Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Metro / RUSE

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Pentru Ruse /  Metro trebie legitimatie special sau pot sa fac si cumparator normal . am fost duminica pana la Ruse am plimbat dar nu am intrat la METRO . Aveti idea ? Trebie ceva ?

Ps: Am legitimatie metro din Bucuresti . Valabil si in RUSE ?

#2
Mimi Mumu

Mimi Mumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.07.2006
Daca la dus pe soare am facut Targoviste-Ruse 2 ore, la intoarcere, pe ninsoare aproape 4 ore... Slaba organizarea la ei pe sensul de iesire (mai ales noaptea).
Taxele sunt:
21 RON - taxa de pod in RO
5 euro - taxa de drum in BG, valabila o saptamana.
6 euro sau 8 USD - taxa de pod perceputa de bulgari (taxa care se plateste numai in euro sau USD, nu accepta leva!).,
in schimb gata-gata sa ne-ntoarca Bulgarii, - am uitat acasa cartea verde excl.gif (pe care o detasasem in prealabil, cand am facut RCA-ul) si de care nici nu m-am gandit ca nu o am pana nu mi-au cerut-o. Noroc ca au fost de-nteles cei doi (Bl+Ro)  :kisstogether:rolleyes.gif  si ne-au lasat (only to Metro!!!).
Pana acolo - 10 km - pe Bld. Bulgarija- f. usor.
Preturile sunt cele din oferta de pe net, (foarte bune pe produsele lor, la fel ca la noi pt restul).... Plata cu card (nu VISA sau Mastercard). Au si casa de schimb valutar in incinta.
La iesire di Metro am intrat in oras. Preturile la magazine de fitze, mai mici  :coolspeak:icon_mrgreen.gif  decat la Targoviste...
Am mancat intr-o pizzerie - 3 pizza, 1 paste, piept de pui+ french fries biggrin.gif ,3 beri si 2 cola=28 leva (50RON) wacko.gif
Ca vizita de o zi e OK, daca te organizezi in doua familii cu lista clara de cumparaturi iesi destul de bine...  :naughty:wink.gif

#3
Mimi Mumu

Mimi Mumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.07.2006
PS
Cu legitimatatia de METRO Romania iti face una de o zi acolo...
Vezi si oferta pe situl lor...
Succes!

#4
zetul

zetul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2006
Salut!sunt si eu interesat sa merg prin bulgaria...pt niste cumparaturi...am incercat sa intru sa vad ofertele dar nu pot intra pt ca n am cod din ala...iar astea din Romania nu merg....
@mumu dc ai reusit sa le accesezi da mi si mie un private message....cu codul ca sa pot intra si eu...multumesc anticipat

#5
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Încercați supermarketul din centru (CBA parcă se cheamă), Billa și Kaufland... Prețurile sunt ceva mai mici decât la Metro, dar trebuie să intrați în oraș (la sensul giratoriu de la ieșirea din vamă faceți dreapta în loc să țineți spre Sofia)...

Legitimația de Metro România este valabilă și la Ruse, numai că la intrare trebuie să solicitați o hârtie de la fetele de la ''Intrare clienți''...

Prețurile sunt mult mai bune ca în România (în special în ceea ce privește alimentele), așa că... SPOR LA CUMPĂRĂTURI!

PS: 1 euro = 1,94 leva, nu schimbați la un curs mai mic!
PS(2): Mare atenție la polițiștii bulgari! Mergeți cu farurile aprinse și nu depășiți viteza legală! Mașinile lor de poliție sunt Opel-uri Astra (am văzut chiar și în mașină neinscripționată, cu numere începând cu C, de Sofia presupun).

#6
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
salutare, sunt si eu interesat de preturile din metro ruse, unde le pot viziona pe net ?
am intrat pe pagina lor de net, dar nu exista nici o oferta.
multumesc.

Edited by fotojunior, 04 February 2007 - 13:09.


#7
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

 fotojunior, on Feb 4 2007, 13:08, said:

salutare, sunt si eu interesat de preturile din metro ruse, unde le pot viziona pe net ?
am intrat pe pagina lor de net, dar nu exista nici o oferta. multumesc.
1. Intai, daca nu stii bulgareste, intri pe versiunea in lb. engleza (coltul din dreata sus)
2. Apoi dai click pe pe "Metro Mail" in meniul din stanga.
3. Care te duce aici: (vezi poza atasata)
4. Dupa care... incerci cateva combinatii de "Metro trading card number" din burta... care, evident, nu merg... stupid, pentru ca la metro.ro, intr-o fereastra similara, daca bag 1111111111 imi da voie sa trec si sa descarc cataloagele PDF...
5. Grrr!

Attached Files



#8
adadebu

adadebu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2007
Spuneti-mi si mie daca stie cineva care sunt preturile la electronice: aparate foto digitale si radio cd mp3 auto, tv. Pot sa incerc la Ruse, sau preturile sunt ca pe la noi?

#9
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Codul ala ii degeaba acolo. Merge orice ai pune, ii sa-i sperie pe aia mai prosti fara card. Eu zic ca preturile sunt putin mai mici daca ne gandim ca si salariile sunt mai mici. Oricum nu se merita banii dati pe benzina/taxe.

#10
denescu

denescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2007

 adadebu, on Feb 7 2007, 13:23, said:

Spuneti-mi si mie daca stie cineva care sunt preturile la electronice: aparate foto digitale si radio cd mp3 auto, tv. Pot sa incerc la Ruse, sau preturile sunt ca pe la noi?

Incearca la Technomarket - au preturi mai bune decit in Romania

http://technomarket.bg/ruse.htm

Hipermarketul se afla linga Billa

;-)

#11
annecristyyy2003

annecristyyy2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 30.08.2005
Incercati :12-010-151940-11-1

SPOR!

#12
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
@ annecristyyy2003 merge parfum! blagodaria  B)

#13
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
Salutare...aveti dreptate cu ce ati scris mai sus dar nimeni nu spune cu cat ai voie sa intri in tara...e vb de marfa cu o anumita valoare...sau poti sa treci frontiera cu camionul plin ochi...si nimeni nu zice nimik...?Banuiesc ca este o cota...nu ai voie mai mult de  1 bax de ulei...10 kg de cartofi....etc...Si dak ai factura pe marfa respectiva vamesii atunci de ce mai cer spaga?(k esti defapt in legalitate)

#14
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 Jely25, on Mar 5 2007, 18:21, said:

..sau poti sa treci frontiera cu camionul plin ochi...si nimeni nu zice nimik..Si dak ai factura pe marfa respectiva vamesii atunci de ce mai cer spaga?(k esti defapt in legalitate)

Daca mergi cu camionul, iti trebuie facturi. Asta e comert, nu e turism.
Daca iti cumperi doua chestii pentru tine, nimeni nu zice nimic.
Vamesii nu cer spaga. Sunt romani si bulgari impreuna.
Chiar daca cer, nu le dai.
Am fost de vreo 4 ori anul asta la Ruse, si nu au cerut, sau nu am auzit sa ceara spaga.
Anul trecut, cand mergeam in Grecia, mi-au cerut " o mica atentie". Am spus "nu am", si cu asta gata.

#15
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
Stie cineva cum sunt preturile la materiale finisaje la Ruse?

#16
alice28

alice28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2007
Am si eu nevoie de un cod card metro valabil.La nimereala nu mai merge pentru ca au shimbat ceva din cod nu mai are atatea cifre si trebuie neaparat dupa card ca altfel nu accepta nimic.Si daca bagi de 5 ori codul gresit te blocheaza pentru 24 de ore.Va multumesc

#17
annecristyyy2003

annecristyyy2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 30.08.2005

 annecristyyy2003, on Feb 14 2007, 13:14, said:

Incercati :12-010-151940-11-1

SPOR!


 alice28, on Apr 4 2007, 22:18, said:

Am si eu nevoie de un cod card metro valabil.La nimereala nu mai merge pentru ca au shimbat ceva din cod nu mai are atatea cifre si trebuie neaparat dupa card ca altfel nu accepta nimic.Si daca bagi de 5 ori codul gresit te blocheaza pentru 24 de ore.Va multumesc

Pentru Metro BG??

#18
alice28

alice28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2007
Pentru metro romania

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate