Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

DEALERII SI TZEPELE LOR

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu nu prea cred ca avea ce face cu o masina care are deja un anume pret. daca masina aia nu era la promotie? si exista un lot anume care se bucura de promotia respectiva?

Btw, nu apar dealerul sau firma chevrolet, ba dimpotriva aveo mi se pare un cosciug pe roti, insa sa dam cezarului ce e al cezarului

#38
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Virtualx, pina la urma ai platit vreun avans, ceva, la Gold Platin?

#39
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
De cand si pana cand se poate modifica proforma, pentru ca, dupa incheierea ei, a scazut pretul la produsul respectiv? :huh:

#40
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
proforma se poate modifica oricand si oricum !

dar daca nu ai citit bine ea a fost emisa in data de 08.04 ora 14, , si preturile modifcate s-au primit pe email la ora 18.30 de catre dealer ...tare nu? practic masina avea 2 preturi in aceeasi zi , normal ca pt client era mai avantajos cel mic :)

factura finala conteaza.

am dat avans la leasing, nu la dealer,

cu ajutorul ofiterului de credit/leasing se poate face orice modificare la dosar ,

dar doar pana la livrarea facturii finale care intra la plata.


ps. feriti-va de tepari :)

Edited by virtualx, 21 April 2008 - 17:39.


#41
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Dar daca leasingul nu a platit nimic catre dealer, sau nu a semnat vreun contract, cum te asteptai sa aduca masina aia din Ungaria?

#42
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
pai la leasing au fost furnizate date (serie etc etc )despre masina care se rezerva initial,
masina care o vand ei , care trebuia sa vina din ungaria

apropo - factura nu au voie sa iti emita decat cand bunul cumparat este pe teritoriul Romaniei !!!!
doar proforme in rest (m-am documentat doxa cu 3 luni inainte despre , cu si etc. de aceea am ales gold si platin pipera ca nu am gasit nimic de rau de ei pe net dar ...uite ca .......)

ulterior am schimbat la dosar datele vechi cu cele noi :)

--- acum nu am zis ca poate au tras matza de coada ungurii dar
..macar nu-mi vinde gogosi ca doar nu e prima masina importata din ungaria si nu stii cat face adica sigur nu 7-10 zile ( la oferta din fabrica comanda cica ar face 14 zile pana la livrare)

oricum dpdv al consumatorului nu esti informat corect - aici e buba , zi-mi ca face pe drum 1 luna , ma resemnez, accept sau nu , dar nu face pe super-manageru' de vanzari si scoti minciunele una dupa alta din buzunar doar , doar , trece timpul ... eu astept merg cu tramvaiu' si tu minte-ma, minte-ma si ia-ti comisionul

deci daca vroiam comanda din fabrica cat facea ? 30 zile?  :P

doar stocul din curte e certitudine, restul e noroc sau ne-noroc
....in urma platii, ... peste 2 zile am masinaaaaa :D

Edited by virtualx, 21 April 2008 - 20:37.


#43
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Totusi.De unde obligatia vanzatorului de ati modifica factura emisa dimineata, pentru ca preturile au scazut pe seara?Daca vrea sa-ti faca o noua factura si sa-ti vanda masina la pretul redus, bine,daca nu, cumperi de la concurenta,de unde ai vazut tu ca e mai ieftin. Si sunt curios cum i-ai obligat:)))
Daca comandai din fabrica putea sa faca si 120 de zile,nu 30.Tu ti-ai cumparat vreodata o masina la comanda?Eu am stat dupa una 3 luni de zile.Ce este asa anormal?

#44
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postbbogdanmircea, on May 30 2007, 13:44, said:

Daca tot am initiat topicu, sa postez si eu ceva despre un dealer. Sunt interesat de ceva vreme de Suzuki Ignis, e o masinutza faina care ofera ceea ce nici un alt dealer nu o face, adik o masina super decenta cu ABS, 2 airbaguri si AC pana in 10 000 de EURO. Asa ca fireste am decis sa fac o vizita la un dealer Suzuki, si cum sunt in Iasi, am decis sa merg la SUZUKI DOLY, reprezentanta din localitate.
De la inceput impresia a fost foarteeee buuuna, in sensu ca nu aveau nici o masina la dispozitie sa ne uitam si noi la ea. Apoi cel care ne-a oferit informatii era un nene care parea mai mult mecanic decat vanzator de masini, in sensu ca habar n-avea de multe chestii. Iar cand am intrebat cum se poate cumpara o masina, am primit un raspuns ceva de genu, tu imi aduci banii care scrie aicea si eu iti dau masina. Bineinteles, cu o culoare care se afla pe stoc, ca dak mai vrei si custom s-ar putea sa astepti mai mult de o gramada.
Bineinteles cand am dorit sa vedem masina, ni s-au aratat nijte poze pe calculator, apoi a fost chemat un angajat al service-ului care poseda un Ignis, care ne-a aratat putin masina lui...
Concluzia: am ramas de departe cu impresia cea mai proasta pe car emi-a provocat-o un dealer auto, ma intreb dak si-a cumparat masina cineva de la ei...cred ca o sa dau o raita si pe la Bacau, poate acolo mai e ceva de capu lor...
Eventual daca mai stie cineva vreo repr in zona Iasi, Suceava, as fi foarte interesat.
Daca nu, si Ungaria e o varianta buna...
la 1 an + si un alt dealer ( B&S), aceeasi varza la suzuki... buna ziua buna ziua, n-avem nici un swift momentan in showroom in buc, am avut unu' pt drive test da' e lovit si e in service, deci daca vreti sa cumparati ceva noi va prezentam oferta si va aratam poze, masina o vedeti live peste 3 luni cind vine si cind deja ati dat banu', daca nu va convine asta e....
:lol:

#45
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View Postrox, on May 31 2008, 12:30, said:

la 1 an + si un alt dealer ( B&S), aceeasi varza la Suzuki... buna ziua buna ziua, n-avem nici un swift momentan in showroom in buc, am avut unu' pt drive test da' e lovit si e in service, deci daca vreti sa cumparati ceva noi va prezentam oferta si va aratam poze, masina o vedeti live peste 3 luni cind vine si cind deja ati dat banu', daca nu va convine asta e....
:lol:
De ce nu mergi la alta marca? Nu inteleg de ce va bateti capul cu ei!

#46
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postrox, on May 31 2008, 12:30, said:

la 1 an + si un alt dealer ( B&S), aceeasi varza la Suzuki... buna ziua buna ziua, n-avem nici un swift momentan in showroom in buc, am avut unu' pt drive test da' e lovit si e in service, deci daca vreti sa cumparati ceva noi va prezentam oferta si va aratam poze, masina o vedeti live peste 3 luni cind vine si cind deja ati dat banu', daca nu va convine asta e....
:lol:

imbecili, probabil de-aia nici nu i-au acceptat in programul rabla....suzuki se face de rusine cu reteaua de dealeri din .ro  :death:

#47
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Post701, on May 31 2008, 12:33, said:

De ce nu mergi la alta marca? Nu inteleg de ce va bateti capul cu ei!
pina la urma am mers. la skoda (la Porsche bucuresti vest).

#48
nic_otava

nic_otava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.02.2006
@virtualx:
- bine ca ai rezolvat-o pana la urma;
- da un search dupa Gold&platin pe acest forum, sa vezi ce si cum :)
- dealerii au stocul lor de masini alocate de GM Europe pentru fiecare in parte. Asta inseamna ca daca o masina este alocata catre G&P, foarte greu poate fi data altui dealer!!!
- despre d-na senior manager ( ::)) ), daca vrei detalii iti dau pe privat, ca aici este un forum respectabil;
Proforma, este pana la urma o hartie printata (si stampilata) de dealer cu o oferta scrisa, careia iti poti da curs sau nu!
Daca faceai comanda in fabrica ar fi durat peste 60 de zile!

Spor!

#49
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View Postrox, on May 31 2008, 12:48, said:

pina la urma am mers. la skoda (la Porsche bucuresti vest).
Foarte frumos!Asta,da,masina.Ai facut o afacere buna.Si o sa iei si o gramada de bani pe ea peste cativa ani cand o sa vrei sa o vinzi.

#50
liloldme

liloldme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2008

View Postvirtualx, on Apr 21 2008, 21:35, said:

deci daca vroiam comanda din fabrica cat facea ? 30 zile?  :P


Nu stiu ce fabrica iti face tie masina in 30 de zile :) sa ma anunti si pe mine :) Ca mie la Opel Opc mi-au dat termen 6 luni ...

#51
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
asta pt ca sunt oameni care astepta atat dupa o masina. Pai ce e nene? E asamblata manual cu tapiterie si elemente individuale, ca Ferrari sau aston martin? Sa se duca un neamt la dealer si sa ii spuna ca masina ii e livrata in mai mult de 3 saptamani, 1 luna...sa vezi ce flit in gura le da. Dar la noi fac asta pt ca exista oameni dispusi sa astepte atat dupa o masina in loc sa aleaga alta marca sau alt dealer.

#52
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Genesis, tu vorbesti din auzite sau ai fost la vreun dealer (macar unul) din occident ca sa vezi ce si cum ?

#53
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
In Germania daca vrei masina comanda (nu stoc) nu exista termen de livrare ferm! Nici la noi nu exista de fapt, pentru ca nici in contractul dintre producator si importator nu exista, nici in contractul dintre importator si dealer nu exista (nu se angajeaza nimeni la niciun termen, si asta nu numai in ce priveste productia auto, si asta e situatia normala - producatorul chiar specifica ca nu se poate angaja la termene), doar in contractul dintre dealer si client se specifica, ca doar clientul roman e mai pretentios decit neamtul (care intelege ca dealerul nu ii va intirzia deliberat lui livrarea masinii daca aceasta e fabricata; romanii inca sunt speriati). Dar si la noi dealerii se pot spala pe miini, chiar daca apar in contract termene ferme, pentru ca, tot in contract, e o clauza cum ca se platesc despagubiri numai daca intirzierea e din vina dealerului. Si tot ce ii trebuie dealerului in instanta e o hirtie de la importator prin care se instiinteaza ca productia masinii seria cutare a fost intirziata de fabrica.

#54
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Se vede ca unii vorbesc din auzite.De-aia se socheaza asa cand ajung la dealer si li se da un termen de 3 luni.Si se scandalizeaza si se duc la altii,care le dau la fel sau mai mult. Si se duc la altii unde primesc 2 luni jumate. Si cumpara de acolo poate.Insa atunci deja sunt departe de ceea ce vroiau sa cumpere   initial. Sa fie la ei,ca unde nu-i cap,vai de picioare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate