Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Filmul "The Secret" (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#1
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
A vazut careva filmul The Secret? aici este descrierea IMDB.
Pentru cei care l-au vazut, ce impresie v-a lasat?

#2
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Eu l-am vazut, am dvd'ul.
Imi place foarte mult. Ei spun sa te uiti la el de cat mai multe ori si o sa te ajute foarte mult.
Ai multe de invatat de acolo. Este despre legea atractiei... daca gandesti pozitiv, atunci lucruri pozitive vin spre tine. Iar daca gandesti negativ, atunci nu faci altceva decat sa atragi mai multa negativitate asupra ta. In general este despre faptul ca atunci cand iti propui ceva, sa crezi cu toata fiinta ta in acel lucru,, si atunci se va intampla, pentru ca nimeni si nimic nu-ti poate sta in cale sa-ti indeplinesti acel vis. Si nu in ultimul rand, sa indraznesti sa visezi, si sa nu-ti impui bariere, sa nu te gandesti vreodata ca tu nu vei putea face acel lucru.
Mie imi place foarte mult. Daca poti sa-l vezi, te rog sa o faci.

#3
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
da mai, si eu l-am vazut si cred ca l-ai rezumat foarte bine.
Am facut acest topic pentru ca am vazut ca pe IMDB de ex. parerile sunt cam radicalizate, si vreau sa vad daca si in Romania starneste aceleasi reactii.

#4
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
In ceea ce ma priveste, nu stiu daca intotdeauna pot sa aplic ceea ce am vazut in The Secret... dar oricum incerc.
De multe ori poate sunt foarte sigur de ceva anume dar ceva se intampla si imi da planurile peste cap... Si la fel de bine se poate intampla, ca atunci cand ma astept mai putin, sa obtin ceea ce mi-am dorit. Dar probabil asta se intampla din cauza ca sunt mai relaxat si nu atrag energia negativa asupra mea... nu stiu. Probabil sunt si alti factori independenti de mine.
Oricum, oricat de mult ti-ai dorii ceva, fara munca si seriozitate, nu cred ca-l vei obtine. Eventual printr-o conjunctura norocoasa sau ceva de genul asta. Cred ca trebuie sa iei - one step at a time - si sa te concentrezi asupra lui, si atunci mai devreme sau mai tarziu sigur vei reusi.
Ma gandesc acum la Federer. Oare se gandea el cu 15 - 20 de ani in urma ca o sa ajunga sa fie cel mai bun jucator de tenis din lume? Probabil ca nu. Cred ca el si-a dorit doar sa joace tenis, si sa o faca bine. Acum daca s-a dedicat cu totul acestui sport, si a fost un om serios, cu picioarele pe pamant, a venit si succesul. Cand il vad la tv nu-mi vine sa cred cat de modest poate sa fie omul asta. Are un caracter extraordinar.

Edited by Yorks6, 04 March 2007 - 13:11.


#5
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Nu mi-a placut absolut deloc , a fost unul dintre foarte putinele filme pe care l-am inchis dupa 15 minute. Am simtit ca pur si simplu ma uitam la teleshopping. Un americanism de toata jena.
Ce pot sa spun din primele 15 minute ca nu mi-a placut ... totul.
Incepand de la faza absolut penibila cu homosexualul , ce necazuri avea el si cum a scapat ei de toti acei oameni rai , pur si simplu gandindu-se numai si terminand cu "daca gandesti pozitiv atragi numai oameni buni, iar daca gandesti negativ atragi numai oameni rai". Sa inteleg din asta ca toti oamenii care au fost jefuiti , toate femeile care au fost violate , toti oamenii care au fost ucisi gandeau in acel moment lucruri rele ? Hai sa fim seriosi. Nota mea este de 0/10.

#6
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Am vazut si eu documentarul. La inceput am fost entuziasmat si mi-a placut, poate si din cauza faptului ca in general sunt o fire optimista, insa dupa ce am rumegat mai bine ipotezele prezentate in el, mi s-a parut pe alocuri aberant. Sa dau un exemplu: credeti ca locuitorii din Hiroshima, in timpul celui de-al doilea razboi mondial s-au gandit pemanent ca (nu) o sa le pice o bomba in cap? E stupid sa crezi ca ei sunt vinovati pentru ceea ce li s-a intamplat sau cu alte cuvinte ca totii cetatenii acelui oras au atras o cantitate atat de mare de energie negativa incat sa provoace un dezastru. Si exemplele pot continua...

#7
gogogo

gogogo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.02.2007

View Postflex21, on Mar 7 2007, 12:03, said:

Nu mi-a placut absolut deloc , a fost unul dintre foarte putinele filme pe care l-am inchis dupa 15 minute. Am simtit ca pur si simplu ma uitam la teleshopping. Un americanism de toata jena.
Ce pot sa spun din primele 15 minute ca nu mi-a placut ... totul.
Incepand de la faza absolut penibila cu homosexualul , ce necazuri avea el si cum a scapat ei de toti acei oameni rai , pur si simplu gandindu-se numai si terminand cu "daca gandesti pozitiv atragi numai oameni buni, iar daca gandesti negativ atragi numai oameni rai". Sa inteleg din asta ca toti oamenii care au fost jefuiti , toate femeile care au fost violate , toti oamenii care au fost ucisi gandeau in acel moment lucruri rele ? Hai sa fim seriosi. Nota mea este de 0/10.

Subscriu..eu nu am rezistat decat vreo 9-10 min sa l-am inchis si l-am shift+delete. Prezinta niste idei "periculoase", de ce spun periculoase..pt ca foloseste cateva adevaruri tari, cateva idei logice in combinatie cu e mare prostie.. Vreau sa subliniez faptul ca nu l-am sters dupa 10 min de vizionare pt k era "periculos", in general incerc sa am mintea deschisa si sa imi fac singur o parere despre ceva..dar filmu asta e prea prost facut, cum bine a spus flex.pentru americani, un teleshooping, si colorat k bibliile sectantilor a-s mai adauga.
Sa fie clar.. nu suntem vrajitori asa kum sugereaza filmu asta-fiecare este un mic vrajitor (ca si harry potter filme si alte asemanatoare)..numai gandeste si vei avea ce vrei dar ai grija ce gandesti deoarece si lucrurile pe care nu le doresti daca te gandesti la ele le vei avea, si brusc nici sa mai gandesti nu voie daca nu vrei sa o patesti.. :mellow:
Unul din adevarurile tari si greu contestabile folosite este reprezentat de faptul k sigur autosugestia ajuta si faptul de a te gandii la ceea ce doresti iti creaza un obiectiv si te motiveaza samd...dar de aici si pana la concluziile idioate pe care le trag aia in primele 10 min ale filmului  :D (stiam incotro se indreapta asa k nu mai avea rost sa ma chinui singur si sa il vad pe tot) e distanta mare.
Ahh.. si alta chestie cu lista aia de insi care au stiut SECRETUL si k faptul, ca doar 1% din populatia planetei castiga 96% sau nu mai stiu exact cat din PIB-ul mondial si ca asta nu este o coincidenta...miroase de la o posta.

#8
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Eu nu stiu de ce va mai obositi sa comentati un film cand de fapt nu ati vazut mai mult de 15 min din el. Probabil plictiseala, cine stie... Mai e putin si comentati negativ un film doar pentru ca nu va place numele filmului sau mai stiu eu ... coperta dvd'ului.
Probabil asa se explica faptul ca 20% dintre cei care au votat pe imdb, i-au dat nota 1.

Hai sa film serios, daca tot vreti sa fiti luati in serios, incercati sa urmariti un film de la inceput pana la sfarsit, si abea dupa aia sa strigati in gura mare cat de bun sau prost este acel film. Altfel nu reusiti decat sa starniti rasul.

#9
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
L-am vazut si eu. Interesant. Atat. Sunt chestii care pot fi puse in practica insa sunt si exagerari.

#10
gogogo

gogogo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.02.2007

View PostYorks6, on Mar 16 2007, 19:45, said:

Eu nu stiu de ce va mai obositi sa comentati un film cand de fapt nu ati vazut mai mult de 15 min din el. Probabil plictiseala, cine stie... Mai e putin si comentati negativ un film doar pentru ca nu va place numele filmului sau mai stiu eu ... coperta dvd'ului.
Probabil asa se explica faptul ca 20% dintre cei care au votat pe imdb, i-au dat nota 1.

Hai sa film serios, daca tot vreti sa fiti luati in serios, incercati sa urmariti un film de la inceput pana la sfarsit, si abea dupa aia sa strigati in gura mare cat de bun sau prost este acel film. Altfel nu reusiti decat sa starniti rasul.

In general filmele gen documentar promoveaza o idee, spun o poveste etc., cum sunt ele facute si cat de "frumoase" sunt conteaza mai putin (in cazul de fata atesta originea ideii).
Ideea in jurul careia se face documentarul asta "plin de secrete dezvaluite" este clara de la inceput. Asa k argumentul tau cum ca cei care nu vad filmul asta in intregime nu ar trebui sa comenteze deoarece nu risca decat sa starneasca rasul (cui?) nu sta in picioare; daca era vorba despre o poveste de dragoste in care mai pe la sfarsit ea ii spunea k nu e copilul lui atunci da...

#11
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Nu spun sa fii 100% de acord cu ce spun ei in film. Dar daca il urmareai pe tot poate nu mai erai atat de negativ.
Sunt unele ideai care sunt chiar foarte bune. Iti da exemple de situatii si reactii diverse... si ce se poate intampla intr-o situatie sau alta.
Poate incerci sa-l vezi pe tot si mai vorbim.
Daca nu-ti place nici atunci, e ok. Ce ai de pierdut?

#12
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Poate vezi si The Secret on Oprah si Larry King. E foarte interesant.
Law of attraction nu este o inventie scoasa doar asa de dragul de a vinde dvd'ul. Asa ceva chiar exista, dar ma rog ...
Daca vrei sa-l vezi, putem sa discutam mai bine pe acest subiect. Altfel suntem putin pe langa.

Edited by Yorks6, 16 March 2007 - 23:21.


#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostYorks6, on Mar 16 2007, 19:45, said:

Hai sa film serios, daca tot vreti sa fiti luati in serios, incercati sa urmariti un film de la inceput pana la sfarsit, si abea dupa aia sa strigati in gura mare cat de bun sau prost este acel film. Altfel nu reusiti decat sa starniti rasul.

timpul pierdut nu ti-l da nimeni inapoi. timpul trece si in cele din urma mori. de ce sa-ti irosesti viata uitindu-te la timpenii (sau ma rog, chestii pe care le consideri timpenii si care poate pentru altii sint lucruri mirobolante care-ti schimba viata in mod fenomenal)

#14
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
am si eu inregistrarile de la oprah, dar nu stiam si de  Larry King.
le-am gasit pe torrent, le voi viziona dupa ce le downloadez

#15
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
uitati aici un articol-completare la film.

#16
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004
Eu am vazut...5 minute din el. Plus inca un minut in care mi-am dat seama ca o ia de la capat. Viata mea s-a schimbat. Ma gandesc doar la lucruri pozitive. A inceput sa vina lumea la mine sa-mi aduca bani acasa, imi lasa masini in fata casei si mi-au promis si o statuie in centru. Am o singura problema...nu-mi pot scoate din cap ca maine va veni un tip mare si negru la mine cu 2 pastile si ma voi trezi intr-o lume plina de roboti. Si stiu deja ca Universul lucreaza la asta.

#17
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Excelent link GubyIQ. Thanks.
Ma intreb oare oamenii astia care intra sa comenteze The Secret, si spun ca n-au vazut decat 5 min sau 10, 15 min ... chiar nu-si dau seama cat de ignoranti sunt?? Probabil daca vor citii link'ul de mai sus, vor intelege mai bine filmul. Dar nu cred ca se vor obosi sa o faca, e prea mult pentru ei...

#18
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View PostYorks6, on Mar 19 2007, 10:38, said:

Excelent link GubyIQ. Thanks.
Ma intreb oare oamenii astia care intra sa comenteze The Secret, si spun ca n-au vazut decat 5 min sau 10, 15 min ... chiar nu-si dau seama cat de ignoranti sunt?? Probabil daca vor citii link'ul de mai sus, vor intelege mai bine filmul. Dar nu cred ca se vor obosi sa o faca, e prea mult pentru ei...

Eu am vazut tot filmul si nu m-a convins aproape deloc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate