Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Filmul "The Secret" (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#37
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007

View PostGubyIQ, on Jun 24 2007, 16:36, said:

poti sa-ti argumentezi opinia?

scuze, dar nu vreau sa ma cert cu nimeni.

#38
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
If you liked The Secret, you might also want to buy - Introducing Abraham - The Secret Behind "The Secret"
http://www.amazon.co...d/dp/B000O76WTW
Or you might want to try the "duty free shops" and see what is all about before you actually buy it.

#39
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q__fc7NKwlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  :lol:

Eu sunt mai sceptica de felul meu, desi fiecare cu opinia sa. Chiar daca v-a placut filmul, dar mai ales daca nu prea... link-ul e destul de funny

Regards

#40
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
lol, foarte comic :D
in special la sfarsit :)

#41
Dadits

Dadits

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.06.2005
Am vazut si eu filmul documentar...E interesant. Sunt si lucruri exagerate dar sunt si lucruri plauzibile, care dau anumite explicatii (ce-mi vine acum in minte e zicala "banul la ban trage" si o posibila explicatie gasita in film ar fi: ai bani, esti deja lansat intr-o gandire mai optimista, ai obiective mai clare, mai tangibile, atingi mai usor acei pasi descrisi in film si prin asta nu faci decat sa atragi si mai multi bani)...
Acum sunt pareri si pareri dar eu zic ca merita vazut oricum filmul...fie si 5 minute azi, maine 10 in functie de nervi, chef si timp...Bye

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostGubyIQ, on Mar 19 2007, 19:59, said:

@Mosotti acel practic si realist de care vorbesti e dat tocmai de modul in care priveste omul lumea in general. Ceea ce pentru o persoana cu atitudine negativa apare ca impracticabil si nerealist, pentru alta persoana poate pare ca perfect realizabil.

nu conteaza cum apare, conteaza cum este de fapt  :rolleyes:


View Postvioice7, on Jun 18 2007, 21:52, said:

Hmmm ai dreptate cu timpul pierdut ... totusi este o intrebare ... dak tot nu ti-a placut de ce iti pierzi timpul sa-l comentezi pe acest forum?

no secret here: ca sa se mire prostii

#43
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Pai si cine este in masura sa spuna obiectiv 100% cum este de fapt? Iti voi da un exemplu: cand s-a apucat Schwarzenegger de filme, toti i-au spus ca nu va avea succes pentru ca avea numele greu de pronuntat, accent naspa, nu avea talent etc. Pentru ei aceasta era starea de fapt, si privit din unghiul lor, perfect plauzibil. Pe de alta parte, desi si-a dat seama ca nu va ajunge niciodata un actor dramatic de succes gen Robert de Niro sau Al Pacino, Arnold a crezut ca are "what it takes" sa devina un "action hero" si un star.
Deci care a fost pana la urma "cum este de fapt"?  :rolleyes:

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu toti au spus ca arnold nu v-a avea succes. de exemplu james cameron si-a zis "this is a big motherfucker, he's the perfect terminator" si asa a ajuns arnold sa fie terminator in locul lui george mihaitza, eternul adolescent.

revenind la subiect, e foarte simplu sa vezi cine e realist si cine viseaza cai verzi pe pereti, uitindu-se la timpenii cu secrete care nu exista. probabil cel mai bun exemplu sint cei din multi level marketing care asculta toata ziua casete unde li se zice ca o sa devina independenti financiar vinzind paste de dinti de juma de kil. sau cei care isi petrec viata citind "secretele" unor guru ai afacerilor si ajung sa moara de foame prin parcuri, injurind guvernul.

parerea mea care, de fapt reflecta realitatea in toata cruzimea ei, este ca toti cei care pun botul la timpeniile self-help care ii imbogatesc nespus pe autori si ii lasa la fel de ratati pe cei care le sorb cuvintele, sint tembeli. cind ajungi la o anumita virsta, normal ar fi sa gindesti rational, nu oniric. deci copiii au o scuza, pentru ca sint atit de prosti incit ei chiar cred povestile cu fat frumos, insa odata trecut de, sa zicem, 14 ani, gata cu timpeniile...

#45
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Nici eu nu sunt de acord cu acei "guru" ai self-help-ului si MLM-ului. Prin seminariile lor la preturi ridicol de mari si mesajul potrivit unei brosuri dar pe care il ambaleaza in noi si noi carti, ei iau banii tocmai celor pe care sustin ca vor sa ii ajute.
Consider ca cititul biografiei unei personalitati de succes e mult mai folositoare.

#46
arhivecaza

arhivecaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.01.2006

View Postklaudiakrueger, on Jun 25 2007, 23:11, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q__fc7NKwlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  :lol:

Eu sunt mai sceptica de felul meu, desi fiecare cu opinia sa. Chiar daca v-a placut filmul, dar mai ales daca nu prea... link-ul e destul de funny

Regards


This video has been removed due to terms of use violation. :ermm: :sadwalk:

#47
vaanillaorchid

vaanillaorchid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2007
Buna la toata lumea..............eu am venit mai nou pe acest forum tocmai fiindca ma intereseaza foarte tare subiectul!Este interesant de vazut cit de acizi sint unii si siguri ca "e o timpenie"!!!!Asi avea pentru ei o intrebare simpla:ati incercat macar??Asa de curiozitate sau macar din amuzament.....daca nu va recomamd sa o faceti...............visatul este liber in fond nu????????Dincolo ca raspunde la foarte multe intrebari existentiale-pentru cei care si le pun evident-vreau sa va spun din propria mea experienta ca FUNCTIONEAZA..............si chiar destul de usor!!!Unii spun ca e facut sa ia banii la prosti..........poate dar eu personal nu am dat nici un ban fiindca l-am luat de pe odc!Sa nu imi spuneti acum ca producatorii nu s-au gindit si la posibilitatea asta:ca filmul va putea fi accesat liber nu???Si de altfel:va cer ei ceva?Banii vostri, sa investiti in ceva sau chestii de genul????Va cer doar sa va respectati propria persoana si sa ii acordati importanta pe care o merita!!Daca privesti filmul cu mintea si cu sufletul avid de raspunsuri pe care nu le gasesti veti vedea ca de fapt acei oameni au incercat sa faca un lucru ff bun ptr unii care din pacate nu sint in stare nici macar sa intelega ceva dar sa isi mai si schimbe viata in bine.........si asta e o mare pierdere pentru acele persoane!!Incercati pentru amuzamentul vostru cu lucruri simple si dupa aceea veniti aici si spuneti-va parerea.........dar macar incercati.Sa nu uitam:sa visezi este liber!!!!Nu zice nimeni ca va vor pica bani in cap sau mai stiu eu ce isi doreste fiecare dar........vor aparea oportunitati......nimic nu e gratis in lumea asta nu????Trebuie sa vezi ca ocazia s-a ivit si sa profiti de ea!!!Si ca sa nu ma acuze nimeni ca bat cimpii va dau si un exemplu:Mi-am dorit foarte mult si dintotdeauna sa lucrez intr-un domeniu anume care m-a fascinat .Nu am avut ocazia, desi am si pregatire si experienta!!Dupa ce am vazut filmul si l-am inteles in felul meu, am inceput sa pun in aplicare ce am vazut acolo si sa ma imaginez pur si simplu lucrind in acel domeniu care era visul meu de foarte multi ani.........cam dupa 3 saptamini am fost sunata in urma unei aplicatii mai vechi-foarte vechi de fapt-de pe E-jobs si invitatta la un interviu EXACT la acel job pe care l-am visat si dorit atit de mult.Acum lucrez acolo.Coincidenta????Poate pentru unii.pentru mine NU ESTE o coincidenta!Si nu este singurul vis al meu devenit realitate in urma aplicarii idilor din "The Secret"deci...........macar incercati inainte de a critica cu atita vehementa sau macar lasat-i pe altii sa isi vada visele implinite...........




]

#48
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View PostGubyIQ, on Mar 4 2007, 02:02, said:

Pentru cei care l-au vazut, ce impresie v-a lasat?

Un documentar foarte bine realizat, pe care dupa ce l-am vizionat de aprox. sapte ori mi s-au deschis ochii si mi-am dat seama cat de "orb" am fost pana in acel moment si cat sunt de adevarate invataturile din documentar, dar cu toate astea nu am reusit pana acum sa realizez lucruri "mari" si sunt sigur ca singurul vinovat de acest lucru sunt eu si psihicul meu care nu este destul de puternic.

#49
katarina

katarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.10.2007
ontopic :)
am vazut filmul. personal nu mi s-a parut ca sunt noutati senzationale spuse acolo. teoria conform careia o atitudine pozitiva atrage dupa sine lucruri pozitive e foarte veche. pana la urma e normal: ma simt bine (motivul e irelevant   :rolleyes:  ), arat bine, zambesc, stralucesc mai ceva ca intr-o reclama la pasta de dinti. daca intr-o astfel de zi ma opreste politia ca am trecut pe rosu, dau gingas din gene, promit sa nu mai fac, scap si cu permisul si fara amenda.
daca ma trezesc cu fata la cearsaf si ma opreste politia pe acelasi motiv...cui naiba ii mai arde de zambit ca o toanta si de fluturat din gene (la naiba, n-am avut timp sa-mi dau cu rimel ca m-am trezit tarziu! ma enervez si mai rau)?! uite asa raman fara permis  :coolspeak:

in alta ordine de idei, sa fim realisti. daca nu ma gandesc ca am de platit rata in fiecare luna....ce se intampla? renunta banca sa mai imi ceara bani...? pentru ca sunt optimista?  :thumbup: asta nu mai e optimism, e naivitate (ca sa folosesc un cuvant civilizat)

#50
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkatarina, on Oct 29 2007, 20:42, said:

ontopic :)
am vazut filmul. personal nu mi s-a parut ca sunt noutati senzationale spuse acolo. teoria conform careia o atitudine pozitiva atrage dupa sine lucruri pozitive e foarte veche. pana la urma e normal: ma simt bine (motivul e irelevant   :rolleyes:  ), arat bine, zambesc, stralucesc mai ceva ca intr-o reclama la pasta de dinti. daca intr-o astfel de zi ma opreste politia ca am trecut pe rosu, dau gingas din gene, promit sa nu mai fac, scap si cu permisul si fara amenda.
daca ma trezesc cu fata la cearsaf si ma opreste politia pe acelasi motiv...cui naiba ii mai arde de zambit ca o toanta si de fluturat din gene (la naiba, n-am avut timp sa-mi dau cu rimel ca m-am trezit tarziu! ma enervez si mai rau)?! uite asa raman fara permis  :coolspeak:

in alta ordine de idei, sa fim realisti. daca nu ma gandesc ca am de platit rata in fiecare luna....ce se intampla? renunta banca sa mai imi ceara bani...? pentru ca sunt optimista?  :thumbup: asta nu mai e optimism, e naivitate (ca sa folosesc un cuvant civilizat)

Asa este total de acord cu tine e o chestie naturala uitata si ascunsa de oameni egoisti, iar cat despre naivitate ai perfecta dreptate si totusi sunt multi oameni care nu vor sa isi deschida ochi si sa accepte teoria asta, dar acum fiecare e liber sa creada in ceea ce doreste.

#51
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Chiar daca e slab regizat, filmul se bazeaza pe spusele unor intelepti, deci e bun. Nu e niciun secret. Totul a fost spus in textele sacre acum mii de ani. In film sunt cateva idei din budism si din crestinism combinate cu psihologia unor oameni de succes.

Edited by Eminovici, 30 October 2007 - 14:38.


#52
relu_d

relu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.12.2006
Functioneaza!!!  Toata viata (ma rog, de prin clasa 10-a) am visat sa am un peugeot. Inchideam ochii si ma vedeam in al calatorind prin tara. La facultate eram des pe site-ul lor si tot configuram peugeot-uri si a venit si ziua cea mare dupa doi ani de munca cineva s-a gandit sa imi cumpere o masina, ghici de care... Cu multumiri speciale parintilor.  :D A venit intr-un moment cand ma asteptam mai putin, intr-o perioada in care situatia financiara a parintilor nu era chiar cea mai buna.

Apropo de ce ziceau aia in film cum ca un eveniment neplacut poate atrage altele asemanatoare daca nu reusesti sa treci cu calm si seninatate peste el. Ca sofer cel mai mult mi-a fost frica de accidente mai ales de accidente in care erau ranite..persoane. Am avut  4 zile ciudate in fiecare zi eram sa ma ciocnesc cu diverse masini si incepusem din ce in ce mai tare sa cred ca ma voi ciocni intr-o zi si in a 4 a zi am luat un mos pe capota (trecea strada in fuga prin loc nemarcat).

In general am obtinut lucrurile pe care mi le-am dorit foarte mult si am patimit lucrurile de care imi era cel mai frica.

#53
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View PostC.F.S., on Oct 31 2007, 01:17, said:

Eu ma prapadesc de ras. Pai daca se face public secretul asta o sa fim toti bogati si fericiti, nimeni nu mai munceste, nimeni nu mai moare.

Eu nu pot sa inteleg de ce faci asemenea afirmatii daca nu cunosti legea atractiei care clar spune ca pentru indeplinirea scopurilor una dintre conditii este disponibilitatea de a face eforturi . !

#54
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Filmul e o porcarie. La mine nu functioneaza bullshitul ala. Aveti idee de cand imi doresc sa dispara toti agramatii care nu stiu nici macar sa apese pe taste, dar au impresia ca detin adevarul absolut? Si aiurea, ca nu dispar, ba mai mult, in profida dorintei mele, se inmultesc.

Va spun eu care este the biggest secret: munca.

PS: Si lasati prostiile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate