Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Metro / RUSE

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postcopjob2000, on Apr 30 2009, 15:04, said:

Banca nu face conversie lei-leva, ci lei-dolari-leva... dar mai întreabă și la banca emitentă a cardului pentru a nu avea surprize neplăcute!!
Copjob ai vazut vreodata un extras de cont cu explicatii? Eu am folsit in afara si ING si BCR si de fiecare data conversia din lei in leva, coroane sau alta valuta s-a facut direct. Si la BNR pe site ai sa vezi ca exista cursul ptr leva sau forint.

#74
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Confirm și eu pentru ING: tranzacția se face RON-BGN, conform extrasului de cont intermediar afișat de Homebank.

#75
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Încă nu am intrat pe internet banking să-mi văd extrasul de cont privind operațiunile efectuate în BG!
Sper ca mâine să o fac și atunci revin cu precizări...

#76
adirusu76

adirusu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.06.2007
Sambata pe 9.05.2009 am facut si eu ceva tranzactii la Ruse. Pe lista de tranzactii mi-a aparut deja:
- retras maruntis de la ATM Uncredit Ruse 42,31 RON (20 Leva) - comisionul retragerii n-a aparut inca de lista de tranzactii
- plata Kaufland Ruse: 146.02 RON (69.03 Leva pe bonul fiscal) - comisionul e zero la plata cu cardul
Dupa calcule rezulta 1 Leva=2,115 lei (sau 1 Leu = 0,473 Leva - BGN)
La casele de schimb din Ruse, pe 1 Leu imi dadeau numai 0,44 BGN.
Taxa de pod a fost 25,18 lei la noi si 6 EURO (sau 12 Leva) la ei
Taxa de drum 5 Euro / 7 zile (mi-au dat o chitanta, fara nimic de lipit pe parbriz). Au zic sa pt. Ruse e suficient atat (dubios)
Pacat ca n-am gasit sa revand chitanta (la juma de pret :)) pt. ca n-are numarul de masina trecut pe ea.

#77
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Așa cum am promis, revin cu un extras de pe internet banking... ale câtorva operațiuni bancare cu un card MasterCard BancPost:
................................................................................
...........
Cumpărare bunuri/servicii de la Comerciant non BP, STEFAN STAMBOLOV VELIKO T BG data 01.05.2009, ora 13:46:12, ID: 298869, POS Sports apparel, riding app. st. 96273622, decontată MasterCard International la data de 05.05.2009, IDP: 1 39,00_BLN (26,40_USD). Licitație pentru obținerea sumei 26,40_USD la cursul_Banc_Post_3,1850Lei/USD (84,08_Lei-84,08_Lei), IDP: 1

Cumpărare bunuri/servicii de la Comerciant non BP, BILLA V. TARNOVO VELIKO T BG data 02.05.2009, ora 17:05:55, ID: 112132, POS Grocery stores, supermarkets 89896324 decontată MasterCard International la data de 07.05.2009, IDP : 1 74,66 BLN (50,54_USD). Licitație pentru obținerea sumei 50,54_USD la cursul_Banc_Post_3,1850_Lei/USD (160,97_Lei-160,97_Lei), IDP : 1
................................................................................
...........
și nu în ultimul rând, o extragere de leva direct de la un ATM:

Retragere numerar de la ATM non BP, PostBank EFG V. TARNOVO BG data 02.05.2009, ora 09:22:09, ID: 752635, ATM 00992275, decontată MAsterCard Internațional la data 07.05.2009, IDP: 1 300,00 BLN (204,93_USD). Licitație pentru obținerea sumei 204,93_USD la cursul_Banc_Post_3,1875_Lei/USD (653,21_Lei-653,21_Lei), IDP:1, deși pe chitanța de la bancomat mi-a scris
WITHDRAWAL 300 BGN                   (EUR 153.39)


Nu spun că așa este normal, ci doar că așa procedează BancPost cu MasterCard....
Cine nu crede, este liber să tragă alte concluzii, însă eu folosesc mereu cardul la cumpărături și la retrageri pe unde mă duc, fără nici o problemă.... cu eventuala grijă, ca și în țară...

#78
tupeu4you

tupeu4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 19.11.2006
a mai fost cineva la cumparaturi de curand in BG ?
Mai aveti ceva tips&triks? Ma gandesc ca pe criza astea sunt ceva oferte si pe acolo ...

#79
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru Ruse nu e nevoie de vigneta, nici pentru centura Ruse, abia de la iesirea din localitate incolo este nevoie. (in afara localitatii)!

Abtibild fara chitanta sau invers nu sunt valabile. E afacerea celor de la ghereta din vama, vand separat chitanta si abtibild si 5 EUR ii baga in buzunar. Nu acceptati una fara alta, politia le cere pe amandoua!!!
Daca cu cei din vama nu va intelegeti cautati la benzinarii: Shell, OMV...

#80
cristian_d28

cristian_d28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2011

View Postmdt, on 22nd January 2010, 10:10, said:

Pentru Ruse nu e nevoie de vigneta, nici pentru centura Ruse, abia de la iesirea din localitate incolo este nevoie. (in afara localitatii)!

Abtibild fara chitanta sau invers nu sunt valabile. E afacerea celor de la ghereta din vama, vand separat chitanta si abtibild si 5 EUR ii baga in buzunar. Nu acceptati una fara alta, politia le cere pe amandoua!!!
Daca cu cei din vama nu va intelegeti cautati la benzinarii: Shell, OMV...


Salut,

Am fost sambata 12 feb 2011 in Ruse, pentru cei care nu stiu, s-a deschis Mall Russe, are inclusiv Carrefour.
Fata de preturile din Bucuresti, la multe sortimente de produse, mult mai ieftine, in primul rand legumele si fructele, ananasul era 1.99 leva, pret pe bucata, ca idee platiti cu cardul, nu va ia comision si se face conversia la cursul bancii lor, iesiti undeva pe la 2.1 lei = 1 lev. Alte produse, cu transformari in banii nostri, varza era 1,7 lei/kg, rosiile, 3,5 lei, maslinele kalamata 16 lei (in carrefour sunt 22), berea neagra (de-a lor, da' f buna) 1,9 lei la sticla, bauturile spirtoase erau cam la fel ca la noi, f buna zacusca lor (liutenita), e facuta cu ardei rosu dulce dar e si putin picanta, castravetii la borcan sunt extraordinari, ar fi si culmea, doar sunt in patria castravetilor, un borcan de 800 gr, 4 lei in banii nostri, dar ii recomand din suflet, se simte gustul de marar in ei, alte produse, pepsi, astea cam 3,8 lei sticla de 2 l, mi-am lat un rucsac lamonza (in carrefour orhideea era 80 de lei), aici l-am luat cu 18 leva (38,5 lei), vedeti poza lui, electronicele unele la fel ca la noi, altele mai ieftine, dar in nici un caz mai scumpe, de exemplu, am vazut oferta la cuptor cu microunde daewoo, 2 mil in banii nostri, espresoarele de cafea (atentie, nu se scrie expresoare, cum am vazut in ditamai Cora) la preturi de 2 - 3 mil, DeLonghi, vinul la preturi f bune, am luat unul frantuzesc si nu e din ala de pe raftul de jos, dar nici de vinoteca, 12 lei, nu l-am baut inca, va spun maine (doar azi e 14 feb :D).

Ce este de retinut: Ruse este al treilea oras ca marime, in oras nu este aglomerat, in Carrefour este mai mult decat lejer, te poti invarti in voie printre rafturi fara sa te lovesti la fiecare jumatate de metru cu indivizii pe care ii cunoasteti cu cosul ochi de caserole de mici si pet-uri de bere no name, imbracati in adidasi si haina de piele si cu nevestele de 120 de kg + 2 plozi si pe care ii intalnesti la orice hypermarket din bucuresti la orice ora si orice zi. Ok, m-am descarcat. :D. Mall-ul foarte civilizat, curat, oameni relaxati la cumparaturi. Am mai fost in zona centrala la un restaurant, se cunoaste diferenta de clasa fata de ro, 5 oameni, am mancat pe saturate, salate, feluri principale, pizza, bere, apa, desert, fiti atenti: 90 de lei in banii nostri, servire ireprosabila, repede, mancarea super buna, ospatarii de clasa, foarte atenti, vorbesc engleza f bine. Nu mai stiu cum se numeste, dar este chiar in centru, va spun data viitoare cand ma duc. Hainele, cu multe reduceri, o geaca f frumoasa, 130 de lei, dar merita, ghete de iarna, din piele, 90 - 160 de lei, deosebite.
Locuri de parcare pe alese, va recomand sa platiti cu cardul peste tot, eu am schimbat 60 de euro sa am in cazul in care nu se putea plati cu cardul pe la vreun magazin, dar m-am intors cu leva in tara pentru ca in carrefour am platit cu cardul, la restaurant la fel, farmacie etc.
Daca aveti de gand sa ajungeti, iata coordonatele GPS pentru Carrefour (in Mall Russe): 43.8538097N,    25.9910667E, va duce direct acolo, este o benzinarie Rompetrol in zona.
Taxa de pod, 26 de lei la noi, 12 leva la ei la intoarcere, vigneta nu luati ca nu iesiti din localitate, deci nu folositi drumurile nationale, norocul meu ca eu merg oricum la Giurgiu la ai mei si nu pun la socoteala benzina, daca faceti un calcul iese cam la 130 de lei un astfel de drum (benzina + taxe pod), dar eu zic ca macar o data la 2 luni, merita sa mergeti si sa va faceti cumparaturile intr-un loc civilizat, o plimbare pana acolo este mai mult decat relaxanta, drumul spre gr este putin cam rau pana la 1 dec (15 km), dar nu cu gropi, doar denivelari si plombe, dupa care intrati pe un drum facut la standarde europene, 4 benzi, fara gropi, fara denivelari, eu cand merg la ai mei fac cam 35 de minute (per total de la iesirea din buc, 60 km). Atentie la Calugareni sta de obicei un radar, aproape de  iesirea din comuna cum te intorci spre buc.

Cam atata, va doresc plimbare si cumparaturi placute.

:thumbup:

Attached Files



#81
rds

rds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.01.2007
Azi am fost si eu in Ruse, frumos in Carrefour si Mall dar pustiu... Am crezut ca e inchis! In rest, preturile cred ca sunt la fel ca la noi.

#82
dragosmircescu

dragosmircescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2007
Sfatul meu este sa verificati cu mare atentie factura de la Metro Ruse. Verificati si ca suma de pe factura sa fie aceeasi cu cea de pe chitanta de card deoarece se practica inversarea cifrelor. Daca te sesizezi isi cer scuze!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate