Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#4303
luvasile

luvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.03.2008

View Post2Unlimited, on 02 octombrie 2023 - 15:36, said:

Apoi ne-am indreptat catre palatul Belvedere. Un parc imens si un obiectiv pe masura. Nu stiu de ce nu te lasa sa faci poze inauntru nici macar cu telefonul. Daca la Hofburg am ignorat observatiile si am facut poze pe "sub mana", aici nu am mai avut nervi sa fac poze, am facut doar cateva inauntru, mai mult cu sotia. Se uitau paznicii urat la mine. Intotdeauna a fost asa stricta Austria cu privire la poze? Am stat cam 20 de minute la coada la bilete, si din cele 3 obiective am ales sa intram doar la obiectivul central. La pictura si expozitia de arta nu am intrat. Sotia mi-a sugerat sa ne ramana si timp sa vizitam parcul de distractii.

Ciudat, eu si in 2019 si in 2021 am facut fotografii fara nici o restrictie atat la Hofburg cat si la Belvedere. Numai la Schonbrun nu am reusit cu nici un chip(sala de bal este spectaculoasa).

Attached Files



#4304
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Din pacate nu am mai ajuns si la Shonbrun. Urmatoarea destinatie (si ultima) a fost parcul de distractii Prater. Un parc imens unde daca ajungi cu copiii, nu mai pleci pana inchide. Am avut parte si de o experienta aparte, deoarece a avut loc Oktoberfest in aceasta perioada, si s-a tinut chiar langa parc. Nu se compara organizarea lor cu cea a noastra. Doar corturile se aseamana. M-au impresionat pana si toaletele eco, care aveau apa calda... Ultima experienta am intampinat-o la Brasov, unde s-a schimbat iar locatia si Oktoberfestul a fost un mare fas. Am mancat un donner delicios de la o ghereta de langa Burger King, facut de o doamna mai in varsta, care mi-a aranjat ingredientele cu o pasiune extrema. Nu ne-am dat in chestiile alea, insa ne-a facut placere sa ne uitam la altii cum o fac...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 03 October 2023 - 07:11.


#4305
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,825
  • Înscris: 31.10.2010
Va salut.
In perioada 30 noiembrie - 3 decembrie eu împreună cu 5 prieteni vrem sa plecam în Viena pentru o zi (o sa fim in Budapesta, ajungem rapid din ce zice google maps).
Am și eu niște întrebări, nu am mers niciodată acolo:
1. Cum e cu vinieta la ei? Se ia de la benzinărie până să treci vama?
2. Cum e cu limitele de viteza? 50 e 50, sau au ceva marja de eroare ca la noi, gen la 10km peste limita impusa nu pătrați teoretic nimic?
3. Cum e cu parcările la ei? Au ceva aplicatie cum avem noi amparcat, sau au pancarde cu coduri QR, scanezi, plătești cu cardul și pleci?
4. Au ceva limite de norme de poluare pentru a intra în centru? Merg cu un euro 3, de asta întreb.
5. Cum e cu netul? Am cartela Vodafone, ce extraoptiune îmi trebuie ca sa am macar net? Chiar și Digi, am și cartela de la ei pentru hotspot in mașina.

Dacă aveți și alte informatii utile, le aștept cu drag :D

#4306
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
1 De preferat online (vezi pe aici ce s-a scris), sau înainte de a intra în A, sau cel mult de la prima benzinărie; dar mergând doar până la Viena, dacă ești dispus să mergi cu grijă, cu restricții, prin sate, mergi pe național fără vinietă. Ieși din autostradă înainte de graniță, E un PTF mic pe un drum paralel cu autostrada.
2 Nu m-aș baza decât pe toleranța radarului lor; nu am verificat pe pielea mea, dar cred că dacă ai 51 unde scrie 50, te arde
3 Cauți dinainte pe net unde e o parcare convenabilă față de zona de interes; vezi că în centru sunt scumpe; nu am folosit vreo aplicație, nu știu dacă există; din câte am văzut, se plătește la parcomat când ieși, nu din telefon sau SMS;
4 Nu știu sigur, dar parcă nu; nu te baza pe ce spun eu
5 Ce merge în Ungaria, merge la fel și în Austria

Edited by Brainie, 13 October 2023 - 11:32.


#4307
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Exista o toleranta la radar, dar este diferita de la Land la Land. Eu mi-am furat-o cu 54,5 in zona de 50, pe document scria ca "toleranta legala admisa in landul x a fost deja scazuta" . Imi amintesc ca am avut in jur de 60 km/h, obisnuit cu piciorul ca in Ro +9+10 km/h, deci banuiesc ca exista o toleranta de circa 10%.

#4308
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
O varianta este sa lasi masina intr-o parcare P+R (park&ride) la marginea orasului si de acolo sa luati metroul pana in centru.
Uite aici informatii despre parcarea in Viena: https://www.wien.inf...ark-ride-354906

Mergi cu viteza legala si nu vei avea probleme din acest punct de vedere.

Vignetele cel mai bine le iei de acasa, online, de pe site-urile oficiale (altele pot fi la suprapret) si ai scapat de o grija.

Eu am abonament Vodafone, pot folosi in UE minutele si netul din tara fara extra cost. Nu stiu care sunt conditiile la cartela, trebuie verificat.

Edited by mdt, 13 October 2023 - 13:19.


#4309
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
1. Benzinaria Shell - imediat cum treci granita pe dreapta, ii cea vigneta clasica lipita in geam
2. Nu stiu, nu am patit nimic pana acum
3. Au parcari cu plata, cand intri primesti cartonas, la plecare platesti si iesi. Pentru o zi nu mi-as bate capul cu Park&Ride+transport in comun, la parcarile subterane costul este de 3-4 EUR/ora, Pentru partea centrala noi am parcat in Museum platz 1 sau asa ceva si de acolo bantuit stanga/dreapta.
4. Inca nu... e plin de harburi si la ei
5. Am folosit roaming fara probleme ptr Gmaps si Waze. Atentie la Waze ca iti cere sa introduci vignetele altfel te ruteaza doar pe nationale.

#4310
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
La cat de mica e distanta intre granita si Viena, as iesi de pe autostrada la intrarea in Austria ca sa nu mai platesc vinieta pentru cateva ore, altfel din benzinarie sau online (dar online cu vreo 20 de zile inainte poti doar, nu poti lua fix inainte sa mergi).

Daca mergeti in weekend, puteti parca gratuit in centru, eu am parcat ultima data pe strada din spatele parlamentului, erau locuri fara probleme. De acolo e usor de vizitat centrul.

Prin centru ai si zone in care ai limita de 30, sa fii atent.

Edited by utopium, 14 October 2023 - 14:26.


#4311
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Vigneta de Austria trebuie afisata pe parbriz, obligatoriu. Si neaparat stanga sau centru, sus. Se ia inainte de a intra in tara, se gasesc in benzinariile din Slovacia / Ungaria. Sau eventual online.
Mare atentie la motorina, in Ungaria / Slovacia / Cehia motorina e vreo 1.70-1.80 euro. In Austria sare la 2.30. Mi-am luat teapa si eu. Park & ride e ieftin, 4.5 euro pe zi, parca, insa sunt destul de departate de obiective. Eu am parcat cu 20 euro / zi exact langa Prater, eram presati de timp...
Sa ai euro, in parcarea de la Prater nu functiona plata cu cardul, era defect automatul. Numai cu bani a mers. La bancomate in general te costa cam 5 euro taxa pe retragere, sa nu scoti bani din Austria...

Edited by 2Unlimited, 16 October 2023 - 09:04.


#4312
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Park & Ride sunt departe se obiective pt ca sunt la marginea orasului, ideea e ca iei metroul de acolo. Fiecare face cum e mai bine pentru el.

Vigneta trebuie lipita daca e sticker, daca e digitala nu ai treaba: https://www.asfinag..../toll/vignette/

Edited by mdt, 16 October 2023 - 09:17.


#4313
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 dorurad, on 13 octombrie 2023 - 00:33, said:



1. Vinieta se ia de la prima benzinarie din granita Nickelsdorf. Dar cum a spus si colegul utopium, inainte de granita parasesti autostrada si o iei pe drum national. Faci 20 de minute in plus fata de autostrada si asa economisesti 12-13eur cat e vinieta actual.
2. Nu exista o toleranta legala, dar fiecare radar este setat diferit. Acum au introdus niste modele mai noi cu toleranta 3%. Pe autostrada in general inca sunt aparate vechi cu toleranta 10%. Eu merg pe autostrada cu 137kmh si nu mi s-a intamplat niciodata nimic. In oras recomand 52-53 maxim ca sa nu aveti surprize neplacute.
3. Handyparken.at este aplicatia oficiala, doar ca trebuie sa faci top-up cu o suma minima inainte si dupaia ramai cu bani pe aplicatie degeaba. Din cate stiu mai exista si prestoparking.com dar nu am incercat inca. Cel mai usor te duci la un Trafik/Tabak unde se vand tigari si iei de acolo bilete pentru parcat. Sau la orice statie de metrou de la aparatele de cumparat bilete de metrou, poti lua si bilete pentru parcare. Atentie se plateste in toata Viena (09:00-22:00), doar in weekend e gratis.
4. Euro3 este ok, sub Euro3 nu este acceptat.
5.

#4314
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

 mdt, on 16 octombrie 2023 - 09:15, said:

Park & Ride sunt departe se obiective pt ca sunt la marginea orasului, ideea e ca iei metroul de acolo. Fiecare face cum e mai bine pentru el.

Vigneta trebuie lipita daca e sticker, daca e digitala nu ai treaba: https://www.asfinag..../toll/vignette/

Desigur ca trebuie lipita doar daca e sticker. Insa In Ungaria / Slovacia / Cehia cumperi vigneta din benzinarii si nu trebuie sa lipesti nimic, e ca la noi. Am specificat ca sa nu se faca confuzie.

Edited by 2Unlimited, 16 October 2023 - 09:32.


#4315
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
@bussiness11: Cand am venit in tara la inceput de august am fost surprins sa vad ca au montat o multime de radare, cred ca in toata Austria am dat de zeci de radare fixe, sa fi fost 30-50 pe ruta Passau-Linz-St. Pölten-Viena-Gyor. Dupa Viena parca nu erau asa de multe, insa intre Passau si Viena e dezastru, practic pe fiecare limitare de viteza suplimentara (80kmh, 90kmh, 100kmh) era si cel putin un radar. Si pe portiunile cu limitarile alea IG-L erau de asemenea radare.

#4316
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Da, in ultimele 3 luni au montat 19 radare doar in Viena. Iar in toata Austria la fel zeci, poate chiar sute, plus ca le schimba technologic vorbind. S-au pus proactiv pe combaterea vitezomaniilor si au ridicat amenziile si au scazut toleranta de viteza. Si dupa Vienna pe ruta Parndorf-Nickelsdorf-Ungaria dai de vreo 3-5 radare care fac poze si din spate si din fata.

#4317
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 business11, on 16 octombrie 2023 - 09:24, said:

3. Handyparken.at este aplicatia oficiala, doar ca trebuie sa faci top-up cu o suma minima inainte si dupaia ramai cu bani pe aplicatie degeaba. Din cate stiu mai exista si prestoparking.com dar nu am incercat inca. Cel mai usor te duci la un Trafik/Tabak unde se vand tigari si iei de acolo bilete pentru parcat. Sau la orice statie de metrou de la aparatele de cumparat bilete de metrou, poti lua si bilete pentru parcare. Atentie se plateste in toata Viena (09:00-22:00), doar in weekend e gratis.
E corect ce am zis ca nu se plateste parcare in weekend in centru? Ca ultima data am mers spre un parking langa parlament, am vazut locuri libere la strada si am zis hai sa parchez aici. Si cand sa platesc, am aflat ca nu e cazul (era si un austriac care parcase si tocmai il intreba pe un jandarm (care de fapt cred ca pazea parlamentul) daca trebuie platit si i-a zis ca nu, ca e weekend). Si pe net asa am vazut ca scrie, ca nu trebuie platit.

#4318
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In weekend nu se plateste intr-adevar, de vineri de la 22:01 pana luni la 08:59.

Dar aveti mare grija, in special sectoarele centrale au niste zone de parcat care sunt permise doar rezidentiilor din sectoarele respective.

Semnul arata cam asa, doar ca in loc de 4./5. poate sa fie scris alta cifra de la 1 la 23 (astea sunt sectoarele).

Attached File  anwohnerparken-gr.jpg   67.24K   25 downloads

In special in sectorul 1, adica centrul orasului sunt foarte multe astfel de locuri rezervate rezidentiilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate