Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Filmul "The Secret" (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Yorks6, on Mar 19 2007, 10:38, said:

Excelent link GubyIQ. Thanks.
Ma intreb oare oamenii astia care intra sa comenteze The Secret, si spun ca n-au vazut decat 5 min sau 10, 15 min ... chiar nu-si dau seama cat de ignoranti sunt?? Probabil daca vor citii link'ul de mai sus, vor intelege mai bine filmul. Dar nu cred ca se vor obosi sa o faca, e prea mult pentru ei...

io n-am vazut nici 3 secunde din film, dar pot sa-ti zic ceva care sa te ajute in viata:

there is no fucking secret that'll change your miserable life


daca ajungi la un moment in viata in care tre sa-ti zici "trebuie sa gindesc pozitiv!", inseamna ca esti in cacat. atunci trebuie sa actionezi ca sa iesi din cacat, nu sa te gindesti pozitiv aiurea, sperind ca nus ce lucru magic se va intimpla, ca energiile universului vor vidanja jegul din jurul tau si iti vor schimba viata in mod uimitor. trebuie sa gindesti PRACTIC SI REALIST, nu pozitiv. altfel doar iti creezi universuri imaginare, proprii si personale, fara nici o valoare, in care toate lucrurile sint pictate-n roz

de-aia poporul roman, de care stim sigur ca face haz de necaz din vremuri imemoriale (deci gindeste pozitiv), e in cacat pina-n git. pentru ca nu exista nici un secret, in afara de combinatia "munca + noroc chior"

#20
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Exact asta spune si in The Secret, dar my "fellow ignorants" care n-au vazut decat 10 min din film, se pare ca n-au inteles. Era si normal.

"What is unfortunate, in my opinion, is that all too often people think that all you have to do is focus your attention on what you want, and then, in some magic way, you'll get it."

"Yes, I hate to break this to you, but if you want money—or anything else, for that matter—you can't just wish for it. Whether you want great relationships, a fulfilling career, good health, or anything else, in addition to focusing your attention on what you want, you also have to take action."

"And the action you take also has to, in some way, be of value to the world, and to other people. You could act your ass off, but if your action has no value for anyone, you won't get anything back. This is why they call it the Law of Attraction. You get back what you put out. To get value, you have to give value. That's the way it works."

#21
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

 Yorks6, on Mar 19 2007, 14:32, said:

Exact asta spune si in The Secret, dar my "fellow ignorants" care n-au vazut decat 10 min din film, se pare ca n-au inteles. Era si normal.

"What is unfortunate, in my opinion, is that all too often people think that all you have to do is focus your attention on what you want, and then, in some magic way, you'll get it."

"Yes, I hate to break this to you, but if you want money—or anything else, for that matter—you can't just wish for it. Whether you want great relationships, a fulfilling career, good health, or anything else, in addition to focusing your attention on what you want, you also have to take action."

"And the action you take also has to, in some way, be of value to the world, and to other people. You could act your ass off, but if your action has no value for anyone, you won't get anything back. This is why they call it the Law of Attraction. You get back what you put out. To get value, you have to give value. That's the way it works."

Corect, insa crezi ca cei care au vazut doar primele 10 minute din film nu stiau aceste lucruri? Chestiile astea le afli  de la parinti, profesori, in general oameni cu experienta de viata, sau in cel mai rau caz le intuiesti. Si atunci what's the big secret? Ca realizatorii documentarului vor sa scoata banii de pe urma celor care le cumpara dvd-ul sperand sa afle nu stiu ce minune ce o sa le schimbe viata?
Am citit articolul complementar filmului si ma intreb de ce in documentar au prezentat doar cireasa de pe tort. Ca sa nu-si dovedeasca inutilitatea inca de la inceput  si sa se vanda mai usor?  :huh:

#22
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Cei care s-au uitat la The Secret 10 minute, sau grabit sa treaga concluziile, fara a stii despre ce este vorba in documentar.
Au prins ei o idee, si probabil li s-a parut ca li se spun povesti, si au zis - wtf, gata delete. Si in secunda urmatoare au intrat pe forum sa-si spuna parerea.
Nu tine, mai sunt unii dintre noi, care am urmarit documentarul pana la sfarsit si am inteles mult mai bine despre ce este vorba.
I believe in Law of Attraction. Daca nu faci altceva decat sa te plangi cat de rau este un lucru sau altul... atunci nu faci decat sa atragi lucruri negative asupra ta. Iar daca privesti lucurile cu mintea deschisa, si ai curaj sa visezi, si muncesti pentru a-ti indeplini visele, atunci lucrurile pozitive nu vor intarzia sa apara.

Edit:
Try to read this.

Edited by Yorks6, 19 March 2007 - 19:14.


#23
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Nu trebuie scapat din vedere faptul ca dvd-ul The Secret e un produs comercial, si ca atare beneficiaza de o strategie de marketing care sa scoata in evidenta aceea "cireasa de pe tort" dupa cum o numeai. vorba aceea. multiu privesc, putini pricep
un exemplu care imi vinde acum in minte se refera la afisarea dobanzilor la credite de catre banci: vezi un 7,95% mare cat casa si un DAE 16% ascuns intr-un colt. Si sunt convins ca o multime de oameni nu stiu cat au in total de platit nici dupa ce contracteaza acel credit.

#24
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
@Mosotti acel practic si realist de care vorbesti e dat tocmai de modul in care priveste omul lumea in general. Ceea ce pentru o persoana cu atitudine negativa apare ca impracticabil si nerealist, pentru alta persoana poate pare ca perfect realizabil.

#25
dilemaro1

dilemaro1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.04.2006
L-am vazut si eu si mie mi s-a parut interesant, eu cred ca mintea poate influenta realitatea daca stii sa te controlezi...

#26
nikscris

nikscris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2004

 Yorks6, on Mar 4 2007, 03:34, said:

Eu l-am vazut, am dvd'ul.
Imi place foarte mult. Ei spun sa te uiti la el de cat mai multe ori si o sa te ajute foarte mult.
Ai multe de invatat de acolo. Este despre legea atractiei... daca gandesti pozitiv, atunci lucruri pozitive vin spre tine. Iar daca gandesti negativ, atunci nu faci altceva decat sa atragi mai multa negativitate asupra ta. In general este despre faptul ca atunci cand iti propui ceva, sa crezi cu toata fiinta ta in acel lucru,, si atunci se va intampla, pentru ca nimeni si nimic nu-ti poate sta in cale sa-ti indeplinesti acel vis. Si nu in ultimul rand, sa indraznesti sa visezi, si sa nu-ti impui bariere, sa nu te gandesti vreodata ca tu nu vei putea face acel lucru.
Mie imi place foarte mult. Daca poti sa-l vezi, te rog sa o faci.

De unde ai dvd-ul ?

#27
nikscris

nikscris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2004
Eu nu am vazut filmul inca, am vazut doar ce a-ti scris voi aici, dar ce este rau in a gindi pozitiv ?

#28
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Cine a spus ca este rau sa gandesti pozitiv?  :nonobad:

#29
vioice7

vioice7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.12.2006

 Mosotti, on Mar 17 2007, 18:50, said:

timpul pierdut nu ti-l da nimeni inapoi. timpul trece si in cele din urma mori. de ce sa-ti irosesti viata uitindu-te la timpenii (sau ma rog, chestii pe care le consideri timpenii si care poate pentru altii sint lucruri mirobolante care-ti schimba viata in mod fenomenal)
Hmmm ai dreptate cu timpul pierdut ... totusi este o intrebare ... dak tot nu ti-a placut de ce iti pierzi timpul sa-l comentezi pe acest forum? Cat despre film ... prezinta niste ideei interesante unele demne de luat in considerare.

#30
vioice7

vioice7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.12.2006

 Mosotti, on Mar 19 2007, 14:48, said:

io n-am vazut nici 3 secunde din film, dar pot sa-ti zic ceva care sa te ajute in viata:

there is no fucking secret that'll change your miserable life
daca ajungi la un moment in viata in care tre sa-ti zici "trebuie sa gindesc pozitiv!", inseamna ca esti in cacat. atunci trebuie sa actionezi ca sa iesi din cacat, nu sa te gindesti pozitiv aiurea, sperind ca nus ce lucru magic se va intimpla, ca energiile universului vor vidanja jegul din jurul tau si iti vor schimba viata in mod uimitor. trebuie sa gindesti PRACTIC SI REALIST, nu pozitiv. altfel doar iti creezi universuri imaginare, proprii si personale, fara nici o valoare, in care toate lucrurile sint pictate-n roz

de-aia poporul roman, de care stim sigur ca face haz de necaz din vremuri imemoriale (deci gindeste pozitiv), e in cacat pina-n git. pentru ca nu exista nici un secret, in afara de combinatia "munca + noroc chior"

Poi da poate ca dak te gandesti asa n-are rost sa mai postezi despre miserable life ... asta stim cu totii ... schimba si tu realitatea un pic ... dak nu nu-ti irosi timpul sa postezi si apoi oricum 3 secunde o fo pre mult pt tine.

#31
A|3x

A|3x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2007
Da e super filmul...dar daca vrei sa iti intre principiile alea bine in cap trebuie urmarit de foarte multe ori...sincer eu nu prea am timp ca l-as urmari ...zbye

#32
turtle

turtle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.08.2006
Am văzut și eu filmul acum câteva zile.

În mod clar este făcut în acel binecunoscut stil comercial american, destinat să-ți capteze atenția și să te țină în priză (cam în genul cărților din seria FOR DUMMIES) și face și uz de unele exagerări introduse probabil cu scopul de a crește gradul de senzațional și a avea mai mare priză la public.

Totuși ideile prezentate în film sunt în mare parte foarte valoroase, adevăruri străvechi care s-au tot spus, deci n-aș crede că e vorba despre un "secret" păstrat cu sfințenie de câțiva inițiați până în anul 2006 când s-a făcut filmul. Ele încă reprezintă un secret pentru cei mai mulți oameni doar pentru că sunt prea subtile pentru ca ei să le sesizeze semnificația profundă. Ei nu au realizat cu adevărat că, prin exercițiu, pot obține capacitatea de a alege în mod conștient gândurile și sentimentele pe care le trăiesc. Iar pe măsură ce conștientizăm cât de mult ne influențează viața trăirile pe care le întreținem în noi, alegerea cu grijă a acestor gânduri și sentimente devine o necesitate absolută.

Chiar dacă li se atrage atenția asupra acestor lucruri, cei mai mulți oameni le resping cu vehemență considerând prea puțin relevantă legătura între ceea ce gândim și ceea ce ni se întâmplă ulterior. Atenția le rămâne într-o măsură prea mare captată de lucrurile exterioare atât de atrăgătoare și interesante și nu mai au timp să observe că viața lor se desfășoară în mod semiautomat după niște șabloane consolidate inconștient chiar de ei în decursul anilor prin faptul că s-au complăcut în mod sistematic și pe durate lungi de timp să alimenteze aceleași gânduri contraproductive.

Desigur că nu e suficient doar să te gândești că lucrurile sunt OK pentru ca ele să devină într-adevăr așa (Pică pară mălăiață în gura lui Nătăfleață). Între acel gând și efectul materializat în lumea fizică poate exista un lung lanț cauzal, dar faptul că lucrurile urmăresc până la urmă acel lanț cauzal este întreținut în mod esențial de starea în care ajungi cultivând, hrănind acele gânduri - semințe.

În concluzie, chiar dacă este realizat plecând de la baze comerciale, la fel ca mai toate lucrurile made in USA, filmul are un merit foarte mare de a populariza aceste idei care au rămas pentru prea mult timp neînțelese cu adevărat.

Observ că există multe discuții de calitate pe marginea filmului pe forumurile de afară, ceea ce mă bucură. Dar cred că la noi în România din păcate șabloanele de gândire negativă, contraproductivă, sunt mai adânc înrădăcinate decât în alte părți, ceea ce probabil explică în bună măsură de ce mai avem ceva de mers până să ne putem numi țară civilizată. Cred că tot din cauza asta ideile din "The Secret" sunt mai greu de înțeles în .ro, ne simțim prea bine în pielea noastră pentru a dori să schimbăm ceva în noi. Încă mergem cu deviza "Eu gândesc foarte OK. Ceilalți sunt de vină."

Edited by turtle, 21 June 2007 - 13:29.


#33
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Un nucleu de adevar exista in acest documentar. Am aflat recent din teleenciclopedia ca oamenii care in general gandesc pozitiv si sunt optimisti traiesc in medie cu 20 de ani mai mult decat opusii lor. :)

#34
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
l-am vazut, e pentru d-astia m-ai slabi de inger, care pun botu' la orice...
sorry, dar fiecare are dreptul la o opinie!

Edited by lucas22010, 24 June 2007 - 12:38.


#35
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Eu l-am vazut si o sa comentez mai incolo filmul.
Recomand si "What The Bleep Do We Know"  si Down the Rabbit hole care ar trebui sa fie o continuare pe care eu nu am gasit-o.

#36
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

 lucas22010, on Jun 24 2007, 13:37, said:

l-am vazut, e pentru d-astia m-ai slabi de inger, care pun botu' la orice...
sorry, dar fiecare are dreptul la o opinie!
poti sa-ti argumentezi opinia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate