Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#55
princo

princo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2007

View PostDeathRipple, on Feb 14 2007, 12:01, said:

stai asa ca nu-i asa :)

iti iei vienna card, pt 16 euro/pers ai 3 zile transport gratuit cu orice, plus reduceri la f multe muzee. nu mari, da' daca le aduni o sa vezi ca-ti scoti banii. o seara poti sa-ti permiti sa bagi un restaurant vienez, poti sa bagi o prajitura la hofburg, sunt chestii cu care nu te mai intalnesti. la prater e musai sa ajungi, iar acolo depinde de voi cati bani lasati. in rest, daca vrei sa reduci din costuri, sa stii ca au si ei supermarket-uri, f ieftine si f bine aprovizionate. in general mancarea de pe strada ti se va parea scumputa.

la schoenbrunn sunt diferite tarife, in functie de ce vrei sa vezi, cel mai scump ajungand pe la 40 de euro, daca nu ma insel...noi am dat cam vreo 25/pers, da' am stat aproape o zi.

pt shopping, maria hilfe e de baza, aproape de centru, poti gasi promotii si lucruri frumoase, asta daca ai rabdare. eu n-am :)


#56
princo

princo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2007

View Postergon, on Feb 16 2007, 12:46, said:

Salut !
Indraznesc sa spun si eu citeva cuvinte; am fost in Viena in 2005 2 zile si in 2006 3 zile. Am cheltuit, in 2006, doua persoane, cu obiective turistice, mincare, cazare, transport in Viena si ceva suveniruri 500 EUR .
Parerea mea este ca 500 EUR / persoana sunt arhisuficienti; depinde de voi ce intentii aveti.
Must see: Schonbrun (de preferat un tur mai complet); Hofburg; Ring-ul; Opera (sala de spectacole si camera unde se relaxa Franz Josef); Primaria; Muzeele "in oglinda" - cel de Istorie Naturala si cel de Arta; Gradina zoologica (ursuleti Panda !!! - atentie ca in jur de orele 14 ursuletii sunt la masa si noi am asteptat pina la orele 15 sa-i aduca !) - cea mai veche gradina zoo din lume - intrarea 15 EUR/persoana; zona "moderna" - cladiri numai din sticla si metal...si bineinteles Catedrala Sf. Stefan...ce puteau sa construiasca oamenii aia acum 500 ani ! (daca vreti, dar costa suplimentar - parca 7 EUR - se pot lua separat bilete pentru vizitarea Catacombelor de sub Catedrala, unde sunt sicriele familiei regale si un osuar - cred ca sunt sute de mii de oase, catedrala fiind construita pe o fosta groapa comuna unde erau inmormintati cei morti de ciuma...brrrrr!); tot in catacombele catedralei este o reproducere superba "Pieta"...din pacate, cind am fost noi nu se putea urca in turnul catedralei, fiind in restaurare. Ar mai fi Monumentul Ciumei, datat pe la 1300....superb. A, si Prater-ul ! unde e musai sa va dati in roata mare - se vede toata Viena - este superb !
Noi am preferat transportul cu metroul, este foarte bine organizat, trenurile sunt aproape goale si vin la un minut, indiferent de ora...ajungi la orice obiectiv cu metroul...ca sa-ti faci o idee, catedrala este la 100 m de statia de metrou...Musai un tur de ring cu tramvaiul...vezi tot centrul...
De mincat am mincat pe unde se nimerea...preturile sunt cele care le-au spus si ceilalti forumisti. Ca o paranteza, poti intra in orice restaurant sa ceri un pahar de apa si sa folosesti toaleta...nu se va uita nimeni ciudat la tine !
Este foarte bine ca stati mai mult, pentru ca noi am vrut sa vedem tot (sau aproape tot) in 3 zile...plecam la 8 dimineata de la pensiune si ajungeam inapoi la 20-21 seara...dar nu simti oboseala !
Una peste alta, este alta lume...suntem cu mult in urma...
O sa incerc sa atasez si ceva poze....cu mentiunea ca sunt cele din 2005.

Distractie placuta in Viena !
Attachment Viena_3.jpg
Attachment Viena_15.jpg
Attachment Viena_93.jpg
Attachment Viena_90.jpg
Attachment Viena_69.jpg
Attachment Viena_89.jpg


#57
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
princo, ma tem ca nu inteleg ce vrei sa-mi transmiti.
Ai dat citat din mesajele altora si...cam atat.  :blink: :huh:

#58
silviu 02

silviu 02

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAlexIP, on Feb 15 2007, 16:13, said:

De mancat, eu iti recomand ShnitzelHaus, e plin de ele si sunt ieftine, cu maxim 10 euro saturi o persoana chiar bine de tot. :D

Pt muzee, dracia aia de card cred ca ar fi cea mai buna, si va recomand sa faceti antrenamente de mers pe jos, orasul e imens si e mult mai frumos sa il vizitezi pe jos in afara de cateva muzee si chestii aflate mai la distanta, cum ar fi Schonbrunn-ul.

De curiozitate, la ce pensiune stai?

Iti recomand ceva super,Turnul Dunarii,sus este un restaurant care se roteste,si poti sta acolo si vedea toata Viena.De preferat spre apus,pentru a prinde si lumina zilei si luminile serii.E super.

#59
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Ca obiective turistice vieneze ceva mai micute am aflat recent de un muzeu al ciocolatei. Imi mai puteti impartasi unele similare?

#60
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Gasesti la orice punct de informatii turistice o harta cu Viena si muzeele care sunt de vazut. Eu am stat in Viena 3 luni si nu am vazut nici macar jun sfert dintre ele. Un muzeu mai special, care mi-a placut la nebunie a fost Scoala de Echitatie Spaniola ... Nu e de fapt un muzeu, sunt fostele grajduri imperiale. Unul din caii de acolo are un nume romanesc ... Randunica :)
Oricum ai ce vedea.
iti recomand si un loc unde se mananca foarte bine. Cu 10 euro mananci si bei pe saturate. Se numeste Centimeter si e la iesirea de metrou Alser Strasse (pe linia de metrou U6), in diagonala fata de aceasta. Mai e si un restaurant pakistanez. All u can eat for 5 Euros. E prin spate pe la Biserica Votiva, la Schottenring sau Schottentor (linia de metrou U2) .. mereu le incurc pe astea doua, dar parca e Schottenring.

#61
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostBOGDAN DSN, on Feb 14 2007, 14:30, said:

Vienna card costa 17.9 euro - e valabil 72 ore pe orice mijloc de transport + reduceri la obiectivele turistice.
La Schonbrunn iti recomand classic tour(14.9 euro/pers) vezi pe site la ei(poti plati separat gradina zoo) . Pentru Prater - costa cam 3-4-5 euro sa te dai in orice de pe acolo.Poti urca si in turnul Dunarii din Donau park si vei da 5.2 euro(poti lua un bilet combinat urcare in turn +roata mare din Prater - 9.6 euro). Poti vizita acvariul(8.8 euro/pers),Hofburg,palatul Belvedere,Catedrala Sf.Stefan,Primaria,parcurile orasului etc.etc.
Eu am mancat la una din terasele din centrul Vienei(in zona pietonala) si am dat pe o portie(mare) de snitel vienez si cartofi prajiti 7.9 euro + 3.2 euro o bere de 500ml.Exista multe tonete cu wurst(carnati specifici) care costa cam 3-4 euro/portia...mai iei o inghetata mare de 2-3 euro si gata masa.
Eu zic ca e mult 500 euro/pers. - cred ca ajung 250-300 euro/pers - depinde si de cate chestii vrei sa cumperi(haine,suveniruri, cosmetice etc)
de unde se iau aceste carduri?

#62
corinthias

corinthias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.01.2007

View Postscoty, on Mar 28 2007, 22:02, said:

de unde se iau aceste carduri?

Eu am cumparat de la receptia hotelului.
Pret 18.50 pentru 72 ore.

#63
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
In centru langa Opera in Albertina platz este oficiul/biroul de turism unde gasesti tot ce vrei sa stii despre Viena. La hotelul/pensiunea unde vei sta vei gasi tot felul de harti,carduri.La chioscurile Tabak gasesti de asemenea aceste carduri(si pentru transport) si harti de tot felul.

#64
danutza31

danutza31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2007
vreau sa merg in week-end cu fiul meu la viena. Am auzit ca gradina zoologica e super!!! a  fost cineva? poate ma puteti ajuta si cu o pensiune. merci! B)

#65
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Gradina zoologica se afla in spatele palatului Schönbrunn (http://www.schoenbru...t/de/publicdir/)

http://www.zoovienna.at/

La "tiere/häuser" poti vedea si poze.

Fa-ti timp o zi pentru treaba asta! Gradina este imensa. Saptamina trecuta le-am aratat copiilor si citeva constructii ale renumitului arhitect Hundertwasser. Le-a placut la culme:

http://www.hundertwa...aus.at/1st.html

Viena este un oras de vis!

#66
cetatean

cetatean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.01.2005

View Postdanutza31, on Apr 24 2007, 13:59, said:

vreau sa merg in week-end cu fiul meu la viena. Am auzit ca gradina zoologica e super!!! a  fost cineva? poate ma puteti ajuta si cu o pensiune. merci! B)



cunosc eu o pensiune care se afla extrem de aproape de MQ (museumsquartier), primarie, ring, burgtheater, etc. costa in jur de 33-35 ? pe noapte, mic dejun inclus. am uitat pur si simplu cum se numeste. ies in oras si am drum pe acolo, asa ca ma voi uita cum se numeste si eventual iti voi pasa si un nr. lor de telefon.


edit:

se numeste "Felicitas" (Wien 1080, Josefsgasse 7). tel. - +43 (1) 40572120. cucoana vorbeste evident si engleza.

Edited by cetatean, 24 April 2007 - 15:04.


#67
cetatean

cetatean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.01.2005

View Postcetatean, on Apr 24 2007, 14:54, said:

cunosc eu o pensiune care se afla extrem de aproape de MQ (museumsquartier), primarie, ring, burgtheater, etc. costa in jur de 33-35 ? pe noapte, mic dejun inclus. am uitat pur si simplu cum se numeste. ies in oras si am drum pe acolo, asa ca ma voi uita cum se numeste si eventual iti voi pasa si un nr. lor de telefon.
edit:

se numeste "Felicitas" (Wien 1080, Josefsgasse 7). tel. - +43 (1) 40572120. cucoana vorbeste evident si engleza.

sau

http://www.tourist-n...o.at/wien8e.htm
http://www.touristnet.at/wien1e.htm

#68
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Sa nu ratezi ursii panda (in putine zoo gasesti asa ceva). Daca nu trebuie neaparat sa mergi la Viena, ti-as recomanda o alta grad zoo, cea din Berlin  :rolleyes:
Aici puteti sa-l vedeti pe celebru pui de urs polar Knut

Attached Files



#69
PUNKYFISH

PUNKYFISH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.08.2004
Stiti cam cum este cu taxiul in Viena? Este scump? Eu merg saptamana viitoare si tocmai am aflat ca o sa stau undeva la 10 km in afara orasului (inca nu stiu adresa exacta). Stie cineva daca este vreun mijloc de transport in afara  orasului? Vreo pensiune ieftina dar care sa fie in oras?

#70
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
pentru cumparaturi nu evita SCS- ul!!!
este la iesirea din Viena spre Graz.FFF mare si frumos!!!
Si ieftin!
Parerea mea ca este un Mega Mall!!!
Pentru ZOO iti trebuie o zi intreaga.E mare si frumoasa ( si nu am luat biletul complet cu desertul si padurea de palmieri -parca asa se numeau cele doua optiuni)
Era biletul complet 16 euro ,iar cel fara optiuni 12 euro.

Edited by GERULA2006, 10 May 2007 - 01:24.


#71
Beeba

Beeba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 18.10.2005
Salutare! Am facut rezervare la Sky Europe pentru Viena si vom sta la hotel Etap Sankt Marx(face parte din lantul Accor).  Mergem in luna de miere.  Abia astept. Vom pleca pe 15 octombrie. O sa revin cu detalii.

#72
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004
Stie cineva pana la ce ora este deschis parcul Prater ?
Si in general e aglomeratie , astepti la rand sa urci in roata aia mare ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate