Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Filmul "The Secret" (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#271
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
Am cunoscut destule persoane ridicole care invoca gandirea pozitava si universul, convinse fiind ca au descoperit secretul succesul dar fara ca viata lor sa suporte o schimbare majora, fustrarile continund sa se adune, mintandu-se ca nu sunt inca pe aceasi frecventa cu fortele universului. Penibil! In conditiile in care nu inteprinzi nicio actiune pentru imbunatatirea vietii, modul de a gandi si conceptiile ramand aceleasi, astepand ca o putoare minuni din senin, nu faci altceva decat sa te transformi intr-o persoana acra si enervanta, gen motivationalii care au umplut internetul cu sfaturile lor revolutionare. Deci, mare atentie la ce vreti sa credeti.

#272
bbdp

bbdp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.01.2011
la mine functioneaza...eram persoana ridicola inainte sa-l aplic....cand mergeam pe vb strabunilor...eu imi apar saracia...etc etc....nu stiu daca din cauza la acest documentar dar de cand l-am vazut imi este mai bine...ca sfat: DE CE SA NU GANDIM POZITIV? eu unul am avut foarte multe realizari in viata de cand am vazut documentarul si de cand il aplic exact ca in documentar......de ce nu incercati?

#273
bbdp

bbdp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.01.2011
il folosesc in continuare.....ce este rau sa gandesti pozitiv la urma urmei? imi merge bine....an dupa an merg in sus am numai realizari.....a aparut si cartea Eroul (vi-o recomand) nu stiu daca e de la secret sau ca sunt un norocos in viata asta....dar mie mi-a schimbat viata(am trecut si prin momente grele ale vietii...pt ca asta este viata...dar privind lucrurile materiale am tot ceea ce imi doresc....

#274
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Legat de marele „secret”... e târziu acum, dar poate mai trec.
Nu e vorba că funcționează sau nu la fiecare dintre noi acest lucru, adică gândirea pozitivă...
pentru că e o chestie subiectivă, ceva autosugestiv, fără vreo legătură cu lucrurile prezentate în documentar.

În mod firesc, noi avem o fire pozitivă, omul nu se naște cu instincte rele, criminale, din contră, prețuiește viața,
binele, frumosul, deci, noi în general gândim pozitiv, nu trebuie să ne-o spună o tentativă de documentar. Avem speranța în fire și nu decepția, avem bucuria în suflet mai repede decât supărarea și o căutăm pe bucurie, asta înseamnă o atitudine pozitivă by default.
Filmul ne spune că apa e udă.

Altceva contează, anume substratul acestui film și a celor asemănătoare cu atracții &stuff, că s-a spart conducta cu ele... toate fiind construite pe o serie de minciuni subtil introduse care manipulează, deturnează adevărul. Acum, unii dintre voi sunteți mai atei... alții se consideră creștini... o spun simplu și direct, iar fiecare crede cum vrea, filmul este anticreștin, nebiblic și întoarce pe om cu spatele la Dumnezeu, îl face să credă că poate prin el însuși, că-și poate crea realitatea. Filozofia din film pare aievea și logică, însă este așezată pe premize false, nefuncționale, iar dacă funcționează ceva, e din alte motive, nu neapărat și nu tot timpul bune.
Știu că e greu de crezut și că par nesemnificative aceste lucruri, eu doar semnalez.

Una e să ai atitudine pozitivă și alta e să aderi la un pzitivism programatic, se cheamă că te lipești de o extremă,
ori calea firească e aceea de măsură a lucrurilor. Acest curent pozitivist, ca și cel negativist, e combătut și demontat și din punct de vedere psihologic, dar și creștin, având aparente avantaje, dar și un tăiș periculos, referiri se pot găsi ușor. Era un filmuleț animat simpatic care prezinta și fațeta controlului, poate-l găsesc...

Asta mi-e părerea, cineva mai în urmă a cerut-o. Posted Image

L-am găsit... Zâmbești sau mori... Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A1k_TxhateU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Noian, 20 February 2015 - 01:26.


#275
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Tampenia asta de film chiar sugereaza ca prin gandire pozitiva poti castiga la loto...
Ciudat ca distanta intre reporturi ramane constanta (relativ) cu toate ca acum lumea stie secretul...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate