Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#73
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
pana la 31 octombrie se deschide la 10 dimineata.
Eu am plecat pe la ora 22 de acolo si mai era destula lume...cred ca e cel putin pana la 23 sau chiar 24 deschis.
La roata mare eu am stat circa 5 minute...acum depinde si de zi/ora/aglomeratie...cred ca una e sa te duci sambata seara la ora 20 si alta marti la ora 14.

#74
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Daca e in timpul saptamanii e mult mai liber in Prater.  Zona nu arata prea bine, adica la intrare baieti cu alba-neagra, in general eu n-as sta prea mult dupa ce se intuneca.

#75
luanat

luanat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.08.2007
Cand te duci la roata, inainte sa urci o sa te puna sa faci poze ca si cand ai fi la geamul cabinei din roata si cand cobori iti vezi pozele si poti sa le cumperi. Mie mi-au iesit super. Putin cam scumpe dar merita. Sa e duci si in turn, e super privelistea si resturantul se invarte...

#76
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Nu mai stiu daca am mai spus, in fine cu riscul de a ma repeta: incercati sa prindeti un concert de orga in Sf. Stefan - in centru imediat langa Strada Graben - dupa coloana decadentei, pe dreapta venind de la catedrala Sf. Stefan. Noi am prins de doua ori, ultima oara anul asta intr-o sambata, la ora 20 de fiecare data, dureaza cam o ora. Minunat concert, acustica excelenta, culmea mai este si moca. Trebuie sa fiti cam cu 15 min. inainte sa prindeti locuri, biserica nu este f. mare, dar este minunata - supercocheta, stil baroc. Urmariti cu o zi, doua inainte, in fata la intrare - pun afise daca au concert. Poate au si in alte zile, alte ore - nu stiu, noi am prins mereu sambata.

#77
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007
pt obiective turistice vizitati www.virtualtourist.com, e un site super facut de cei care au fost prin locurile respective., deci cu pareri obiective.
pozele mele din viena le puteti vedea aici http://danielrusu.blogspot.com/, la sectiunea viena

#78
lolek4u

lolek4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 23.03.2007
Pentru orice, dar orice informație privind obiective în Viena, program concerte, expoziții, etc. recomand
www.info.wien.at
Și să nu uit: nu știu cum sunt concertele în Stephansdom, cred că se plătește o intrare, sau mă înșel, însă tot lângă Graben este Peterskirche, cu concerte ori la 15, ori la 20, cu intrarea gratuită. pentru programul exact, vedeți că au site. B)

Edited by lolek4u, 30 August 2007 - 09:45.


#79
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postlolek4u, on Aug 30 2007, 09:42, said:

Pentru orice, dar orice informație privind obiective în Viena, program concerte, expoziții, etc. recomand
www.info.wien.at
Și să nu uit: nu știu cum sunt concertele în Stephansdom, cred că se plătește o intrare, sau mă înșel, însă tot lângă Graben este Peterskirche, cu concerte ori la 15, ori la 20, cu intrarea gratuită. pentru programul exact, vedeți că au site. B)

Nu mai stiu daca am mai spus, in fine cu riscul de a ma repeta: incercati sa prindeti un concert de orga in Sf. Stefan - in centru imediat langa Strada Graben - dupa coloana decadentei, pe dreapta venind de la catedrala Sf. Stefan.

Scuze, am gresit.
Era vorba de Peterskirche, nu de Sf. Stefan. De la Stephansdom se vine pe Graben spre Peterskirche.
Acolo se tine concertul de orga, asa cum bine zice 'lolek4u'.


Prea multi sfinti  :lol: .

#80
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
sa vedeti si un bloc mai diferit,facut de un pictor apartamentele nu se pot vizita dar merita sa mergeti pana acolo.Se numeste haudertwasserhaus situat pe Kegelgasse /Lowengasse se ajunge cu metroul U-Bathn Landstrasse sau tramvaiele N sau O pana la Radetzkyplatz...

mai exista si un taxi numit Fiakers este un taxi tras de cai se folosea acum cativa ani acum se foloseste mai mult in ceremoniale sau turistice se poate lua Opera de stat  complex Hofburg si catredala Stephandsdom....

#81
bbusisess

bbusisess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.06.2006
Salut,

Aveti vo recomandare pentru un hotel cat de cat central si la un pret in jur de 60EUR/noapte camera dubla?
Mentionez ca o sa ajung acolo in off-peak season (noiembrie).

Merci

#82
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
@ bbusisess - das tyrol pe mariahilfer are 4 stele si eu am dat de craciun si in high season iulie-august 70 de Euro(dar de persoana loc camera dubla) prin marshal(care mi-au facut rezervare prin tui).Dar sunt oricum multe hoteluri in centru .cel mai bine este sa cumperi bilete printr-o agentie cat de cat buna.

@metalactual - am prins si eu concert de orga in Peterskirche si e intradevar superb mai ales de craciun . Sunt concerte si in Stephansdom ,unele gratis altele cu plata. Eu recomand celor care merg de Craciun sa mearga in Stephansdom la Vespere (se tin dupa-amiaza pe la 16:00) unde canta orchestra psalmi pe muzica clasica(Mozart,Bach,etc) si celebreaza Cardinalul Vienei deci se aprind toate luminile ,e foarte frumos.

#83
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
stie cineva daca pt a rezerva de acum camera la hotel in perioada sarbatorilor trebuie sa platesc?un avans ceva...

#84
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004

View PostGERULA2006, on May 10 2007, 02:20, said:

pentru cumparaturi nu evita SCS- ul!!!
este la iesirea din Viena spre Graz.FFF mare si frumos!!!
Si ieftin!
Parerea mea ca este un Mega Mall!!!
Pentru ZOO iti trebuie o zi intreaga.E mare si frumoasa ( si nu am luat biletul complet cu desertul si padurea de palmieri -parca asa se numeau cele doua optiuni)
Era biletul complet 16 euro ,iar cel fara optiuni 12 euro.


Poti sa ne dai mai multe detalii despre acest SCS ? asta e numele mall-ului ? Cum se ajunge la el ? ce program are... ?
mersi

#85
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007

View PostGregorSamsa, on Sep 20 2007, 10:41, said:

Poti sa ne dai mai multe detalii despre acest SCS ? asta e numele mall-ului ? Cum se ajunge la el ? ce program are... ?
mersi

http://forum.softped...howtopic=195383
citeste aici..ai mai multe informatii...

#86
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
cat costa taxi de la aeoport in centru?

#87
giya

giya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.05.2007
Buna. Vreau sa plec in ianuarie la hotel Bellevue 4*. A fost cineva ??? Am inteles ca e aproape de centru, ma intereseaza orice detaliu despre acest hotel, (cat de repede se poate ajunge in centru pe jos, mic dejun, cum e cu parcarea) !?  :unsure:

#88
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
n-am fost dar am trecut pe langa el,e langa un palat,nu e departe de centru. Are site http://www.austria-h...evue/index.html

#89
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
mie nu imi raspunde nimeni:(

#90
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postbestiuta1, on Sep 22 2007, 03:19, said:

cat costa taxi de la aeoport in centru?

Din cate am cercetat eu, sa tot fie cam 25 de euro daca sunt 3 persoane, 26,50 in caz de 4, 43 daca sunt 5-6... Daca sunteti doar 2 persoane, revine mai convenabil trenul/autobuzul (9 euro, respectiv 6 euro de caciula un drum).

http://www.airportse....at/airport.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate