Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Insula Lefkada

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
7035 replies to this topic

#6949
Dany-

Dany-

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.06.2021

View PostcrazyAlex, on 04 iunie 2021 - 15:09, said:

După un tur cu bicicletele prin Kefalonia, zilele trecute ne-am întors prin Lefkada, pentru că am vrut să revedem Porto Katsiki și Egremni.
Vizual, arată superb amandoua, însă prima era goală, iar a doua este închisă, chiar dacă drumul și scările păreau a fi gata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OicJT82ZEgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Inca nu a inceput sezonul cum trebuie , ai rabdare pana in Iulie - August si vei vedea ca nu ai pe unde trece spre Porto Katsiki.
Egremni nu este inchisa. Ai dat de un "gard" cred ce pare inchis , dar acela este pus acolo ca sa descurajeze toti turisti nestiutori.
Ca sa fiu sincer acum este momentul pentru o vacanta pe insula , Lefkada are 0 cazuri covid , toate restaurantele/cafenele sunt deschise, iar Grecia este inca in galben/portocaliu pentru covid in anumite tari inca. Am inchriat o vila in Vasiliki , Ponti , astfel am avut ocazia sa vizitez plajele vestice. Am inchiriat o ambarcatiune pentru un tur al insulei si a fost perfect , putini oameni dar serviciul este excelent pentru ca ai toata atentia. Mancare , ceva bauturi racoritoare si alcoolice pentru cine doreste.

#6950
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
dar apa nu este rece acum?

#6951
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Normal că e rece, suntem la început de iunie.

Dar cu puțin noroc, unii mai rezistenți pot face o baie rapidă, așaaaa, cât să nu-ți înghețe ...


Sănătate și tcb !

#6952
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

View Postdoi_calatori, on 08 iunie 2021 - 19:39, said:

dar apa nu este rece acum?
in apa , acum in insulele ionice, sunt 21 de grade celsius si cresterea e moderata, pana in 20 iunie vor fi 23 de grade.
Eu am avut mai multe vacante in jur de 1 iunie si am intrat in apa mereu, ciupeste putin dar, din cauza temperaturii exterioare...trebuie sa intri in apa, altfel mori acolo, te usuci, mai ales in ionice

#6953
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postionescunic, on 09 iunie 2021 - 06:19, said:

... pana in 20 iunie vor fi 23 de grade ...

Poate 20 - 21 de grade maxim. 23 sunt vise frumoase, poate pe finalul lunii, și pe coasta estică a insulei, sau în sud, în niciun caz pe coasta de vest.
Da, pentru bărbați e ok, și eu am intrat, pe 23  iunie, am povestit  de croaziera  cu Agios Nikolaos, dar nevastă-mea  a decretat că nu mai vrea în iunie în Grecia. Va să zică nu numai în Lefkada, ci nicăieri în Grecia.
Și eu recunosc că e apa rece în general în iunie, mă refer la doamne. Așa că în ultimii ani prima vacanță în Grecia a fost mereu după 25 - 26 iunie, iar a doua a fost din august, inclusiv în ciclade. Lefkada e la marea ionică, și pe coasta Greciei marea asta se încălzește mai greu, mai ales în zona Lefkada - Paxi - Corfu.

Concluzia mea: pentru noi merge, dar pentru doamne nu. Iar excepțiile nu fac decât să confirme asta.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 June 2021 - 10:13.


#6954
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
Mai în sud la Marea ionică, mai exact în Zakynthos , am fost în 20-27 iunie. Apa era caldă pe la toate plajele la care am ajuns şi au fost destule. Posibil ca şi în Kefalonia să fie la fel. Depinde de ani şi de curenţi până la urmă.
În urma cu câtiva ani am fost în Calabria, la Marea Ionică, la final de iunie şi deşi erau în aer peste 30 de grade , apa nu avea mai mult de 22-23.

#6955
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pe https://www.seatempe...reece/nidri.htm
spune ca ar fi 21 de grade temperatura apei in Lefkada acum

#6956
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008
Nu prea ma pricep, dar plaja asta e mult prea frumoasa...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HzB3EJAm6-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6957
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
Frumusetea nu tine de pricepere ci de suflet.

Da, Lefkada e ateleriul de Photoshop al lui Dumnezeu!

#6958
LUIZA_28

LUIZA_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.07.2009
Seara buna tuturor... tocmai ce am ajuns și noi în Lefkada, Vasiliki ....
Nu știu dacă peste tot pe insula e asa (sau în general în Grecia acum cu pandemia)... dar nici o taverna nu are muzica...asa trist mi se pare, parca își pierde farmecul grecesc... și parca și oamenii sunt mai tristi.. ori poate am fost noi prea obosiți după drum..
Sunt curioasa voi ce păreri aveți... și dacă puteți sa îmi recomandati.o taverna care încă mai aduce aminte de Grecia de dinainte de pandemie...


#6959
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 27.02.2008
In Nidri, taverna Dimitris,sus in munte,drum la dreapta pe langa benzinaria de la iesire din Nidri spre Vasiliki.

Attached Files



#6960
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Probabil că e interzisă muzica de la stăpânire. Poți să întrebi la terase dacă ăsta e motivul.

În Nidri în port erau multe cu muzică (anul trecut). Plus Amente (în Drimonas) - foarte frumos, mai scumpuț.

#6961
LUIZA_28

LUIZA_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.07.2009
Va mulțumesc pt sfaturi!

#6962
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Interdicția muzicii este corelată cu pandemia. Asta e, bucurați-vă că sunteți totuși acolo.

#6963
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
In insula Evia nu e nicio problema.Aseara la taverna musica non stop

#6964
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pai erau niste insule pe o lista “rosie”’printre care Mykonos si Lefkada unde nr de cazuri era crescut si au fost luate unele masuri printre care asta cu muzica.

#6965
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare tuturor,
Curand urmeaza o vacanta in Lefkada, pentru prima oara, dua Zakinthos de 2 ori si cunoscutul Thasos.
Drumul, il voi face cu masina, astfel ca va rog, cei care cunoasteti, sa ma ajutati cu o recomandare de oprire intermediara.

In drumul spre Zakynthos, am facut aceasta oprire la Metsovo, un sat de munte, superb.
Si acum, drumul trece prin aceasta zona, dar mai fiind 2:30 ore pana in Lefkada, parca nu as face oprirea aici.

Ce recomandari ati avea voi?
Multumesc anticipat!

#6966
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
De ce nu?
Iei un mic-dejun la 08-09.00.La 10 pleci fresh, la 12:30 iei in primire cazarea in Lefkada. Ce e rau in asta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate