Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

ce parere aveti de urmatoarea configurare de sistem?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

 cods, on Mar 1 2007, 20:27, said:

Scuza-ma, dar asta n-ai zis-o la inceputul topicului -_-

Cel mai important lucru legat de AGP si PCI-E este ca o placa video nu poate fi compatibila cu ambele in acelasi timp.

FX 5500 ca ce? Ca placa video? O fi ea ieftina, dar e si la pamant in acelasi timp placa(ca aproape toata seria FX).

Se mai poate tine putin sistemul acela daca isi face loc de un 7300GT(daca gaseste) si inca 512Mb RAM.

La proc merge OC(cat te lasa placa de baza). Dar oricum, prea mult nu se merita sa investesti.
scuze daca gresesc dar am kemat un prieten care se pricepe cat de cat la calculatoare si mi-a zis ca nu mai poate fi overcklocat?de ce? pt ca ht inca o data scuze daca gresesc e la maxim  adica 800 .astia de la altex(cine m-a pus sa-l cumpar de acolo) mi-au zis ca poate fi oc lejer pana la 2200 cel putin. asta inseamna ca m-au pacalit??

#20
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006

 the_angel, on Mar 1 2007, 20:42, said:

asta inseamna ca m-au pacalit??
LOOOL. Buna intrebare... Sempron la 3000 overclock-at?? Nu are nici un rost sa te agiti. In jocuri, mai ales cele din 2005 incoace, diferenta de performanta e de pana la 5% (maaaaxim).

Edited by _Gio_, 01 March 2007 - 22:56.


#21
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

 _Gio_, on Mar 1 2007, 22:56, said:

LOOOL. Buna intrebare... Sempron la 3000 overclock-at?? Nu are nici un rost sa te agiti. In jocuri, mai ales cele din 2005 incoace, diferenta de performanta e de pana la 5% (maaaaxim).
sal
asa mi-a zis si colegul meu de faculta ca nu merge . da la el a mers (sempron 2600+) , de ce ??stiu ca sunt slabe astfel de procesoare, poate celeroanele is mai slabe decat semproanele.Asa se intampla cu sistemele gata pregatite pt vanzare.Baga ce vor ei si nu iti dai seama ce e in el? in fine ma duc la meci ca egala steaua.

#22
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
La procesorul lui, daca i-ar pune o placa video mai puternica s-ar merita OC-ul. Care da, se mai poate.
Prietenul tau probabil ca n-a ca acel Hyper-Transport este dictat de un multiplicator. In fine, procesorul are potential, MB-ul mai putin.

In fine, urmatoarele componente schimbate acolo pot fi : HDD-ul, RAM-ul, placa video.

Eu n-as mai baga nici un ban insa :lol:


PS: S-au schimbat culorile pe la forum, sau am stat eu prea mult cu ochii in pc?

#23
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

 cods, on Mar 2 2007, 00:06, said:

La procesorul lui, daca i-ar pune o placa video mai puternica s-ar merita OC-ul. Care da, se mai poate.
Prietenul tau probabil ca n-a ca acel Hyper-Transport este dictat de un multiplicator. In fine, procesorul are potential, MB-ul mai putin.

In fine, urmatoarele componente schimbate acolo pot fi : HDD-ul, RAM-ul, placa video.

Eu n-as mai baga nici un ban insa :lol:
PS: S-au schimbat culorile pe la forum, sau am stat eu prea mult cu ochii in pc?
si cam ce sitem m-ai sfatui sa cumpar ? asta in limita a 18 mil. am spus mai devreme pt ce il folosesc, nu mai repet

#24
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006

 the_angel, on Mar 2 2007, 00:13, said:

si cam ce sitem m-ai sfatui sa cumpar ? asta in limita a 18 mil. am spus mai devreme pt ce il folosesc, nu mai repet
O sa pun un sistem fara monitor:.

mb msi k9n-neo-f= 270
cpu amd athon64 3500+ = 330
video leadtek px7600gt = 430
ram geil 1gb 800Mhz = 300
dvd rw = 120 (lg sau asus)
hdd wd 2500ks = 270
sursa tagan 330w = 180 (sau poti sa pui una no-name la 50-60 ron dar nu te sfatuiesc)
carcasa = 100 (150 maxim)

Asa iese fix la 2000 ron. Daca nu ai decat 1800 poti sa iei o carcasa cu tot cu sursa undeva la 100 ron si te ajunge in total cam 1820 ron.

#25
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
sursa doar de 330? io bagam macar un 450...

#26
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006

 M_r, on Mar 4 2007, 23:14, said:

sursa doar de 330? io bagam macar un 450...
330 e suficient. Plus ca un tagan la 450w e vreo 350 roni.

#27
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

 _Gio_, on Mar 4 2007, 23:36, said:

330 e suficient. Plus ca un tagan la 450w e vreo 350 roni.
nu pot folosi sursa de la vechiul sempron???

#28
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006

 the_angel, on Mar 5 2007, 10:07, said:

nu pot folosi sursa de la vechiul sempron???
Ba da e ok si aia mai ales ca nu e veche.

#29
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,410
  • Înscris: 24.11.2006
a, inca o idee, la celelalte intrebari vad ca ti-au raspuns ceilalti si bine au facut, :D vinde sistemu' asta pe care il ai acum, mai pune ceva si i-ati si un monitor mai de doamne-ajuta!  :rolleyes:

#30
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

 _Gio_, on Mar 4 2007, 16:50, said:

O sa pun un sistem fara monitor:.

mb msi k9n-neo-f= 270
cpu amd athon64 3500+ = 330
video leadtek px7600gt = 430
ram geil 1gb 800Mhz = 300
dvd rw = 120 (lg sau asus)
hdd wd 2500ks = 270
sursa tagan 330w = 180 (sau poti sa pui una no-name la 50-60 ron dar nu te sfatuiesc)
carcasa = 100 (150 maxim)

Iei Antec NSK 6500(vine cu o sursa seasonic de 430W) si X2 3600+ pt. ca diferenta intre ele este de 30 RON si un core in plus :D

#31
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

 un_el, on Mar 5 2007, 16:44, said:

a, inca o idee, la celelalte intrebari vad ca ti-au raspuns ceilalti si bine au facut, :D vinde sistemu' asta pe care il ai acum, mai pune ceva si i-ati si un monitor mai de doamne-ajuta!  :rolleyes:
sa il vand nu ar avea rost , mai mult de 6 mil nu cred ca as lua pe el si eu am dat 16 mil acum un an deci nu are rost.si de monitor nu a pomenit nimeni , monitor am si unu bun  zic eu!!

#32
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
Ce atatea comentarii despre ati radeon 9250 , eu am aceeasi placa video , si se descurca super in jocuri , ca sa stiti si voi imi merge quake 4 . colin mcrae dirt , nfs carbon cu grafica la maxim rezoluti calumea etc .Deci asa zisa antichitate 9250 se descurca super bine , si inca ceva am uitat sa precizez ca imi hl 2 .Si uite din nou joc nou world of warcraft burning crusade , imi merge cu totul full si excelent fara frame fara nimica rau , stiu ca eu am ram ceva mai mare ca el , dar imi merg aceste jocuri fara probleme si dupa parerea mea si a  multor altora cu care am mai discutat , mie imi va merge si nfs pro street . Concluzia este ca aceasta antichitate e de calitate ca sa stiti di voi . :P

#33
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

 un_el, on Mar 1 2007, 18:45, said:

pai un geforce fx 5500, daca vrei o perfomanta mai ridicata in 3d. e relativ ieftina, depinde de unde o cumperi. dar si aici e o problema, grabeste-te pt ca astfel de placi video, pe agp, nu prea se mai gasesc.... incet dar sigur se merge catre pci-express, dar asta e o alta poveste. :P
Scuzama dar ati 9250 e de 5 mii de ori mai buna ca fx 5500 , o avea ea 256 ddr si 128 biti interfata grafica si gp-ul graficul de nu stiu cat , dar se blocheaza in jocuri de cacat si merge forte greu mai bun e un mx 400 de 128 sau un fx5200

#34
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

 cods, on Mar 1 2007, 20:27, said:

Scuza-ma, dar asta n-ai zis-o la inceputul topicului -_-

Cel mai important lucru legat de AGP si PCI-E este ca o placa video nu poate fi compatibila cu ambele in acelasi timp.

FX 5500 ca ce? Ca placa video? O fi ea ieftina, dar e si la pamant in acelasi timp placa(ca aproape toata seria FX).

Se mai poate tine putin sistemul acela daca isi face loc de un 7300GT(daca gaseste) si inca 512Mb RAM.

La proc merge OC(cat te lasa placa de baza). Dar oricum, prea mult nu se merita sa investesti.
Am citi despre aceasta placa video nu e rea dar merita sa o cumperi , asta intyradevar e mai buna ca 9250 , dar nu fx5500 , asta e de ras fx5500

#35
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,410
  • Înscris: 24.11.2006

 the_angel, on Feb 28 2007, 03:14, said:

salut am un amm sempron 3000+ (1,8 G),l1:64 kb, l2:128 kb, 512 M ram, hard excelstor 80 G, pl video ati radeon 9250 cu acc grafic (256 M), placa de sunet integrata(realtek). astept pareri! ce impresie va lasa la prima vedere?

ti s-a mai raspuns, e un pc decent. ceea ce as mai face eu in locul tau: as mai pune ceva ram, macar un 1G sa ai. eventual hardul l-as schimba cu unul mai spatios. daca il folosesti pentru net, muzica si filme e ok si un pc cu placa video integrata ar face fata lejer unor asemenea aplicatii. eu unul lucrez tot pe o "rasnita" facuta din recuperari si e ok. singura problema sunt jocurile noi, dar cum eu nu prea le joc... merge si asa. :lol: la un proc tunderbird 1,33Ghz si o placa video geforce fx5200 cu racire pasiva nu prea ai ce sa le ceri. eu in locul tau nu l-as vinde, nu se merita, foloseste-l asa cum e pana crapa si dupa aceea te mai gandesti la altul.

#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,930
  • Înscris: 06.10.2003

 un_el, on Oct 29 2007, 13:32, said:

ti s-a mai raspuns, e un pc decent. ceea ce as mai face eu in locul tau: as mai pune ceva ram, macar un 1G sa ai. eventual hardul l-as schimba cu unul mai spatios. daca il folosesti pentru net, muzica si filme e ok si un pc cu placa video integrata ar face fata lejer unor asemenea aplicatii. eu unul lucrez tot pe o "rasnita" facuta din recuperari si e ok. singura problema sunt jocurile noi, dar cum eu nu prea le joc... merge si asa. :lol: la un proc tunderbird 1,33Ghz si o placa video geforce fx5200 cu racire pasiva nu prea ai ce sa le ceri. eu in locul tau nu l-as vinde, nu se merita, foloseste-l asa cum e pana crapa si dupa aceea te mai gandesti la altul.

Io i-am donat la fratelino calc. vechi( tot cu o inima AMD Thunderbird 1,33GHz si o placa video GeForce 2 MX 100/200 ). Intradevar, Oblivion sau alt joc aparut recent nu merge pe el, insa NFS Underground 2 merge brici si fratelino e fericit :peacefingers:
Important nu e sa ai calculator ultimul racnet, ci sa-si faca treaba pt. care l-ai cumparat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate