Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#4285
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postrogue80, on 02 decembrie 2022 - 10:18, said:

Se gaseste ceva interesant pentru ei acolo?
"From November 1st to March 14th we are in the winter season, during this time some businesses are open when the weather is nice.
Attractions such as Madame Tussauds , the Vienna Giant Ferris Wheel , the Kingdom of Railways , Kolarik Luftburg in the Prater , the Rollercoaster Restaurant are open all year round with fixed opening times.":
Sursa
Ar mai fi si Targul de Craciun.

Edited by zuv, 02 December 2022 - 13:05.


#4286
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
In afara de targul de craciun nu exista nimic si nici nu recomand. Este parasit, trist si cam 99% din atractii sunt inchise (logic, cine se da in carausel la -5 grade).

#4287
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
ATENTIE! Anul acesta nu vor exista artificii la primarie asa cum initial era anuntat. Deci cei care vor sa vina special pentru revelion la Viena, sa ia in considerare acest lucru.

#4288
itdt

itdt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.08.2013
Daca la Primarie nu, unde vor fi artificii la Viena?

#4289
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
scuze pentru raspunsul intarziat, dar nu au existat artificii organizate de primarie. doar personale private au avut posibilitatea sa dea cu artificii. dar din cate am inteles au existat multe daune, o persoana chiar a si decedat, astfel ca pe viitor cu siguranta se vor interzice.

#4290
itdt

itdt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.08.2013
Probabil asa a fost. NOi am fost la Stephan Plaze si au fost 2 minute artificii, nu stiu sursa! A fost foarte frumoasa atmosfera in rest.

#4291
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Vreau sa merg in Viena si am de ales fie intre a ma deplasa cu autocarul, fie cu trenul. Plecare TM.

Autocarul face aprox 8 ore, trenul bate undeva la 9-10. Acum daca ma gandesc ca se sta in vama mult, poate si la autocar sa se ajunga la timpii respectivi. Biletul la autocar e la jumatate fata de tren. Ma gandesc ca autocarul nu opreste (asa) des, sa poti umbla un pic, pe cand in tren poti sa mergi dintr-o parte in alta a vagoanelor, nu intepenesti. Totodata mi-e teama si de intarzieri, si anume trenul din Ro sa intarzie, iar cel din Budapesta sa plece, fiindca trebuie schimbare facuta. Nu stiu daca cel din Hu il asteapta pe cel din Ro, ori pleaca atunci cand e programat.

Ce recomandati?



#4292
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Vezi ca exista si trenuri Timisoara - Arad - Viena, fara stop la Budapesta, acolo unde trenul doar decupleaza si nu trebuie schimbat nimic.

In general nu pierzi trenul ca se asteapta, doar daca ai ceva conditii neprevizibile si intarzieri de ore, posibil sa il pierzi.

Mie trenul mi se pare mai comfortabil, deoarece ai mai mult spatiu si te poti misca din stanga in dreapta. Autobuzul face pauza cel putin de 2 ori pentru fumatori si pentru nevoile personale.

#4293
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 DarkEnemy, on 22 martie 2023 - 14:25, said:


Nu stiu daca cel din Hu il asteapta pe cel din Ro, ori pleaca atunci cand e programat.



In niciun caz nu asteapta: de ce ar astepta 2.000 persoane si ar intarzia pentru o persoana care eventiual se urca in trenul respectiv. Mai mult, posibil si din cei 2.000 care sunt trenul de Viena sa doreasca sa prinda alte legaturi si tot asa ....

#4294
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Vad ca trenurile ce pleaca din Tm sunt schimbate la gara Keleti in Budapesta. In schimb, din Arad e tren ce merge direct Viena, tren de noapte. Si nu are clasa 1, doar clasa 2. Oricum eu nu pot dormi pe tren, dar as plati un pic mai mult sa am confort sporit in ceea ce priveste scaunul.

#4295
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Trenul Timisoara - Budapesta - Viena, este din 2 bucati. Adica 2 trenuri diferite cu schimb complet. In general timpul de asteptare este de 50 de minute in gara Keleti, dar la cum se prezinta transportul feroviar in Romania de multe ori se circula cu intarzieri.

Trenul Timisoara - Arad - Viena, vine daca nu ma insel pe ruta Bucuresti - Arad. La Arad decupleaza cateva vagoane si pleaca ulterior direct catre Viena cu stopuri prin Ungaria. Conditiile sunt destul de slabe, toaletele in general nefunctionabile, etc.

#4296
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Asa este. Trenul de Arad e cel de vine din Bucuresti. Cel din Tm e alta mancare de peste.

Am gasit pe Google ca anul trecut, prin toamna, din cauza intarzierilor pe partea romaneasca, cel maghiar a plecat fara sa mai astepte calatorii din Romania... jenant si penibil - adica jenibil.

Am gasit si BlaBlaCar. Pare in regula. ~6 ore cu masina. Si asta e, fara grija unor posibile intarzieri, trenuri de schimbat. Pare mai acceptabil. Si chiar mai ieftin decat trenul. Si, in mod normal, ar trebui sa fie mai rapid.

#4297
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Masina este clar cel mai avantajos. Eu parcurg Viena - Timisoara in 5 ore dintr-o bucata. Deci daca ai noroc de sofer capabil mergi fara probleme.

#4298
NaCKa04

NaCKa04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.06.2023
Salutare!
Intentionez sa fac un city break in Viena la sfarsitul lui septembrie, mai exact 23-27 septembrie.
Ceva recomandari de cazari de actualitate in zona punctelor de interes-centrala si totodata facila ca acces de la aeroport?

#4299
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
DEBO apartments, Zieglergasse, Vienna, Austria - 2 pasi de Metrou Zierglasse, de Maria Hilfestrasse, 5-10 minute de piata Maria Tereza (pe jos), 25 minute de aeroport (combinatie tren+ metrou)

#4300
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Am ajuns in Bratislava la sfarsitul lui septembrie 2023. Pentru ca asa calculasem initial, o zi am alocat-o si Vienei (stiu, cam putin, atat s-a putut). Am parcat in parcarea de langa parcul Prater, am platit 20 de euro pentru 8 ore. Oricum era maximum de plata, daca depasesti 8 ore tot 20 euro platesti, pana la 24 de ore. De aici ne-am plimbat la pas prin centru si am vizitat cateva locatii importante. Am fost prima data la muzeul de ceara madame Tussauds. Nu era in plan insa sotia a insistat. Pana la urma mi-a placut si mie. Manechinele de ceara sunt facute exceptional si sunt foarte detaliate. Apoi am intrat in catedralele St Stephen si St Peter, catedrale care au niste vitralii superbe. Desigur ca nu putea sa lipseasca si o vizita la Hofburg. Desi scump (20 euro bilet pentru adult), palatul merita vizitat.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 02 October 2023 - 15:02.


#4301
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Este superba Viena la pas. Desi a fost vremea cam potrivnica, ne-am bucurat de privelisti, de cladirile impunatoare, de avalansa de turisti si de aleile pietonale care se aliniau perfect. Probabil ca, daca era soare, nu vizitam atat. Eu cred ca am facut maraton. Cel putin sotia a cazut rupta in pat, seara. I-am rupt pingelele o saptamana. A spus ca nu mai vrea sa auda de vreo alta vacanta un an de zile...
Las pozele sa vorbeasca de la sine. Am cautat sa fac poze in care sa nu prind multa lume, insa va asigur ca, in ciuda vremii potrivnice, strazile erau pline de vizitatori...

Attached Files



#4302
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Apoi ne-am indreptat catre palatul Belvedere. Un parc imens si un obiectiv pe masura. Nu stiu de ce nu te lasa sa faci poze inauntru nici macar cu telefonul. Daca la Hofburg am ignorat observatiile si am facut poze pe "sub mana", aici nu am mai avut nervi sa fac poze, am facut doar cateva inauntru, mai mult cu sotia. Se uitau paznicii urat la mine. Intotdeauna a fost asa stricta Austria cu privire la poze? Am stat cam 20 de minute la coada la bilete, si din cele 3 obiective am ales sa intram doar la obiectivul central. La pictura si expozitia de arta nu am intrat. Sotia mi-a sugerat sa ne ramana si timp sa vizitam parcul de distractii.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate