceva mai colorat. Ei bine acolo se observa acele i-uri si l-uri. Au o nuanta spre rosiatic, data cred de culoare fundalului si imperfectiunea vga ? Oricum pe fundal alb nu am OBS...

Si eu am backlight bleeding sus, dar ce m-a deranjat mai mult la el e unghiul de jos si nu am putu sa-l dau mai jos pe verticala din cauza picorului fix si incastrat, si de asta am si incercat sa 'scap' de el dupa ce l-am luat...

Altfel, e in general ok, si imi place cum se vede la 640x480 pe joace mai vechi, mai bine decat ma asteptam. Negrul intr-adevar nu e asa de negru dar cred ca asta are de-a face cu viteza mare de raspuns.

La philispu ala ma uitam si eu mai ales pt perfect panel dar am renuntat dupa ce am vazut ca panelul era la calitate ceva mai indoielnic...

Folosesc si eu tot Mozilla Firefox, am verificat acum pe titlul tabului si nu e nici o problema cu nici o litera, se vede perfect :D . Legat de diverse reglaje ale pozitiei monitorului...nu ai verificat si tu inainte sa cumperi? Daca esti pretentios la capitolul asta trebuia sa-ti iei un monitor cu pivot?;  mi se pare ca dadeai 1 mil in plus( din cate tin eu minte am vazut un model varianta fara pivot si varianta cu pivot si era o mica mare diferenta de 1 mil lei intre ele, daca nu ma insel). Apropo, ce placa video l-ai pus de nu ai DVI? :surprise: (banuiesc ca este o versiune onboard) .Eu il tin pe un amarat de radeon 9000  pe digital B) si sunt multumit.

#10
andreip

andreip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.02.2004
Caracterele inrosite pe care le vezi tu sunt rezultatul activarii "ClearType".
http://en.wikipedia.org/wiki/Cleartype

#11
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005

View Postandreip, on Mar 20 2007, 07:24, said:

Caracterele inrosite pe care le vezi tu sunt rezultatul activarii "ClearType".
http://en.wikipedia.org/wiki/Cleartype
Ai dreptate, acum 2 min am activat si eu clear tyipe pentru cateva momente si se vede mai naspa.

#12
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Mda, m-ai prins am clear type activat.
Pe CRT nu avea insa problema asta... probabil din cauza tehnologiei diferite.
Si de fapt se vede si pe fundal alb. Si de fapt afecteaza mai multe caractere, dar nu inteleg de ce mai ales "l"-ul si "i"-ul pentru ca sunt caractere drepte nu oblice.
Si cred ca din cele de mai sus vazute in linkul acela am o explicatie si pentru: de ce, cele ne-bolduite nu sunt asa de negre...
Tocmai am facut un test pe TFT-ul de la servici un LG de 17", l-am pus pe clear type si tot asa face si el. Oh... si cica clear type e facut special pt lcd-uri...

Danut: esti al nu stiu cate-lea care nu citeste cu atentie si confunda miscarea in spatiu in jos cu pivotarea.
Placa video este un leadtek gf2mx400 versiune mai speciala dar fara DVI, mx-urile erau chipuri value. Cred ca nu stii cate placi video 'discrete' mai ales mai vechi nu au DVI :)

Edited by cornel001, 20 March 2007 - 11:27.


#13
BizkitBoy

BizkitBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.03.2007
driver11, si eu vreau sa cumpar un Philips 190X7FB in principiu pt ca e mult mai ieftin decat Samsung 940BF si pt ca are luminozitatea de 800:1. Dar inainte sa-l iau chiar as vrea sa aflu opinia cuiva care are un asemnea model de Philips. Daca nu va posta nimeni... o sa-l iau pana la urma si o sa postez aici parerea mea. In principiu, ma intereseaza sa se comporte bine la shooter-e, adica sa nu vad dungi pe ecran cum sunt la LCD-urile de 8ms. Din cate am inteles timpul de raspuns poate fi reglat in functie de preferinta, adica pt jocuri, pt filme sau nu mai stiu ce. Am dat mai demult comanda de acest Philips pe emag.ro, dar nu-l aveau in stoc si au zis ca nu se stie cand il aduc asa ca nu stiu cat va dura pana il iau, daca il iau... Momentan am vazut ca il mai au si pe cel.ro la un pret putin mai mic, dar nu stiu daca e in stoc:

http://www.cel.ro/mo...lips-190x7fb-l/

#14
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Eu am luat Samsung 931c, sunt multumit. insa ce am observat este faptul ca pe cutia monitorului meu scrie pr0duct class 2 in timp ce la Philips scrie class 1, + ca Phillpis e perfect pannel (adica 0 pixeli morti !).
Nu fac reclama la Philips, asa ca nu ma injurati daca aveti probleme cu el.

#15
BizkitBoy

BizkitBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.03.2007
Dupa ce am asteptat cam o luna la emag.ro, in sfarsit mi-a sosit mult asteptatul Philips 190X7FB! :punk: Design-ul este absolut SUPERB! Foarte modern si foarte interesant. Butoanele SmartTouch m-au impresionat, acestea necesitand o simpla atingere fina ca sa fie activate, nicidecum sa le apesi. Pe laterala stanga gasiti intrare pt casti si pt USB. Mai departe, functia SmartImage este foarte desteapta, monitorul setandu-si automat culorile, contrastul, luminozitatea in functie de ceea ce rulezi: jocuri, filme, imagini statice (poze) etc. pt o mai buna claritate a acestora. Si credeti-ma, chiar se simte diferenta! Am incercat sa activez aceasta functie pt jocuri si culorile chiar pareau mai vii, mai reale! Mai este si functie SmartResponse care ajusteaza timpul de raspuns automat in functie de ceea ce rulezi jocuri, filme etc. Acum, un aspect foarte important pt gameri: daca va asteptati ca in jocuri sa dispara asa numitele "artefacte de imagine" (adica acele dungi specifice LCD-urilor) va anunt ca sunt prezente chiar si pe acest monitor. Asta a fost singura mea dezamagire. Aveam speranta ca la 2ms chiar si Grey-to-Grey sa nu mai observ acele "artefacte de imagine", dar m-am inselat. Oricum, nu sunt vizibile pe intreaga durata a jocurilor. Din ce am observat, acestea sunt vizibile la culori intense si deschise din joc, dar sa stiti ca nu sunt la fel de vizibile ca pe LCD-urile de 8ms. Sunt multe de spus, cel mai detaliat aveti aici:

http://www.consumer...._00_RO_CONSUMER

Una peste alta, acest monitor e foarte :coolspeak:

#16
Masha29

Masha29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2007
Since it is discussed here can someone please explain to me in English which is the best monitor in practical experience from these three:

Philips 190X7FB
Samsung 931BF
Samsung 931C

I am wondering why Philips 190X7FB  doesn't have none TCO certificate and is this important for TFT monitors ?

#17
galf

galf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.01.2007
TCO is a certificate for environment protection.Philips 190X7FB have "MPR II" which is pretty similar wih TCO 99.


1.Samsung 931C
2.Philips 190X7FB
3.Samsung 931BF

Edited by galf, 03 July 2007 - 19:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate