Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...
 Robot de spalat geamuri

nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament
 Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...
 Giorgio Mazonakis-Gucci Forema

Zgarieturi in diferite locuri

Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...
 

Sfaturi achizitionare USB Flash-drive

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
57 răspunsuri în acest subiect

#1
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 28.07.2005
Salutare. Ma chinuie de ceva vreme preturile din ce in ce mai mici ale stick-urilor USB. As vrea, bineninteles, sa cumpar unul de o capacitate cat mai mare, am gasit la pret rezonabil la 8Gb si mai e si laudat de producator, cu premii .. http://www.onestop.r...cat1-44-51-52-- Totusi, am zis ca macar de 2 Gb sa fie, insa ma intereseaza ff mult si viteza, ca nu vreau sa ma rog de el cand voi instala vreun Office 2007 direct de pe el.  :naughty:  Vad ca unii gen A-data pun viteze astronomice de 20 MB la scriere, ceea ce imi vine cam greu sa cred. Mai mult, unii specifica drept viteza cei 480 Mbps ai portului USB 2.0 !!!!!! Totusi, a intalnit cineva Flash-drive-uri care sa aiba asemenea rate de transfer (adica 480 Mbps=60 MBps). Marketingul e in floare aici. Niste preturi bune am mai gasit pe aici http://www.shopit.ro...apacitate-2048/ Aveti experiente cu Pen drive-uri USB? Probleme? A gasit cineva vreun produs bun la pret la fel de bun.. Help, pls

Editat de leo980, 28 februarie 2007 - 13:02.


#2
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 28.07.2005
Silicon Power-ul e testat aici http://www.techwarel...h/index_6.shtml . Totusi aici http://www.pcgarage....-510-4gb-black/ sunt cu totul si cu totul alte viteze.....

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 16.079
  • Înscris: 26.11.2005
Chiar ieri a venit un prieten cu unu' de 4 Gb (nu stiu modelul, e de la Depozitul de Calculatoare). Am copiat de pe el in calculator 1.4 Gb (2 fisiere) cu 20 Mb/sec, si de pe calculator in stick 700 Mb (1 fisier) cu aprox 4 Mb/sec. El zicea ca asa merge cam peste tot, pe calculatoare decente, nu pe vechituri.

#4
krammerRO

krammerRO

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 21.10.2006
Eu iti recomand A-DATA. Sunt foarte ieftine dar mi-am luat unul si e de nota 10!

#5
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 28.07.2005
Azi am comandat memoria de 8(opt) :) GB... Voi reveni cu amanunte. Stati pe-aproape dca a va tenteaza.... 8 GB la nici 2 milioane vechi e chilipir daca merge si decent ca viteza, zic eu...

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002
ce e de verificat: cum se comporta la scrierea unui  folder cu mii de fisiere (de ex system32 din winxp..are cam 800mb si ~4000 fisiere)
posibil sa ia peste 20 ORE anumite modele (in special cele suspect de ieftine)...daca ia sub 20 minute, e excelent
asta desi la un sigur fisier de 700mb merge cu peste 6-8 mb/s

#7
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 28.07.2005

View Postaeon, on Mar 1 2007, 11:35, said:

ce e de verificat: cum se comporta la scrierea unui  folder cu mii de fisiere (de ex system32 din winxp..are cam 800mb si ~4000 fisiere)
posibil sa ia peste 20 ORE anumite modele (in special cele suspect de ieftine)...daca ia sub 20 minute, e excelent
asta desi la un sigur fisier de 700mb merge cu peste 6-8 mb/s

Mi-a zis un coleg ca i-a placut cum se comporta un "frate mai mic" de-al astuia... 9 MBps mi-a zis, LA SCRIERE, spre deosebire de un Kingston zicea el, care era puturos rau.

Editat de leo980, 01 martie 2007 - 16:40.


#8
cdanc77

cdanc77

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 18.02.2007
Dupa cateva luni de folosire a unui flash Corsair Flash Voyager 2GB am constatat ca:
- viteza de scriere e maxim 9MB/s (in specificatii e 13MB/s)
- viteza de citire e ~ 18MB/s (in specificatii e 19MB/s)
Vitezele mari se obtin doar la fisiere mari, la cele mici si foarte multe viteza de scriere poate ajunge la 100KB/s. Nu scriu fisiere multe si mici niciodata, le arhivez direct pe flash.
Am vazut ca modelul de 16GB are performante si mai mari: http://emag.ro/memor...pCMFUSB2.0-16GB
Preturile vor mai scadea foarte mult, cred ca la sfarsitul anului 1GB va fi vreo 15ron, daca va mai exista.

Obs: nu luati niciodata flash-uri pe care e data viteza USB-ului, 480Mbps. Exista un motiv bine intemeiat pentru care nu e trecuta viteza reala ...

Editat de cdanc77, 01 martie 2007 - 17:04.


#9
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 09.11.2005
parerea mea este ca de CORSAIR este numai numele de el, am avut inainte Silicon-Power pe culoarea neagra si era mult mai rapid la copiat atat fisiere micute(la care corsair e varza) cat si fisiere mai mari cum ar fi filmele.

nu copiaza si nu citeste nici unul de mai sus cu viteza specificata de producator,si 9 mb/s la scriere cu corsair nu-mi amintesc sa fi prins :rolleyes:  poate 9/2 mb/s

eu unul mi-as lua din nou Silicon-Power sau poate a-data

Editat de djlove, 01 martie 2007 - 18:01.


#10
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 09.11.2005
am testat trei modele de usb flash de 1GB si cel mai bun a iesit:
apacer

am copiat 180 mb de poze in -1'40'' pe apacer
                                           -1'45'' pe verbatim
                                           -7'15'' pe corsair

am copiat un fisier de 700 mb(.avi) in -3'15'' pe apacer
                                                       -3'32'' pe verbatim
                                                       -5'27'' pe corsair

problema e ca modelul Corsair e al meu si vreau sa stiu daca ii pot face ceva,daca ma ajuta cu ceva vreun program de pe cd-ul care a venit cu el
mai are un prieten de-al meu tot Corsair si tot la fel merge

Editat de djlove, 02 martie 2007 - 18:37.


#11
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.130
  • Înscris: 07.06.2006
toate stick-urile corsair testate recent de altii s-au comportat de la bine la foarte bine in teste
poate al tau e ceva mai vechi sau are ceva "mofturi"

apacer 203 e inca f scump
adata PD7 s-a ieftinit destul de mult(si performante excelente),si Corsair-urile au preturi bune
:D

#12
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 09.11.2005
nu pot sa cred,am cumparat doua modele(unul pentru mine si unul pentru un prieten) pe 30.01.2007 de AICI

pot sa-i fac ceva?mentionez ca si celalalt merge la fel.

se da garantie pentru o astfel de problema?

#13
bonny83

bonny83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 30.01.2006
Si eu am unul de 2GB A-data PD7 . Pe langa faptul ca au garantie 99 de ani (asa vine de la furnizor, ei mi l-au dat cu 5 ani garantie ...) am copiat 1,66 Gb de arhive de 15MB din 4 directoare in 100 secunde. La fisere mari...filme de 700Mb ajunge si la 20MB/s. Nu se descurca asa bine cu multe fisere mici, cum se descurca Kingston insa ...

#14
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 09.11.2005
uite acum copiez pe corsair un film de 700 mb cu Total Commander si imi arata 1968.0 kbytes/s 6 m

Editat de djlove, 02 martie 2007 - 20:01.


#15
nicebubu

nicebubu

    New Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 21.12.2005
Ce naiba dom'le... mi-au dat de la work un Adata de 1GB PD2 si merge infect: cam 200K/sec la scriere. La citire fuge normal. L-am folosit pe vreo 30 de sisteme de tot felul pina acum. Singurul pe care parca a miscat mai bine era, culmea, un Win98 pe un comp. obosit rau. Asa tre sa mearga panarama?

#16
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 09.09.2003
Kingston,dar isi merita banii

#17
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postleo980, on Mar 1 2007, 10:13, said:

Azi am comandat memoria de 8(opt) :) GB... Voi reveni cu amanunte.


Asteptam cu nerabdare detaliile...
Nu ai cumva vreun amic/cunostinta care detine un Dvd Player E-Boda 777 la care sa poti incerca sticku'. Sunt foarte curios daca este compatibil si daca este vazut la intreaga lui capacitate.

#18
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 28.07.2005
DOAAMNELOOOOR, si ba domnilor.... :)
            Azi l-am cumparat. Mai intai amanuntele: l-am luat de la www.onestop.ro .. pe langa el am primit cadou un CD cu muzica :) de parca s-ar fi interzis DCul :)) si un baxuletz cu 3 cutii de coca-cola de 330 ml dietetic - concluzie: o impresie buna facuta de firma asta, chiar daca e pe undeva prin Belvedere, prin camine. Cu toate ca m-am deplasat eu la ei, nu au putut sa-mi scada pretul transportului din factura, adica 10 lei. In schimb m-au tinut la curent cu tot ce se petrecea cu stickul, am gasit factura facuta, n-am stat decat 2 minute la ei.
            Testele: au fost facute de mine personal, lasind la o parte povestile de marketing, cu setarea Optimize for performance activata in detrimentul Optimize for quick removal(ClickDreapta pe stick sau pe orice dispozitiv de stocare>Hardware> selectare stick USB>Properties>Policies). Aceasta duce la imbunatatirea transferului cu aprox 1MB/s cel putin asta am observat fugitiv, in cazul meu-Laptop ASUS A6KT-Q092, Turion 1,8GHz, 1GB SDRAM 333, 100 GB@5400rpm, setari DMA activate, USB 2.0, WinXP SP2, 32bits, updateuri la zi.
           Asadar: la scriere merge cu 6-7 MB/s si cu vreo 21-22 MB/s la citire - pentru fisiere mari-adica in cazul meu un ISO de vreo 300 MB.
           CAZ REAL: Office 2003, 666 MB, 72 de sec transferul de pe o partitie pe alta a HDDului=>9,25MB/s: la transferul de pe HDD pe stick: 163 sec =>4,09 MB/s, la transferul de pe stick pe HDD 49 sec=>13,60 MB/s. - interesant este ca specificatiile date de PCGarage sunt intr-adevar foarte aproape de realitate.
           Concluzia: dupa mine am facut o afacere destul de buna: pentru 200 lei m-am facut cu aproximativ 8GB -> 7,67 reali. Stickul merge destul de repede la cat de "gras" este - din ce stiu eu, odata cu capacitatea creste timpul de acces si scade rata de transfer.  Sper sa va fie de ajutor aceste informatii, mai ales celor care urmeaza sa-si cumpere un stick usb. Daca mai doriti amanunte sau sunteti curiosi, postati aici opiniile si in limita posibilitatilor voi incerca sa va ajut pe fiecare in parte.

Editat de leo980, 06 martie 2007 - 01:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate