Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Skoda Octavia II

- - - - -
  • Please log in to reply
1361 replies to this topic

#73
a.t

a.t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.09.2004
sal tuturor
atasat niste setari pentru maxi-dot
asteptare usoara va doresc si imi doresc :)
sper sa va fie de folos
daca mai aveti si voi ceva documentatii si puteti sa postati ar trece timpul mai usor :)

Attached Files


Edited by a.t, 28 February 2007 - 10:49.


#74
im1looser

im1looser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdragos_d25, on Feb 28 2007, 08:09, said:

Am postat niste imagini cu Skoda Octavia Superb II (cred ca asta e). Sincer? Interiorul arata binishor dar la exterior au cam zbarcit o !! Parerea mea :D ! Dati va si voi cu parerea !!!
Nu te poti c... in gustul omului. Mie cel putin la O1 dar mai ales la O2 imi place fata cu grila aceea unica. Grila le da un aspect mai frumos chiar decat la Passat. O2 imi place cel mai mult la design fata de multe alte masini. Imi place si interiorul la ambele masini.
Dar ce draq de masina vor scoate cehii? Ce draq de grila e aia? Parca e o mata care a cazut in bot de la etaj.
O1 a avut la inceput un design extraordinar. Daca si dupa 10 ani arata ca o masina moderna, serioasa.... Noului design ii dau 2 max 3 ani.
Personal, eu prefer interioare simple si utile. Nu pot sa sufar lemnu ala pe bord, de snob, care da un aspect de anii 60-70, iti aminteste de masinile din serialele alea Dallas. Si parca e si prea mult crom.

#75
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
Uite la ce e bun pachetul de drumuri grele :D !!!!

Attached Files



#76
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View PostEvergreen, on Feb 27 2007, 23:51, said:

Bai astia :P care nu ati comandat/ales inca pe Octa....io va zic numa o optionala care, ce e drept, e cea mai scumpa: DSG
O sa gasiti mai greu o masina cu asa ceva la dealeri dar merita din plin sa va dati cu ea


a mea vine sapt viitoare si o sa aiba dsg si 140 cai plus multe alte chestii. Va spun pareri dupa ca nu am mers cu dsg pana acum dar am auzit ca e tare rau

#77
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View PostMichaelWolf, on Feb 27 2007, 23:02, said:

Abia astept sa va pot da si eu mai multe date desopre masina care de cand am vazut-o intr-o reclama m-a " vrajit " dabia astazi am depus 30 % din val masinii ... pe care m-am zbatut sa o achit cash ,este o octavia II 1.9 tdi negru varianta trend , ceva optionale daca se pot numi optionale au fos cheia tip bricheag , scutul de plastic , si 4 boxe suplimentare .... nu mai trece o data timpul asta sa vina mai repede ...   O intrebare oare am facut rau ca nu am ales pachetul de drumuri grele ( din cate am auzit cu acest pachet se pierdea la stabilitate si am ales doar scutul de plastic pt pietricele etc ... ) Orikum daca doamne fereste dau in ceva si patesc exista intodeauna CASCO :D ... !!!


Din cate stiu eu casco nu-ti acopera baia de  ulei sparta. Eu zic sa intrebi la societatea de asigurari dar asa-mi amintesc. Sunt la a 2-a octavia si am pus si pe aceasta pach de drumuri grele pt ca merg destul de des pe drumuri proaste si am nevoie sa fie cat mai cocotata. De scutul metalic pe care am ramas suspendat de cateva ori nu pot sa zic decat ca e de nota 20. Dar e discutabil daca ai facut prostie sau nu. Daca o folosesti doar pe DN e ok fara pach de drumuri pt ca asa cum ai spus si tu pierzi din stabilitate

#78
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006

View Postluciangpl, on Feb 28 2007, 16:31, said:

a mea vine sapt viitoare si o sa aiba dsg si 140 cai plus multe alte chestii. Va spun pareri dupa ca nu am mers cu dsg pana acum dar am auzit ca e tare rau
DSG - "Direct Shift Gearbox - combina avantajele unei transmisii manuale cu cele ale unei transmisii automate traditionale" spun cei de la Skoda. Mai exact ce este si cat costa aceasta "optionala"?

#79
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View PostSuzuki Wagon, on Feb 28 2007, 17:16, said:

DSG - "Direct Shift Gearbox - combina avantajele unei transmisii manuale cu cele ale unei transmisii automate traditionale" spun cei de la Skoda. Mai exact ce este si cat costa aceasta "optionala"?


stiu ce face dsg-ul dar nu am condus masina cu dsg pt ca nu aveau la dealer. "optionala" asta costa cam 1300 eur (Octavia Elegance D 140/103 2.0l Manuala, 6 trepte 4 EUR 16.396,-
Octavia Elegance D 140/103 2.0l DSG, 6 trepte 4 EUR 17.757,) Dar vezi ca nu merge pe orice motor. Mi se pare ca pe cele cu motoare mici benzina nu e dispononibila

Edited by luciangpl, 28 February 2007 - 17:22.


#80
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
io am condus ca sa stiu daca merita sa fac comanda sau nu :)

cutia asta e total diferita de cele clasice: are 2 ambreiaje: unul pentru vitezele impare si unul pentru cele pare si cind merge in 1 ala de pe 2 sta sa cupleze exact cind ii da computerul comanda si ala care era pe 1 se pregateste pt vit 3 si tot asa.
Pe D merge bine si daca ii dai talpa retrogradeaza ff bine si te infige in scaun, iar la plecare de pe loc in tromba are loc si un mic scirtz pina intra ESP. In schimb pe S (sport) la talpa, se tureaza cam tare si nu mi-a placut. Pe +/- nu am mai incercat ca e politica Porsche timpita cu testdriverele...mai mai ca nu te pun sa te plimbi in curtea lor.
E pe masinile cu motoare de 105 si 140 CP (1,9 / 2 litri Diesel)

PS Octa 2 e mai inalta decit predecesoarea si nu prea ai nevoie de pachet...
@dragos d25>pe drumurile alea daca mergi cu atentie cred ca poti si fara pachetul de drumuri grele...parerea mea

Edited by Evergreen, 28 February 2007 - 22:02.


#81
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Eu cu un prieten am facut testdrive cu un gti.. si i-am scos untu din el. Ala de la vanzari zicea doar "frana, atentie, frana" :)

on topic. dsg e misto si mie mi se pare destul de ieftina la 1300E. Merita fiecare banut. Daca insa nu ai bani si de alte optionale stric necesare, atunci e cam aiurea sa ai scaune care nu se regleaza pe inaltime da sa ai dsg.. parerea mea. Dar daca te gandesti sa cumperi piele pe scaune sau dsg.. eu zic ia dsg. Nu o sa iti para rau.

#82
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
GTI e altceva :P ...mai ai si manetele la volan...
la Skoda pachetul dinamic 1 e ieftin, si la elegance scaunele sint reglabile standard ;)
O configurare de bun simt, zic eu;)
Octavia Elegance
diesel / 1.9 TDI / 105 CP / transmisie automata DSG - 6 trepte / 5 usi
Pret fara TVA: EUR 16.172,

-  Airbag-uri pentru cap EUR 266,
-  Alarma cu controlul habitaclului Telecomanda pentru inchidere centralizata EUR 134,
-  ESP - include ABS, ASR, EDS, EBV EUR 348,
-  Maxi - DOT EUR 83,
-  Pachet:
-senzor de ploaie;
-efect automat antiorbire pentru oglinda retrovizoare;
-Light Assistant (Coming Home, Leaving Home, Tunnel Light, Day Light cu posibilitate de dezactivare) EUR 137,
-  Pachet dinamic I :
-scaune sport;
-volan 3 spite imbracat in piele;
-pachet sumar piele (maneta frana de
mana, schimbator viteze);
-scaun pasager reglabil pe inaltime,
scaune fata cu suport lombar;
-avertizor centura de siguranta;
-pachet crom Elegance EUR 272,
-  Pregatire telefon GSM, input in sistemul audio, Bluetooth (fara support telefon) EUR 208,
-  Scaune fata cu tetiere active mobile EUR 55,
-  Scaune fata incalzite, cu reglaj termic separat EUR 139,
-  Senzori parcare spate EUR 252,
-  Stergator luneta cu sistem de spalare EUR 58,
-  Tempomat EUR 130,
-  Volan multifunctional imbracat in piele, pentru pachetul Dynamic
-comenzi pentru radio si telefon EUR 131,
-  Verde Island EUR 265,-  Scaun: Stofa
Culoarea tapiteriei: Gri
Podea: Negru - Onyx
Consola: Gri
Plansa de bord: Negru - Onyx EUR 0,-   Total:
EUR 18.650,-

#83
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
~18.500E cip mi se pare mult.. pt o skoda :), dar fiecare stie ce bine/bun pt el.

#84
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
m-am uitat in curtea fauveurilor, da' ramin cu uitatu' ca-s prea largi pt mine :D

#85
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Suna fain ce ziceti voi despre DSG (mai putin pretul). Dar mai sunt si soferi carora le place sa "amestece in benzina" cu maneta clasica. Oricum nu mi se pare un must. Decat doar daca dispui de bani si crezi ca-i mai bine sa-i dai pe asa ceva decat sa-i toci aiurea. Inca o data explicatia lui Evergreen despre cum lucreaza DSG-ul m-a incantat si-i multumesc frumos.

#86
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
nu ai de ce, probabil daca dadeai un search pe net gaseai explicatii mai bune.
cind am ales dsg am facut numai pt faptul ca atunci cind mergi in capitala, vb vine mergi, faci scurta la mina de la maneta aia...
si de ce sa nu recunosc ca e ff comoda....

Sa nu mai zic de faptul ca a trebuit sa imi pun dosul meu pretios intr-o rapciuga de Dracie (masina buna pt anii ei) si de la atita mestecat in cutie la un moment dat nu mai mergea decit cu 2 si 4 (1 si 3 intrau numa cu motorul oprit sau cind nu era incalzita suficient de mult) ...si in trafic sa pleci de fiecare data cu a2a ...cit va tine ? ? :D

Edited by Evergreen, 28 February 2007 - 23:12.


#87
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
'Evergreen' tot ce se poate sa reusesti si fara pachet pe drumul ala dar tre' sa fii prea tatic (ceea ce nu e si cazul meu)sau sa te dirijeze cineva.In fine! 10x all pentru subiectele care le lansati aici. E grea asteptarea asta !!! La roata de rezerva, unde este ea pozitionata acolo... parca am vazut si un cric si alte accesorii? Sau si alea sant optionale? Oricum mi se pare aiurea la banii astia sa cumperi tot tu chestii marunte gen trusa, stingator, triunghiuri etc etc. Am luat o dacie noua prin 2001 sau 2002, si asa amarata cum e ea mi au dat tati de toate la ea ... si era 100 mil pe vremea aia. Fratilor spuneti mi si mie, va rog, ce fel de benzina sa pun in ea si ce fel de ulei? - E MPI 102 cp, benzina -

#88
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
evergreen, defunctul meu papuc de la firma a ramas fara a2a candva.

sa pleci cu a2a mai poti, dar inchipuie-ti sa ai duba plina cu marfa si sa trebuiasca sa treci direct din 1 in 3.

on topic: dragose, orice benzina e4 de 95 e buna. ulei eu as cere sa suport eu diferenta si sa imi puna mobil 1 sau castrol softec. mai important as gasi sa ceri la revizii sa iti schimbe si filtrul de aer, de fiecare data.

#89
dan47

dan47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2005
Salut,
Hai ca m-am decis sa ma bag si eu in vorba...  Pe scurt: sunt tot in "chinurile facerii". Termenul meu de livrare este 30 aprilei.. uf, uf, uf  Eu ( desi stiu ca-i devreme ) incep sa ma gindesc ce voi verifica la ea cind in cele din urma ma voi duce la dealer... Am citeva idei dar va rog ajutati-ma si voi cu niste sugestii... Treaba-i simpla.. voi ajunge la daler.. acesta va face "prezentarile" si apoi... apoi?? Ce credeti ca trebuie verificat neaparat.. Vreau sa-mi fac o listuta sa nu uit ceva..

#90
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
la culorile inchise nu plecati de-acolo fara ceara aia data jos ca va blestemati zilele pe urma. eu am avut-o naclaita vreo 2 luni pe urma ca eram grabit sa plec in weekend.

la un vecin la cielo i-au dat o solutie cu care si-a dat el jos ceara aia cand a avut timp. eu n-am pupat asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate