Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Insula Lefkada

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
7035 replies to this topic

#6985
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

View Postlucianburjuiul, on 07 iunie 2022 - 13:32, said:

Eu am stat aici in drum spre Lefkada. https://www.philippe...w2/en/index.php

Locatia este intradevar frumoasa dar cam peste mana cu drumul spre Lefkada,este parerea mea

#6986
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.06.2010
N-a fost pentru mine. Sunt 700 de km de la Constanta, am ajuns spre dupa-amiaza. Am stat tot acolo si la intoarcere. Pe langa vederea panoramica de la restaurant care e fabuloasa trebuie sa recunosc ca am mancat foarte bine. Daca era vreun loc banal, nu-l pomeneam. Complexul apartine unui profesor (cred ca pensionar acum), e o afacere de familie. Iar tipul e indragostit de cai, de acolo si motivele cabaline.

#6987
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postatupi, on 14 iunie 2022 - 13:41, said:

Daca nu ai fost in Thassos e bine sa ajungi macar o data ca sa stii cum sta treaba acolo :)
Altfel recomand sa incercati si alte insule ca are Grecia din belsug. Intradevar Lefkada are plaje f frumoase dar mai exista si Kefalonia, Zakythos samd
Viata e scurta :)

Sa nu mai vorbim de Naxos, daca e despre plaje....

Edited by camelia19, 15 June 2022 - 16:32.


#6988
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
In urma cu 5 ani am fost in Kefalonia cu masina si am vizitat multe din plajele insulei. Anul acesta voi merge in Lefkada, cu masina. In Kefalonia am fost in iulie,  voi ajunge in Lefkada tot in iulie. In Kefalonia nu am avut probleme cu gasitul unui loc de parcare la niciuna din plajele la care am mers si nu imi amintesc sa fi platit parcare. Am gasit info despre Lefkada ca daca ajungi pe anumite plaje la ora 10, risti sa nu ai unde parca, sau parcare la alte plaje de 10 euro. Aveti idee care sunt aceste plaje unde risti sa nu gasesti parcare sau au parcari cu plata?

Edited by xplozia, 20 June 2022 - 14:12.


#6989
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007
La Porto Katsiki era cu plată, anul asta înțeleg ca e 10 euro, la Agiolofi mai era parcare cu plata dacă nu ma înșel.

#6990
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
La Agiofili n ai cum sa fentezi parcarea cu plata, doar daca lasi masina departe in drum, riscand sa ti-o zgarie cineva. Nici macar motocicleta n am avut unde s o lasam, deci intelegi. La P.Katsiki o poti lasa pe sosea mai sus, dar ai de coborat si mai ales de urcat la intoarcere...cu cat ajungi mai tRziu, cu atat vei gasi loc mai sus pe sosea. Iarasi am parcat cu plata la Megali Petra, dar idem ca la Katsiki, o poti lasa mai sus pe drum, dar pe riscul tau, drumul e extrem de ingust.

#6991
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
O vai, cat am injurat baietii de pe marginea drumului in drum spre parcarea de la Kavalikefta/Megali Petra... Nu vreau sa fiu hater, dar la unele chestii nu fiți chitre, le complicati viata tuturor celorlalti pentru 5-10 euro sau cat o fi.

La unele merge, dar daca vedeti ca un drum e ingust si abia incap 2 masini, nu va zgarciti la parcare...

Ma abtin sa zic mai multe, plec in curand si vreau sa fiu optimist.

#6992
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Sunt in Lefkada cu familia, piticii au 8 ani jumate. Am vrea sa face o excursie de o zi si avem doua variante: Nydri 1 sau Eptanisos. Puteti recomanda una din ele?
Mulțumesc


#6993
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007
Mai există (presupun) și Makedonia Palace. Habar n-am diferențele între ele. Mai demult Makedonia avea o pasarelă în bot și se îmbarca/debarca mai ușor pe plajele neamenajate cu ponton. Celelalte aveau doar o scară. Tot demult Makedonia avea și un mic loc de joacă pentru copii. Mergeți seara în port și aruncați o privire (sau mai multe), vedeți prețuri etc

#6994
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBrainie, on 28 iunie 2022 - 11:47, said:

... Makedonia Palace ...

Pe Makedonia Palace te puteai îmbarca şi prin Borsalino Travel, care e în Nydri pe chei. Am povestit în iunie 2016. Nu era nicio diferenţă la preţ.


Sănătate şi tcb !

#6995
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013
Salutare tuturor!
Ajutați-mă cu o sugestie pentru cazare intermediară spre Lefkada, vă rog. Mergem pentru prima dată (prima în Grecia, prima cu mașina într-o călătorie așa lungă, mereu am preferat avionul).
Plecare din Constanța, ieșire pe la Vama Veche, apoi probabil Makaza.
M-am gândit deja la Metsovo (am citit aici, adică) care este strategic poziționat, dormi acolo și a doua zi, fresh, în 3 ore de scalzi în Marea Ionică, dar sunt aproape 1100 km din Vama Veche până acolo, oare îi putem face într-o zi?
mulțumesc

#6996
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Eu am plecat de mai multe ori din Mangalia și m-am oprit de fiecare dată în zona Asprovalta, Nea Vrasna. Sunt 750 km în prima zi și cca 450 km în a doua zi (cei mai mulți pe autostradă). Drumuri bune!

Edited by callatis06, 07 August 2022 - 20:29.


#6997
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postmihaelagt, on 07 august 2022 - 19:57, said:

...  sunt aproape 1100 km din Vama Veche până acolo, oare îi putem face într-o zi?

Asta numai tu / voi puteti sti!
Puteti lua in calcul variantele propuse de colegul / colega de mai sus, va puteti uita si la Salonic, Metsovo este super daca va descurcati cu distanta... oricum, este vorba de Lefkada, a doua zi este fara stres pentru ca nu trebuie sa ajungeti la vreun ferry (ca pentru Corfu / Zakinthos / Kefalonia) :)

#6998
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am făcut București Lefkada dintr-o bucata fără probleme la drumul de întors. A fost tot prima ieșire in Grecia cu mașina și la dus am făcut o oprise in Salonic pentru ca nu știam exact cum o sa fie drumul.
Dacă as merge din nou in Lefkada as pleca cât mai devreme dimineața adică la un 3 și ajungi fără probleme dintr-un drum fata oprire
Anul asta tot dintr-o bucata București - Atena și Ferry 4 ore pana in Paros atât la dus cât și la întors ambele intr-o singura zi. La fus plecat la 3-4 dimineața si ajuns la ferry la 5:30 la minut l am prins, iar la întors am avut ferry la 10:45 și ajuns in Atena la 15:00. Am ajuns la 4 dimineața in București.

Edited by Tz3posu, 12 August 2022 - 17:13.


#6999
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Noul drum si scara de acces la plaja Egkremni

Attached Files



#7000
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Un cutremur cu magnitudinea de 4,3 pe Richter s-a produs marți dimineață, 30 august, în regiunea mării de lângă insula Lefkada, cu puțin înainte de ora 7.
Potrivit Institutului Geodinamic al Observatorului Național din Atena, epicentrul a fost situat în mare, la 8 km vest-sud-vest de satul Vassiliki din Lefkada.

#7001
GabyAD

GabyAD

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2023
Salutare dragi calatori,
iata ca dupa prima noastra vizita in Grecia de anul trecut, mai exact Thasos, dragostea pentru aceasta tara si insulele ei superbe ne impinge sa calatorim mai departe catre minunata Lefkada.
Calatoresc impreuna cu sotia si cei doi copii ai nostri in varsta de 6 si respectiv 9 ani. Planificam sa stam in Nydri 10 zile in luna August cand apa este mai calda. Intre timp am gasit si cazarea potrivita pentru noi, in Nydri la Avli Studios, un apartament de doua camere intr-o vila aflata chiar pe plaja. Spun potrivita pentru noi deoarece apartamentul se afla la parterul vilei iar din vila iesi chiar pe nisip si te asezi pe sezlonguri. Cei care aveti copii mici stiti la ce ma refer, carat genti cu prosoape, galetuse si lopatele, haine de schimb, saltele si colacele etc, acum le avem pe toate la 10 metrii departare.
Si cum cazarea perfecta nu exista, avem si aici un compromis deja facut, nu au parcare propie. Prin urmare as dori sa adresez o intrebare celor ce au mai vizitat statiunea Nydri si nu au beneficiat de parcarea inclusa cum s-au descurcat? Am inteles din auzite ca daca parchezi pe sosea poti ramane fara placuta cu nr de inmatriculare + amenda 80 euro, Iar parcari publice exista doar cu plata la 10 euro pe zi. Este binevenita orice parere din experienta voastra, merci!

#7002
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 28.10.2005
văd parcarea Bakopanos pe Google map ... 7 euro pe zi. Dar e bine să întrebați proprierarul ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate