Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Filmul "The Secret" (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#235
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Ce se intampla cand toti oamenii isi vor dori ceva foarte tare, dar dorintele lor vor fi conflictuale?Doar niste amibe ar putea crede lucrurile afirmate in film.Aceleasi porcarii americane din repertoriul bine cunoscut.Secretul e ca oamenii astia care au produs filmul au facut ceva bani si nu s-au chinuit prea tare pentru asta.Voi cei inspirati de film, ce ati facut in ultima vreme?

#236
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Mereu oamenii sceptici te blocheaza... Nu poti obliga omul sa manace oala cu fasole daca el nu simte :) Scurt pe doi... daca vreti sa realizati ceva nu mai analizati atat, pur si simplu ACTIONATI! Actionati acolo unde simtiti, actionati si nu va mai puneti bete in roate singuri.

View PostboxXxing_star, on 11th June 2010, 23:13, said:

Ce se intampla cand toti oamenii isi vor dori ceva foarte tare, dar dorintele lor vor fi conflictuale?Doar niste amibe ar putea crede lucrurile afirmate in film.Aceleasi porcarii americane din repertoriul bine cunoscut.Secretul e ca oamenii astia care au produs filmul au facut ceva bani si nu s-au chinuit prea tare pentru asta.Voi cei inspirati de film, ce ati facut in ultima vreme?

Eu de exemplu... am facut totul... ceea ce creez, ceea ce primesc, ceea ce dezvolt etc. :) E foarte simplu odata ce intelegi niste treburi din film... totul vine de la sine... oamenii, intamplariile, faptele etc. de care ai nevoie sa ajungi acolo unde trebuie sa ajungi. Adica totul contribuie la succesul tau. Daca stai cu capu in balta si spui ca nu pot sa-l ridic cu siguranta nu vei putea! Poti sa ai tot ce vrei din punct de vedere material/spiritual de pe lumea asta numai ca intervine timpul... poate sa ai intr-un minut, o ora, o luna, un an, 10 ani etc. totul depinde de tine cat de mult iti doresti si cum iti doresti. CE-TI DORESTI CU ADEVARAT? - toti trebuie sa stim sa raspundem la intrebarea aceasta in gandul nostru :)

#237
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
E praf in ochi teoria asta pentru ca, chiar si in practica, e genul de chestie care nu poate fi negata. De ce? Pai, daca iti doresti ceva si ajungi sa ti se indeplineasca dorinta, misto, teoria functioneaza. Daca iti doresti ceva si dorinta nu ti se indeplineste, problema e la tine pentru ca nu ti-ai dorit  suficient de mult si nu ai ramas pozitiv. E o chestie circulara. Ca si aia cu "cea mai mare reusita a diavolului e ca a convins lumea ca nu exista", dar prin asta nu se demonstreaza existenta diavolului, ci doar umple un gol printr-o eroare logica.

View PostStegal, on 19th June 2010, 22:01, said:

Mereu oamenii sceptici te blocheaza... Nu poti obliga omul sa manace oala cu fasole daca el nu simte :) Scurt pe doi... daca vreti sa realizati ceva nu mai analizati atat, pur si simplu ACTIONATI! Actionati acolo unde simtiti, actionati si nu va mai puneti bete in roate singuri.
Mda. Pai pot sa fac si eu teorii dinastea care nu pot fi infirmate. Ex. : daca te scremi suficient de tare cand esti pe wc, o sa-ti iasa aur din dos. Iti iese? Misto, teoria e adevarata. Nu iti iese? Screme-te mai tare, problema e la tine.
Vorbesti de simtire, dar stii la ce "simtire" apeleaza The Secret? La lacomie si lipsa de efort. Mama, deci tot ce trebuie sa fac e sa gandesc pozitiv si sa imi doresc lucruri si chestiile vor pica din cer!

#238
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Multi au inteles doar asta : "iti doresti foarte mult ceva si vei primi in timp"
N-o sa primeasca nimeni nimic fara sa actioneze,imaginati-va un copil mic cu masa/tacsu care vrea sa i se cumpere un hamster/peste sau orice alt animal de casa,copilu o sa faca in toate felurile ca sa il primeasca chiar daca parintii (comunisti eventual) o sa refuze.Dar cat timp o sa refuze ? 1 saptamana, 2 ? intr-un final copilul o sa castige  :lol: chiar si dupa 3 luni,poate chiar 1 an (teoria fiind exclusa la parintii care au probleme la mansarda si isi pedepsesc copii cu bataie).

Cei care viseaza ce vor si asteapta sa primeasca,o sa astepte mult si bine  :)

#239
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Nu e chiar asa... daca crezi in visul tau cu siguranta primesti oamenii, intamplariile, faptele de care ai nevoie sa ti-l indeplinesti adica de la sine pur si simplu actionezi. Ai diverese oportunitati pe care tu le fructifici.

#240
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Si care e noutatea? E nevoie de un documentar dinasta ca sa iti zica "daca vrei ceva, trebuie sa crezi in ce vrei si sa mai si actionezi" ? Nu e de la sine inteles?

#241
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Daca te uiti la partea a 2a (beyond the secret) ,filmul are pur si simplu scopul de a ridica moralul si a incuraja oamenii sa actioneze pentru visurile lor,sunt prezentate in film diferite povesti de genu.

#242
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View PostGh3r0m, on 21st June 2010, 15:36, said:

Daca te uiti la partea a 2a (beyond the secret) ,filmul are pur si simplu scopul de a ridica moralul si a incuraja oamenii sa actioneze pentru visurile lor,sunt prezentate in film diferite povesti de genu.
Evident.

Logica filmului "The Secret" se deduce din primele minute: 1% din populatie detine 90% din totalul monetar sau cat au spus ei acolo. Bun. Deci acestia au inteles acest 'secret'.

My turn: tu, care ne dai sfaturi in film, inseamna ca si tu cunosti acest secret cel putin la fel de bine. Astfel de ce-mi dai sfaturi?
Te numeri printre cei 1% de care ai pomenit?
Evident ca nu :)
Ei impart un secret pe care desigur ca nu-l detin.

Daca va fi in viata asta sa primesc un secret, vreau sa vina de la sursa. Sau de la un om care se da pe sine ca exemplu.
Nu de la niste oarecare ce au analizat pe altii si-mi dau ca sfaturi proriile lor deductii.
De filozofat o pot face si eu. Dar daca nu prezint rezultate pe masura pentru aceasta credinta, sunt ZERO!

Edited by Metallman, 22 June 2010 - 14:59.


#243
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
N-am dat sfaturi,mi-am spus parerea,fiecare intelege ce vrea din film.Imi cer scuze daca s-a inteles ca si cum ar fi un sfat.

#244
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
M-am uitat cateva minute si l-am inchis.
Mie personal mi s-a parut o mare tampenie.

#245
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View PostGh3r0m, on 22nd June 2010, 19:30, said:

N-am dat sfaturi,mi-am spus parerea,fiecare intelege ce vrea din film.Imi cer scuze daca s-a inteles ca si cum ar fi un sfat.
Stiu ca nu ai dat sfaturi, m-ai inteles gresit (sau m-am exprimat eu aiurea) :)
Mai bine spus m-am exprimat la persoana a II-a, dar nu cu referire la tine ci cu referire la cei din film.

Edited by Metallman, 25 June 2010 - 08:17.


#246
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
criticati... de ce? ce-ati realizat cu adevarat in viata? unii poate nu au realizat nimic altii au realizat mai mult de cat au crezut! dar cei ce criticati si sunteti sceptici faceti ceva ca sa va schimbati viata? ati aplicat ceva din acest film si ati crezut cu tarie in el sau la primul hop ati spus ca nu merge si ca este o prostie exact cum este prezentat in film.

#247
riddickk001

riddickk001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2010
acest film este facut pt ao anumita categorie de oameni....nu au cum sa il inteleaga cei care au vazut 10 minute din el...nu este facut in scop comercial aceast film este facut pt a deschide lumii mintea despre niste lucruri studiate pana si prin fizica cuantica..pe mine m-a marcat filmul si voi incerca sa ma foloesesc de el...si va voi tine la curent;;)

#248
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005
doamne ce dezbatere pe subiect... nu pot sa cred decat ca filmul si-a atins tinta cu brio!

#249
justmealex

justmealex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.07.2008
Observ o mare emanatie energetica pe acest forum. Aroganta atrage aroganta.
Unii ( cei care critica filmul si ideea) au inteles ca ipotetic daca isi doresc de exemplu sa devina regele Angliei (spunea unu intr-un acces de prostie) ar trebui sa i se indeplineasca. In film se spune clar ca este vorba de dorinte realizabile. E destul de logik: Daca iti doresti sa fii regele Angliei atat de tare incat universul si legea atractiei ar trebui sa-ti raspunda la dorinta inseamna ca ar trebui sa te vezi rege, deci, esti nebun. Daca faci o aroganta si te crezi smecher dorindu-ti asta inseamna ca dorinta nu e destul de puternica.

Unii cred altii nu cred. E o tara libera (momentan) e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea. Dar din punctul meu de vedere ideea e buna. De ce? Pentru ca fie crezi ca legea atractiei functioneaza fie nu, daca in fiecare zi te plangi ca nu ai bani, casa, masina, iubita, noroc, note bune, rezultate, emenatii de geniu... etc. nici nu o sa ai. SUBCONSTIENTUL este acea parte din creier care nu o putem accesa cand vrem noi. Imaginati-va un iceberg in apa, 10% sta la suprafata si 90% in apa. Cam asa e si creierul nostru. Subconstientul acumuleaza TOT. Chiar si atunci cand esti la ora de fizica si un profesor cretin preda 4 table si tu mori de plictiseala in banca sau te gandesti ce chilotei are Maricica azi, subconstientul tau acumuleaza informatia. El acumuleaza tot. In unele situatii ti se deschide o portita si o informatie din subconstient e adusa la lumina, atunci spui "mi-am amintit". Daca ai putea sa-ti amintesti mereu? ;)
Sa revin, deci, subconstientul acumuleaza ideea de care te plangi tu toata ziua, ca nu ai bani, masini, ca nu esti regele Angliei... acumuland acestea el este responsabil pentru intuitia ta. Asa ca in fata unui obstacol apare frica. Si o sa spui: "nu are rost sa ma implica in asta nu voi castiga nimic, nu sunt in stare" asa ca oportunitatea se pierde.(Incredere in sine este un subiect de psihologie demonstrat) Si tu tot la faza cu "nu am bani, si nu sunt regele Angliei" ramai.

Analog se intampla cu creierasul tau in cazul in care crezi ca legea atractiei functioneaza. Te simti bogat, capeti incredere in tine, intri in fata, nu esti calcat in picioare.

Apoi, un alt aspect, daca esti fericit si radiezi fericire, te simti bine, ai chef de ras, de caterinca cu colegii prietenii, sau persoane noi intalnite. Acestia te vor vedea un tip "de treaba" si va fi mult mai usor pentru tine sa te faci remarcat. De aici multe lucruri pozitive urmeaza.

Ce am spus pana acum este pentru cei care zic ca e o prostie.

Acum, celalalt aspect, asa cum se spunea mai sus( mult mai sus :D ) "de ce iti e frica nu scapi". Perfect adevarat. Am simtit asta de nenumarate ori. Iar ideea sa te simti bine, sa fii fericit,  sai i faci si pe altii sa rada, creeaza un schimb energetic. Unii o sa zica: o tampenie, energie.. etc. Nu am ce sa le spun, decat ca suntem in sec 21. Iar cand Galileo a spus ca Pamantul e sferic, ca se roteste in jurul soarelui, ca nu e centrul universului, la fel au zis si aia.. tampenie.
Fiecare om are o energie. Defapt fiecare este energie... atomi, electroni... etc Chimia:D Asa ca de ce mintea nu ar avea o energie? Creierul coordoneaza totul in organism, multe lucruri inconstiente. Asa ca atunci cand ai un accident si nu te mai poti ridica, poti spune: "am un motiv sa traiesc" merge. ( am avut o experienta, inainte sa stiu de filmul acesta). Mintea are o energie imensa. "Esti atat de batran pe cat te simti". NU cred ca exista cineva ( care are un spirit de observatie) care intr-un moment din viata asta nu a avut un feeling ca i se va intampla ceva, si asa a fost.

Eu cred ca functioneaza. Din ambele puncte de vedere. Noi obosim dupa o zi de munca, dar creierul nu. Desi dimineata ai senzatia ca nu ai visat nimic, defapt visul tau a ramas in subconstient, acolo unde tu nu poti ajunge. Subconstientul lucreaza mereu, fie ca tu dormi pe tine, fie ca te gandesti la Maricica, fie ca gandesti pozitiv, negativ, partea de 90% din creier functioneaza incontrolabil ( din acest motiv se spune ca nu o folosim ). Tot ce tine de instincte se adreseaza subconstientului, daca acesta e antrenat cu ganduri bune ( prin  autosugestie care se face constient sau meditand, cum ca ai incredere in tine, esti o persoana buna, etc. repetand asta iar si iar subconstientul o va inregistra. Cum spunea si Goebles o minciuna spusa o singura data este o minciuna, spuna de un milion de ori devine un adevar de necontestat. )


Tot respectul pentru cei care si-au exprimat ideile intr-un mod civilizat.

Gandim si asta ne ocupa tot timpul.

Edited by justmealex, 08 August 2010 - 18:19.


#250
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
cei care cred in The Secret hai sa trecem la treaba... hai sa schimbam ceva, sa cream ceva, sa dezvoltam ceva !!!  :thumbup:

#251
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
hai sa ne gandim ca rromii zboara din Romania,manelele sunt interzise si parlamentarii cu averi exagerate ajung in strazi ... i'm just sayin'  :)

Edited by Gh3r0m, 21 August 2010 - 00:48.


#252
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcaroline_hi, on 21st June 2010, 14:37, said:

Si care e noutatea? E nevoie de un documentar dinasta ca sa iti zica "daca vrei ceva, trebuie sa crezi in ce vrei si sa mai si actionezi" ? Nu e de la sine inteles?

Nu pentru toata lumea  :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate