Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Arctic-Cooling Freezer 7 Pro pe un Celeron D 331

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Salut. Mi-am schimbat de curand cooler-ul la procesor si mi-am luat un Arctic_coolin Freezer 7 Pro. Problema este ca ne e la fel de eficient pe cat asi fi crezut...
Procesorul sta la o temperatura de 38-40 de grade in Idle, iar cand e folosit la 100% ajunge la 49-50 de grade. Mie mi se pare o temperatura normala, dar pe site-ul arctic cooling scrie: "The temperature in the area of the CPU cooler should never exceed 38°C." Iar la mine in idle e peste aceasta valoare.
O alta problema ar fi numarul de rotatii. La specificatiile cooler-ului scrie ca acestea sunt inre 900 si 2500. Iar la mine sta constant la 2812 rpm.
Care credeti ca ar fi cauza acestor neconcordante?
Eu zic ca e montat ok cooler-ul, pentru ca nu e prima oara cand fac acest lucru...

Attached Files



#2
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
esti sigur de ce-ti citeste placa de baza?
ventilatorul nu cred ca depaseste valoarea aia de 2500...ca sa e construit
apropo,temperaturile la HDD alea sunt cam MARI

#3
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Pentru HDD am cooler, dar l-am oprit acum ca sa vad cat de silentios e cooler-ul de la procesor. Iar placa de baza e un Asus P5P800SE. Cred eu ca ar trebui sa fie in regula temperaturile citite...

#4
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
fa si tu un update de BIOS sau uita-te cu alta versiune de everest/alt program
temp alea la hdd nu-s bune

#5
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Am ultima versiune de bios (se vede si in imagine). O sa incerc sa cu alt program sa vad ce temperaturi imi arata.

Am luat HDD Temperature si tot alea sunt temperaturile pe care le arata (cele cu albastru din System Tray sunt temperaturile celor 3 HDD-uri).

Attached Files

  • Attached File  bios.JPG   68.57K   91 downloads
  • Attached File  hdd.JPG   3.24K   12 downloads

Edited by h0tice, 27 January 2007 - 00:05.


#6
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Ca si informatie suplimentara, la un mic overclock, in full load (in timpul unui test 3D Mark 06) temperatura a ajuns pana la 53 grade. Ceea ce nu mi se pare foarte mult. In schimb, cum am mai spus, mi se pare destul de mare temperatura in idle la frecventa normala si destul de mai rotatiile coolerului. Daca aveti alte idei / pareri....

Attached Files

  • Attached File  oc.JPG   41.97K   62 downloads


#7
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
poti sa-l controlezi software?

baza cooler-ului cum e?(in load)...

mie mi se pare ca citeste grsit placa de baza,o temp de 57grade la HDD e cam "criminala"(la propriu)

#8
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006



P4, 3Ghz, ASUS p5p800SE...
Acelasi cooler Arctic...

#9
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Am porint coolerul pentru HDD si temperatura a scazut pentru acesta la 28 grade. Asta inseamna ca citeste bine senzorul (cred). Am bifat in BIOS ceva cu "CPU Q Fan Monitor" si am selectat temperatura sub 66 grade. Asta inseamna ca incearca sa tina procesorul sub aceasta temperatura. In acest mod au scazut si rotatiile coolerului: undeva la 2100. Ramane in continuare problema cu temperatura procesorului, care a ramas la 40 in idle.
@edmund.chevul: Ai folosit pasta care a venit pe cooler, sau ai pus tu alta?
@mascotzel: La ce te referi daca pot sa controlez software? Daca e vorba de cooler, deocamdata am rezolvat problema.

Attached Files

  • Attached File  oc.JPG   57.46K   38 downloads


#10
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
nu eu am montat coolerul, ci cei de la care l-am cumparat, asa ca nu stiu sa-ti raspund.

#11
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
uite un review:http://www.silentpcreview.com/article285-page4.html
cred ca are ceva placa voastra de baza cu detectia turatiei
:D

ce ai rezolvat? ce temp ai?

degetometrul l-ai folosit?
:P

#12
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
degetometru :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:

#13
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
La turatie ma refeream ca s-a rezolvat cat de cat, pentru ca acum, dupa acea setare in bios, sta pe la 2100 rpm. Am vazut ca cei de la Silent PC Review au folosit in test pasta termo-conductoare ArcticSilver. Asa ca nu imi ramane decat sa schimb si eu "cauciucul" ala care vine pe cooler. O sa revin cu incormatii lui (dupa ce imi cumpar pasta) sa va spun daca s-a rezolvat ceva in privinta temperaturii.
Hm... "degetomerul" spune ca e putin mai cald ca el. Si daca temperatura corpului e pe undeva la 37 de grade, e posibil ca ala sa fie pe la 40...

Edited by h0tice, 27 January 2007 - 19:36.


#14
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
daca nu frige,atunci nu-i bai(ma refer la load)
:D

#15
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Da, pai nu la asta ma refeream... am zis ca nu mi se pare o temperatura foarte mare (este chiar una in jurul normalului), dar pentru un cooler box. Ma asteptam de la coolerul asta sa raceasca mult mai bine. Si am mai facut un test, ca sa vad ca e o problema de racire si nu de senzor. Am scos capacul carcasei si am pus un ventilator de camera sa bata in placa de baza. Temperaturile au scazut destul de mult (dupa cum se vede si in poza).
P.S. Si cu SpeedFan, initial erau aceleasi temperaturi ridicate.

Se vede ca daca a scazut temeperatura, au scazut putin si rotatiile.

Attached Files

  • Attached File  rece.JPG   37.52K   72 downloads

Edited by h0tice, 27 January 2007 - 19:54.


#16
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.12.2006
eu am coolerul box la Celeron D336 si sta la 42-43 in idle si pe la vreo 60 in full load :D

#17
finalone

finalone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 24.01.2007

View Posth0tice, on Jan 26 2007, 23:00, said:

Salut. Mi-am schimbat de curand cooler-ul la procesor si mi-am luat un Arctic_coolin Freezer 7 Pro.

o scurta intrebare: cat de silentios e coolerul? si eu vreau sa inlocuiesc un cooler box(care il am acuma) cu el pentru din cauza zgomotului.

#18
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005

View Postfinalone, on Jan 29 2007, 11:00, said:

o scurta intrebare: cat de silentios e coolerul? si eu vreau sa inlocuiesc un cooler box(care il am acuma) cu el pentru din cauza zgomotului.
Din punctul asta de vedere sunt foarte multumit. In primul rand eu pentru asta l-am schimbat... ma deranja foarte mult zgomotul produs de coolerul box. Asta mi se pare extrem de silentios (dar eu mi-am schimbat si coolerul din sursa, mi-am pus si acolo unul destul de silentios).
Inca nu am avut timp sa imi schimb pasta, o sa rei\vin cu detali..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate